MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Na naukę nigdy nie jest za późno!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 3 października 2009, 7:53
Aktualizacja: Niedziela, 4 października 2009, 9:10
Autor: rylit
Fot. rylit
Uroczystą inauguracją i odśpiewaniem „Gaudeamus igitur” rozpoczął się kolejny, jubileuszowy rok akademicki w Karkonoskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jego słuchacze podkreślają, że nie boją się stawić czoła nowym wyzwaniom i chętnie wracają do szkolnych ław.

Już po raz dziesiąty słuchacze Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zasiedli w ławach auli, aby rozpocząć rok akademicki tej uczelni dla seniorów. Ceremonia z udziałem ponad dwustu studentów rozpoczęła się wczoraj polonezem Wojciecha Kilara, przy którego dźwiękach do pomieszczenia wkroczyły w togach władze Kolegium Karkonoskiego z rektorem dr hab. Henrykiem Gradkowskim na czele oraz Janiną Peikert, pełnomocnikiem rektora do spraw KUTW.

Przybyli też wykładowcy uczelni z Aliną Obidniak, wieloletnią dyrektorką Teatru im. Norwida. Obecni byli samorządowcy z zastępcą prezydenta Zbigniewem Szereniukiem oraz Anną Ragiel, wiceprzewodniczącą rady miasta.

Kiedy rektor KK ogłosił nowy rok akademicki za otwarty, Janina Peikert przedstawiła sprawozdanie z pracy KUTW za ubiegły rok akademicki. Nawiązała do dziesięcioletniej historii uniwersytetu oraz przedstawiła plany na najbliższe miesiące.

Uczelnia dla starszych w czasie swojej działalności przechodziła rożne koleje losu. Generalnie jednak się rozwijała. Wzrastała liczba słuchaczy a co za tym idzie liczba i tematyka zajęć. Z ośmiu propozycji w pierwszym roku ilość ta wzrosła do 22 w bieżącym roku.

– W tym roku zapisano na zajęcia około 220 słuchaczy. Trzeba było stworzyć listę rezerwową gdzie czeka około 30 osób. KUTW ma ograniczenia organizacyjne i finansowe, a liczba chętnych wzrasta z roku na rok. Słuchaczy przyciągają coraz to ciekawsze i bardziej urozmaicone wykłady oraz zajęcia w pracowniach – usłyszeliśmy.
I wprawdzie Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku nie jest uczelnią typową z zaliczeniami i egzaminacyjnym stresem. To cykl zajęć dający możliwości dalszego rozwoju intelektualnego, artystycznego i sportowego ludzi, którzy przeszli na rentę czy emeryturę.

Po tradycyjnym „Gaudeamus igitur, iuvenesdum sumus” wykład inauguracyjny wygłosił Henryk Gradkowski, rektor KK. Przy mniej formalnym spotkaniu przy kawie i ciastkach słuchacze, którzy zobaczyli się po trzech miesiącach wakacji, witali się serdecznie i rozmawiali z ożywieniem o zajęciach w tym roku akademickim. Rozmawiano też o jubileuszu uczelni oraz uroczystościach z okazji dziesięciolecia, które przewidziano na czerwiec przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzice okupują szkołę

Uczniowie Rzemiosł nagrodzeni za zdjęcia

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ale jaja 3-10-2009 10:01
Młode pokolenie studenckie w Jelenie Górze ..hahahihi
teessi 3-10-2009 14:12
W Jeleniej Górze wszystko, co ciekawe, to albo dla młodzieży, albo dla emerytów. Nic dla tych, co pracują.
Patol 3-10-2009 14:21
Ja najlepiej o tym wiem! ucze sie teraz pilnie i moze za 5 lat bede mial mature ;]studia skoncze moze po 30stce. ale lepiej pozno niz wcale. narazie testy gim. mam. ciezko jest ale dam rade ;]
~wola 4-10-2009 12:10
To świetna sprawa, że ludzie o których grono zawodowe nie zawsze pamięta mogą się odnaleźć w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Szczególnie dotyczy to tych którzy są uzdolnieni muzycznie. Bardzo dziękuję prowadzącej zespół wokalny, Pani Alfredzie Rękowskiej dzięki której ja i wiele wartościowych i utalentowanych ludzi dowartościowało się i pogłębia swoje predyspozycje z dziedziny muzycznej.Bardzo dziękujemy Pani, bez tych zajęć nasze życie byłoby o wiele uboższe. Rozbudziła Pani w nas nowe życie, jest Pani WIELKA.
~inni 5-10-2009 18:59
Duże brawa dla organizatorów uroczystości inauguracyjnej rok akademicki dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Scenariusz godny naśladowania
~ALEKS 5-10-2009 22:07
A po co im to wykształcenie? Mi by się nie chciało...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w KPSW  

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Nowości w muzycznym poranku

Gmina skarży MEN

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%