MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Na motocyklu najważniejsza jest rozwaga

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 lipca 2008, 14:45
Aktualizacja: Środa, 16 lipca 2008, 8:44
Autor: Mar
Fot. TEJO
Po serii tragicznych zdarzeń z udziałem kierowców motocykli rozmawiamy z motocyklistą Danielem Gajaszkiem z firmy CMMotocykle z Jeleniej Góry

– Czy można bezpiecznie jeździć na motocyklu?
Daniel Gajaszek – Oczywiście, że można. Ogromna większość motocyklistów jeździ wiele lat bez stłuczek i innych przygód na drodze. Jednak u tych, którym brakuje wyobraźni a mają nadmiar koni mechanicznych, jazda po szosie może skończyć się tragicznie. Nie możemy też zapominać o stanie polskich dróg, wąskich, z niebezpiecznymi miejscami, zapadniętymi kratkami ściekowymi, źle oznakowanymi.

– W kilku śmiertelnych wypadkach w Jeleniej Górze i okolicach jedną z przyczyn jest nadmierna szybkość. Dlaczego motocykliści tak często jadą za szybko?
– Każdy lubi sobie pojechać i zobaczyć co potrafi nasza maszyna, ale można to robić bardziej lub mniej bezpiecznie. Jest trochę dróg, po których można jechać szybko, ale po większości nie da rady. Koledzy giną lub mają ciężkie wypadki właśnie na tych drugich, niebezpiecznych drogach.
Tam przede wszystkim trzeba myśleć i przewidywać. Nie ma złotej recepty na to, żeby bezpiecznie jeździć. Można zginąć z własnej winy, albo z winy kogoś innego. Ale na pewno pomoże nam unikanie brawury, przewidywanie sytuacji, jakie mogą się wydarzyć na drodze.
Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Rozumiem kierowców którzy jadą w powolnej kolumnie samochodów i denerwują się gdy obok przemykają motocykle. To nie jest niebezpieczne, jednoślad umożliwia taką szybką jazdę i korzystamy z możliwości. Myślę, że potrzeba wszystkim więcej zrozumienia dla innych użytkowników dróg.

– W Polsce obok nowych pojazdów jest coraz więcej używanych motocykli, skuterów. Czy używane są bardziej niebezpieczne?
– Moim zdaniem nie. Pojazdy w miarę sprawne w rękach doświadczonego kierowcy są bezpieczne. Gorzej, jeśli w motocyklu drzemie wielka moc, a kierujący nie potrafi nad nią zapanować. Najlepiej jest zaczynać od niewielkich mocy i od młodego wieku. Na pewno lepszym kierowcą będzie nastolatek, który opanował jazdę motorowerem, skuterem a potem po kilku latach przesiądzie się na mocny i szybki pojazd. Gorzej radzi sobie ktoś kto przez lata jeździł rowerem i samochodem i nagle siada na motocykl. Ale zawsze decyduje rozsądek i świadomość własnych niedostatków.

– Czy środowisko motocyklistów to jedna wielka rodzina czy jednak są różnice?
– Nie ma jakiś ostrych podziałów, a jeśli ktoś potrzebuje pomocy nie ma znaczenia czy są z jakieś innej grupy. A podział polega głównie na tym, na jakim motocyklu jeżdżą. Najbardziej brawurowo czynią koledzy na tzw. „ścigaczach”. To motocykle z ogromną mocą i wręcz prowokują do tego, żeby jeździć szybko i brawurowo. Zupełnie inaczej zachowują się kierowcy chopperów, które są motocyklami do spacerowania a nie do ścigania się. To są sprzęty bezpieczniejsze, bo nie prowokują do ścigania się. Inną kategorią są motocykle crossowe.
Tutaj dochodzi do wielu urazów i złamań w czasie jazdy w terenie. Ale wypadków śmiertelnych jest zdecydowanie mniej niż na szosie.

– Motocykle i skutery o pojemności do 50 ccm może prowadzić każdy, bez prawa jazdy, czy nawet karty motorowerowej. Czy to się powinno zmienić?
– Absolutnie nie. Nie słyszałem, żeby ktoś poruszający się takim pojazdem spowodował wypadek. Na takich pojazdach jeżdżą młodzi ludzie, starsi, coraz więcej kobiet. Trzeba mieć podstawową wiedzę o zasadach poruszania się po drogach i jak już mówiłem myśleć.
– Dziękuję za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe przystanki i nowe linie MZK

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Patriotki – terrorystki w BWA

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~bandit 1200s 13-07-2008 15:20
pzdr. dla ekipy z CMM - Jaro, Zbychu, Daniel - najlepsi mechanicy jednośladów:))))))))
~Maćkov 13-07-2008 17:46
A na zdjęciu motocyklista skręca sobie w lewo z pasa, z którego jest możliwość skręcania tylko w prawo lub jazdy na wprost! he he he Tak jasne, jazda na chopperach, "które są motocyklami do spacerowania a nie do ścigania się" jest może mniej agresywna i bardziej bezpieczna, ale właśnie wszystko zależy od kierującego. Kto takim ludziom daje prawo jazdy, skoro nie przestrzegają podstawowych zasad ruchu drogowego, wyprzedzają "na trzeciego", a nawet wyprzedzają z prawej strony, gdzie spokojnie jeżdżą sobie rowerzyści. Szok! Mam nadzieję, że ten na zdjęciu to nie ten co udzielił wywiadu.
~ 13-07-2008 18:50
~PITER017 13-07-2008 19:08
Dobrze kolega pisze na górze. Jeżdże skuterem od roku jest to 50/60cmm3 i ma 6,5 konia szybki ale mi się znudził.
~Łuki 13-07-2008 19:52
Maćkov a ty skąd wiesz ze on skręca w lewo? Pozdrowienia dla ekipy C.M Motocykle prawdziwych motocyklistów, dobrych mechaników i kolegów. Jak MAD MAX powiada: "Nieważne co masz pod dupą, lecz wazne co masz nad nią".
~_kolegatrawnikabezbieżnicka___ 13-07-2008 20:28
Chrzanicie kolego | ~Maćkov | ;))) Na fotce jest zjazd z wiaduktu na skrzyżowanie Wojska Polskiego z 1-go Maja. Tam prawy pas właśnie tak odbija w lewo. Koleżka na swoim motorku jedzie całkiem poprawnie :) A wywiad bardzo sensowny i przekonywujacy. To prawda, że najbardziej denerwują wyprzedzające nas jednoślady, gdy stoimy w korku. Dodałbym jeszcze, że poziom tego zdenerwowania jest odwrotnie proporcjonalny do doświadczenia kierowcy przykorkowanego. A mówiąc prościej ...im większa drogowa pierdoła, tym bardziej przeżywa, że ktoś porusza się sprawniej niż on ;))) Najlepiej włączyć dobrą muzykę i skupić się na towarzyszce podróży. W aucie jest obok nas ...i to nasza wielka przewaga nad jednośladowcami ;)))
~do Maćkow 13-07-2008 21:10
Chłopczyku. Ten motocyklista skręca w lewo, ale rzecz dzieje się na ulicy Wincentego Pola, tuż obok ulicy Złotniczej. Aby zjeżdżając z wiaduktu (nawet rowerem), skręcić bezpiecznie w lewo, można sobie lekko zahaczyć o prawy pas i łagodnym łukiem wbić się w ulicę Złotniczą. A tak poza tym, człowiek w wywiadzie dobrze mówi.
~qba 13-07-2008 21:33
jak bys sie domyslil gdzie jest zrobiona ta fotka to bys wiedzial jak idzie dalej pas do jazdy prosto.
piipi 13-07-2008 22:56
..~Mezczyzni jezdza....szybko !.
~Maćkov 13-07-2008 23:12
Do 13-07-2008 21:10 "można sobie lekko zahaczyć o prawy pas" phe he he he, ale mnie rozbawiłeś, to tak jakby lekko można wyprzedzać "na trzeciego" by dojechać szybciej. Powiedz to policjantowi. A tak poza tym to on się NIE wbija w Złotniczą, wbij sobie to do głowy. do _kolegatrawnikabezbieżnicka___ Ty się lepiej skup na drodze, bo potem są wypadki przez takich jak Ty
~o kurcze 13-07-2008 23:21
Popieprzyły mi się skrzyżowania. Faktycznie to Wojska Polskiego z 1-go Maja. Przepraszam ;) to ja: "do Maćkow" :)
~Poldek 14-07-2008 0:05
do _kolegatrawnikabezbieżnicka___ Pas trochę odbija, ale nie ulega wątpliwości, że motocyklista skręca w lewo, widać po jego przechyleniu, a także po tym, że on patrzy tam gdzie skręca, czyli w lewo a nie prosto. Skręca ze złego pasa!
~do -piipi ------o celibacie ??? 14-07-2008 2:18
.......poszukaj sobie w swojej biblii........ Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nieprzebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.......Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" (1 Tm 3,1-5)
~gość portalu 14-07-2008 8:48
1. Kierowca jedzie prawidłowo - widać jak znacie ulice. 2. Kierowca prawdopodbnie rozgląda się czy nikt nie nadjeżdza z lewej - dba o swoje bezpieczeństwo... Czy wy macie klapki na oczach jak jedziecie przez skrzyżowanie? trzeba się rozglądać nawet jeśli ma się zielone światło... Zachowuje się prawidło na tym zdjęciu, i raz jeszcze widać że wypowiadający się o skręcie w lewo nie mają za grosz prawa jazdy, albo lub oraz podstawowych umiejętności a...lizowania - co powoduje wypadki przez owe braki.
~ja tylko pytam 14-07-2008 9:01
Wczoraj na Zabobrzu widziałem, jak na motorynkę wsiadł i pognał w kierunku obwodnicy gówniarz 12 letni. Znam go, bo mieszka po sąsiedzku. Takie zero odpowiedzialności, wiedzy i umiejętności uczestniczy w ruchu drogowym na normalnych zasadach, jako pełnoprawny kierowca. Który w kazdej chwili BEZ ŻADNYCH KONSEKWENCJI może doprowadzić do dowolnej tragedii. Czy komuś się tu we łbie nie porąbało?
piipi 14-07-2008 9:19
..do - [~postu 02:18..]...nie wiem,ale mozesz zapytac Ksiedza.~Teologii nie studiowalam.
~Snake 14-07-2008 10:35
Widzę, żę są tu tacy co chcieli mnie bronić. To ja jestem na zdjęciu i muszę się przyznać że źle skręciłem wtedy ale zdarza się chyba każdemu , nie ma co ukrywać. Oczywiście jestem za ostrożnością i zachowaniem dużej uwagi w ruchu drogowym. Zgadzam się z artykułem i Danielem. Nawet gdybym jechał prosto to nie był bym tak przechylony na lewo. Fakt jest taki że droga na wprost odbija trochę w lewo ale wtedy chcąc ściąć ten łuk to będąc na środku jezdni nie byłbym tak przechylony na lewo. To dla tych niedowiarków co mądrzą się a nie mają pojęcia o ruchu w tamtym zdjęciu. Ale dzięki.
~com 14-07-2008 10:52
Skoro koleś jedzie prosto według niektórych to czemu kręci "ósemki" może robił drifting? Widać jak jest przechylony, jakby chciał zawracać a nie lekko odbić w lewo. Może chciał ominąć pieszych na pasach i się wcisnąć? Może była jakaś przeszkoda na pasie na wprost? A może chciał wjechać na wysepkę na środku tego skrzyżowania? POMYŚLCIE! Koleś żle skręca w lewo! Takich piratów drogowych jest mnóstwo. Motocykliści często przecinają linie oddzielające pasy, podwójną ciągłą, itp. itd. Jeżdżą sobie środkiem jakby droga była tylko ich! Sami nie umiecie jaździć matoły to się nie wypowiadajcie w dodadku jak wam wzrok szwankuje i dedukcja nie wychodzi.
~_takicoklickabeznicka___ 14-07-2008 11:23
Do Celibata z 02:18 ...jak Twój wywód ma się do motora ? ;)))
~Precz z komentami piipi!!! 14-07-2008 11:34
Komentarze Patola były o n iebo lepsze!!! Te od piipi to dno totalne!!
~Baca 14-07-2008 14:34
Do majaczącego o celibacie... Człeku!!! Jak chcesz podyskutować o religii Biblii, interpretacji poszczególnych jej wersetów to nie w oparciu o " Przebudźcie się , ale o rzetelną a...lizę. Kiedyś, gdzy byli Żydzi to latami studiowali te sprawy , a i tak dochodzili do różnych wniosków. Tym bardziej taka niepewność poglądów i interpretacji wystepuje i dziś.A zwłaszcza w interpretacji Świadków Jehowy, często ludzi którzy jak pappugi wykują wręcz nuiektóre zagadnienia na pamięść a potem wypowiadaja się jak nasz Wałesa słoganami, czy też całymi cytattami z Biblii. A gdzy spytać o interpretacje nie wykutych na blachę spraw to kompromitacja... Dlatego też njieh szewc robi buty, piekarz bułki , ojciec dzieci...Dlatego ma racje dziewczątko Piipi, że odsyła Cie do Księdza, który studiował teologię, i słusznie robi nie precyzując do jakiego księdza... Dlatego prośba - nie wymądrzaj sie w sprawach , których dogłebnie nie znasz. A pełnienie służby polowej ( Swiadkowie Jehowy) w tej formie jaka zaprezentowałeć zamiast zasługi przynosi kompromitację, bo i tak Piipi nmie nawrócisz, a traci sie tylko czas.
~ja tylkom pytam 14-07-2008 15:04
piipi 14-07-2008 16:03
..do - [~postu z godz.11:23..]...CO obudziles sie i myslisz o pochodzie pierwszomajowym,czy tez z DNA powrociles ..~Patol lubi lody wloskie,a ja francuskie !.~Fajnego lizania.~PA*.piipi.
~xD 14-07-2008 23:24
a co moj ojciec na tym zdjeciu robi?
~ 21-07-2008 14:36
gdzieś to dziś wyczytałam. Każdy motocyklista powinien to przyswoic:) A to wykaz pieśni, jakie należy śpiewać podczas jazdy motorem, gdy rozwija się następujące prędkości: 80km/h - Pobłogosław, Jezu, drogi... 90km/h - To szczęśliwy dzień... 100km/h - Cóż Ci, Jezu, damy... 110km/h - Ojcze, Ty kochasz mnie... 120km/h - Liczę na Ciebie, Ojcze... 130km/h - Panie, przebacz nam... 140km/h - Zbliżam się w pokorze... 150km/h - Być bliżej Ciebie chcę... 160km/h - Pan Jezus już się zbliża... 170km/h - U drzwi Twoich stoję, Panie... 180km/h - Jezus jest tu... 200km/h - Witam Cię, Ojcze... 220km/h - Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie... UWAGA!!! Św. Krzysztof jeździ z Tobą tylko do 120km/h. Przy większych prędkościach swoje miejsce oddaje św. Piotrowi!!! Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Działka ważniejsza od zabytku?

Będzie nowa siedziba ODK

Czytelniczka: drogo i brudno

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
553
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%