MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na ławie oskarżonych za pomoc bliskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 grudnia 2017, 8:31
Aktualizacja: Piątek, 8 grudnia 2017, 6:47
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Po 2,5 roku rozpoczął się proces Jakuba Gajewskiego oraz Ewy i Dariusza Dołeckich, którzy w 2015 roku sprowadzili do Polski olej z konopi, mający pomóc ich bliskim w walce z chorobą. Oskarżonym grozi od 3 do 15 lat więzienia. W sali Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wspierali ich aktywiści Wolnych Konopi oraz znani z walki o legalizację tzw. medycznej marihuany – Dorota Gudaniec i poseł Piotr Liroy Marzec.

- Oskarżonym zarzucono wewnątrzwspólnotowe nabycie dużej ilości substancji w postaci tzw. oleju haszyszowego - powiedział prokurator Piotr Wieczorkowski, który przyznaje, że Prokuratura wzięła pod uwagę szczytny cel zastosowania oleju. - Z zebranego materiału dowodowego wynika, że celem nabycia było dalsze dystrybuowanie tej substancji jako quazi leczniczej - dodał P. Wieczorkowski.

- Olej miał być użyty w celach medycznych, aby ratować zdrowie i życie bliskich - podkreślił Jakub Gajewski, jeleniogórzanin od lat walczący o legalizację marihuany. - Biegli lekarze przyznają, że ten olej ma właściwości medyczne i robiliśmy to w takich celach - dodał aktywista Wolnych Konopi. Mimo że nadzór nad sprawą objął wiceminister Patryk Jaki, a w tzw. międzyczasie rząd, w którym aktywiści pokładali najmniej nadziei - zalegalizował marihuanę do celów medycznych, jednak nie w takim stopniu, jak to sobie wyobrażali działacze ruchów społecznych. - Mam nadzieję, że w sali sądowej wykażemy to, że nie mieliśmy szkodzić, tylko pomagać i sąd weźmie to pod uwagę - dodał J. Gajewski, który nie ma zarzutów do działań Prokuratury. - Ewidentnie nie jesteśmy traktowani jak zbrodniarze, możemy iść na salę sądową z podniesioną głową - wyznał jeleniogórzanin.

Pierwszego dnia wyjaśnienia składali Ewa i Dariusz Dołeccy. Sąd oddalił wniosek obrońców o uznanie znikomej szkodliwości społecznej czynu. W planach jest przesłuchanie oskarżonych, biegłych i świadków. Kolejne rozprawy zaplanowano na przyszły tydzień. Wspierający Gajewskiego i Dołeckich Piotr Liroy Marzec podkreśla, że na ławie oskarżonych powinien siedzieć "system". - Ci ludzie są ofiarami systemu i po areszcie, który odbyli w 2015 roku, po raz kolejny są karani tłumacząc się z tego, że żadnej szkody nikomu nie wyrządzili, tylko chcieli pomóc bliskim - ocenił poseł Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Kolarski „Góral” już w sobotę!

Mali przedsiębiorcy

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Q 7-12-2017 9:43
Olej nielegalny, ale truć tytoniem to już wolno.
~ 7-12-2017 9:59
Ale chory kraj a w Czechach można wszystko kupić z konopi w sklepie spożywczym i nikt nikogo nie wzywa pod sąd
~emerytka 7-12-2017 10:07
fakt kraj jest chory, z rakiem na badania czeka się ponad pół roku, szok!
~jankaa 7-12-2017 10:16
Tych pierdzistolkow posadzic do puszki!Ministrow zdrowia na czele!Ludzie szukaja ratunku na chorobę a oni podnosza ceny lekarstw!Sami zarabiaja kokosy a zwykly czlowiek czeka na badania!Kur....... ki rzad!
~B+ 7-12-2017 11:11
Narkotyk jakim jest rakotwórczy i uzależniający tytoń nie jest oficjalnie narkotykiem, bo tak uznały państwa, które czerpią z jego produkcji i sprzedaży kolosalne zyski?Niedawno w TV widziałem relację z nowo otwartej fabryki papierosów w Polsce i szczycono się że produkcja może iść w miliardy sztuk rocznie.Oskarżonym w sprawie, oleju z konopi, którzy chcieli pomóc bliskiej osobie grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.Pijanemu Ukraińcowi, który zabił dwie nastolatki w noc sylwestrową groziło maksymalnie 12 lat, bo tak przewiduje Polskie prawo, a dostał ledwie 9 lat.To ma być sprawiedliwe prawo???
~Ona 7-12-2017 11:22
To jest chore! Przeciez Ci ludzie zrobili to wiedzac o tym, ze jest to nielegalne tylko dlatego zeby moc walczyc z choroba! Nie no jak widac to najlepiej zeby wszyscy chorzy poumierali bo na sluzbe zdrowia nie ma co liczyc a i jak widac samemu sie leczyc to ryzyko, ze Cie zamkna. No napewno w wiezieniu ich wylecza :/ Zdrowie i zycie ludzkie to najwyzsze dobro! Pozamykac tych durni, ktorzy uniemozliwiaja biednym i umeczonym ludziom leczenie!
~macie 7-12-2017 13:32
co chcieliśta wyznawcy paranoika ,którego wykorzystuje średniowieczna sotnia.Dopiero zrozumialem ,dlaczego mądrzy za Śnieżką podrzucili nam świetego a sami w zabobonow nie uznają.
~Error 7-12-2017 15:35
"Na ławie oskarżonych za pomoc bliskim" - ech dziennikarstwo zeszło na psy... Jakie jest oskarżenie? a takie: - Oskarżonym zarzucono wewnątrzwspólnotowe nabycie dużej ilości substancji w postaci tzw. oleju haszyszowego - powiedział prokurator Piotr Wieczorkowski, który przyznaje, że Prokuratura wzięła pod uwagę szczytny cel zastosowania oleju. - Z zebranego materiału dowodowego wynika, że celem nabycia było dalsze dystrybuowanie tej substancji jako quazi leczniczej - dodał P. Wieczorkowski.
Natalia Alicja Zawada 7-12-2017 22:22
Chłopak chcial pomoc a przez to ze u nas to zabronione ma pojsc siedziec? Porazka doslownie...
~Z 1-wszego tłoczenia? 8-12-2017 5:05
Polskie sądy to by gospodarkę ,Holandii w rok zrujnowały ! Czeską w 1,5 roku .
Eve Lina 8-12-2017 9:40
Makabra....uniewinnic!!!!mamy tu umierac w tej Polsce czy szukac ratunku?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dobra zabawa w SOSW

To był piękny bal!

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Bałtyk Karkonosze Tour: utrudnienia w ruchu

Dwie konferencje KPN–u przed nami  

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
294
Tak
34%
Nie
60%
Nie mam zdania
6%