MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na finał Roku Hauptmanna wystawy, spotkanie i wielki koncert

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 października 2012, 7:15
Aktualizacja: 7:22
Autor: UM
W Domu Gerharta Hauptmanna można obecnie oglądać kilka wystaw okolicznościowych, a 15 listopada odbędzie się spotkanie na temat „Artystyczne przyjaźnie Hauptmanna”. Dzień później – w Filharmonii Dolnośląskiej – wielki koncert, który 17 listopada br. odbędzie się także po stronie niemieckiej.

Wszystkie te działania związane są z obchodami 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Gerhartowi Hauptmannowi, jedynemu nobliście, który w tym regionie żył i pracował. Na całym Śląsku laureatów tej Nagrody było więcej (łącznie z Hauptmannem – dwunastu), ale większość związana jest z uczelniami Wrocławia.

Jednym z większych przedsięwzięć Muzeum Hauptmanna w tym roku był konkurs na utwór poetycki, na który napłynęło aż… 460 wierszy z wielu krajów Europy. Złożyły się one na wielki tom, pięknie ilustrowany pracami z innego konkursu, tym razem plastycznego.

Natomiast Poczta Polska wyemitowała specjalną kartę pocztową, uświetniającą ten jubileusz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nauczyciele dzieciom

Piechotą przez Stromiec na Okole

Dzięki nagrodzie odwiedzą stolicę

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~szofer 29-10-2012 8:56
15XI a droga będzie prze -jezdna?
~Markus 29-10-2012 17:20
Polska lubi sie stroic dzisiaj w cudze piora, zwlaszcza jezeli chodzi o Slask, ktory do 1945 byl niemiecki. Na całym Śląsku bylo w okresie 1908 do 1999 trzynastu laureatow Nagrody Nobla, oczywiscie wlacznie z Gerhart Hauptmann. Niedokladie jest, ze wiekszosc zwiazana byla z z uczelniami Wrocławia. W okresie 1908 do 1943 bylo tylko pieciu laureautow. Pozostalych nazywa sie slaskimi laureatami, bo sie na Slasku urodzili albo sa ze Slaskiem zwiazani. Wyjatek stanowi Georg Bednorz urodzony 1950 r. w Westafalll, ktorego rodzice pochodza z Gornego Slaska.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Jeleniogórski punkt krwiodawsta już działa

Uczniowie piszą listy...

Książęcy dzwonek w Sali Krzywej

Fetor na Moniuszki

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
847
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%