MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Na dach Sudetów

Wiadomości: Region
Czwartek, 29 sierpnia 2019, 7:02
Aktualizacja: Niedziela, 1 września 2019, 8:53
Autor: Sowa
Fot. Sowa
To propozycja dla turystów lubiących wyzwania i którzy nie boją się dłuższego podchodzenia. Wejście na Śnieżkę (1603 m) w Karkonoszach z poziomu Kotliny Jeleniogórskiej (z Mysłakowic, z poziomu 300m) wymaga samozaparcia, ponieważ przewyższenie wynosi ponad 1300 metrów. Polecam Państwu tą trasę dlatego, aby każdy mógł się poczuć jak prawdziwy alpinista, czy himalaista triumfujący na najwyższym szczycie.

Startujemy z Mysłakowic z przystanku autobusowego zlokalizowanego przy byłym dworcu kolejowym. Dogodną komunikację zapewniają lokalni przewoźnicy (linia podmiejska nr 3 MZK i kursy PKS-u z Jeleniej Góry do Kowar i Karpacza). Na początku wędrówki informuję o tym, że poruszamy się cały czas odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego (z Mysłakowic na Śnieżkę) oznakowanym kolorem czerwonym. Kierując się (na północ) do węzła szlaków oglądamy za plecami przepiękną panoramę na szczyt Śnieżki, która z tego miejsca wydaje się taka wyniosła i jakże odległa…

Skręcamy w lewo w ulicę Wojska Polskiego, by po 300 metrach spaceru (przy krzyżówce z ulicą 1-go Maja) dotrzeć do pamiątkowych obelisków (głazów z tablicami). Pierwszy dedykowany Theodorowi Donatowi (1844-1890), współzałożycielowi Towarzystwa Karkonoskiego (z niem. RGV), organizacji mającej olbrzymie zasługi dla rozwoju lokalnej turystyki, drugi dotyczy Głównego Szlaku Sudeckiego imienia wybitnego krajoznawcy Mieczysława Orłowicza (1881-1959). Wracamy na szlak czerwony kontynuując przejście przez Mysłakowice ulicą Wojska Polskiego. Za mostem na Łomnicy idziemy 100 metrów prosto, po czym skręcamy w prawo (zgodnie ze znakami) wychodząc z zabudowań miejscowości. Dalej przechodzimy na drugą stronę ruchliwej szosy łączącej Jelenią Górę z Karpaczem.

Idziemy asfaltem w stronę Głębocka pod wałami suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Mysłakowice”. Do tej starej (wzmiankowanej już 1408 r.) i luźno zabudowanej wsi idziemy (czerwonym) zmieniając często kierunki marszu. Po około 2 km spaceru docieramy do DW 366 przy „Eko Farmie” podziwiając po drodze ładne widoki na okoliczne góry. Zgodnie ze znakami skręcamy w lewo. Następnie musimy przejść około 300 metrów tą uczęszczaną przez zmotoryzowanych szosą. Tutaj następuje koniec płaskiej rozgrzewki.

Schodzimy z DW 366 (w prawo) w wygodną przystrzyżoną przecinkę obok płotu (właściwy szlak już zarósł!). Atakujemy stromym podejściem zbocze Głaśnicy (608 m) i Czartowca (674 m) po którym docieramy aż do Przełęczy (640 m) gdzie „łapiemy oddech” przy ruinach dawnego prewentorium. Dalej pod górę zboczem Grabowca (784 m) czerwonym pokonujemy kolejne metry. Ładujemy akumulatory w miejscu (nie)ziemskiej energii na Patelni (726 m, należącej do Grabowieckich Skał) udostępnionej jako punkt widokowy. Z płaskiej powierzchni skalnej podziwiamy nieco ograniczoną przez drzewa panoramę na okolicę (Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze). Idąc dalej ścieżką mijamy kolejne wychodnie skalne z porfiru granitowego Małą i Ostrą. Wkrótce docieramy do szerokiej polany z bardzo ładnym widokiem na Śnieżkę (warto to uwiecznić) przy OW „Lubuszanin”. Pierwsze piętro wyczerpującej trasy zostało zdobyte na „Przełączce” (720m).

Podążamy dalej szlakiem czerwonym w kierunku Karpacza wspinając się na pobliski Strzelczyk (746 m). Potem schodzimy w dolinę Dzikiego Potoku. Wychodzimy na ulicy Myśliwskiej w najstarszej części Karpacza – Zarzeczu (Płóczkach), wzmiankowanej już w 1418 roku. Ten fragment szlaku został poprowadzony nowym śladem, dlatego na starszych mapach trasa wiedzie inaczej! My idziemy wg aktualnych oznaczeń okrążając zbocze Karpatki (727 m). Dalej przechodzimy przez koronę tamy (z 1915 r.) na wartkiej rzece Łomnica charakteryzującej się wysokimi spadkami z licznymi kaskadami. Kierujemy się (do góry w prawo) chodnikiem ulicy Konstytucji 3 Maja docierając do węzła szlaków zlokalizowanego na rondzie w „Białym Jarze” w towarzystwie rzeźby Ducha Gór.

Na rondzie idziemy w lewo, a potem wspinamy się ulicznymi serpentynami (Olimpijską). Wkrótce mijamy po lewej skocznię narciarską z 1979 roku (K-85). Rekord obiektu ustanowił Adam Małysz skacząc 94,5m. Za skocznią największe nachylenie ulicy, często wykorzystywane podczas wyścigów kolarskich na tzw. etapach królewskich (górskich), z metą zwykle usytuowaną przy dużym obiekcie hotelowym (nieczynny obecnie „Orlinek”). Skręcamy w lewo wkraczając do Karkonoskiego Parku Narodowego (przy kasie). Poruszając się wygodnym szutrem (około 50 minut) docieramy do schroniska „Nad Łomniczką” (1002 m), gdzie urządzamy sobie przerwę regeneracyjną przed najbardziej efektownym fragmentem trasy. Od tego momentu wspinaczka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z jednej strony wielkość olbrzymiej góry (zbocza Śnieżki z największym gołoborzem w Polsce), w środku przepiękny Kocioł Łomniczki, z drugiej urwiste stoki Kopy (1375 m) z widocznymi torami lawin nadają temu miejscu wyjątkowości. Z każdym krokiem zaczyna działać magia Karkonoszy. Wkrótce przekraczamy górną granicę lasu pokonując mostek na Łomniczce. O walorach widokowych tej trasy przekonujemy się wyżej. Po kilkunastu minutach (zakosach) tego emocjonującego spektaklu przyrody docieramy do symbolicznego Cmentarzyka Ofiar Gór (powstałego w 1985 roku). Tablica z sentencją „martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze” wyjaśnia powstanie tego miejsca. Powoli docieramy do (żółtego) „Domu Śląskiego”.

Zdobyliśmy kolejną kondygnację (Przełęcz pod Śnieżką 1394 m), przed nami ostatni etap.

Z węzła szlaków przy schronisku kierujemy się w lewo. Lekkie zmęczenie ustępuje miejsca ekscytacji zdobycia dachu Sudetów. Wspinamy się wśród rzeszy turystów chcących uczynić to samo. Czar pokonywania swoich barier pcha wszystkich do góry. Majestat Śnieżki razi nas nieuchwytną mocą…

Po 30-minutowej wspinaczce zakosami pomiędzy łańcuchami i słupkami granicznymi docieramy na szczyt Śnieżki (1603 m. n. p. m.). Udało się. Łaskawy Duch Gór otworzył nam okno pogodowe. Widoki są porażające, od Pragi do Wrocławia, 360 stopni zachwytu nad pięknem tego świata. Szczególnie oświetlone czeskie Studnicni hora i Obri dul prezentują się nieskazitelnie pięknie. W najstarszym obiekcie na Śnieżce – w Kaplicy Świętego Wawrzyńca (z 1683 roku) dziękuję Stwórcy za możliwość przeżywania tej chwili. Patrzę z góry w dół na Mysłakowice i napawam się dumą pokonania dystansu i wysokości.

Restauracyjny „latający talerz” (dolny) jest zamknięty, wielka szkoda, ale pora na remont. Odwiedzam jeszcze zagraniczną pocztę (za słupkami), aby przybić okolicznościowe stemple ze Śnieżki (na najwyższej górze w Czechach). Robię szybko pamiątkowe fotki, bo szczytowa kulminacja zachodzi mgłą. Nastąpiła zmiana pogody, więc w pośpiechu schodzę Drogą Jubileuszową (tzw. „jezdną”)
do „Domu Śląskiego” napawając się mglistymi widokami i przebłyskami fajnych krajobrazów.

Przy schronisku podejmuję szybką decyzję o zjeździe wyciągiem z Kopy do Karpacza. Idziemy czarnym szlakiem do górnej stacji wyciągu. Przyspieszamy kroku, bo aura się psuje. Jeszcze udaje się szybko kupić bilet i zjechać czteroosobową kanapą do dolnej stacji wyciągu. Ciśnienie
w uszach wyrównuje przełykanie śliny. Po zejściu do straganów z pamiątkami i dalej w prawo, po 15 minutach spaceru ponownie ulicą Olimpijską docieramy do przystanku PKS „Biały Jar”, skąd autobusem wracamy do domu.

Ta wycieczka kolejny raz uzmysłowiła mi, że nie wolno lekceważyć gór, ani pogody, która może się zmienić z minuty na minutę. Dlatego bądźcie dobrze przygotowani w myśl zasady „Lepiej nosić, niż się prosić”. W drodze powrotnej do Jeleniej Góry (już w autobusie) zaczęło niemiłosiernie lać. To się nazywa fuks. Dla ambitnych pozostaje jeszcze zejście do Karpacza (następnym razem), aby zamknąć wędrówkę bez wyciągu.

Wycieczka zajęła mi z postojami na przerwy regeneracyjne i podziwianie widoków około 8 godzin. Dystans 15 km z dużym przewyższeniem sięgającym ponad 1300 metrów. Powodzenia!

Twoja reakcja na artykuł?

55
83%
Cieszy
2
3%
Dziwi
5
8%
Nudzi
2
3%
Smuci
0
0%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

ZGodzisz się na Skalistą i Godzisz?

Drożej na Chojnik

Orszak Trzech Króli

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Pol 29-08-2019 8:08
Całą Platformę Oszustów należy zapakować do wagonów i swolocze przetoczyć za rzekę Bóg. Bez prawa do powrotu. Tak mi dopomóż Bóg. Amen.
~Thx 29-08-2019 8:18
do: ~Pol (8:08)
Zamiast takich rad poucz się gramatyki pisiaku
~FFF 29-08-2019 8:41
do: ~Pol (8:08)
Dopomóż Ci Bóg i przywróć samodzielne myślenie.... wielbienie na kolanach darczyńców +500 , 13 i innych obiecanek cacanek nie zrobi z Ciebie ani mądrzejszego , ani lepszego, ani szczęśliwszego . A określenie cytuję " swołocze" nie zrobi z Ciebie lepszego ... o , taka frustracja wylana w anonimowym komentarzu...
~Olo 29-08-2019 9:09
do: ~Pol (8:08)
Widać żeś tępy pisowiec bez szkoły bo nie ma takiej rzeki jakk BÓG! Jest Bug za którą to rzekę niedługo dobrowolnie będą uciekać takie miernoty jak kaczorenko, macierenko i inni członkowie dobrej zmiany!
~Finis Polonia 29-08-2019 17:22
do: ~Pol (8:08)
Jakim trzeba być degeneratem by tak fanatycznie zionąć nienawiścią?
~Sylwester 29-08-2019 9:30
Fajny tekst dla mądrych ludzi. Taka wyprawa to prawdziwe wyzwanie, tylko nie dla jeleniogorzan! On mają mózgi przezarte nienawiścią i wszystko kojarzy im się z pisem lub antypisem. Biedni ludzie, nie ma dla nich ratunku.
~Watafak 29-08-2019 10:18
Szkoda że nie wymyśliłeś trasy ze Lwówka na śnieżkę a co jak szaleć to szaleć.
~Lop 29-08-2019 11:07
Na Śnieżkę to idą kobiety w ciąży i staruszkowie, ja 2 tygodnie temu byłem na rysach około 12 godzin- 20 km trasy i było tam masa turystów również starszych, i jakoś nie czuje się alpinistą ani himalaistą
~ 29-08-2019 12:12
Jak to jest, że na PiS głosują ludzie gorzej wykształceni (co widać po wpisach na Jelonce, a na partie demokratyczne ludzie lepiej wykształceni. Może ktoś się nad tym zastanowi.
~Sylwester 29-08-2019 12:20
do: ~ (12:12)
Mógłbyś w takim razie chociaż podstawowke skończyć!
~Bzdura 30-08-2019 7:51
do: ~ (12:12)
Ja, mój mąż, moje 2 siostry i ich mężowie, moi rodzice - wszyscy głosujemy na PiS. Wszyscy mamy wyższe studia, niektórzy kilka kierunków (renomowanych uczelni, nie te takie dziwne parauniwersytety). Każdy z nas ma jakieś dodatkowe podyplomówki, itd itd... Więc o co chodzi?
~rysiek w swetrze 30-08-2019 16:20
do: ~ (12:12)
tutaj nie ma nad czym się zastanawiać. w necie są odpowiednie opracowania. wystarczy poszukać.
~rysiek w swetrze 30-08-2019 16:22
do: ~Bzdura (7:51)
a ja do pracy latam na pegazie.
~Bond 30-08-2019 22:10
do: ~Bzdura (7:51)
To że państwo macie wyższe wykształcenie to o niczym nie świadczy ale mózgi macie do kitu kto słyszał żeby w państwie prawa i demokracji głosować na PiS którzy nie szanują demokracji podporządkowuja pod siebie sądy to są oszołomy a wygrali tylko dlatego że księża we wszystkich kościołach aby głosowali na PiS tak wmówili ciemnocie a ciemnota poszła i głosowała na głupków i jeszcze Rydzyk im w tym pomógł
~Neo 29-08-2019 17:36
Wejście na Śnieżkę od strony Karpacza jest najgorszą trasą w naszych górach. Szlak jest kompletnie zniszczony na skutek ułożenia kostki granitowej. Źle wygląda, źle się chodzi, tragedia. Na drugim miejscu jest wejście na Chojnik. Na drugim, bo krótsze. Koszmar.
~A tymczasem 29-08-2019 18:24
knują wyrąbać pół lasu przy Tesco i park Margota
BORUTAK 26-09-2019 1:49
Korzystając ze wspaniałej pogody we wtorek 24 wrzesnia br.postanowilem w ramach podroży sentymentalnej -może,po raz ostatni- udać się na Śnieżkę od strony CZ.Jestem strasznie zawiedziony brakiem jakiejkolwiek organizacji po stronie polskiej.Wszystko pozamykane,bo już po sezonie.Nie ma zadnej toalety-pl ,za to pełno polskich smieci Spodki zaniedbane nie konserwowane .Natomiast Czesi jakoś potrafili wszystko uruchomić.A Wy dyskutujcie dalej o PIS,PO i inych plagach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spacer przez Cichą Dolinę na Grzybowiec

Pół wieku twórczości niezwykłego artysty

Pościg na Zabobrzu

Osiedle zmienia się

Biegacze narciarscy apelują do pieszych

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
150
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
7%