MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Na cześć niepodległości

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 października 2006, 0:00
Autor: Monika
Fot. Monika
Nowy pomnik powstaje w stolicy Karkonoszy. Jego część już widać przy kościele garnizonowym.

Pomysłodawcą postawienia Pomnika Wolności i Niepodległości jest ks. prałat pułkownik Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej oraz kustosz Sanktuarium Św. Krzyża.

Monument nawiąże do postaci papieża Jana Pawła II. U podnóża ma stanąć odlew Biblii, na wzór księgi, która spoczywała na trumnie Ojca Świętego. Wyżej – płaskorzeźbę z jego popiersiem i cytat „Bądźcie mocni” a nad wszystkim górować będzie orzeł odlany z brązu. – Waży około dwóch ton – mówi ks. Andrzej.
Wykonanie, transport i ustawienie będzie kosztowało około 200 tysięcy zł.
Pieniądze pochodzą wyłącznie ze zbiórek od osób prywatnych i instytucji. Kamień, na którym stanie rzeźba, pochodzi ze strzegomskich kamieniołomów.

Na miejsce gotowe dzieło zostanie dostarczone specjalnym transportem.
Podobnie jak zamontowany już cokół pomnik ustawiony będzie przy pomocy dźwigu. Stanie na placu kościelnym odwrócony w stronę ul. 1 Maja.

Uroczyste odsłonięcie monumentu zaplanowano na 11 listopada, w dniu Świąta Narodowego.
Zdaniem księdza A. Bokieja takie miejsce jest w Jeleniej Górze potrzebne, a do tej pory go nie było. – Kombatanci, oficerowie czy sybiracy będą mieli gdzie składać wieńce i kwiaty podczas okolicznościowych uroczystości – mówi proboszcz.

Pomnik niepodległościowy wyrzeźbi znany artysta Gustaw Zemła. Autor jest twórcą między innymi pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach i Szczecińskich Orłów. Jego prace można zobaczyć także poza granicami kraju jak np pomnik Ernesta Malinowskiego w peruwiańskich Andach.
Jeleniogórska rzeźba będzie miała wysokość sześć i pół metra.

– Wykorzystanie w pomniku niepodległościowym postaci Jana Pawła II umocni patriotyzm w kolejnych pokoleniach jeleniogórzan – uważają Magda Piekiełek i Łukasz Ejsymont z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zgłoszenia do nagrody "Liczyrzepy" 2020

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Bezrobotny 10-10-2006 7:56
Tak się zastanawiam.Po co właściwie w Jeleniej Górze ,kościół garnizonowy gdy nie ma garnizonu? Utrzymywanie na koszt podatników kilka osób,uważam za marnotrawienie kasy państwowej. A miało być tanie państwo.
~Jarek 10-10-2006 9:16
Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest miejscem kultu religijnego tak jak każdy inny kościół w Polsce. Nie jest on zarezerwowany tylko na cele "garnizonowe", ale korzystają z niego wszyscy parafianie i nie tylko. Kościół ten służy społeczeństwu nie tylko jako dom modlitwy, ale także jako dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska. Jest również miejscem wspaniałych koncertów. Naszym obowiązkiem jest więc dbanie o ten budynek. Mówienie o tanim państwie i o marnotrawieniu kasy państwowej przy informacji o budowaniu pomnika za prywatne pieniądze jest idiotyczne.
~Tom67 10-10-2006 15:39
Kościół Garnizonowy pozostał już tylko z nazwy... chociaż w WKU pozostało kilku czynnych żołnierzy. Ale po co MON utrzymuje oficera w stopniu pułkownika w tym Kościele tego nie moge zrozumieć. Pensja pułkownika WP to w chwili obecnej około 4000 zł NETTO!!! Stać to Państwo, stać NAS - podatników - na taką kase miesiecznie dla pułkownika bez przynajmniej drużyny żołnierzy? Z podległym tylko organistą i kościelnym?? Nota bene (tych dwóch) tez na utrzymaniu wojska - pensja z MONU około 1000 zł miesięcznie na rękę (tak było w czasach gdy wojsko było w Jeleniej Górze - czy tak samo jest teraz - nie wiem??
~S.S 10-10-2006 22:23
Bezrobotny ma rację!!!poza tym,czy naprawdę potrzebny jest kolejny pomnik,komu?za co?za czyje tak na prawdę pieniądze!faktury za tą"pamiątkę"powinny być znane dla każdego!ale to jest nie niemożliwe....
~Jarek 10-10-2006 22:55
Gdyby bezrobotny uczył się tak jak ksiądz pułkownik nie był by teraz bezrobotnym i też by zarabiał conajmniej 4000 zł. Zrób doktorat w wojsku to też tyle dostaniesz.
~Jarek 11-10-2006 7:38
Czuję się Polakiem, więc uważam za słuszne stworzenie miejsca gdzie będziemy mogli oddawać cześć naszemu wspólnemu dobru, któremu na imię Polska. Czuję się odpowiedzialny za to nasze wspólne dobro. Czuję miłość do tego naszego wspólnego dobra. Nasza Ojczyzna to nasza matka. Jej istnienie, jej niepodległość opłaciliśmy krwią naszych przodków. Żałować nie swoje pieniądze na oddanie czci Polsce jest wyrazem głębokiego zepsucia półwieczem komunizmu w Polsce. Pieniądze na budowę tego pomnika pochodzą m.in. ode mnie. Sam wpłaciłem na ten cel niemałą kwotę, by mieć w tym udział. Moim zdaniem władze miasta powinny same postawić taki pomnik. Są przecież Polakami, nawet tego nie czują. Obawiam się jednak, że dużo więcej satysfakcji naszym obecnym władzom sprawiało składanie kwiatów pod pomnikiem Iwana. Władzę przecież posiadali dzięki wsparciu okupacyjnej Armii Czerwonej.
~Bezrobotny 11-10-2006 8:00
Do Jarka. Skąd wiesz jakie mam wykształcenie, nie pomyślały twoje szare komórki,że może to być "pseudo." Co do wykształcenia księdza z komentuję to tak. Awanse otrzymywał dlatego,że kosciół obecnie jest na fali.Normalny oficer zawodowy na stopień pełnego pułkownika czeka latami.Wiadomo również,że na uczelniach katolickich łatwo zdobyć wykształcenie teologiczne,które tak naprawdę nikomu i niczemu nie służy.Zdobyte doktoraty też nie mają żadnej wartości jeżeli chodzi o rozwój ludzkości.Za dobre doktoraty dostaje się Nobla.
~Bezrobotny 11-10-2006 8:14
Ja też się czuję Polakiem i nie widzę sensu stawiania kolejnego pomnika.Pomników u nas w bród.Lepiej te pieniądze wydatkować naprawdę na zbożny cel.Nakarmić i ubrac biedne dzieci.I ty razem z Bokiejem winiście o tym pamietać.W moim postepowani i myśleniu nie ma zadnego zepsucia komunizmem.Również władze miasta nie są zobowiązane do stawiania kolejnego pomnika kultu religijnego.Są ważniejsze zadania w mieście a po za tym istniej rozdział państwa od kościoła.O ile się orientuję jest to państwo świeckie a nie talibów.Natomiast co do pomnika Iwana to wiedz,że został on wystawiny prostym żołnierzom radzieckim ,którzy wyzwalali te ziemię a nie systemowi i im należy oddać hołd. A z historią to też u ciebie marnie.
~światopełk 11-10-2006 8:49
Jarek, moherek ci się zsunął na oczka! Twoja rydzykowość powaliła mnie!
~Jarek 11-10-2006 10:05
ks. Pułkownik nie ma 25 lat. Stopnie wojskowe zdobywał również i za PRL i za rządów SLD. Wówczas Kościół nie był "na fali". Twoje szare komórki bardzo inteligentnie wybrały Tobie nicka "bezrobotny". Nie znasz się na teologii więc się nie wypowiadaj o jej przydatności. Dużo łatwiej dostać było doktorat z marksizmu, niż z teologii. Z resztą praca doktorska płk. Bokieja nie była pracą teologiczną. Gdybyś znał jej temat mógłbyś na temat wykształcenia ks. płk się wypowiadać. Bezrobotny. Wymień mi jakie pomniki stoją w Jeleniej Górze i gdzie byś składał kwiaty np. ku czci poległych w obronie Ojczyzny? Biednych zawsze mieliśmy i mieć będziemy. Czy jak np. umrze ktoś z Twoich bliskich to nie postawisz im godziwego nagrobka, lecz przeznaczysz te pieniądze na biednych? Do budowy tego pomnika nie są zaangażowane pieniądze państwowe. Nie godzi to w żaden sposób w rozdział państwa od Kościoła. Tego typu slogany powtarzają typowi antyklerykałowie, którzy wilczym okiem patrzą na to, że ktoś powierza do wydania swoje pieniądze osobom duchownym. Od finansowania ważniejszych zadań w mieście są władze miasta. Inicjatywa budowy pomnika jest inicjatywą prywatną, w którą włączyć może się każdy, dla którego wartości jakie utożsamia ten pomnik są bliskie. Co do prostych żołnierzy radzieckich, to widzę że ze znajomością historii jest coś nie tak. Gdyby byli rzecztywiście wyzwolicielami to ci zwykli żołnierze radzieccy po wojnie wrócili by do ZSRR a nie okupowali nasz kraj do lat 90.
~Leoncio 12-10-2006 8:47
Jarek, parę kabaretów pytało, czy nie napisałbyś dla nich paru skeczy? Przeczytali twoje wypociny i stwierdzili, że jesteś debeściak!
~Jarek 12-10-2006 14:03
Chętnie. Daj namiary Leoncio.
~Leoncio 17-10-2006 10:11
Rozmyślili się! Nie wiedzieli, że ty to bierzesz poważnie...
~ 30-05-2010 22:25
kura!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Bardzo słabe wyniki matur

Remont w remizie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
836
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%