MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Na cmentarzu papierosy zakazane

Wiadomości: Olsztyn/ Jelenia Góra
Wtorek, 30 października 2007, 6:53
Aktualizacja: 13:15
Autor: TEJO
Duchowieństwo apeluje o godne zachowanie podczas dnia Wszystkich Świętych i niepalenie tytoniu przy grobach. Radni podejmują stosowne uchwały.

Patrole strażników miejskich na nekropoliach będą nie tylko łapały wandali i pilnowały porządku, lecz także zajmą się palaczami. Za dymka przy grobach nałogowcy będą musieli zapłacić 500 złotych kary. Taka będzie rzeczywistość w Olsztynie. Pisze o tym Dziennik we wtorkowym wydaniu.

Rajcy przekonują, że skoro obowiązuje przepis o zakazie palenia na przystankach, to równie dobrze można zabronić tego na cmentarzach, które są miejscem szczególnym, a palenie tytoniu im uwłacza. Źle świadczy także o kulturze tych, którzy przychodzą na groby.

Zakaz już budził sporo wątpliwości, nawet wśród księży, którzy sami oburzali się przeciwko kopceniu przez ludzi odwiedzających cmentarze. Niektórzy duchowni sądzą, że tę sprawę powinno regulować sumienie wiernych a nie odgórny zakaz.
Są też wątpliwości, czy taki zakaz jest zgodny z konstytucją.

Jest także kwestia obyczajowości. W niektórych kulturach dopuszcza się, a wręcz w zwyczaju jest picie alkoholu i biesiadowanie za zdrowie i pamięć zmarłych. A zakaz wprowadzony przez radnych tylko ośmiesza ich samych i świadczy o nadgorliwości wobec duchowieństwa.

Pomysłodawcą kontrowersyjnej uchwały jest Platforma Obywatelska. Jeleniogórscy radni na razie nie mają zamiaru naśladować kolegów z Olsztyna.

Sonda

Czy palenie na cmentarzu świadczy o braku kultury?

Oddanych
głosów
58
Tak. Powinno się zakazać palenia
29%
Nie. To nic zdrożnego
29%
Raczej nie wypada palić przy grobach, ale to kwestia sumienia człowieka
41%

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na Szklarską Porębę Średnią

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Materiały wybuchowe przejęte przez CBŚP

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Zenek 30-10-2007 8:23
Bardziej mnie razi strój niektórych pań i litry rozchodzących się w powietrzu perfum. Ale i to i kwestia palenia powinna być zależna od sumienia wiernych i odwiedzających (księża zapominają, że nie wszyscy odwiedzający groby są ich wyznawcami).
~popieram 30-10-2007 8:31
Jeżeli brakuje ludziom kulturyi nie potrafią się godnie zachowywać, to pozostają kary. Do niektórych, to tylko można w ten sposób dotrzeć.
~do Zenka 30-10-2007 8:37
Jak rozumiem Twój wzór wiernego to: przyjść w byle łachach i śmierdzieć potem? Noo, to rzeczywiście byłoby odświętnie podczas Wszystkich Świętych.
~ułan 30-10-2007 9:35
Bardzo mnie razi w Jeleniej Górze przyprowadzanie psów na cmentarz. Nigdzie dotąd z tym się nie spotkałem. Czy to wytwór lokalnej kultury?
~Rozgoryczony 30-10-2007 12:13
Co z tego ,że jest zakaz wprowadzania psów i tak ludzie wprowadzają je na cmentarz bez kagańców ,puszczane wolno załatwiają swe potrzeby byle gdzie ostatnio w Sobieszowie na cmentarzu pies narobił na pomnik widziałem zwróciłem uwagę właścicielce psa no i co dostałem stek wyzwisk a kiedy postraszyłem Strażą Miejską stwierdziła że i tak nikt tu nie przyjedzie bo jeszcze nigdy tu nie widziała ani strażnika ani policji .Może by tak jakieś służby by się pojawiły w tym rejonie !!!
~Rodak 30-10-2007 12:25
karać,karać jeśli ktoś nie przestrzega norm .Ja w tej chwili mieszkam w Niemczech i proszę mi wierzyć kary tu są bardzo dotkliwe i nikt nie mówi ,że to jest nie demokratyczne.Jest przepis trzeba go przestrzegać jeśli nie to dotkliwie można się przekonać dostając mandacik w euro.Jak jesteśmy już w Unii to może byśmy czegoś od innych się nauczyli .A papieroska można wypalić u siebie w domciu inni w okół nas też żyją i naszych smrodów nie muszą wąchać zwłaszcza małe dzieci!!! Rodak
~Rozgoryczony 30-10-2007 12:26
Co z tego ,że jest zakaz wprowadzania psów i tak ludzie wprowadzają je na cmentarz bez kagańców ,puszczane wolno załatwiają swe potrzeby byle gdzie ostatnio w Sobieszowie na cmentarzu pies narobił na pomnik widziałem zwróciłem uwagę właścicielce psa no i co dostałem stek wyzwisk a kiedy postraszyłem Strażą Miejską stwierdziła że i tak nikt tu nie przyjedzie bo jeszcze nigdy tu nie widziała ani strażnika ani policji .Może by tak jakieś służby by się pojawiły w tym rejonie !!!
Agajg 30-10-2007 12:40
Myslę,że chodzi tu również o to,że palacze rzucają wypalone papierosy gdzie popadnie,tam gdzie stoją.Nawet na cmentarzu powinno się zachować czystość.
PrYk 30-10-2007 13:06
jestem za zakazem palenia i zakazem wprowadzania psow na cmentarze ! A za lamanie przepisow karac !
MaxMad 30-10-2007 13:28
do Agajg: stare liscie zalegaja na cmentarzu tu i tam, a rzucanie niedopałków może spowodować zagrożenie pożarem. Myślę, że mieszkańcy doskonale sobie przypominają, że od czasu do czasu jakiś śmietnik płonie i spacerując wieczorem po cmentarzu, gryzie w oczy dym...
~ 30-10-2007 15:34
prościej będzie zbierać liście i dbać o porządek...przecież za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić więc niech miasto weźmie na siebie nie tylko zbieranie kasy ale też i sprzątanie.A jeśli chcemy zakazu palenia to może pozamykamy też puby po drodze do cmentarza ???? bo mi osobiście bardziej przeszkadza odór piwska unoszący się nad niektórymi niepalącymi :(
~olo 30-10-2007 20:25
najlepiej zabronic wszystkiego......i za wejscie na cmentarz w dniu zmarłych pobierac oplaty
~nałogowiec1 30-10-2007 20:40
Przecież <b>palenie tytoniu</b> i picie alkoholu <b>w miejscach publicznych jest zabronione prawem</b>, więc nie rozumiem, o czym ta dyskusja...
~Zośka 31-10-2007 1:42
Prawda , w Gruzji są stoły biesiadne , gdzie czci się umarłych. Popieram to, mimo że jestem katoliczką. Czyż umarli, którrzy duchem są przy nas nie cieszą się, jak my się cieszymy i czcimy ich pamięć w ten sposób. Podobno jak "dusza", która odeszła widzi nasz smutek, też się smuci. Papieros nie musi być, ale reszta może...
~bozka 31-10-2007 5:49
Miasto ma obowiązek sprzątać główne aleje na cmentarzu, groby sprzątamy sobie sami- to raz.Nie zmienimy tego, że niektórzy przychodzą na groby bliskich raz w roku - to dwa.Jeśli idziesz na groby bliskich, to chyba po to,żeby pobyć z nimi i nie widzę powodu, żeby interesować się tym, w jakich ciuchach przyszła znajoma - to trzy /zresztą do kościoła też chodzicie po to, żeby zobaczyć kto ma nową szmatę na sobie, a potem macie tydzień na roztrząsanie problemu Za Co Ona To Kupiła? Kultury trzeba się nauczyć i stosować ją wszędzie = to cztery. Znam panie, które idą ze swoimi psami na cmentarz, bo po prostu boją się napadów złodziei - to po piąte. Czasem trzeba trochę pozytywnie myśleć i zdjąć moher z głowy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Moja Mała Ojczyzna – konkurs

Magistrat do remontu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
515
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%