MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

MZK walczy o bilans na plusie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 5 lutego 2010, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 6 lutego 2010, 8:27
Autor: Angela
Samorządowcy liczą, że ościenne gminy zechcą partycypować w kosztach funkcjonowania MZK, co pozwoli utrzymać kursy do podjeleniogórskich miejscowości.
Fot. TEJO
Mniej kursów na trasach, gdzie jeździ największa ilość autobusów, wyższe ceny biletów jednorazowych i większa rozbieżność cenowa w odniesieniu do ilości przejazdów na biletach miesięcznych – m.in. takie zmiany jeszcze w tym roku szykują się w MZK w Jeleniej Górze. W najbliższym tygodniu do prezydenta trafi projekt nowej taryfy opłat.

Nowa taryfa opłat za przejazdy miejskim przewoźnikiem miałaby zacząć obowiązywać nie wcześniej niż w drugim kwartale br. Jak na razie komisja oraz zastępca prezydenta Jerzy Lenard przygotowali projekt zakładający główne i poboczne warianty zmian. Wśród nich znalazły się m.in. zrównanie ulg do 50 procent, w których cena z 1,27 za bilet zmniejszyłaby się do 1,20. Wzrosnąć miałby natomiast ceny biletów jednorazowych z 2,24 do 2,40. Cena biletów miesięcznych natomiast miałby zostać uzależniona od częstotliwości przejazdów.

– Około 99 procent projektu nowej taryfy jest już przygotowane, są w niej zarówno główne warianty zmian, jak i poboczne, które mogły by je zastąpić. W przyszłym tygodniu projekt nowej taryfy będzie poddany ocenie na posiedzeniu prezydenta – mówi Jerzy Lenard. – Następnie przejdzie konsultacje z gminami. Nowa taryfa zacznie funkcjonować nie wcześniej niż w kwietniu br.

Konieczność jej wprowadzenia wynika z szukania dodatkowych przychodów do pokrycia kosztów, które pojawiły się po przekształceniach organizacyjnych przewoźnika w październiku minionego roku. Jak wylicza Marek Woźniak, prezes MZK jest to amortyzacja, której roczny koszt to około 1 mln zł, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, fundusz emerytur pomostowych, leasing na poziomie miliona złotych.

Kiedy MZK był jednostką budżetową, gminy korzystające z komunikacji w tych kosztach nie partycypowały. Zmiany organizacyjne przyniosły im natomiast wzrost kosztów o około 45 groszy od kilometra. Wiele gmin na taki wydatek po prostu nie stać, dlatego już rozpoczęły szukanie innych, tańszych przewoźników. Ponadto od grudnia 2009 roku unijne przepisy zabraniają wykorzystywania przychodów z pobocznych działalności MZK czyli m.in. stacji diagnostycznej, reklamy, wynajmu zapleczy technicznych i innych na pokrywanie kosztów działalności podstawowej, jak było to dotychczas.

– W ten sposób ucieka nam kolejne pół miliona złotych – mówi Marek Woźniak. Jeśli doliczyć do tego około 2 – 3 procentowy spadek liczby pasażerów jaki odnotowuje co roku MZK oraz wzrost ceny paliwa na poziomie 400 tys. zł rocznie to wzrost kosztów po przekształceniach organizacyjnych MZK kształtuje się na poziomie 4 mln zł. Przyrost przychodów natomiast to około 100 – 150 tysięcy złotych.

Stąd też potrzeba „cięć” i szukania dodatkowych pieniędzy. Poza nową taryfą mają się też pojawić nowe rozwiązania organizacyjne.
– Trzeba zracjonalizować ilość kursów na poszczególnych trasach – mówi Jerzy Lenard. Na wielu trasach, np. centrum miasta – Cieplice czy Sobieszów autobusy jeżdżą częściej niż co trzy minuty, a ilość zapełnionych w nich miejsc sięga nie więcej niż 20 procent. Trzeba więc tak zorganizować przejazdy by autobusy się nie dublowały. Dostępność do przejazdów będzie taka sama, bo pasażerom nie zrobi różnicy czy pojadą trzy minuty wcześniej czy później, a dzięki temu uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Zmiana ilości autobusów MZK, które będą kursowały w mieście ma zostać wprowadzona w okresie wakacji, najprawdopodobniej w lipcu. Jak już informowaliśmy, nowością ma być też pojawienie się na trasach autobusów pospiesznych, których cena będzie o około 25 procent wyższa od zwykłego biletu jednorazowego. Przejazd „pospiesznym” pozwoliłby pasażerom na zaoszczędzenie około 40 procent czasu przejazdu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Linia kolejowa Gryfów Śląski – Świeradów Zdrój z gotowym studium

Stalowe rumaki w Karpaczu

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~ 5-02-2010 8:11
Po co było robić cyrk z przekształceniem MZK w spółkę? Kto na tym wygra i kto przegra? Czy jest to celowe działanie, by zniszczyć MZK i za grosze przejąć autobusy i inny majątek?
~ 5-02-2010 8:25
Komunikacja miejska jest dla ludzi i miasto powinno dbać o to żeby każdy mógł się dostać z punktu a do punktu b. Takie instytucje nie mają prawa na siebie zarabiać!
~ 5-02-2010 8:39
Zgadza się. Komunikacja miejska nigdzie nie jest na plusie.
~Yeti 5-02-2010 8:48
Jak kupują nowe używane autobusy z zachodu to nic dziwnego że jest droga ich eksploatacja i wymiana części.
~dd 5-02-2010 9:11
Tak tylko np.9 piechowice-jelenia kursuje jakoś co 40 minut i co tera będzie kursował co półtorej godziny ?? dobrze, że w tym roku zdaje prawko :)
~ona 5-02-2010 9:22
niestety w naszym mieście robi się wszystko by było coraz więcej samochodów :(
~ 5-02-2010 9:23
Będzie coraz gorzej i tyle. Co do używanych czy nowych aut to najpierw trzeba poprawić stan dróg bo żadne auto nie przetrwa tego....
~ 5-02-2010 9:46
tak co 3 minuty... tylko później 30 minut trzeba czekać no kolejną serię co 3 minuty
~keller_daciaa 5-02-2010 9:57
a niech kombinują tylko nie na szkodę pasażerów ... !
~peter 5-02-2010 10:34
Zmiany w mzk zacznijmy od wymiany pana prezesa Woźniaka. Ten Pan siedzi już tam chyba ze 20 lat i praktycznie niema doswiadzczenia w kierowaniu firma w warunkach rynkowych. Potrafi tylko stwierdzic ze koszty wzrosly. A co pan zrobil panie Woźniak dla obnizenia kosztow wewnetrzych spolki??? Moze ktos w koncu przyjrzy sie wewnetrznej organizcji tej firmy. Ciekawym tematem jest działanie warsztatu . Szanowni pasazerwie nie myslcie ze jezdzicie sprawnymi autobusami. Codzienna kontrola autobusow to zart. Ta kontrola trwa pol minuty i sprowadza sie do podbicia karty drogowej pieczatka OBSLUGA CODZIENNA WYKONANA. Kolejna sprawa jest przydzial autobusow dla kierowcow gdzie ludzie ktorzy pracuja tam dwadziescia lat moga jezdzic tylko jednym typem autobusu bo na inne nie maja tzw szkolenia ( czytaj papierku ktory zaswiadcza ze potrafia takie auto odpalic i zgasic). Dlatego szanowni pasazerowie nie dziwcie sie ze w niedziele na ulice oprocz zadbanych pojazdow wyjezdzaja takze 20 letnie jelcze, to wlasnie jada panowie bez szkolenia na lepsze auta. To wszystko dla dobra klienta. Brak prawdziej reki gospogdarza marnowanie energii elektrycznej, paliwa, płynow eksploatacyjnych, wody widac tam na kazdym kroku. Panie wiceprezydencie Lenard wydaje sie Pan uczciwym czlowiekiem, prosze zrobic porzadek w tej firmie na ktora wszyscy dokladamy pieniadze.
~ 5-02-2010 10:58
Będzie coraz gorzej i tyle. Co do używanych czy nowych aut to najpierw trzeba poprawić stan dróg bo żadne auto nie przetrwa tego....
~zuo 5-02-2010 11:00
Już niedługo wiosna, ludzie powyjmują z garażów i piwnic rowery, skuterki, motorki i auta, i jakoś mam wrażenie że będą mieli MZK tam, gdzie MZK miało ich w mroźne, zimowe dni...
~ 5-02-2010 11:19
a na przystankach koncowych autobusy stoja na wlaczonych silnikach ok 30 min i gdzie tu oszczednosc paliwa
~piotr2 5-02-2010 12:23
A pan Lenard chyba nie jezdził nigdy autobusami po Jeleniej Górze ze widzi jezdzace autobusy co 3 min ,a jak jezdza to wszystkie razem ze potem trzeba czekac na nastepny ok 30 min
~do 11:19 | ~ 5-02-2010 12:43
Pierwszy raz słyszę taką bzdurę! Przecież kierowca za przepały płaci z własnej kieszeni... Kogo stać na bezsensowną pracę silnika na końcówkach? W największe mrozy to może jedynie piec chodzić, i może to z tym pomyliłeś ? ale piec to nie silnik:-)
~Zdzich 5-02-2010 12:47
Dawno powinno się tą komiczną firmę zlikwidować... Autobusy kursują wg własnego uznania, rozkłady są zupełnie nie potrzebne, w autobusach zimniej jak na dworze, ceny biletów jedne z najwyższych w kraju, komfort podróży zaś zupełnie odwrotnie. Kompletnie nie przemyślany rozkład kursów autobusów.
~wie39 5-02-2010 12:48
tzw "miasto" dba o swoją kabzę o to żeby rodzinkę i znajomych dobrze usadowić na lukratywnych stanowiskach a obywatele???ha,ha,ha obywateli ma się w d... w nosie.
~przeciw zwyżką cen biletów 5-02-2010 12:52
Pan Prezydent Lenard w jednym z wywiadów na Jelonce stwierdzil że póki co nie przewiduje się zwolnień pracowników przerośnietych działów administracyjnych.Właśnie zmiany trzeba rozpocząć od likwidacji zbędnych biurokratów czyli tzw. ekipy/świętych krów /Woźniaka i samego prezesa, który już chyba 40 lat jest na tym cieplutkim stołeczku.Nie nadają się ci ludzie do działania nowatorskiego, nie nadążają za zmieniającymi się czasami.MZK potrzebne są gruntowne zmiany a nie tylko zmiana nazwy na spółkę i podnoszenie cen biletów.
~J@ck 5-02-2010 13:21
autobusy pośpieszne JAK NAJBARDZIEJ ,ale taryfa powinna być taka jak na resztę linii ,ja pasażer zdecyduje sam czym mam jechać pośpiesznym ,czy zwykłym .Nasza komunikacja miejska powinna być szybka ,prawie jak metro ...wtedy ta firma zacznie zarabiać.....
~Riki34 5-02-2010 13:29
Niech Pan Lenard nie opowiada głupot. Autobusy co 3 minuty ??? Gdzie? Napewno nie w Jeleniej. Ale tak to jest jak ktoś nie jeździ komunikacja miejską a zawsze ma coś "mądrego" do powiedzenia
~do ~peter 5-02-2010 13:51
Marian nie mazgaj sie ! To kierowca ma obowiązek wykonac OC przed wyjazdem i po powrocie za to leszcze wam płacą takze do roboty lenie
~do ~peter 5-02-2010 13:54
Marian nie mazgaj sie ! To kierowca ma obowiązek wykonac OC przed wyjazdem i po powrocie za to leszcze wam płacą takze do roboty lenie
~do ~peter 5-02-2010 14:12
Marian nie mazgaj sie ! To kierowca ma obowiązek wykonac OC przed wyjazdem i po powrocie za to leszcze wam płacą takze do roboty lenie
~do peter 5-02-2010 14:52
Wytłumacz mi jak mam zrobić OC w 15 minut bo tyle jest płacone za przygotowanie auta do jazdy( odpalenie, nabicie powietrza, sprawdzenie oleju, plynu, gaśnic, świateł itd.)? Do tego przeważnie w nocy. Często w warunkach deszczu czy śniegu. W takim czasie i atmosferze co najwyżej można sprawdzić autobus pobieżnie. Kierowca również nie ma uprawnień diagnosty i wiedzy wystarczającej do 100% sprawdzenia wszystkich elementów które mogą stwarzać zagrożenie na ulicy.
~ASD 5-02-2010 15:26
Leje na tą cała MZK Jeleniogórską i ich raporty i podwyżki cenowe... za rok znów będą droższe, a jak chcą klienta to niech ceny zniżą, teraz na miejscu PKSa bym ceny obniżył na przejazd, a po jeleniej puścił więcej kursów i uderzył w MZK to samo z Krychą - powstają dwa wielkie zaklady komunikacj a Prezesina upada z tą całą MZK - to Wrocław ma mniejsze ceny biletów tak jak i Warszawa z Lotniska Okecie do starego miast gdzie jest wiecej km niż z PKP Jelenia do Piechowic, w Warszawie place 1.20 ulg,. a w Jelneiej 2.44 heh
~s. 5-02-2010 15:32
Do peter: twoja wypowiedź świadczy, że jesteś kierowcą w tej firmie, brzydko tak obgadywać swoje śmieci. Nie podoba mi się praca, to sie zwalniam, a nie s...m do swojego talerza. Niestety, to tylko kierowca, Druga sprawa. Skoro mzk jako firma wybudowała ze swoich środków diagnostykę, wyposażyła ją i zatrudnia tam swoich pracowników i nie może osiągać korzyści z działalności pobocznej ? To co ? na przeglądzie oddają 100 PLN zamiast pobierać ?
~hh 5-02-2010 15:56
w jeleniej jest zawsze inaczej mzk musi kombinować nie może wzorować sie na sprawdzonych taryfach jakie obowiązują w innych miastach szkoda nawet komentować te bzdury.
~Tomwoj 5-02-2010 16:13
Z daleka widać że ten prezes MZK Woźniak to ZERO wyobrażni na temat rządzenia. Codziennie jadę w stronę Łomnicy i co widzę że nie dość że ta trójka jeżdzi zaledwie co godzinę to mnie szlak trafia jak jadą dwie trójki w stronę jeleniej prawie puste RAZEM!!!! jak by nie można je dopasować co pół godziny. i CO Z TEGO ŻE O TYM SIĘ PISZE OD SPORO CZASU SKORO !!! NIE WIE CO MA ZTYM ZROBIĆ a wy myślicie że po co on tam na stołku jest,, żeby rządzić nie bo on nie potrafi tylko z nas okradać i do kieszenii......
~malkontent 5-02-2010 16:35
. . . ciężko będzie wyjść na plus z taką obsługą za kierownicą, brak kultury odstrasza większość pasażerów, a notoryczne spóźnianie się połączone z chamstwem nie przyspoży nowych. Trzeba nad tym popracować, albo ciąć koszty w administracji - pewnie zanadto rozbudowanej . . .
~haman 5-02-2010 17:17
w 15 minut przed wyjazdem i 15 po, masz 30 minut aby sprawdzic choć to czy nie odpadają kola od twojego "stanowiska pracy" i czy w takimj poieździe pasażerowie bedą bezpieczni, z lenistwa i nawet oleju sobie nie potraficie sprawdzić, jak sie nie podoba to do Krychy lub Kościuka tam kierowców uczą podstaw ! jak nie jedziesz nie zarabiasz , proste
~do haman 5-02-2010 18:51
Widzisz tu jakiegoś narzekającego kierowcę bo ja przeczytałem wszystkie komentarze i nic takiego nie widzę. Jeżeli wsiadasz na zmianę kierowcy to też masz 15 minut na oc przed wyjazdem? :-) Druga sprawa to taka, że po zjeździe masz 15 minut na OC z tym, że samo tankowanie po godzinie 23 zajmuje dłużej do tego auto trzeba umyć .
~szofer 5-02-2010 19:20
kierowcy nie narzekają bo to lenie i na dodatek płaca im za to ze siedzą i nic nie robią to jest spółka "smiech na sali"
~ 5-02-2010 19:47
NIE PIERWSZY PREZESUNIO KTÓRY ROBI CO CHCE ABY NAŁAPAĆ PIENIĄŻKÓW. ZA CO KIEROWCY BIORĄ TAKĄ KASĘ ?TO INNY KIEROWCA NIŻ KIEROWCA W INNEJ FIRMIE ? DOPIE....Ć CENY NA MAXA I BĘDZIEMY WIEDZIEĆ CO I JAK A NIE KOMBINOWANIE I ROBIENIE WODY Z MÓZGU
~jelgór 5-02-2010 20:44
Popieram pana prezydenta Lenarda: trzeba reformować tą spółkę, zanim zatonie z długami. Ludzie mają tylko wymagania i żale jak widać na tym forum, a przecież dzięki podwyżkom tych stareńkich cen i wycinkom mnóstwa zbędnych kursów można oszczędzić i pozyskać środki na wymianę taboru. Miasto musi oszczędzać, a nie dogadzać krzykaczom, którym i tak się nie dogodzi, a najpewniej wielu z nich autobus to pamięta z dzieciństwa co najwyżej.
~florek 5-02-2010 21:03
autobusy sie dubluja od lat ,tylko trzeba czytac P.Wożniak co internauci pisza a Pan mysli ze Ameryke odkryl
Szczypek 5-02-2010 21:56
moje pieniądze MZK zobaczy jeszcze może za jeden bilet miesięczny. do jakiego miasta bym nie pojechał to płacę mniej za przejazd... jedyny sposób żeby coś się zmieniło to wejście konkurencji - Krycha mogłaby wprowadzić sporo zamieszania. w innym wypadku MZK dalej będzie się kulało, bo dzieci, młodzież i emeryci czymś jeździć muszą.
~e. 5-02-2010 23:27
Kry-Cha jedyne co może wprowadzić to tylko zamieszanie tymi swoimi gratami i nic poza tym. A Woźniaka wypieprzyć. Widać, co się dzieje za jego panowania. Wrocław - 120 nowych Mercedesów, Jelenie Góra 20 używanych MANów itp. Szkoda kierowców i psażarów, że muszą tłuc się takimi gratami.
~ANTY FAN M.Z.K 8-02-2010 18:16
JEZDZIMY UZYWANIMI AUTOBUSAMI ZWLASZCZA Z REJ DW HEHE Z WROCKA W KREDYCIE WZIETE
~100000000000 8-02-2010 18:20
I WIECEJ LUDZI NA GAPE BENDZIE JEZDZIC HEHE
~sebo 11-02-2010 8:16
propo swoich nie robi się we własne gniazdo bo to nie ładnie , a propo tego Pana co chce żeby Krycha jezdziła po mieście , no to życzę wam powodzenia , póżniej będziecie płakali tak jak ludzie z Gruszkowa czy obecnie Chromca - Krycha jak wchodzi jest owszem konkurencyjna cenowo (dumping) ale póżniej jak strzeli stawki to w piety pójdzie , jestem ciekaw jaqkbyście maruderzy płakali jakby wasz znienawidzony MZK zamkneli . Pozdrawiam wszystkich kierowców pasażerów i Jelonkę ,acha antyfan DW tzn że auto było fabrycznie nowe i wzięte w lising

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Śmierć na żwirowni

Wracają pociągi na kolejną trasę

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
656
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%