MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

MZK testuje hybrydowy autobus

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 grudnia 2015, 8:36
Aktualizacja: Piątek, 18 grudnia 2015, 7:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Kolejny producent zaprezentował swój autobus hybrydowy w Jeleniej Górze. Miejski Zakład Komunikacyjny przymierza się wraz z Miastem do zakupu nowego taboru w trosce o środowisko, w związku z tym po naszych ulicach jeździ MAN Lion's, którego wczoraj (16.12) zaprezentowano na jeleniogórskim Rynku.

MAN Lion's spędzi w Jeleniej Górze trzy dni (do dzisiaj włącznie). MZK składa projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup 17-20 autobusów, z czego ok. 5 to będą hybrydy, a pozostałe to mają być euro 6 z silnikiem diesela. - Zakładamy, że realizacja tego projektu i postawienie ich na jeleniogórskich ulicach odbędzie się w drugiej połowie 2017 roku i ten okres chcemy wykorzystać, żeby nasi kierowcy, czy elektronicy nauczyli się ich obsługi na używanych egzemplarzach – powiedział prezes MZK Jerzy Wolski. Na przejażdżkę cichym i energooszczędnym pojazdem wybrały się wczoraj dzieci z przedszkola „Kacperek” w towrzystwie opiekunów, których na Placu Ratuszowym niespodziewanie przywitał św. Mikołaj.

W czasie, gdy maluchy zwiedzały budynek Ratusza autobus został zaprezentowany wiceprezydentowi Jerzemu Łużniakowi oraz przedstawicielom mediów. Docelowo nowe pojazdy będą wyposażone w wewnętrzny monitoring, kasowniki i biletomaty. Obecnie MZK dysponuje 76 autobusami, a nowe mają zastępować mniej ekologiczne, starsze wersje. W 2014 r. firma zakupiła już 12 autobusów MAN euro 6, co w sumie daje niemal połowę floty tego właśnie producenta, ale wiceprezydent Jerzy Łużniak podkreśla, że nie jest przesądzone kto wyprodukuje nowe pojazdy dla stolicy Karkonoszy. - Mam nadzieję, że kupimy najlepsze dostępne na rynku – powiedział zastępca Marcina Zawiły. - Ten autobus nie emituje spalin w takich ilościach jak pozostałe, dlatego chcielibyśmy, żeby te hybrydowe jeździły na liniach w centrum miasta i przede wszystkim Cieplic – dodał J. Łużniak.

Im większa ilość przystanków, tym bardziej im to służy – wtedy ładują kondensatory i możemy jak najdłużej jeździć na silniku elektrycznym. Silnik spalinowy jedynie ładuje baterie elektryczne, nie posiada on skrzyni biegów i trzeba nauczyć się nim jeździć, bo to nie jest taka prosta sprawa – ocenił kierowca MZK, który testował hybrydę MAN Lion's.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bulwar Cieplicki otwarty!

Niebezpieczne wyzwania

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~zaboberek 17-12-2015 9:10
Rzeczywiście przez trzy dni,kilkudziesięciu(?) kierowców będzie miało okazję zapoznać się z tymi hybrydami.Efekt byłby taki sam gdyby oglądali je na zdjęciu lub jakimś clipie reklamowym. Po drugie,chyba dwa lata temu już były w Jeleniej Górze testowane hybrydy i elektryczne autobusy/
~xxx 17-12-2015 10:30
Nie, tej hybrydzie mówię NIE - 2 drzwiówka nie nadaje się na linie które powinny być obsługiwane (6,9,17) do Cieplic. Siedzenia takie średnie - wygodniejsze są na przykład w Volvach. Szczerze dla mnie idealną hybrydą było testowane w JG Volvo 7700 Hybrid, które mam okazje podziwiać we Wrocławiu na linii
~rumcajs54 17-12-2015 10:36
Ależ Pan Jureczek W. się zaokrąglił w tym Zarządzie MZK !
~gluś 17-12-2015 11:26
super, ale szkoda że nie promujemy polskich firm np. SOLARIS
~xyz 17-12-2015 11:34
w tych autobusach jest strasznie mało miejsca :/
~ 17-12-2015 11:41
Solarisy juz smigaja po Paryzu. Co do Hybryd w JG, wyglda to komicznie przy kopcacych kominach domow w srodmiesciu. Na hybrydy maja, a na termomodyfikacje obiektow panstwowych jak muzyczna szkola , brakuje. Czy to wiele zmieni? Obecny tabor MZK jest dosc ekologiczny, euro 4,5,6 to juz wiele. Razem z termomodernizacja smierdzieli w centrum i bez hybryd byloby czyste powietrze. Coz, kase wydadza, skutek mizerny. Macierewicz i prywatny trybunal JK zrobia z tym porzadek.
~ 17-12-2015 12:46
Po prostu są do przytulenia pieniążki i tyle. Za wybór firmy MAN w przetargu ktoś dostanie odpowiednią sumkę, a remont szkoły nie daje takich możliwości.
~cebulaki 17-12-2015 14:44
Cebulaki jak zwykle tylko narzekaja XD
~Derik 17-12-2015 14:45
A kierowcy ze zdjęć 17 i 18 to ja jeszcze na trasie nie widziałem hi,hi,hi. Przyuczenie do nowego zawodu?
~1! 17-12-2015 15:56
Najlepsze zdjęcie nr 17 i 18 ;). Czyżby przyuczenie do zawodu kierowcy MZK Jelenia Góra :)?
~vvvv 17-12-2015 16:47
za małe a w dodatku coraz czesciej puszczają te krótkie autobusy na 6,7,9 gdzie jest najdłuzsza linia i najwięcej ludzi jezdzi moze by trzeba było zakupic dłuzsze autobusy
~dostawca 17-12-2015 17:00
Łukasz dawaj na hybrydę
~ 17-12-2015 17:08
Jelenia Góra jest bardzo brudnym i zaniedbanym miastem i dlatego nie potrzebne są takie "cudeńka".
~WoW 17-12-2015 18:25
O kurka wodna - czy to Marian??? Jeżeli tak to Panie Marianie pozdrówka!
~TOM JG 17-12-2015 21:30
No poprostu "SUPER", zamiast kupowac polskie SOLARISY produkowane w polsce, przez Polakow w fabryce ktora placi podatki w Polsce....lepiej wybrac opcje niemiecka. Naprawde ? Smiac sie mamy czy plakac? WSPIERAJMY POLSKI PRZEMYSL!
~ 17-12-2015 21:33
O kurka Jarek z profesor Pawlowic , tak trzymać nie daj się Jarku !!!
~ 17-12-2015 22:04
Juz niedługo bileciki podrozeją...
rymcycymcy 17-12-2015 22:56
O kurka ...a ja tam nikogo nie znam ! :)
~TomekC 18-12-2015 10:19
Super ekologiczne autobusy nie pomogą Cieplicom ani JG w nadmiernym zapyleniu. Co prawda, inicjatywa szczytna w ramach sektora komunikacyjnego. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na ilosc dymu nad Cieplicami w okresie grzewczym.... dramat! A może skonsolidujmy się jako mieszkancy i stworzmy centralny osrodek grzewczy zasilany wodami termalnymi. Przypomnę tylko, że najcieplejsze wody termalne w naszym kraju to wody Cieplickie 86st. C!!! Koniunktura sprzyja pozyskaniu srodkow.... Pozdrawiam Czytelników i Wesolych Świat.
~K.P. 18-12-2015 10:23
Dlaczego nie Solaris???? Mysle, ze wybor powinnien byc przemyslany z nastepstwem przyczynowo-skutkowym, jezeli wybiora Solaris pieniadze zostana w Polsce, Polacy zarobia, wydadza, i odprowadza od tego podatki w naszym kraju, tym samym przyczyniajac sie do rozwoju koniunktury i gospodarki. Dlaczego upieramy sie przy markach zagranicznych??? Kiedy mamy znakomita znana na swiecie polska marke autobusow. Wszystko przemawia za Solarisem, a pomimo tego wybory padaja nie tam gdzie powinny.
~Kryniu 18-12-2015 13:11
Tylko polskie autobusy!!! Kupcie Solarisy, dajcie zarobić polskim przedsiębiorcom, a nie zagranicznym koncernom! Pół Europy jeździ Solarisami, a w Polsce same MANy i inny syf!
~Cypr 9-06-2016 8:50
Solaris nie jest polski!
~Cypr 9-06-2016 9:01
Solaris nie jest polski!
~tru 9-06-2016 9:07
Krzysztof Olszewski jest Niemcem. Główny udziałowiec spółki Solaris posiada 95% i jest to firma zarejestrowana na Cyprze(właścicielem jest pan Krzysztof). Pozostałe 5% posiada żona(Solange Olszewska) która również nie jest polką. Początkowo firma nazywała się Neoplan( "niemiecki producent szerokiej gamy autobusów...").

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

XX Karkonoskie Dni Lajtowe już wkrótce

Teraz lepiej widać

Ważne zmiany w podatkach  

Przy Złotniczej będzie chodnik do boiska

Studium na początek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
307
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%