MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

MZK testuje autobus hybrydowy. Będziemy takim jeździć?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 kwietnia 2013, 15:36
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2013, 7:41
Autor: Angela
Fot. Angela
Do najbliższej środy (17.04.br.) na linii nr 6 jeleniogórskiego MZK czyli od osiedla Zabobrze poprzez centrum miasta do Uzdrowiska w Cieplicach będzie jeździł autobus 7700 marki Volvo z napędem hybrydowym. – Celem tej akcji jest prezentacja ekologicznych pojazdów komunikacji miejskiej, co znacząco wpisuje się w charakter miejscowości uzdrowiskowej – mówił Marek Woźniak, prezes MZK.

W Polsce takie testy prowadzone są od dwóch lat w różnych miastach. Hybrydowy autobus jest testowany przez MZK od wczoraj (9.04). Miejski Zakład Komunikacyjny chce go sprawdzić zarówno w kwestii deklarowanej przez producenta wysokiej ekologiczności, jak i wygody pasażerów i kierowców. Kierowca chwali nowy sprzęt.

- Jest on naprawdę bardzo ekologiczny, nowoczesny i cichutki po przełączeniu z napędu paliwowego na elektryczny– mówi Piotr Bubin, który jest kierowcą MZK od 13. lat. – Kiedy stoję na przystanku czy na światłach, to jest on cały czas zasilany elektrycznie i nie emituje spalin. Pasażerowie są zdziwieni, że w środku jest tak cicho. Prowadzi się go bardzo dobrze, bo ma dwa systemy wspomagania. Jeździ bardzo płynnie. Ma pełną klimatyzację i bardzo wygodne siedzenie kierowcy, które można ustawić zarówno na wysokość, jak i pod odpowiednim kątem, dzięki czemu przy dłuższej jeździe nie boli kręgosłup – dodaje Piotr Bubin.

Mimo że takie autobusy kosztują o około 30 procent drożej niż zwykłe autokary, wiele miast chętnie z nich korzysta. Ich atutem jest bowiem połączenie niskiej emisji spalin, niższego poziomu hałasu, wysokiej wydajności i niskiego poziomu zużycia energii.

- Miasto i MZK stale pracuje nad poprawieniem jakości powietrza i poziomu świadczonych usług w MZK – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Mamy przekroczenia w niskich emisjach zanieczyszczenia powietrza w mieście, a około 30 procent tego zanieczyszczenia pochodzi z pojazdów mechanicznych, w tym w znacznym stopniu z taboru autobusowego. W związku z trwającą wymianą taboru autobusowego, poszukujemy różnych rozwiązań, które pozwoliłoby nam wpłynąć na poprawę środowiska. Testowanie tego hybrydowego autobusu jest jednym z naszych działań. Chcemy go sprawdzić, bo jest on droższy o około 30 procent, ale i daje oszczędności na paliwie. Tego typu autobusy to nowość, a pieniądze na ochronę środowiska i zakupy nowych autobusów pojawiają się cały czas w różnych programach, dlatego chcemy mieć wiedzę, na ile tego typu autobus sprawdzi się u nas, w górskich warunkach – dodał prezydent.

Ci, którzy już mieli okazję się nim przejechać, proszeni są o opinię.

- Po zakończeniu testów wyślemy producentowi szczegółowy raport spostrzeżeń i uwag oraz sugestii, i opinii naszych pasażerów, dlatego prosimy mieszkańców, którzy będą mieli okazję jechać tym autobusem o przesyłanie uwag i zamieszczanie ich na naszej stronie internetowej MZK – mówi Marek Woźniak, prezes spółki MZK w Jeleniej Górze. – Zakupienie takiego autobusu to jest przede wszystkim dbanie o środowisko, ale i nowa technologia i nowy pojazd dla MZK, co podniosłoby jakość świadczonych przez nas usług – dodaje Marek Woźniak.

W ostatnich latach spółka MZK w Jeleniej Górze zakupiła i leasingowała łącznie 12 autobusów.

- Było to 5 solarisów urbino 10 (kupionych po ok. 656 tys. zł netto każdy), 2 MAN – ów przegubowych (po 534,5 tys. zł każdy w leasingu), jednego MAN-a przegubowego, (kupionego za 1 mln 100 tys. zł) aż 4 MAN-y kupione w roku 2012/2013 (za kwotę 534,5 tys. zł każdy) – informuje Jerzy Wrona, członek Zarządu spółki MZK w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Komentarze (60) Dodaj komentarz

~ 10-04-2013 16:49
a nie lepiej trolejbusy ??????i przestaćie kupować te niskopodłogowe ciasne popierdółki w który ch większość miejsca zajmują nadkola i silnik z tyłu i nawet nie ma ghdzie usiąść wracając z pracy (jakby było mało stania 8h w pracy) bo 2 siedzenia na krzyż
~hjghj 10-04-2013 17:17
super się nim jechało w porównaniu do tych starych śmierdzących (często 6).. puszczanych jak na dworze wielki mróz ..
~Mezyk A. 10-04-2013 17:20
na zdieciu 4 same nieroby a na 5 wielki bos co sie buja sluzbowym autem a swoje nie rusza nie wspomne o paliwie
~user1 10-04-2013 17:50
a nie lepiej polskie Solarisy? też mają hybrydy
~cfc 10-04-2013 18:43
"a nie lepiej polskie Solarisy? też mają hybrydy" -- popieram!
~Pasażer Zły 10-04-2013 18:50
Nowe autobusy, nowe ceny biletów, nowe struktury władz w MZK. Bilety no cóż tragedia. W autobusach wszystkich w tym nowym 7700 będzie jeździć co najmniej 70 % emerytów i rencistów na zakupy do REAL itd. Dzieci np. 5 letnie muszą zakupić bilet ulgowy w wys. 48 zł bowiem muszą dojechać do przedszkola oddalonego o trzy lub cztery przystanki. Czy to jest normalne? Emeryci i renciści mają dochody dzieci natomiast nie A rodzice w tym mieście jeżeli korzystają dla dzieci z komunikacji MZK to nie znaczy, iż muszą
~Pasażer zły 10-04-2013 18:54
cdn... sponsorować wszystkich dookoła oraz sponsorować zakup nowych autobusów od tego jest Pan Prezydent oraz Rada Miasta Jeleniej Góry
~ 10-04-2013 18:58
Zły pasażer,-renciści i emeryci , tak jak ty teraz zap...w pracy. Teraz korzystają z przywilejów. Ty też będziesz mógł, jak swoje zapracujesz. Dzieci nie mają dochodów, ale ich starzy mają i też mają ulgi. I na to też jestem zła, bo starzy powinni utrzymać swoje dzieci albo zrobić spacerek. Brak podworek , to dzieciakowi spacerek nie zaszkodzi. Albo za rogiem przedszkole znależć
~KamilJG 10-04-2013 19:08
To Volvo też jest polskim autobusem, w końcu produkowany jest we wrocławiu. Solarisy to badziew. A tak na marginesie co to jest "autobus 7700"? To tak jakby powiedzieć samochód mondeo marki ford, idiotycznie to brzmi. Widać co pani Angela zobaczyła na autobusie to napisała...
~Boss 10-04-2013 19:21
Ciekawe czy pan Woźniak słyszał o czymś takim jak ZIELONA STREFA to najnowszy trend w miastach na zachodzie związany z ochroną środowiska i organizacją ruchu daje możliwość przejechania pewnego odcinka drogi cały czas na zielonym świetle banalne rozwiązanie takie są najefektywniejsze i najtańsze mniej hałasu,mniej spalin mniejsze zużycie paliwa nie trzeba kupować zabaweczek firmy VOLVO wystarczy zatrudnienie porządnego fachowca od organizacji ruchu i programowania świateł
~ 10-04-2013 19:37
o której można trafić na ten autobus bo chciałbym się przejechać?
~s. 10-04-2013 19:40
Poszukajcie dobrze w halach MPGK. Może znajdziecie tam niemieckie trolejbusu. O czasy, o wydarzenia - władza ludowa zniszczyła to co faszyści robili dla ekologii.
~miiiiiii 10-04-2013 19:44
dlaczego nie polski solaris ? jest o wiele lepszy
~do ~ 16:49 10-04-2013 20:02
Weź zrzuć trochę kilogramów - nie będzie ci ciasno
~do ~Boss 10-04-2013 20:07
Trochę pomyliłeś adresy. Za organizację ruchu w mieście odpowiada stosowny wydział w Urzędzie Miasta oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów
~do 17:20 10-04-2013 20:09
no to ~Mezyk A. - pogadamy sobie troszkę w pracy, co???
~ford 10-04-2013 20:10
Jaki Wielki mandat będą musieli zapłacić tych 5 Bosów za wjazd na teren zakazu poruszania się po placu RATUSZOWYM.BO jak wjechał INWALIDA to go ukarano mandatem. Anie przypominam sobie żeby przez plac przebiegała jakaś linia autobusowa.A panowie bosi pomyśleli by lepiej o obniżce kosztów a nie zakupie tak drogich autobusów bo nie są one nikomu potrzebne. Nam wystarczą nornalne zwykłe autobusy
~ 10-04-2013 20:22
fajny jest,widziałem jak smigał dzisiaj po Cieplicach
~Ja tak 10-04-2013 20:38
Mam nadzieję, że tym 7700 nie będzie jeździł Pan kierowca jeżdżący teraz autobusem nr 799. Ten szofer to dopiero "KUBICA" prędkość dla niego to ile fabryka pozwoli, światło czerwone szczególnie przed pasami dla pieszych to tylko tylko czerwony odblask światełka do nieba z Cieplic "bo szofer jest z Cieplic, żeby jego zmiennik nie miał przechlapane". A Pan Prezes powinien go wysłać nie na badania psycho-techniczne tylko na psychiat...... do odpowiedniego lekarza. A w autobusie to prawdziwy szeryf masz bilet, bo inaczej zamykam drzwi i tylne i przednia i środkowe i awaryjne. Pozdrawiam Panie SZOFER. Tylko Pan nie płacz przed Panem Prezesem za tą szybką jazdę.
~ 10-04-2013 20:56
Rzadco MZK od kiedy będziemy jezdzic bez biletów,no co dziwi sie.Są już miasta w tym kraju ,że pasażerowie jeżdżą bez biletów.
~do 20:56 10-04-2013 21:50
Znowu brak elementarnej wiedzy - o cenach biletów decyduje Rada Miejska a nie "Rządca MZK" .
~andrzej789 10-04-2013 21:54
dupy chca wozic bez biletow! kto za to, gam... bedzie placil?
~do 21:54 10-04-2013 22:11
no to w takim razie czemu takie olbrzymie podatki płacimy i nic w zamian nie mamy ????
~Pasazer 10-04-2013 22:34
w autobusie lini nr 7 zawsze z przodu siedzi baba z wykrzywiona geba ktora jezdzi kilka razy nie wysiadajac z autobusu a to dlatego ze za darmo jakby musiala zaplacic symboliczna złotoeke za kurs nie jezdzila by tak tylko w domu na tylku by siedziala a takich jak ona jest setki
~TEJOo 10-04-2013 23:41
Ja się pytam gdzie jest SKM???????
~MarianW 11-04-2013 0:04
Piękny ten autobus! Dziś jak go zobaczyłem, to mnie zamurowało! Byłem pod takim wrażeniem, że szczęka mi opadła. Nie jechałem, ale chce się przejechać. Jestem za! Szkoda, że Zawiła tak mało się stara by te miasto wyglądało jak należy. Ja sam w tym roku zapłaciłem grubo ponad 10 tyś zł podatku. Więc wydaję mi się że na tak duże miasto, gdzie jest tyle mieszkańców powinno wyglądać tak pięknie i nowocześnie jak ten hybrydowy autobus, a nie jak zombie. Pozdro
~mint 11-04-2013 0:11
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/349167,bielskie-autobusy-na-biogaz,id,t.html?cookie= ... to jest prawdziwa ekologia. Ktoś tu napisał o kolei , tylko gdzie ona ma jeździć , jak Zabobrze zostało zaprojektowane przez idiotów. Można było budować w okolicach Cieplic i Sobieszowa sypialnie dla JG, tam pociąg dojeżdżał bez kłopotu i jeździł by dalej i przynosił zyski. Teraz trzeba budować przystanki dla kolei za grube miliony.
~... 11-04-2013 1:25
Zawila buraku..wyciagnij rece z kieszeni...wygladasz jak lump w przebraniu...
~rys 11-04-2013 4:20
Male sprostowanie techniczne; "z napędem hybrydowym", czy z silnikiem hybrydowym?
~wiemto 11-04-2013 9:58
Na 100% jest to naped hybrydowy (dwa silniki: elektryczny i diesla)
~pirzmak 11-04-2013 10:28
Volvo też jest produkowane w Polsce we Wrocku.Wrocławska fabryka jest obecnie główną fabryką volvo.W mzk jest kilka klimatyzowanych autobusów ale kierowcy nie włączają klimy i jeździmy szklarniami.Najbardziej przeginają goście z 785 bo nakopcą fajkami.Mzk chwali się serwisem klimatyzacji na autobusach w których klima nie działa,świetna reklama!Volvo 7700 fajny autobus ale osobiście wole hybrydowego mana
~wanderer 11-04-2013 11:03
A nie lepiej byłoby zbudować w zajezdni stację tankowania CNG i zakupić autobusy zasilane tym tanim i ekologicznym paliwem ? Gdyby w Jeleniej powstała taka stacja to i mieszkańcy miasta mogliby korzystać z tego paliwa.
~ 11-04-2013 11:18
Piotrus, niesamowity sprzet, ale zaplecze MZK to sredniowiecze, co z serwisem tych aut? Czy skoki do VOLVO w DLUGOLECE? Twoje VOLVO to juz emeryt, zasluzyles na nowke. Gratuluje. LECHU.
~jelgor 11-04-2013 12:13
W/g mnie,MZK nie zaoszczędzi na paliwie ponieważ na końcowym przystanku przy Kiepury autobusy stoją z włączonymi silnikami hałas jak jasny gwint.
~zagadka?? 11-04-2013 12:34
ile rąk ma nasz prezydent Zawiła?. Na foto 4, ma dwie łapy w kieszeniach , dwie na piersi.
~QWAZ 11-04-2013 12:46
ARTYKUŁ O AUTOBUSIE TO SIE SPODZIEWAŁEM ZDJĘĆ AUTOBUSU, WNĘTRZA, KOKPITU CZY SAMEGO SILNIKA SKORO TAK PODKREŚLAJĄ ŻE TO HYBRYDA.. A TU CO? NA FOTKACH JAKIES GĘBY NIE ZNAM ICH KTO TO JEST?
~dm 11-04-2013 14:30
będą małolaty co dewastować co z gnojami co w autobusie piją piwo i palą papierosy zabić
~ 11-04-2013 14:58
pPapaj z prospektami w reku udaje znawce tematu . Niestety, to tylko urzednik z wyzszej pulki (hm,hm) placowej. Ogladaja ten pojazd jak by byl z kosmosu. Ci panowie sa stworzeni do takich pokazow, rautow, przyjec za ktore sie im tez placi. Efektow dzialania niestety brak.
~Boro 11-04-2013 15:05
Powiem wam tak takie autobusy to się nadają na linie 4 z Dworzec Główny do Zachełmia,Borowic głównie Przesieki Chybotek xD ale dlaczego? dlatego że takie małe badziewia tylko na takie linie sie nadają a nie na 6 to też nie jest taka linia że mało osób jezdzi no chyba że dacie ten wasz nowy na linie 26 i dodacie kilka kursów O TO TAK WTEDY powiem wam tak że ja jeżdze rano do pracy koło sudeckiej a mieszkam w BOROWICACH i jak niewróce ostanią 4 do borowic to musze czekac na 21.18 z Apteka pod koroną na linie 18 WSTYD dla MZK że od Podgórzyna górnego musze isc z Buta do Borowic sie dostać niemoże djacie tam wiecej kursów a co do autobusach na lini 4 , 18 to jest GIT bo 18 mało jezdzi a na 4 to 759,760,762 to one są Git sorka za błedy i pozdro .
~maika 11-04-2013 15:43
przestrzegam przed oszustem co ma firme sprzątającą w mzk - oszust jakich mało... nie płaci i wykorzystuje ludzi,,, ogłasza się na tym portalu że zatrudni do sprzątania autobusów,,, PIP, i inne urzędy proszę skontrolować to dziadostwo....
~do 20.09 11-04-2013 17:06
Niekoniecznie bo za jedno i drugie płaci podatnik
~Rozkład 11-04-2013 17:57
Powiedzcie co myślicie o moim zdaniem rozkładziem lini 4 zamiast tej z borowic i Zachełmia bo z przesieki to nawet spoko jest proszo oto według mie jaki powinienien byc rozkład a ten dotychczasowy wyglada tak borowice>5 37U / 7 02U / 11 11 / 15 37 /17 05 / 17 52/ Tak wyglada a moja prozpozycja taka pierwsze 2 kursy ok a potem 9:30 potem 11:11 potem 12:45 potem 14:40
~nnnnnnnnn 11-04-2013 19:01
mandat! nie wolno wjezdzac na plac ratuszowy! mi niedawno straz wiejska chciala wlepic mandat jak jechalalismy od apteki arnika, bo byla zamknieta do apteki calodobowej na bankowej- taxi tamtedy jezdzi i nic, a mnie zlapali, jechalam z chorym na zap. oskrzeli dzieckiem, wracalam z nocnej wizyty lekarskiej, jednak straz wiejska okazala serce i mandatu nie wlepila ;)
~mm 11-04-2013 19:20
dzieci malutkie do przedszkola powinni jeżdzić za darmo to jest przyszłość narodu jak ktoś jest mądry to niech mi znajdzie przedzszkole za rogiem i to te bezpłatne
~Dostawca 11-04-2013 19:29
Cos mi sie wydaje ze ten Pan dluzej pracuje niz 13 lat w tym zakladzie
~o kur... 11-04-2013 20:56
zainwestujcie w kierowców lepszych, bo de... jeżdżą prawie po chodnikach. Np.kierowca który jechał o godz.12:38 dnia 10.04.2013 przy Mullerze koło Żeromskiego.P... totalny.
~cieplik to j 11-04-2013 23:00
Ten z rekami w kieszeniach i wyglądający jak ła.....h, to nasza gwiazda z tv dami,w każdym reportażyku występuje,widać brak dla niego zajęcia,do roboty lenie ,urzędasy.
~kierowca TIR 12-04-2013 0:44
Każdy ludzi mierzy swoją miarą,jak Pan Zawiła się uczył to wy nosiliście łapki w kieszeniach,teraz on nosi....kto ma szkole ten ma lżej.Pozdrawiam kierowców z MZK,to cięzki kawałek chleba,zwłaszcza jak bydło w beretach stoi za kabiną,trzeba włączać muzę jak wasz kolega kiedyś (starzy kierowca go znają/li bo nikt nie wie co się z nim stało),kierowca to Franiu S.,jego ulubiona muza na dewotki to..weż to do buzi,i autobus do połowy pusty.
~IIIIIIIIIII 12-04-2013 1:08
Ale wy macie nawalone w tych łubach najlepiej nic nie kupować i przejebać siano ha ha ha ha ha
~swój 12-04-2013 14:01
I czym tu się chwalić ?!. Kotlina z zanieczyszczeniem powietrza przekraczającym 300 % normy !!!. Woda silnie nasycona Radonem ,zachodnie wiatry z całą zachodnią chemią itd . . Cóż znaczą te dwa autobusy ?!.
~10.04.21.38 12-04-2013 21:27
Zdarza mi się jeździć z kierowcą z 799 i jakoś nigdy nie jeździ jak "Kubica" . Jeździ normalnie, zgodnie z przepisami, max 50 km/h. Wiadomo, że jak się jedzie 10 minut opóźniony to nie będzie się wlókł 30 na godzinę. Nie widziałem nigdy, żeby autobusy jeździły na czerwonym świetle, ewentualnie na żółtym, bo jak jedzie 40km\h to bezpieczniej przejechać na żółtym niż hamować gwałtownie.. A pisać że kontroluje bilety to jest kpina! Dlaczego mają gówniarze lub pijaki jeździć za darmo tym autobusem? Oby więcej takich kierowców którzy kontrolują gapowiczów. A później dziwicie się ludzie, że są podwyżki cen biletów... A swoją drogą bardzo sympatyczny, uczynny kierowca, oby takich więcej!
~786 12-04-2013 21:33
Hybrydowym się bardzo fajnie jeździ, szkoda, że takiego komfortu jazdy nie ma w autobusie #786, gdzie jeździ wyjątkowo nieuprzejmy kierowca, który bardzo często pali papierosy w autobusie i na linii nr 4 która ma zjazd do Zajezdni 16:57 potrafi być kilka minut przed czasem. A później autobusu żadnego nie ma bo się spieszy do domu. Kolejny nieuprzejmy kierowca jeździ #748. A swoją drogą to dlaczego autobus musi przyjechać do Ratusza? Jaśnie pan Complex nie umie trafić do Zajezdni?
~Trams 13-04-2013 14:28
Gdzie jest TRAMWAJ!!!!!!!!!!! Obiecany przez pana prezydenta!!!!! Jest jeszcze bardziej ekologiczny od tego autobusu i ma cztery razy większą żywotność od autobusu.
~echh 13-04-2013 17:02
ktoś tu napisał, że dzieci mogą sobie spacerek zrobić, zamiast zapychać te autobusy. Dzieciaki jadą do szkół, które nie zawsze są tylko przystanek dalej, a starsze babcie? Jeżdżą sobie na zakupy i to za darmo. Dzieciaki płacą, a wygody nawet nie mają.
~Pasazer 13-04-2013 19:32
jezdza za darmo jak ta co kolo rada wsiada do 7 i jezdzi w ta i spowrotem jest rozpoznawalna bo ma wykrzywiona gebe tak ze pare kursow robi i zajmuje miejsce
~Seba 13-04-2013 20:08
Miałem okazję jechać autobusem wiele razy, jest on wygodny szczegulnie dla uczniów szkół.
~zbik 14-04-2013 11:23
Jeden autobus czy dwa nie poprawia sytuacji z zanieczyszczeniem ,temet kiedys juz byl z gazem cmg upadł, co do oszczednosci to moze któryś baran co układa rozkład jazdy wsiądzie do autobusu w dzien wolny np.niedziela 6 rano i zobaczy ze te autobusy stoja na prózno na pustych przystankach .Ale przeciez jest rozklad jazdy ,którego sie musza trzymać tyle ze ten rozklad nie odróżnia dnia powszechnego od wolnego co za tym idzie ruchu,pasazerow wiecej ,itd.
~fankatupila 14-04-2013 18:33
mzk to uszuści potrzebują ludzi do sprzątania aubobusów i im nie płacą coś z nimi nieten teges,,, niestać ich nawet na wynagrodzenie za pracę sprzątania na mopie/? to niech jedżą brudasami.... teraz bede celowo śmiecił,.,,,skoro nie szanują ludzi....
~anonimem23 16-04-2013 14:38
Jechałam hybrydą i bardzo dobrze się jedzie jest cichy ale ma za mało wolnych miejsc
~bocianowski 17-04-2013 0:25
ZAWIŁŁŁŁŁŁŁA MUSI ODEJSC. BALCEROWICZ TEZ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Tajemnice Książa

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Jeleniogórzanki przegrały z JTC AZS  

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
298
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%