MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

MZK przewozi ludzi gratami. Nowe autobusy w 2011 roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 18 września 2010, 7:28
Aktualizacja: Niedziela, 19 września 2010, 8:16
Autor: Angela
Fot. TEJO
Do wymiany nadaje się 25 z 89 pojazdów ze „stajni” Miejskiego Zakładu Komunikacji. Dzień bezawaryjny u przewoźnika to rzadkość. Z końcem sierpnia zakład kupił dwa używane MAN – y w wersji maxi. Kolejny z nich przyjedzie w październiku. Cena to 24 tys. zł za sztukę. Zakup pięciu fabrycznie nowych autobusów planowany jest na przyszły rok.

Nowo zakupione autobusy to 15 metrowe, niskopodłogowe MAN – y z platformą i przyciskami dla osób niepełnosprawnych. Nie mają one klimatyzacji, ale są wygodne, estetyczne i w zimie cieplejsze. – Nie będą się psuły tak często, jak te, które obecnie zastąpiły – na to liczą mechanicy i kierowcy z MZK.

W przyszłym roku spółka liczy natomiast na zakup kolejnych pięciu, tym razem nowiutkich pojazdów. W minionym roku MZK złożył wniosek o dofinansowanie tego zakupu kasa unijną w kwocie 4 mln 453 tys. zł. Wniosek jest już po pozytywnej ocenie formalnej, teraz czeka na ocenę merytoryczną.

- Wierzymy, że te pieniądze uda nam się pozyskać. Robimy wszystko by naszym pasażerom jeździło się wygodnie i bezpiecznie, ale często jesteśmy ograniczeni finansowo. To, jakie autobusy zostaną zakupione w przyszłym roku i z jakim wyposażeniem, będzie zależało również od pieniędzy, którymi będziemy dysponować – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Szef zajezdni nie ukrywa, że wymiana taboru jest niezbędna i to w jak najszybszym czasie. Mówi, że obecnie na wymianę na cito czeka 25 autobusów. Jak się dowiedzieliśmy bezawaryjny dzień w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym to rzadkość. Wyeksploatowane autobusy, które dzięki wysiłkom mechaników „jakoś tam” jeżdżą, często trafiają na warsztat, a w trasę wyjeżdżają pojazdy zastępcze.

Przewoźnik wciąż czeka na zapowiadane zmiany w rozkładzie jazdy i taryfie opłat. Ostatnio sprzeciw do uchwały rady miasta zgłosił wojewoda. Poprawki mają być przegłosowane na jednej z najbliższych sesji rady miasta. Załoga wciąż obawia się, że przed MZK droga pod górkę. Mówi się o zwolnieniach i drastycznych ograniczeniach w kursowaniu autobusów. Na ile te informacje się potwierdzą, pokaże przyszłość.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Niebezpieczne wyzwania

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ktosiowy 18-09-2010 8:25
nie dosc ze likwiduja wiekszosc lini ktorymi ludzie potrzebowali dojechac, i podwyzszaja ceny biletow to jeszcze musimy czekac do 2011 na nowe autobusy. Ale co ich to obchodzi, i tak ludzie beda jezdzic i placic bo innego wyjscia nie maja.
~xyz 18-09-2010 8:33
Zacznijmy od tego, że są cztery MAN-y. Dwa są 15-metrowe, a dwa 19,5 metrowe.
~ 18-09-2010 8:34
a czemu nasza dyrekcja nie wezmie przyklady z innych wiekszych miast ktore kupuja uzywane autobusy z Niemiec!!!! tam po 5 latach wymieniaja... a po 5 latach taki autobus jest idealny dla biednej Polski... wiec po co brac 2 nowe autobusy jak mozna wziazc 3-4 uzywane z Niemiec a na pewno beda i tak lepsze niz te nowe Jelcze... A moze chcecie mnie do marketingu? bo jeszce pare pomyslow jest :P
~s. 18-09-2010 8:48
Decydenci, albo rozwalcie ten zakład do końca, albo dopłacajcie tyle ile robią to w innych miastach.
rymcycymcy 18-09-2010 9:29
Takie autobusy to fajna sprawa ..jak nuda, w kinach nic nie ma, to można za nieduże pieniądze fajnie spędzić wolny czas :)
~do redakcji 18-09-2010 10:20
Nowo zakupione autobusy są 12 metrowe :-)
~liliana 18-09-2010 12:40
po co wydawac pieniadze na autobusy niech moj maż przesle mi je na konto .
~ 18-09-2010 12:44
druga firma by sie przydala ktora by zrobila male zamieszanie... pomysl trzeba chyba podrzucic P. Chadzemu... druga firma zmusilaby mzk do poczynienia jakis krokow dalej
~po wożniak 18-09-2010 12:44
tak kotku połowa trafi do nas tylko odpale dole lenardowi
~ppk82 18-09-2010 13:01
tak, konkurencja to najlepsze lekarstwo, wprowadzic drugiego przewoznika do obslugi przewozow w miescie. Firma Kry-Cha bylaby z pewnoscia bylaby zainteresowana? niektorymi trasami - ale co z reszta? Klienci wowczas sami by wybrali co byloby dla nich lepsze. Panie Obrebalski co Pan na to ?
~exxon 18-09-2010 13:22
w pksie to dopiero są złomy pojdzcie na plac pksu i zobaczcie
~Obywatel 18-09-2010 13:22
Nie ma się co dziwić skoro kupuje się używane (wycofane z użytku na zachodzie) pojazdy i wozi się nimi przez następne kilkanaście lat ludzi. Co innego że linie po których jeżdżą autobusy są w fatalnym stanie oraz przepełnienie samych autobusów doprowadza do tak szybkiej degradacji taborów. lepiej zainwestować raz te pieniądze w drogi by nie musieć co parę lat wykładać takiej sumy na nowe pojazdy.
~ 18-09-2010 13:43
jak zwykle szroty po niemcu dojeżdżamy
Piipek Jelonkowy 18-09-2010 13:59
po wejsciu w życie nowego cennika biletów oraz rozkładów jazdy likwidacji ulegną linie 14,17,20,23,26,27.Na linii 1zostaną wycofane wszystkie kursy poza szczytem do Podchorążych linia 2 zostaną wycofane kursy poza godzinami szczytu do Maciejowej,pozostaną do Komarna i Radomierza Zakł.,linia 3 zmieni trasę i pojedzie Bukowiec/Mysłakowice-Łomnica-W.Pola-Dw.PKP,linia 4 bedzie kursowała na trasie Przesieka/Borowice/Zachełmie-Pod Koroną,komunikacja na linie 6,linii 7 dodatkowe kursy w szczycie,linia 9 kursować będzie na trasie Piechowice/Górzyniec/Piastów-Sobieszów,komunikacja na linię 7,15 oraz nową pospieszna na Kiepury,linia 10 pojedzie inną trasą od przystanku Różyckiego ulicą Złotniczą na DW.PKP,linia 12 zostają wycofane kursy do Podchorążych,przystanek końcowy Kiepury,linia 15 w weekendy likwidacja 3kursów,linia 16 zmiana trasy:Wiejska-SP11-Kiepury-Podchorążych kursy w dni nauki szk.,Nowa linia zwykła Oś.XX lecia-Staszica-Pułaskiego-Rataja-Lubańska-Goduszyn Dolny-Trasa Czeska-centrum-
Piipek Jelonkowy 18-09-2010 14:05
cd.DW-PKP. Nowa linia pospieszna :Sobieszów-Cervi-Pod Koroną -Zajezdnia-Podwale-Elsnera-Sygiet.ZUS-Kiepury. mała poprawka :linia 3 bedzie kursować do DW.PKP,a w godzinach szczytu będzie wykonywane kilka kursów do Spółdzielczej i K.Miarki
~Kaśka K 18-09-2010 14:32
przede wszystkim to powinni zmienić władze MZK bo pan Woźniak coś za mocno przyrósł do stołka. I coś za mocno siedzi w minionym ustroju.
~alexxx 18-09-2010 14:42
Polacy kupuja w Germanii uzywane, a Niemcy w Polsce nowe /Solaris/ ;)
~xxx 18-09-2010 14:59
czyżby ta pani robiła ci dobrze,ach te szybkie kobietki
Menes 18-09-2010 15:26
To, że mamy stare graty, to fakt, ale faktem jest też, że kierowcy tych wraków w ogóle nie dbają o nie. Niedawno miałem okazję skorzystać z komunikacji miejskiej i jadąc autobusem stwierdziłem, że jakby ten kierowca tak jechał moim autem, to wywaliłbym go z auta podczas jazdy.
~ 18-09-2010 15:56
Stare graty na ulicach a nowsze Volva więcej stoją niż jeżdżą. A jak już jeżdżą to zaraz są wymieniane na stare graty.
~ 18-09-2010 16:29
Dla informacji jelonki nowe autobusy są 12 metrowe, a nie 15
~Tolek 18-09-2010 16:40
W tym roku MZK zakupiło 2 sztuki 12-metrowych MAN-ów. Trzeci także będzie 12-metrowy. Cena za sztukę to nie 24 a 240 tyś zł. Jerdyne autobusy 15-metrowe autobusy w naszym MZK to 9 sztuk Volvo B10BLE 6x2. 15 metrowe MANy NL to dość rzadkie autobusy w Polsce i jeździ ich tylko kilka sztuk.
Piipi Jelonkowa 18-09-2010 17:17
~ZAPOMNIANO: ..stare graty są również szkodliwe dla otoczenia ! ..bo nie mają katalizatora !
~rd 18-09-2010 19:25
Autobusy eksploatuje sie w niemczech troche dluzej niz 5 lat, zreszta po co kupowac w DE skoro Polskie odzialy producentow sie tym zajmuja. Co do klimy to w autobusach miejskich stosowanie jej jest malo oplacalne z tego wzgledu ze autobus zbyt ciezko otwiera drzwi i powietrze nie zdarzy sie schlodzic. Tabor Krychy tez nie ejst za specjalny tak wiec za takiego drugiego przewoznika to ja dziekuje ;)
~em 18-09-2010 20:31
ja proponuje zrobic dzien pieszego pasazera,dla władz mzk idealne rozwiazanie rodem z poprzedniej epoki ;)
~ja 18-09-2010 21:45
niektóre wypowiedzi internautów powinny być konsultowane nie z lekarzem pierwszego kontaktu ale z psychiatrą i to z dobrymi papierami
U.S.A. 19-09-2010 0:55
24 tys. zł za autobus? hmm za 24 tyś to można kupić kilkuletnie auto osobowe, ciekawe ile te MANy mają lat...15?? 18?
rymcycymcy 19-09-2010 2:59
24 tyś. to w zasadzie ...dobra kolacja w miłym towarzystwie :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Remiza jak nowa

Odbudowa mostu

Chwile wzruszenia podczas Złotych Godów  

Mają w nosie pieszych

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
219
Tak
61%
Nie
35%
Nie wiem
4%