MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

MZK ma aż szesnaście nowoczesnych autobusów!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 października 2013, 16:33
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2013, 16:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Są bardzo ekologiczne, ekonomiczne, lekkie oraz wygodne dla pasażerów i obsługi – mowa o nowych autobusach, które kupił Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze. Dzisiaj (02.09) w Ratuszu oficjalnie podpisano umowę z firmą MAN na 12 nowych aut, które dostarczone zostaną w kwietniu przyszłego roku oraz na cztery używane autokary, które do spółki MZK trafiły dzisiaj rano.

- Mieliśmy już cztery starsze tego typu autobusy, teraz dostaliśmy cztery nowsze, ośmioletnie. Spisują się one bardzo dobrze. Dają duży komfort pasażerom, bo mają szerokie drzwi, są niskopodłogowe i można je „położyć na bok” ułatwiając wejście matkom z dziećmi, osobom niepełnosprawnym na wózkach, a także osobom starszym – mówi Przemysław Pochmara, kierowca MZK. – W firmie pracuję ponad 10 lat i muszę przyznać, ze w porównaniu z jazdą np. M11 czyli jelczami, różnica jest kolosalna – dodaje.

Nowe, 12-metrowe autobusy to Man-y typu Lion’s City klasy Maxi Euro 6 spełniające wymogi normy EEV. Mają po 90 miejsc, w tym 28 siedzących, klimatyzację w kabinie kierowcy i ogrzewanie.

- MZK jako pierwsza firma komunikacyjna w Polsce będzie posiadała autobusy miejskie z normą Euro 6, co jest niezwykle ważne przy naszych działaniach dotyczących obniżania poziomu zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w uzdrowiskowej części miasta, do której te autobusu zostaną skierowane – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Łącznie z poprzednimi czterema mamy dwadzieścia nowych autobusów co stanowi znaczący procent całego taboru – dodał prezydent, który za wsparcie w pozyskaniu pieniędzy zewnętrznych na ten cel, tak dziękował obecnemu na podpisaniu umowy wicemarszałkowi Jerzemu Łużniakowi.

Obecność wicemarszałka J. Łużniaka nie była też przypadkowa. Koszt zakupu autobusów i wprowadzenie biletu elektronicznego, którego wdrożenie zaplanowano na przyszły rok (o czym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule) to 15 mln 197 tys. zł netto (ok. 18 mln 692 tys. zł brutto) z czego ok. 12 mln 903 tys. zł netto to dofinansowanie z programu RPO Województwa Dolnośląskiego.

- Cieszę się, że jestem na podpisaniu tej umowy z dwóch powodów – mówił wicemarszałek Jerzy Łużniak. – Po pierwsze dlatego, że dofinansowujemy ten projekt z unijnych pieniędzy aż w 85 procentach, więc Miasto dołoży do tego tylko 15 procent wartości, a po drugie dlatego, że kiedy zaczynaliśmy współpracę w firmą MAN i wymianę starego wyeksploatowanego taboru MZK, miałem przyjemność być zastępcą prezydenta Jeleniej Góry.

12 nowych autobusów zostanie dostarczone w dwóch transzach – sześć do 10 kwietnia i sześć do końca kwietnia 2014 roku.

Poza niską emisją spalin, autobusy będą miały tablice informacyjne oraz tablice elektroniczne prezentujące numer linii dla osób niedowidzących. Z myślą o osobach niedosłyszących i niedowidzących będą zainstalowane urządzenia głośnomówiące, zapowiadające przystanki. Będą również posiadały monitoring wizyjny oparty na trzech kamerach kolorowych, zainstalowanych we wnętrzu autobusu oraz cyfrowym rejestratorze wizji rejestrującym obraz ze wszystkich zainstalowanych kamer. W części autobusów zamontowane zostaną w drzwiach bramki liczące wchodzących i wysiadających.

- Te dane są dla nas bardzo ważne przy planowaniu kursów i wariantów biletów – tłumaczył Marek Woźniak, prezes MZK.

Obecnie w jeleniogórskim MZK na 80 posiadanych autokarów, osiemnaście to autobusy marki Jelcz z silnikiem MAN, a 34 to autokary marki MAN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kierowcy, zmiana organizacji ruchu!  

Lista Lewicy do Sejmu

Szlakiem Bernatta

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~ 2-10-2013 17:09
to teraz zróbcie drogi i będzie super
~jupiler 2-10-2013 17:25
Są bardzo lekkie?
~cytrus 2-10-2013 17:26
Tylko kto bedzie prowadzil te autko, pewnie sama elita z posrod kierowcow, a mlodzi dawaj na starocie, ktore na jarmarku staroci powinny byc. Drog porzadnie zrobic nasze wladze nie umieja, a autobusami sie chwala - jak os.robotnicze czy wiele innych. Pozdrowienia dla wszystkich.
~ 2-10-2013 17:58
No to kiedy podwyżki miejscowych biletów jednorazowych do 6 zł ?
~ 2-10-2013 18:00
swietna wiadomosc brawa dla MZK za przygotowanie papierow i dla marszalka Luzniaka ze pamieta o Jeleniej Gorze
~xxxyyyzzz 2-10-2013 18:06
"klimatyzacje w kabinie kierowcy" - a pasazerów ma sie w nosie. poza tym i tak dalej bedzie .... z tych nowych niby "cudownych" cudeniek. Puszczajcie je najlepiej na linie 5, 25 , 16 a po co na najczesciej uczeszczan 6,7,17.......
~Wielbicielka 2-10-2013 18:23
Jessssssssssssssstttttttt!!!!!!!!!!! Tyle na to czekałam !!!!!!!!!!!!
Niggers 2-10-2013 19:23
EKOLOGICZNE WCALE NIE SĄ GDYŻ SPALAJĄ TĘ SAMĄ TRUJĄCĄ I RAKOTWÓRCZĄ ROPĘ CO INNE ! NIE SĄ ELEKTRYCZNE WIĘC EKOLOGICZNE WCALE ! KOGO OSZUKUJECIE LUDZIE KOGO ?
~,,,, 2-10-2013 19:32
zdjecie nr.6 blizniacy?
~KrajaSieSerc 2-10-2013 19:43
Jak widzę te uśmiechnięte gęby naszych radnych na czele z prezysretem to aż mnie w środku rozrywa!!!!! Podwyżki podwyżki i jeszcze raz podwyżki a oni z tego jeszcze michy cieszą z jakiś tam autobusów. Czekamy teraz na kolejna podwyżkę MZK.....a po niedawnych podwyżkach zakłada dołuje na maksa z wiadomych przyczyn
~ 2-10-2013 19:47
Dlaczego jeszcze nie jeździmy bezpłatnie,tak jak jest np. w Żorach i innych miastach Śląska.
~wer 2-10-2013 20:18
a okna też będą miały spleśniałe jak te obecne?
~ 2-10-2013 20:21
Zastanów się jeszcze raz co to znaczy jeździć bezpłatnie. Nic nie ejst bezpłatne, będzie się to różnić tym tylko, że teraz za mzk w większość płacą ci co jeżdżą a w momencie gdy będzie "darmowe" wszyscy nawet ci co nigdy nie jechali, ponieważ to będzie fundowane z budżetu. Poza tym śląsk jest najbogatszym rejonem Polski. Mogą sobie na to pozwolić
~pasażer łom 2-10-2013 20:33
to teraz póście te nowe jako 3 !! bo same staruchy puszczacie a one się psują !!! co chwile !! już nie raz sie do sql spóźniłam przez to !!1
Ryba 2-10-2013 20:40
Fajnie. Szkoda tylko że ludzie ubodzy będą zmuszeni dojeżdżać do pracy własnymi autami... bo jest taniej.
~tys 2-10-2013 20:40
To najwyższy czas zrobić zatoczki a szczególnie przy M.Poczcie ochydna
~mich 2-10-2013 20:44
No i" eksperci od wszystkiego już się wypowiedzieli ".I znowu autobusy nie takie. Uśmiech radnych też nie taki jak powinien być. Za bilety trzeba płacić a powinny być za darmo itd....Jeszcze się taki nie urodził co by Wam dogodził!!!!!!!!!!
~P.Zawiła 2-10-2013 20:51
Dziękuje.Za cenę śmieci, a teraz za podwyżkę czynszu o 200 zł która "zabije"moją babcię.Za rok podziękuję czynem. Może nic nie znaczę jeden.Jeden głos. Co to dla pana znaczy? Ale tak będzie uczciwie, tak będzie właściwie, tak trzeba ...
~ 2-10-2013 21:01
Delikatne zawiechy tych aut szlag trafi na dziurawych ulicach i pozapadanych studzienkach. Na ul Cervi obok AGATU dziura na podjezdzie przystanku zieje swoja czeluscia od wiosny. Autobusy az sie kolysza wpadajac w ten row podczas podjazdu na przystanek. Z pewnoscia ulice robil SKR siedlecin nie uwzgledniajac odplywu wody. Mroz i sol dokonaly zniszczenia. Olano to i cale lato nikt tego nie naprawil. Teraz dziura niszczy nowe autobusy. GOSPODARZE ....
~... 2-10-2013 21:06
Po ostatnich dwóch podwyżkach cen biletów w krótkim czasie, naprawdę dużo ludzi przesiadło się do aut, na rowery i na piechotkę... Nie wspomnę już o wielu innych podwyżkach Zawilca... Niedługo wszyscy się odwdzięczymy!.
~oko 2-10-2013 21:13
bezdenne ,upierdliwe ,jęczące ,zdruzgotane lenistwem i frustracją komentarze!!.Brawo ,cieszę się ,że Jelenia Góra jest już w posiadaniu wygodnych nowoczesnych autobusów.Jeżdżę nimi od dawna więc wiem co piszę.Brawo miasto.A upierdliwce jutro na spacer.Piękna JESIEŃ.
~gregor-jga 2-10-2013 21:18
@~mich-nie jestem ekspertem tylko pasażerem MZKJG. Jeżdżę i płacę.Również mam prawo wymagać. Czytam:28 miejsc siedzących!!! Na trasie z Zabobrza do Cieplic i dwie pary drzwi.Takie "cuda" już jeżdżą po JG.Co z tego,że nisko podwoziowe jak większość miejsc siedzących jest umieszczona na podwyższeniach. Super sprawa dla starszych osób.O klimatyzacji nie piszę bo to w komunikacji miejskiej czy jest czy jej nie ma to żadna różnica. Nasi kierowcy lubili dogrzewać pasażerów nawet w lipcu (w południe) Nie korzystasz z MZK,szalejesz jakąś blaszanką to się nie wypowiadaj.
~TommyT. 2-10-2013 21:18
To teraz czas na nowoczesnych kierowców - uśmiechniętych i uprzejmych dla pasażerów a nie warczących i wiecznie niezadowolonych...
~Aqa 2-10-2013 21:36
A może tak pójść za przykładem innych miast i wprowadzić kartę rodzinną? http://obserwatoriumrodzinne.pl/karta-rodzinna-w-kolejnym-miescie/ A co do obniżanych boków by łatwiej było wsiąść z wózkami itd - nigdy nie udało mi się skorzystać z tego zaszczytu baaaaa nie raz byłam świadkiem jak ludzie mocowali się by wyjąc czy pomóc wsiąść osobie na wózku bo kierowcy nie chciało się wyjść i wyciągnąć rampy dla wózka inwalidzkiego :/ 1 na 10 przejazdów kierowca się pofatygował a byli i tacy którzy warczeli tylko
~werty 2-10-2013 22:03
Do ~Aqa : Z tym pomaganiem przy wsiadaniu osobie z wózkiem to nie taka prosta sprawa. Zauważ, że te nowoczesne autobusy nie mają kabiny, a kierowcy mają utarg za bilety. Kierowca idzie pomagać z wózkiem i platformą, wraca, a tam nie ma kasy. Wszyscy szczęśliwi, że kierowca uprzejmy, a on bidak musi po pracy do Prowidenta iść, by zapłacić za bilety, które w międzyczasie ktoś mu skubnął. Niby można zabrać ze sobą, ale za nim pozbiera te monety do kieszeni, potem znów je poukłada to minie z pięć minut. Czy tak ma to wyglądać?
~Max_Payne 2-10-2013 22:07
Dzisiaj (02.09)...żenada czyli miesiąc temu hehe misja w czasie
~xxx 2-10-2013 22:11
a na Mysłakowice, Bukowiec, nadal będą jeździć starocie... o ile to można nazwać jazdą...
~cfdscvd 2-10-2013 22:12
a gdzie hybrid?
~s. 2-10-2013 22:27
A ja się pytam: Gdzie jest trakcja pod trolejbusy, którą Niemcy założyli w Jeleniej Górze w 1945 ?
rymcycymcy 2-10-2013 23:29
Nowoczesne autobusy zapewnią społeczeństwu komfort i wygodę ! :) > https://www.facebook.com/photo.php?fbid=537373189665111&set=a.434681073267657.92145.419477784787986&type=1&theater
~ 2-10-2013 23:32
nie pamietam kiedy ostatni raz autobusem jechałem ,15 lat moźe więcej ?
~Wyrzutek 2-10-2013 23:39
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahaaaaaa... żal mi tylko tego kierowcy... stał i patrzył jak to całe Towarzystwo lansowało się... jak odjeżdżał to nawet żaden tyłka nie posadził bo widać siedzenia za twarde... ciemny lud to łyknie bo musi...
~grr 3-10-2013 0:11
autobusy bez klimy? dziekuje bardzo, wole swojego klimatyzowanego 10 letniego opla
~Wyrzutek 3-10-2013 1:28
trzeba mieć hopla...aby mieć opla...
~Wyrzutek 3-10-2013 2:09
A tak przy okazji... Panie Jurku Ł... oszczędzaj się Pan bo w realu to makabra... wątróbka siada... ( a znam (objawy) i byłym naprawdę blisko)...
~hm 3-10-2013 8:14
02.09? ale news
~smutek 3-10-2013 8:15
Mam pytanko do szefa firmy MZK gdzie obiecane od września tego roku WiFi w każdym autobusie. Jak zwykle pozamiatane pod dywan a może to była gąska.
~Rico 3-10-2013 8:45
Proponuję puścić na stałe 2 linie,do Karpacza i Szklarskiej Poręby .W lecie będą mieli uciechę chodzący po górach , a zimą wszelkiej maści narciarze i to zarówno miejscowi ,przyjezdni z Polski , jak również zza granicy .Jesteśmy regionem turystycznym i trzeba napędzać turystów skąd się da z pełnymi portfelami pieniędzy do wydania .Jak nie ma miejsc pracy w przemyśle w powiecie , to może będą we wszelkiej maści usługach służących turystyce.Jeżeli takie autobusy jeżdżą na stałe w Alpach między miejscowościami ( np w z Kaprun do Zell Am See i wielu innych miejscowości ) wożąc turystów na okrągło stałymi liniami ,często autobusami przegubowymi ,to dlaczego nie skorzystać u nas ku ożywieniu naszego miasta
~Rico 3-10-2013 8:52
-do werty z 22:03 : wtedy takiego delikwenta nagrają pięknie trzy kolorowe kamery,innych również ! Dowód nie podważalny
~jacha 3-10-2013 9:27
a ja sie pytam po co TERSTOWALI HYBRYDY ? i dlaczego nie SOLARISY jeżeli już - ZAWSZE TO POLSKI AUTOBUS I WSPARCIE NASZEJ GOSPODARKI.
~dfgert 3-10-2013 11:28
Man dlatego ze nie bylo innych http://www.mzk.jgora.pl/public/files/1090.pdf
~vg 3-10-2013 11:43
MOŻE DOCZEKAMY SIĘ LEPSZEGO AUTOBUSU NR 2 do pracy na spółdzielczą !
~Archi 3-10-2013 13:00
Faktycznie, MAN-y nie są Polskie, części robią w Sadach, a szkielet w Starachowicach, ale tam to pewnie Niemcy pracują :)
~Anonim2 3-10-2013 13:25
Fajnie, ale już mi szkoda tych nowych autobusów, na pozapadanych studzienkach (są wszędzie!) ten wytwór zachodniej technologi długo nie pojeździ! No cóż, lokalna "władza" takiego drobiazgu nie widzi (zaczyna sie przedwyborcza kampania), a właściwie ekonomicznego powiązania jakości nawierzchni ulic z długą eksploatacją taboru!
~pan buk 3-10-2013 14:12
Solarisy są łatwosamozapalne. wystarczy poszukać info w internecie
~ASZTA 3-10-2013 14:18
Tylko miejsca w nich trochę mało.. dwa wózki dziecięce i nie ma przejścia... Chyba, że będą kursować ze znakiem "zakaz wprowadzania wózków" ...POZDRAWIAM WSZYSTKIE MAMY...
~ 3-10-2013 15:17
a gdzie się podziała hybryda ?
~anal_fa_beta 3-10-2013 16:17
vg -> "w uzdrowiskowej części miasta, do której te autobusu zostaną skierowane – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry." linia 2 do Cieplic nie jeździ także... sam rozumiesz
~ 3-10-2013 20:01
Do 20.21 z 02.10.13 no tak zastanów się za co płacisz a z czego korzystasz,chodzi o budżet.Miasta.Kraju itd.
~kierowcaa 3-10-2013 21:52
zdjęcia naprawdę zacne ...
~JELENI OGÓR 3-10-2013 23:31
A prezydent przed wyborami tramwaje obiecywał potem skm i co ?? mzk kupuje ciasne popierdółki w których pół zajmują nadkola reszta to silnik z tyło no i parę pasażerów w tej maszynowni autobusu się zmieści
~anal_fa_beta 6-10-2013 11:59
... ktoś napisał "dlaczego nie w Polsce produkowane Solarisy, lub inne z lokalnego rynku" , no to sprostowanie: "Wszystkie zostaną wyprodukowane w zakładach MAN Bus w Starachowicach i Sadach koło Poznania. " http://infobus.pl/text.php?id=59240&from=tag
~ 12-10-2013 8:58
A dlaczego wycofali przegubową "17"-tkę? Teraz wszyscy się tłoczą rano i po południu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy stadion dla lekkoatletów

Areszt za zbrodnię sprzed wielu lat

Protest pod sądem

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Pożar na Zabobrzu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny byc jawne?

Oddanych
głosów
90
Tak
79%
Nie
18%
Nie mam zdania
3%