MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

MZK: lepszy rozkład jazdy, prostszy cennik, inwestycje

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 lipca 2015, 7:33
Aktualizacja: 10:04
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Katarzyna Pruś
Odchodzącego na emeryturę prezesa jeleniogórskiego MZK Marka Woźniaka zastąpił Jerzy Wolski. Nowy szef tej miejskiej spółki zapowiada zmiany, które mają podnieść jakość świadczonych usług i zapewnić komfort podróżowania.

- Naszą podstawową działalnością będzie dalsze realizowanie umowy wykonawczej podpisanej z Prezydentem Miasta Jeleniej Góry. Obejmuje ona usługi przewozowe w Jeleniej Górze oraz w sąsiadujących gminach. MZK jest jedynie podmiotem świadczący usługi w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym określanie cennika należy do kompetencji Rady Miasta, a ustalanie rozkładu jazdy, z ilością kilometrów, dokładnym przebiegiem, należy do zadań organizatora, czyli Urząd Miasta – podkreśla nowy prezes.

- W tej kwestii współpracujemy jednak z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, i mogę powiedzieć, że prognozowane są zmiany, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Będzie to przede wszystkim uproszczenie cennika oraz lepsze skomunikowanie miasta głownie z nowopowstającymi galeriami oraz dworcem PKS. Więcej kursów przewidziano także do części uzdrowiskowej w Cieplicach. Z Zabobrza zostanie także uruchomiana linia do zakładu Dr Schneider w Radomierzu. W trosce o młodzież szkolną polepszą się także połączenia na linii Goduszyn- Cieplice. Zapowiada się także poprawa komunikacji między dworcem PKS i PKS. Niestety, w efekcie rozwiązania umowy Gmin Mysłakowice i Podgórzyn z naszą spółką, ulegną zmiany połączeń z tymi miejscowościami – dodaje Jerzy Wolski.

- MZK ma wypracowany wieloletni program inwestycyjny i planujemy duże przedsięwzięcia. Przede wszystkim bierzemy udział w aplikowaniu o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, szczególnie w ramach gospodarki niskoemisyjnej oraz zakupu nowych autobusów. Dzięki temu planujemy zakup około 15 autobusów o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym. Nowe pojazdy wzbogacą linie w centrum Jeleniej Góry oraz w części uzdrowiskowej. Drugim, ważnym zadaniem będzie modernizacja siedziby MZK oraz hal warsztatowych. W ramach tego planujemy wykonanie termoizolacji oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dzięki zamontowaniu baterii fotowoltaicznych – poinformował nas prezes. - Urząd Marszałkowski ogłosił termin rozpoczęcia naboru na ten program na kwiecień 2016 roku, dlatego już zaczynamy prace na wnioskami. Mamy dość duże szanse na przyznanie dotacji, gdyż dostaliśmy potwierdzeni rozliczenia dwóch poprzednich projektów. W ich ramach zakupiliśmy 12 autobusów oraz wdrożyliśmy System elektronicznego biletu. Otrzymana akceptacja jest także dowodem na to, że pracują u nas znakomici fachowcy w tej dziedzinie - dodaje.

W najbliższym latach MZK, w ramach rozbudowy Systemu Informacji Pasażerskiej, przewiduje także zamontowanie większej liczby stacjonarnych biletomoatów oraz elektronicznych tablic przy wiatach przystankowych.

W trosce o wygodę mieszkańców chce także rozpocząć współpracę z jeleniogórskimi uczelniami. Dzięki temu na elektronicznych legitymacjach studenckich będzie można aktywować bilet autobusowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Nowe zasady kontroli drogowej  

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~ 29-07-2015 8:01
"W związku z tym określanie cennika należy do kompetencji Rady Miasta, a ustalanie rozkładu jazdy, z ilością kilometrów, dokładnym przebiegiem, należy do zadań organizatora, czyli Urząd Miasta – podkreśla nowy prezes." >>>>>>> geniusz redaktorski. :/
~zdzichu 29-07-2015 8:12
Mam nadzieje że nowe autobusy (o ile będą kupione) będą miały w końcu klimatyzacje.W tych ostatnio kupionych jest fatalnie w upały bo mało otwieranych okien mają a w norwegach klima notorycznie nie działa.W innych miastach wszystkie nowe autobusy muszą mieć klime a w jeleniej kupuje się szklarnie na kołach
~ 29-07-2015 8:20
"Zapowiada się także poprawa komunikacji między dworcem PKS i PKS."
~1! 29-07-2015 8:41
Mam nadzieję, że nowy rozkład jazdy autobusów będzie wykonany w taki sposób, że autobusy nie będą jeździć stadami. Takie coś sprawdza się w większych miastach, nie w Jeleniej Górze. Ponadto powinna zostać uruchomiona nowa linia autobusowa, która swoją trasą przejazdu połączyłaby Dworzec PKS z Dworcem PKP. Kiedyś była linia nr 0, ale została ona zlikwidowana i uważam, że powinna ona zostać ponownie uruchomiona, ale z nową trasą przejazdu, żeby miała sporo pasażerów.
~Zorro 29-07-2015 8:58
Będzie taka modernizacja jak w PKS Świdnica
~nadzieja 29-07-2015 9:11
Kolejna sprawa to połączenie Kiepury czy Sygietyńskiego z ulicą W. Pola - jedyny autobus obecnie to nr 3 ( tylko rano jedzie po siódmej) w zamian za nr 20. Mysłakowice wypowiedziały umowę więc " trójki" nie będzie. Ten odcinek miasta jest fatalny, brak połączenia bezpośredniego
~pg 29-07-2015 10:12
~pg 29-07-2015 10:19
od kiedy te zmiany w rozkladach moga byc po wakcjach
~lokalny 29-07-2015 10:48
Poczekamy zobaczymy
~pazik 29-07-2015 11:11
I obnizka biletow bo 3zl to za duzo jak na to miasto
~gw 29-07-2015 12:12
Mam nadzieję, że w końcu pojawi się sensowna opcja powrotu z pracy z ul. W Pola do Cieplic o godz 15, a nie czekanie prawie pół godziny na autobus. Gratulacje za brak myślenia dla biurkowych fachowców z UM.
~adaśś 29-07-2015 12:12
Panie Prezesie zastanówcie się nad linią która zaczynała by się na Kiepury i leciała by przez W Pola i dalej nową obwodnicą do Sudeckiej i dalej przez centrum do pętli na Kiepury.........
~s. 29-07-2015 13:08
Pożyjemy zobaczymy.
~Ad rem 29-07-2015 14:33
Do usunięcia są m. in. linie 17, 23, 33, czyli te, gdzie jest bardzo mało połączeń. Podobnież autobusy kursujące stadnie. Trudno, by do każdego zakątka miasta były połączenia bezpośrednie. Linia obsługująca połączenie od oś. Orle do ul. Podchorążych, kursująca rzadko to strata pieniędzy. Ludzie mieszkający na osiedlu XX lecia tak samo mogliby domagać się bezpośredniego połączenia. Kursuje siódemka. Wysiąść na Podwalu i pojechać jedynką. Same kursy jedynką wypada zwiększyć tak, by ludzie nie musieli czekać ponad godzinę na kolejny autobus, zwłaszcza zimą. Jest kurs o 9:44, 10:54. Po jedenastej brak kursów! Następny dopiero o 12:29. Wprowadzić możliwość darmowej przesiadki do godziny na tym samym bilecie. Trzeba zrobić ukłon w stronę klienta i tak zachęcać do korzystania z usług MZK.
~Ad rem c.d. 29-07-2015 14:45
Zwolnijcie także nieuprzejmych, "wyfraczonych" dresiarzy i cuchnących alkoholem kontrolerów. Tacy ludzie powinni być uprzejmi, przygotowani do pełnienia tej funkcji, nie nadużywając swojego stanowiska, by pokazać, kto tu jest panem. Wywalcie to buractwo, bo źle to o Was świadczy. Podobnież postąpcie z kierowcami. Kiedyś wsiadłam do autobusu linii 23 na ul. Podchorążych. Mruk jeden; gość w średnim wieku odmówił mi sprzedaży biletu, mimo, iż z przystanku jeszcze nie odjechał; zdążyłam w ostatniej chwili. Odparłam, że skoro tak, to pojadę "na gapę", a pasażerowie są mi świadkami, gdyby wsiadł kontroler (wtedy jeszcze nie było automatów biletowych). Prędko mi sprzedał bilet. Wielu z nich zapomina, kto jest tutaj dla kogo i dzięki komu mają pracę.
~.../ 29-07-2015 14:51
Bez kosztów parkomatów,biletomatów,bez bzdur, bez rewizorów ,przyjazne miasto dla mieszkańców to autobus za darmo a nie 3 zł, jechać z rodziną to wielki wydatek.
~.../ 29-07-2015 14:55
AUTOBUS W PRZYJAZNYM MIEŚCIE POWINIEN BYĆ ZA DARMO
~jezuita 29-07-2015 15:20
Darmowe autobusy miejskie w naszym mieście to nie możliwe
~Ad rem 29-07-2015 16:03
do 14:55. Nie na darmo się mówi, że za darmo umarło, chociaż w Żorach na górnym Śląsku, jak widać jest to możliwe.3 zł za bilet to zdzierstwo i powinni zmienić cennik wprowadzając bilety czasowe np. na 15, na 30 minut, dniowe, tygodniowe, rodzinne dla rodzin wielodzietnych z uwzględnieniem zniżki na bilety miesięczne... Przede wszystkim umożliwić darmową przesiadkę do godziny lub dłużej, gdy następny autobus danej linii odjeżdża dopiero po 60 minutach. Aby zachęcić ludzi do przejazdu autobusami, należy nie tylko dostosować rozkłady jazdy do potrzeb mieszkańców, ale zoptymalizować, by mieszkańcy mogli dostać się z każdej dzielnicy miasta do centrum, a potem przesiąść się, gdy muszą pojechać dalej. Zsynchronizować rozkłady jazdy tak, by nie trzeba było długo czekać na autobus przesiadkowy.
~konduktor 29-07-2015 16:12
A gdzie jest SKM ?
~ 29-07-2015 16:26
Nikogo z zarządu nie interesuje, że od czasu wprowadzenia biletomatów kursy nocne stały się darmowe? Czy nikt tam nie widzi, że na linii nocnej jest zerowa sprzedaż biletów? Automat powinien być na tych liniach zablokowany, a bilety powinien sprzedawać kontroler biletów. Pieniądze uciekają, a tu pitu, pitu o hybrydach!
~ 29-07-2015 16:47
Mam tylko nadzieję, że jak zlikwidują linie nr 4 do Podgórzyna to linia nr 6 będzie kursować od godz. 5 a nie jak do tej pory od godz. 6. w przeciwnym wypadku mieszkańcy os. XX-lecia nie mają jak dostać się do do centrum na godz. 6. do pracy.
~~ 29-07-2015 18:07
Właśnie co z tym SKM. Zawiła tak obiecywał przed wyborami ze zrobi i do dnia dzisiejszego nie ma
~@ 16:26 29-07-2015 19:00
jest rozwiązanie - kanary w każdym nocnym
~Kierowca 29-07-2015 19:41
Tak jest, macie rację. Darmowa komunikacja od zaraz!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Natychmiast, jestem ZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I wtedy, narkomani, osra..i i obrzyga...i pijacy, z zakrwawiony,i ryja...mi. I co ??? i du....a, nie wygonisz takiego bo przecież biletu nie musi mieć. A zimą .... darmowa ogrzewalnie 24 H !!!!!!!!!!!!Zastanówcie się d....e zanim czegos zaczniecie żądać !!!!!!!!!!
~do 19:41 29-07-2015 20:12
i tak popieram pomysł darmowej komunikacji , a żulerstwo i narkomaństwo dawno powinno zostać rozstrzelane jeśli nie potrafi normalnie żyć i nie dokuczać innym ludziom to niech się wynoszą albo na tamten świat albo do innego kraju
~ 29-07-2015 20:17
to może by tak w końcu na Spółdzielczą kilka autobusów z różnych punktów miasta a nie 1 zawalony i na dodatek zwiedzający całe miast
~Dana 29-07-2015 21:10
A Panowie Kierowcy dalej będą prowadzić rozmowy towarzyskie w czasie jazdy? Czy to się kiedykolwiek zmieni ????????????
~ 29-07-2015 22:51
Na Spółdzielczą kilka autobusów z różnych punktów miasta, także z Cieplic - z XX-lecia - popieram!
~ 29-07-2015 23:06
29-07-2015 19:00 | ~@ 16:26 | To w nocy ktoś jeździ? Wszak podobno to miasto po 21 wymiera .
~... 29-07-2015 23:19
łubu dubu niech nam zyje prezes naszego mzk..to ja jarzabek...bede ci donosił jak poprzednikowi.
~ 30-07-2015 9:15
no i zróbcie coś z biletomatami!!! bardzo często nie można dokonać zakupu!!!
~pg 30-07-2015 9:56
moze przywrocal linie27
~xxx 30-07-2015 10:05
PKS z JEL.GÓRY do Karpacza przez Miłków, Kowary, Ścięgny 6 zł a jeden przystanek w Jelniej 3 zł. Masakra!!!
~zniesmaczona 30-07-2015 10:48
Do ~Ad rem, osobiście uważam, że linia 33 nie powinna zostać usunięta, połączeń nie jest dużo, a ludzie z tego korzystają. Zanim zaczniesz proponować tego typu zmiany to zapoznaj się z sytuacją.
~ 30-07-2015 12:58
Może wreszcie oddadzą kurs linii nr 1 z osiedla czarne do Jeżów sudecki żeby można było dojechać bez komplikacji na 6:00 do pracy jak dobrze pamiętam to autobus linii nr 1 z osiedla czarnego miał odjazd o godz 04:55 po czym został zlikwidowany były skargi uwagi rozmowy w mzk i do dzisiaj cisza Miasto pełne galerii marketów i dyskontów a ludzie do pracy nie mogą dojechać wstyd i brak szacunku dla mieszkańców!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Pasażer 30-07-2015 17:43
do 29-07-2015 14:33 | ~Ad rem | - proszę o niezabieranie głosu w sprawach, na których pani się nie zna. Autobusy nr 23 i 17 mają zawsze pasażerów, jeżdżą nimi ludzie do pracy i z pracy, a 23 to jedyna linia łącząca Podwale z centrum Cieplic (przystanek k.Korony). Dojeżdżają nią ludzie z osiedla XX-lecia do instytucji na Podchorążych i stamtąd wracają.
~ 30-07-2015 17:44
Proszę o przywrócenie linii nr 27, bo nie ma czym pojechać z Cieplic i wrócić z TESCO. Tą linią jeździło bardzo wielu pasażerów.
~taki tam 30-07-2015 22:09
Kononowicz prawdę mówił - nie będzie niczego. :) PKS Zgorzelec się zawinął, pociągów do Karpacza i Kowar nie ma od 15, a nawet więcej lat, w planach likwidacja linii, PKS Jelenia Góra uciekł z Dworca PKP, gdzie zawsze jest stado klientów (na pewno ZNACZNIE więcej niż na przystanku Pogotowie), autobusu miejskiego z PKP na PKS brak, miejskie uciekają z miejsc, gdzie mają monopol, a przecież połączenia z tych miejscowości (Zachełmie, Strużnica, Karpniki, Podgórzyn, Sosnówka...) są jedyną szansą na dotarcie dla mieszkańców do miasta... Pięknie, k... pięknie. Głosujmy tak dalej. ;)
~ 31-07-2015 0:24
W MZK dobrze nie będzie dopóki obecny Prezes będzie rządził. Jeden z lepszych pracodawców w Jeleniej ma duże szanse na podzielenie losu PKS Świdnica...
~Do zniesmaczona 31-07-2015 11:39
Wiesz coś na temat ekonomii i opłacalności? W MZK, jak widać są z tym na bakier. Kursy należy zoptymalizować i zsynchronizować. Umożliwić darmową przesiadkę na jednym bilecie. Jaki ma sens kilka kursów dziennie jednej linii, skoro można by było podjechać tą już kursującą do centrum i się przesiąść, a kierowcę rozdysponować inaczej? Gdyby tak osoby odpowiedzialne z MZK zaprosiły mieszkańców na spotkanie i zechcieli wysłuchać, co mają do powiedzenia na temat obecnych połączeń i taryf i co sugerują,o wdrożenie jakich połączeń proszą, wtedy sprawa miałaby się zupełnie inaczej, ale to raczej marzenie. Zamiast kursowania autobusu np. nr 1 jeden za drugim, niech w godzinach szczytu, zakończenia zajęć w szkole, w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej autobusy kursują co 10, 15 min. unikając tłoku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spore zainteresowanie dopłatami

Radni KO przeciw kupcom?

Koniec remontu drogi w Zachełmiu

Tu też świętowali

Stoi kolej na Kopę

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
841
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%