MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Myśli (nie)znane Lutra mogą zaskakiwać

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 9:10
Aktualizacja: Wtorek, 25 kwietnia 2017, 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.04) w Ewangelickim Kościele Zbawiciela w Cieplicach odbyła się promocja książki Kamila Basińskiego pt. „Marcina Lutra myśli (nie)znane”. Autor zdradził nam kilka z nich, które dla wielu mogą być zaskoczeniem.

Książka została wydana na 500-lecie Reformacji, która obchodzona jest w tym roku. - Chciałbym pokazać razem z osobami, które współtworzyły ten projekt – wkład ks. dra Marcina Lutra w rozwój języków narodowych, w tym polszczyzny, ale od takiej literackiej, filologicznej strony – mówił Kamil Basiński, przybliżając powiedzenia, które do dzisiaj funkcjonują w języku polskim. Są to m.in.: z ręką sercu, nie dorastać komuś do pięt, być w gorącej wodzie kąpany czy wszystko dobre, co się dobrze kończy. - Takiego Lutra nie znamy, a jednocześnie znamy go poprzez używanie tych zwrotów, nieświadomi ich pochodzenia – podkreślił K. Basiński. W trakcie wystąpienia autor przybliżył jeszcze bardziej niespodziewane zwroty, których „ojcem” jest Marcin Luter, np. „zesrać się”, „puścić bąka” czy „mieć ogień w tyłku”.

Patronat honorowy nad publikacją objęli Jan Peszek (aktor, reżyser, pedagog teatralny) oraz ks. prof. Marek Uglorz (teolog ewangelicki), a 12 cytatów zilustrował słynny Andrzej Mleczko. Wszystko składa się na niezwykłą książkę, która może skłaniać do refleksji. Kto nie zdołał pojawić się wczoraj w cieplickim kościele, ma okazję spotkać się z autorem w Książnicy Karkonoskiej (środa, 26.04 – godz. 17:00). Książka jest dostępna w salonach sieci Empik, w parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieplicach i wielu innych miejscach kraju.

Korzystając z okazji zapytaliśmy pasjonata myśli Marcina Lutra, czy jego zdaniem historia zatacza koło i ponownie potrzebny jest powrót do źródeł chrześcijaństwa. - Sytuacja jest tak samo ciekawa jak 500 lat temu. Mamy wielu uchodźców, co jest dla nas wyzwaniem. Podobnie jak wtedy, gdy Turcy stali przed bramami Wiednia, jest wiele niepokoju, strachu. Nam wszystkim chyba potrzeba świadomej wiary i tych źródeł, które tworzyły nas i naszą kulturę europejską – uważa Kamil Basiński.- Historia jest nauczycielką życia, ale o tym mówili już starożytni Rzymianie – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Maraton zumby w Siedlęcinie

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 24-04-2017 9:26
Haha, ten LUTER to musiał być swój chłop :)
~bc 24-04-2017 10:26
Można powiedzieć człowiek który zapoczątkował antysemityzm co w konsekwencji doprowadziło do ludobójstwa na masową skalę. Ot bohater. Gratulacje
~kljlkjj 24-04-2017 10:48
Na żadnym zdjęciu nie ma widowni.
~tam 24-04-2017 15:50
gdzie Luter ,tam bogate kraje.A Jak ,u katolików ,widać i czuć.
~wers 24-04-2017 21:20
A zdjęcie 16? Tam widać publiczność. Z zapoczątkowaniem antysemityzmu to bzdura :) Od początku istnienia Kościoła Chrześcijańskiego wierni nie "dażyli" szczególnym szacunkiem naszych starszych braci w wierze, bo ci ukrzyżowali Mesjasza. A wypowiedzi Lutra zostały propagandowo interpretowane przez nazistów, zwyczajny zabieg populistów. Książka ciekawa, wiele dowiedziałam się o naszym języku. Polecam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Drugi taki przystanek

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Harcerze z nową siedzibą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%