MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Muzykalia Staniszowskie w żydowskich rytmach

Wiadomości: SOSNÓWKA
Wtorek, 21 września 2010, 7:55
Aktualizacja: 7:55
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Koncert z serii Muzykalia Staniszowskie odbył się w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Sosnówce. Wystąpił Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia.

Spotkanie z muzyką żydowską ściągnęło w minioną niedzielę do świątyni komplet słuchaczy. Koncert nosił nazwę: „Muzyka synagog Jerozolimy, Nowego Jorku, Berlina i Wrocławia”. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności wrocławskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej.

Chór bardzo utytułowany i występuje regularnie w Polsce i za granicą. Co ważne uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy, Laszlo Fekete z Budapesztu, Davidem Ullmannem z Jerozolimy.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę liturgiczną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora Moritza Deutscha. W ponadgodzinnym występie zaśpiewali wiele pieśni synagogalnych i jeden utwór w jidysz.

Słuchacze nagradzali chór gromkimi brawami po każdym utworze. Dzięki organizatorom koncertu była okazja zetknięcia się ze światem, który już nie istnieje, ale nadal pobrzmiewa i chce, aby go pamiętać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

O jeleniogórskim rynku

Bella Mafia przyciąga komplety widzów

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Mecenas 21-09-2010 13:45
a ci dwaj na zdjęciu nr.16 to tez panowie żydzi???bo tak się sklada ze znam tych szwagrów ;l)tak zwani flip i flap....
~żydówka 22-09-2010 21:16
do autorki - ten świat nadal istnieje, radziłabym tylko wybrać się trochę dalej w świat, poza naszą kotlinę. a co do wspomnień to w Jeleniej Górze była kiedyś synagoga, na Kopernika, i jak 99% polskich synagog została zniszczona a potem zburzona. to też warto pamiętać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ktoś zniszczył choinki

Od niedzieli z nowymi przystankami

„Publiczność zwymyślana” w MDK Muflon

W szkole o używkach

Rok niespełnionych obietnic

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
977
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%