MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Muzyka łączy narody

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 8:56
Aktualizacja: 9:00
Autor: Katarzyna Zielińska
Fot. Katarzyna Zielińska
Koncert Szkolnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, pod dyrekcją Sławomira Kupczaka oraz nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. z Czeskich Jilemnic, odbył się w sobotę (05.04) w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu.

- Z Jilemnicami współpracujemy już od wielu lat - mówił wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński. - To jest już kolejny projekt zrealizowany w naszym mieście. Jego założeniem jest popularyzacja sztuki trochę bardziej ambitnej, klasycznej. Koncert Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej z Jeleniej Góry pokazał, że dobrej muzyki można słuchać wszędzie. Nie musimy koniecznie jechać do filharmonii, ona może przyjechać do nas, np. do Karpacza i znajdzie tu wdzięcznych słuchaczy. Ten koncert pokazuje również, że młodzież, która uczy się w szkole muzycznej, nie odbiega poziomem artystycznym od muzyków, którzy grają już na profesjonalnych scenach - dodał wiceburmistrz.

Koncert odbył się w ramach projektu „Sztuka łączy narody”, bo to nie tylko muzyka ale również taniec oraz wszystkie sztuki plastyczne.

- Wszystko to nas łączy. Jednak muzyka jest wyjątkowo uniwersalna. Niezależnie od tego gdzie przebywamy w Europie, Ameryce czy Azji, przemawia do nas w sposób szczególny. Jest naszym sposobem komunikacji - mówiła dyrektor Szkoły Muzycznej w Jilemnicach, Hana Haukova.
Projekt, na zasadzie wzajemności, obejmuje takie działania, jak organizację spotkań muzycznych oraz organizację prezentacji nieprofesjonalnych artystów z Karpacza w Jilemnicach.

- W Karpaczu jesteśmy przynajmniej piąty raz. Zazwyczaj graliśmy jednak na zewnątrz. Byli tu również nasi muzycy, tancerze, czy grupy folkowe. Do Karpacza przyjedziemy znowu w czerwcu. Równie często do Jilemnic przyjeżdżają Polacy. Ostatni raz byli 28 marca, kiedy grali koncerty solowe - dodała Hana Haukova.
Koncert rozpoczęli pedagodzy Państwowej Szkoły Artystycznej w Jilemnicach. Przybyli goście usłyszeli utwory wykonane na pianinie, skrzypcach, saksofonie oraz pieśni, m.in. popularną „Ave Maria”.

- Nuty są wszędzie takie same. Każdy naród ma swoich wielkich artystów, kompozytorów. Grając Szopena, trzeba się jakby zanurzyć w polskiej mentalności, aby zagrać tak, jak on to czuł - mówiła Hana Haukova.
Drugą część koncertu zagrała Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej. Zagrali między innymi utwory Ennio Morricone, Wojciecha Kilara czy Jahann’a Pachelbel’a, pod dyrekcją Sławomira Kupczaka, nauczyciela przedmiotów ogólnolnomuzycznych w PSM I i II st. W Jeleniej Górze. Od marca 2013 roku prowadzi on Szkolną Orkiestrę Symfoniczną. W tym czasie zrealizował z nią aż 23 partytury, nigdy wcześniej nie wykonywanych, zróżnicowanych stylistycznie utworów, które zostały przez niego w większości opracowane i zinstrumentowane na skład symfoniczny. Ten koncert był już 12. występem Szkolnej Orkiestry Symfonicznej w obecnym roku szkolnym. Jest to rekordowa liczba koncertów w 40-letniej historii szkoły.

- Rolą dyrygenta jest podtrzymywanie napięcia, wydostawanie z muzyków energii. Oczywiście inaczej wygląda to na koncercie a inaczej na próbach, gdzie rzeźbimy utwór. Koncert to ostatni etap kilkumiesięcznej pracy. Jest ukoronowaniem ciężkiej pracy. Ale ta praca sprawia przyjemność i daje satysfakcję - mówił Sławomir Kupczak.- Jestem dumny z moich uczniów. Zagrali świetnie - dodał.

Również widownia była zachwycona i nagrodziła muzyków gromkimi brawami.
Słuchacze byli pod wielkim wrażeniem. Po koncercie pytali, kiedy odbędą się następne. Jak mówi Ryszard Rzepczyński, następne koncerty odbędą się w maju i czerwcu.

- W Karpaczu, w okresie letnim odbywają się dwa festiwale muzyczne, arii operowych oraz śpiewu klasycznego. Prócz tego odbywają się cyklicznie koncerty organowe w Wangu oraz festiwal muzyki filmowej w Hotelu Gołębiewski. Nie ma filharmonii ani teatru w Karpaczu, a mimo to życie kulturalne kwitnie - dodał wiceburmistrz.

Koncert został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cztery rocznice Jana Ewangelisty Purkyne

Enej zainaugurował „Wiosnę Cieplicką”  

Koło ratunkowe dla Flory?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Mieszkaniec 7-04-2014 22:08
Sławek Wielki jest, i tyle basta!
~z innejbajki 7-04-2014 22:51
--- dodam, że "dobrej muzyki" ma się ochotę słuchać zawsze i wszędzie, ale żeby zabrzmiała tak rewelacyjnie, jak na sobotnim koncercie to; albo orkiestra musi być profesjonalnie nagłośniona (jak w filharmonii z bogatym systemem podwieszanych, niezauważalnych dla słuchaczy mikrofonów); albo musi zagrać we wnętrzu o wspaniałej akustyce.I to właśnie miało miejsce w sobotę - w zabytkowej auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Karpaczu. Aula - dawna sala restauracyjno - balowa myśliwskiego dworku, budowana z myślą, że będzie w niej rozbrzmiewała wykonywana na żywo muzyka, została obdarzona wspaniałą akustyką. Śmiem twierdzić, że o najlepszych parametrach ze wszystkich sal w pałacach leżacych w naszej kotlinie. O specyfice tych walorów akustycznych, pozwalajacych słyszeć tak pełny dźwięk całej
~z innejbajki 7-04-2014 23:33
pozwalajacych słyszeć tak pełny dźwięk całej orkiestry, ze wspaniale zrównoważoną głośnością każdej sekcji instrumentów oraz świetnym poziomem głośności grających na jej tle instrumentów w partiach solowych, decydują proporcje sali - jej szerokości do imponującej wysokości, a także fakt pokrycia bocznych ścian drewnianą boazerią; co przeciwdziała odbiciom dźwięków, "kotłowaniu" i złemu pogłosowi. Dźwięk idzie pięknie górą, pozwalając słuchaczom na zachwyt. Karpacz ma w auli Zespołu Szkół niezwykłe artystyczne bogactwo, które zapewne coraz częściej będzie wykorzystywane dając niezapomniane przeżycia muzyczne i estetyczne kolejnym słuchaczom.
~czechofil 8-04-2014 1:20
Nie pisze się "w Jilemnicach" tylko "w Jilemnicy" !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileuszowa Liga Rocka

Gala Silesian Dance

Seniority wiosennie

Rajd zdewastował las?

Pestka: dzień trzeci

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
460
Tak
52%
Nie
43%
Nie mam zdania
4%