MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Muzyka dawna i nastrojowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 15:06
Aktualizacja: 15:07
Autor: NAT
Fot. rylit
Niedzielne popołudnie w Cieplicach urozmaicił wczoraj kolejny koncert promenadowy odbywający się na deskach Muszli Koncertowej. Tym razem zagościła grupa „Capella Antiqua Bialostociensis” i Rafał Nosal wraz z zespołem „Bohema”.

Wśród upalnych promieni słonecznych jako pierwszy wystąpił niezapowiedzianie Zespół Muzyki Dawnej „Capella Antiqua Bialostociensis” z Białegostoku będący również zapowiedzią i wstępem przed koncertem Rafała i Bohemy. Grupa z powodów czysto technicznych nie zmieściła się na scenie i stworzyła dwa zespoły – muzyczny i taneczny (działający obok sceny), które wspólnie stworzyły niesamowity, średniowieczny klimat porywając słuchaczy do XV wieku i demonstrując przy tym style jakimi się wtedy posługiwano. Było subtelnie oraz delikatnie.

Współbrzmienie fletów tworzących większość zespołu muzycznego dawało odpowiedni smak tancerzom wykonującym banalne, ale dostojne i pełne podziwu kroki. Po uśmiechniętych twarzach publiczności, można wywnioskować, że „Capella Antiqua Bialostociensis” wzbudziła pozytywne emocje. Również uwaga dzieci została skierowana właśnie w ich kierunku. Kolorowe stroje oraz sama obecność młodych artystów w zespole na pewno przykuły ich uwagę.

Po pokazie dzielnej młodzieży wystąpił długo oczekiwany Rafał Nosal wraz z zespołem Bohema składający się z Przemka Mrówki (gitara akustyczna i elektryczna), Marka Zarankiewicza (perkusja), Marcina Kędziora (bas), Radka Michalika (instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew) i Grzegorza Skotnickiego (perkusja). Piosenki poetyckie wyśpiewane przez Nosala podgrywającego dodatkowo na gitarze akustycznej wprowadzały chyba niemalże każdego słuchacza w prawdziwy, muzyczny trans porywając dodatkowo w świat opisywany w każdym utworze. Większości tych fascynujących tekstów autorką była Ewelina Marciniak. Uwielbiana przez Rafała pisarka, dająca mu wenę do tworzenia nowych dzieł muzycznych.

Na koncercie pojawiły się też piosenki o bardziej żywych dźwiękach, na przykład takie o lekko rockowym bicie czy zbliżające się do gatunku reage. Urozmaicenie wprowadzone do przygotowanego repertuaru nie wprowadzało w nudę. Można było słuchać i słuchać. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Krótki bis chłopaków wymuszony przez pubilkę aplauzem podpartym gorącymi oklaskami dał jeszcze chwilę euforii. W końcu głoś Rafała zamilkł i wszyscy się rozeszli. Park Norweski znów zapadnie w monotonię na następny tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wędrówka na Grodną

Alan Pajer wkrótce w Książnicy

"Zielono mi" wakacyjnie

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~EM 24-08-2009 18:37
"Park Norweski znów zapadnie w monotonię..." raczej Park Zdrojowy. Ale i tak dobrze, że coś się dzieje, rozrywki nigdy nie za dużo. A swoją drogą już niedługo rozpocznie się "Wrzesień Jeleniogórski" i miejmy nadzieję, że władze przygotowali również coś dla ucha.
~ed 24-08-2009 19:31
chyba park zdrojowy a nie norweski
~sluchacz 25-08-2009 20:42
koncert capelli antiqua bialostociensis byl wspaniały.Te ich dostojne kroki i uśmiech na twarzach sa niesamowite.w polsce jest niewiele takich zespołów a oni sa jednym z najlepszych;) Zycze dalszych sukcesów!! jestescie swietni

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z miłości – finał Festiwalu Obrzędów

PiS apeluje do mieszkańców

Po bezdrożach czasu zespołu Szyszak  

Bilety MZK też podrożeją?

37. MFTU rozpoczęty!

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
654
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%