MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Muzyczne czytanie w hangarze na Szybowcowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 15 czerwca 2016, 8:44
Aktualizacja: Czwartek, 16 czerwca 2016, 8:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
"Hanno Reitsch, kochamy cię!/nienawidzimy cię!" – kontrowersyjna opowieść, wyjątkowe miejsce – tam po prostu trzeba być! Już 25 czerwca w hangarze na Górze Szybowcowej odbędzie się musical o jeleniogórskiej pilotce, organizowany przez Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

Program wydarzeń:
18:00 ParaTeatr Korkontoi (czyli grupa przewodników sudeckich i regionalistów) - opowie o tym, co widać ze szczytu Góry Szybowcowej oraz zasypie nas historiami z regionu.
19:00 Stanisław Błasiak - emerytowany pilot PLL LOT, współautor książki (wraz z Tadeuszem Kaczmarkiem) pt. „Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej” - wprowadzi widzów w historię jeleniogórskiego lotnictwa (przed i powojenną), a także opowie kim była (lub nie była) Hanna Reitsch.
20:00 Muzyczne czytanie sztuki w hangarze na Górze Szybowcowej (bilety w cenie 15 zł).

Tekst i reżyseria: Zuzanna Bućko i Szymon Bogacz. Muzyka: Waldemar Maszyński. Występują: Agnieszka Bielecka, Agata Grobel, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Agata Moczulska, Filip Jasik, Bogusław Kudłek, Robert Mania, Grzegorz Margas, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko.

Hanna Reitsch – jeleniogórzanka, genialny pilot- oblatywacz (patrz: pilotka-oblatywaczka), wielokrotna rekordzistka, nazistka, kobieta, patriotka, polska antybohaterka, niemiecka bohaterka.

Autorzy przyznają, że „Hanno Reitsch kochamy Cię!/nienawidzimy Cię!” to tytuł kontrowersyjny dla współczesnych mieszkańców Jeleniej Góry. Barwny musical w kolorach faszystowsko-komunistyczno-science fiction. Przedstawią historię powrotu Hanny Reitsch do powojennej Jeleniej Góry. Historię, która nigdy się nie wydarzyła, odwieczną walkę dobra ze złem, gdzie dobro okazuje się złem, a zło dobrem oraz, a może przede wszystkim, prawdziwy lot w kosmos! - czytamy w zapowiedzi.

Czy geniusz usprawiedliwia wiarę w tyranię? Czy można wybaczyć (niezbyt wiarygodny) brak świadomości? Przecież dziś lecąc samolotem na wakacje powinniśmy być wdzięczni Hannie Reitsch. To m.in. dzięki niej faszystowskie Niemcy doskonaliły swoje osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa, a współczesne lotnictwo (i nie tylko) wciąż czerpie z tego garściami – stwierdzają organizatorzy. - Wojna niszczyła, ale i tworzyła. Napędzała takich ludzi jak Hanna do zdobywania nowych osiągnięć, bicia rekordów, szukania granic swoich możliwości. A więc czy jej pasję należy potępić? Czy potrafimy spojrzeć na wojnę oczami tej genialnej pilotki, dla której jedyną szansą rozwoju była wojna i pasja, w którą prawdziwie wierzyła? - dodają twórcy niezwykłego wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 25 czerwca na Górze Szybowcowej.

Uwaga! Teatr organizuje dojazd na Górę Szybowcową autobusem MZK: wyjazd - ul. Teatralna godz. 17:30, powrót - Góra Szybowcowa godz. 22:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~v 15-06-2016 9:29
Propaganda pro-niemiecka ma się świetnie! Niech ci niemieccy geniusze lepiej zapłącą nam odszkodowania wojenne
~tracer 15-06-2016 9:52
Hanna Reitsch jest postacią niejednoznaczną podobnie jak wielu innych niemieckich żołnierzy i dowódców. Z jednej strony stali po stronie III Rzeszy z drugiej byli wybitnymi (i honorowymi) pilotami i dowódcami. Ja staram się na to patrzeć nautralnie a nie przez pryzmat propagandy.
~gluś 15-06-2016 11:33
historia często nie jest czarno-biała o czym świadczy ostatnio rozpętana wojna wokół Lecha Wałesy, a Hanna Reitsch była wybitna pilotka i to jest fakt, pochodziła z Jeleniej Góry to także fakt, dlatego należy o tym pamiętać i informować, bo jest to prawda historyczna, która może przyciągnąć turystów, inicjatywa zatem jak najbardziej ciekawa
~do gluś 15-06-2016 14:55
My nie musimy pamiętać o tym, że Hanna Reich była z Jeleniej Góry. Pani Monika Steinbach w odpowiednim momencie nam o tym przypomni. Ot taka moja ksenofobiczna obawa na jaw wyszła. A nawiasem mówiąc: miałam okazję być na zjeździe Pommersche Landsmannschaft. Na pewno będą pamiętać o wszystkich Niemcach tam urodzonych.
~do gluś 15-06-2016 14:57
mam tylko jeszcze pytanie czy to wielkie dzieło wyprodukowano za niemieckie dotacje czy też nie daj Boże z dziurawej kasy miasta Jelenia Góra?
~do 14:55 20-06-2016 14:42
"Monika Steinbach"? Gorzej ci? Nie dziwię się, że Polacy są tak odbierani na świecie - bredzą, przeinaczają imiona i nazwiska, ale są pewni swoich "racji". Przodują w tym politycy pewnej partii z prezesem na czele...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cenny nabytek ratusza

W poszukiwaniu mandragory

Dzień otwarty w Muzeum Tkactwa – dzisiaj

W Tym Sęk na sobotni wieczór

Rzeźby dla Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
880
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%