MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Muzyczna przygoda z Leonardem da Vinci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 12 sierpnia 2010, 8:57
Aktualizacja: 9:00
Autor: TEJO
Uczniowie PSM I stopnia im. Janiny Garści podczas koncertu w Libercu.
Fot. TEJO
W nadchodzący poniedziałek 40–osobowa grupa uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze wraz z opiekunami wyjeżdża do Liberca w Czechach, aby realizować staż w ramach programu FRSE Narodowej Agencji Programu “Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci .

To już druga grupa uczniów tej szkoły wyjeżdżająca do Czech w ramach programu LdV. Pierwszy wyjazd miał miejsce w ubiegłym roku do Rumburka .
Teraz szkoła napisała projekt pod tytułem “Interpretacja i wykonawstwo utworów Fryderyka Chopina i polskich kompozytorów współczesnych”. Wszystko w ramach trwającego Roku Chopinowskiego. – informują organizatorzy. Projekt otrzymał pozytywną opinię ekspertów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i został zatwierdzony do realizacji.

Zajęcia w zakresie teorii i praktycznego wykonawstwa przeprowadzą nauczyciele zawodu Základni Umělecké Školy w Liberce. Z tą placówką szkoła cieplicka współpracuje od kilku lat w różnych dziedzinach. Uczniowie będą pracować nad estetyką brzmienia utworów, sposobem prowadzenia kantyleny, wyrazistą artykulacją , wzbogaceniem umiejętności technicznych, poprawną interpretacją, stylowością wykonywanej formy instrumentalnej i chóralnej. Projekt podsumują koncerty dla czeskiej publiczności.

Ponadto młodzież uczestniczyć będzie w szkoleniach kulturowo-językowo-pedagogicznych , by poznać kulturę czeską, podstawy czeskiego oraz słownictwo „branżowe”. Nabyte praktyczne umiejętności zostaną potwierdzone certyfikatem partnera czeskiego i dokumentem “Europass Mobilność”. Pomoże to młodzieży polskiej w przyszłości na podjęcie nauki w szkole muzycznej II stopnia, oraz studiów w Polsce lub za granicą – w krajach Unii Europejskiej.

W projekcie uczestniczą wybrani uczniowie z Jeleniej Góry ale także sąsiednich miejscowości: Piechowic, Wojcieszyc, Podgórzyna, Jeżowa Sudeckiego, Komarna a nawet Pasiecznika , Starej Kamienicy i Lubomierza, którzy uczęszczają do PSM I st. im. Janiny Garści. – Jest to wspaniały akcent na zakończenie wakacji – mówią zgodnie dzieci i ich rodzice, tym bardziej, że Komisja Europejska w całości pokrywa koszty uczestnictwa w projekcie – dodają organizatorzy. Młodzi adepci muzyki wrócą do Polski 30 sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Senator zachęca do głosowania na maszty

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 12-08-2010 14:19
Gratuluje wygranego projektu i koncertowego zakończenia wakacji,dobrze że są tacy którym się chce jeszcze coś zrobić dla dzieci w wakacje
~Aqa 13-08-2010 18:19
Brawo! dzięki temu młodzi ludzie rozwijają się i mają szanse na lepszy start w życie
~mmaja 13-08-2010 20:39
wspaniały pomysł-brawo dla szkoły muzycznej!!
~ 16-08-2010 9:15
bardzo ciekawy projekt
~xx 24-08-2010 14:35
Godne pochwały zaangażowanie pedagogów PSM!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Odkrycia w kościele

Szkoły przygotowane?

Nowa rektor, nowe plany  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1009
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%