MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Muzeum zobaczą ogromne. Rozbudowa na finiszu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 15 listopada 2011, 7:38
Aktualizacja: Środa, 16 listopada 2011, 7:59
Autor: RED
Fot. RED
Trzy i pół tysiąca metrów powierzchni, przestronne sale w nowym budynku, pokaźne zaplecze magazynowe i „zamknięta” w oszklonym atrium chata karkonoska – tak z grubsza wygląda po dwóch latach rozbudowane Muzeum Karkonoskie. Wkrótce – odbiór techniczny obiektu. Pierwsza wystawa – w styczniu przyszłego roku.

Wrażenie jest piorunujące: kto wchodził do kameralnych wnętrz pochodzącego z 1914 roku budynku muzeum, dziś znajdzie się w przestronnym obiekcie w niewielkim stopniu przypominającym wygląd placówki przed dwoma laty. Godne pochwały jest też tempo prac. Półtora roku po ich rozpoczęciu całość jest praktycznie gotowa – trwają kosmetyczne roboty wykończeniowe.

Nowy obiekt dostosowano dla osób niepełnosprawnych. Jest w nim winda, a wejście – urządzone od strony ulicy Chełmońskiego – jest pozbawione barier architektonicznych. Tam także znajdzie się recepcja i szatnia.
– Przybyło nam 2300 metrów kwadratowych powierzchni – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. Wszystko dzięki nowemu budynkowi, a także pozyskanym wnętrzom atrium, gdzie – w roli eksponatu – znalazła się chata karkonoska, stały element ekspozycji, który do tej pory stał pod chmurką.

W rozbudowanym muzeum zmieniło się praktycznie wszystko, a i wystawy będą umiejscowione inaczej, niż przez kilkadziesiąt lat. W starym budynku, który zyskał na potrzeby wystawiennicze wszystkie pomieszczenia parteru, będzie urządzona stała wystawa poświęcona dziejom Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej. – Znajdzie się tu wiele eksponatów, które dotychczas zalegały w magazynach, z różnych okresów historii miasta, także ze „złotego” XVIII wieku – zapowiada Gabriela Zawiła. Dodajmy, że tej tematyce były poświęcone jedynie małe pomieszczenia w „patrycjum”, miniaturze kamienicy von Buchsa. Teraz będą one częścią jednej dużej ekspozycji.

– Wrócimy do przedwojennej koncepcji sal tematycznych. W sali kościelnej zgromadzimy zabytki sakralne i związane z historią kościołów. Tu znajdzie swoje miejsce pochodzący z XVIII wieku model Kościoła Łaski – mówi G. Zawiła. Tu także trafi będący aktualnie w konserwacji prospekt organowy ze zburzonego na początku XX wieku kościoła św. Ducha znajdującego się na Cieplickim Przedmieściu (dziś ulica Wolności).

Muzeum zdecydowanie szerzej potraktuje dział etnograficzny, którego częścią jest wspomniana chata karkonoska, z autentycznym wyposażeniem zebranym z karkonoskich wsi przez założyciela muzeum Hugo Seydela, prezesa Towarzystwa Karkonoskiego. – Dołączą do tego eksponaty z okresu po 1945 roku uzupełnione o rzeczy związane z ludźmi, którzy przybyli tu po wojnie – zapowiada dyrektor Gabriela Zawiła. Planowane jest także odsłonięcie części dachu chaty, aby odwiedzający muzeum mogli zobaczyć, jak wygląda stryszek.

Na pierwszym piętrze starego budynku zgromadzone zostaną obrazy z dawnej Jeleniej Góry i okolic. Wśród nich najważniejszym będzie dzieło Maxa Vislicenusa „Zima. Śnieżka od strony Lisiej Góry”, odzyskane w ubiegłym roku z budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Z kolei powierzchnia tej kondygnacji posłuży wystawom czasowym. Z sal będzie można szklaną kładką dostać się do nowego budynku, gdzie na drugim piętrze będą ekspozycje szkła: od eksponatów najnowszych po najstarsze.

Na parterze będą muzealne magazyny wyposażone w wentylację i klimatyzację niezbędną do przechowywania zabytkowych eksponatów. Z kolei na drugim piętrze – oprócz pomieszczeń dla administracji – swoje „królestwo” będzie miał dział edukacyjny. Ogromna sala z możliwością podziału na dwa pomieszczenia będzie miejscem prelekcji i różnych form działalność zarówno dla starszych jak i młodszych bywalców muzeum. Tu także będzie wyjście na taras, skąd można podziwiać miasto z nieznanej zupełnie perspektywy. Na trzecim piętrze znajdzie się większość pracowni merytorycznych, poza szklaną, która ulokuje się na pierwszej kondygnacji.

Niewiele uchowało się z obszernego niegdyś dziedzińca placówki. Udało się jednak ocalić rozłożysty buk i placyk przed patrycjum, gdzie będą organizowane niewielkie imprezy plenerowe. Po przeprowadzce administracji z budynku biurowego (dawnej willi), mieścić się w niej będzie biblioteka, sklepik muzealny oraz magazyny zbiorów.

– Niebawem nastąpią odbiory techniczne placówki, a pierwszą wystawę zatytułowaną „Światło i materia” planujemy na 14 stycznia 2012 roku. Będzie to prezentacja środowiska twórców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz artystów związanych z Hutą Julia. Bohaterką ekspozycji będzie obchodząca 80. urodziny Regina Puchała, która większość zawodowego życia spędziła we wspomnianej hucie – zapowiada Gabriela Zawiła.

Jak będą wyglądały ekspozycje? Muzeum nie przewiduje odejścia od tradycyjnych wystaw w stronę modnych ostatnio multimediów, choć nie znaczy to, że ich nie będzie. – Spełnią funkcję wspomagającą – usłyszeliśmy. Eksponaty historyczne będą odpowiednio oświetlone, co sprawi, że wystawy będą miały atrakcyjną formę wizualną.

W planach są już kolejne wystawy, a wśród nich – prezentacja Zbiorów Malarstwa Polskiego z Muzeum Literatury w Pradze. Wypożyczyło ono z Ukrainy obraz Wojciecha Kossaka „Krwawa niedziela w Sankt Petersburgu”. Dzieło to będzie można podziwiać w kilku dolnośląskich miastach, w tym w Jeleniej Górze. Muzeum Karkonoskie planuje także powrót do Konkursów Gielniakowskich i będzie eksponowało pracę cenionego, przedwcześnie zmarłego artysty grafika Józefa Gielniaka.

Cała inwestycja kosztowała 9 663 374, 40 PLN, z czego 5 022 989,12 PLN przekazano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 4 640 476,28 PLN z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego. Przebudowę realizuje firma OZ-BUD z Wrocławia. Starania o rozbudowę muzeum rozpoczął poprzedni szef placówki Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Odpust Krzeszowski

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Gość 15-11-2011 8:33
A gdzie są obiecane BASENY
~Jeloneczka 15-11-2011 9:06
~Gościu, zwykle pod łóżkiem ;P
Piipi Jelonkowa 15-11-2011 9:40
~OJEJ ! ..*ale akcja ! .. korozja nie będzie miała wpływu na dom przysłupowy ! .. + korniki !
rymcycymcy 15-11-2011 9:41
09:06 | ~Jeloneczka | Powiedz co masz pod łóżkiem, a powiem ci kim jesteś !! ...bo pod łóżkiem można spotkać kaczkę, kurzowego kota, albo kochanka ! ;)
~zaba 15-11-2011 10:29
muzeum fajna sprawa to ze wyglada jak stodola to rzecz gustu tylko jak do niego dojechac dziurawa Grottgera i nie lepsza Muzealna i Matejki .Mysle ze doprowadza te ulice zniszczone przez piekna budowe do stanu poprzedniego . Dwa lata jazdy ciezkim sprzetem zrobily swoje parkometry stoja a ulice w centrum miasta jak ser szwajcarski .
~Gość 15-11-2011 10:39
Do-Jeloneczka / dowcip masz tu trochę nie na miejscu ,ale wnioskuje z niego że jesteś już w bardzo podeszłym wieku i korzystasz tylko z takich basenów,czemu się nie dziwie Hahahahahahahahahaha
~tibi 15-11-2011 12:29
Co za tytuł jakie ogromne i co ogromne:P
~akwaforta 15-11-2011 13:14
Czemu żona pana prezydenta nie pomyślała, by połączyć budynek administracyjny z wystawienniczym? Za trudne? Ciekawa tez jestem co mykolodzy na pomysł umieszczenia Chaty pod szkłem...
~ikgsr 15-11-2011 13:16
chyba już czas najwyższy aby w Jeleniej było dokąd pójść i nie czuć klaustrofobii :-)
~chore to 15-11-2011 13:40
chory, chory chory - chory kraj. Posłuchajcie ekonomistów bijących na ALARM, prąd i energia od nowego roku 20 % droższe. Opłaty za przedszkola podrożały, lekarstwa, żywność, paliwo w górę. ALE PRZECIEŻ NIE TO JEST NAJWAŻNIEJSZE - MAMY MUZEUM ZA 9 MILIONÓW I FONTANNĘ ZA MILION. Z ręką na sercu - ile razy w życiu byliście w naszym muzeum ?
~core-czak 15-11-2011 15:55
prosze nie komentujcie jesli macie flejmowac, zygac sie chce czytajac powyzsze wywody.. do chore to - masz w koncu szanse czlowieczku sie doksztalcic..
~~~Agi 15-11-2011 17:12
Stare muzeum świeciło pustkami, teraz poszło 10milionów na rozbudowę ,ludzie to chory pomysł by w dzsiejszych czasach ładować takie pieniądze w inwestycję która się nie zwróci!!!!!!!!!!!!!!! Nie bądźmy naiwniakami że ludzie będą tam lgnąć drzwiami i oknami.....jest ładnie ale czy za takie pieniądze?????? A opłaty......oby ich nie zjadły i oby nie trzeba było zamykać po jakimś czasie tego muzeum!!!!
~juk drugi 15-11-2011 18:32
Takie fanaberie władzy w obecnym kryzysie jak wydatki na muzea po 10 milionów , inne a codzienne ciężkie życie jak trudności wyzywienia rodziny , opłat za czynsz ,prąd , utrata pracy lub zajęć dorywczych na określony czas ,bezrobocie- to jest ogromne zmartwienie obecnie mieszkańców a nie zakrzątanie sobie głowy muzeami, teatrami , fontanami ,wieżami widokowymi - te atrakcje nieistotne dla przeciętnej rodziny często próżniacze , moga dzisiaj uprawiać tylko Ci co sa przyklejeni nepotycznie w większości do posad budzetowych z comiesięcznymi poborami ,którym tylko brakuje piórka pawiego w tyłeczku, często maja jeszcze wszelakie zniżki prawie do różnych dobrodziejstw od doplat za wczasy do deputatów i darmowych biletów do teatrów itd.-tylko budować miejsca rozrywki .
~iks 15-11-2011 19:01
Muzeum to nie firma, żeby ją zamykać, jak nie ma dochodu. to instytucja kolego, jak nie rozróżniasz to najwyższy czas się dokształcić. A dla niektórych komentarzy: na budowę muzeum miasto nie dało ani grosza, jak to jest napisane w artykule, więc nawet nie porównuj tego do fontanny. A muzeum nie jest tylko dla Ciebie, i nie tylko dla jeleniogórzan! Jakbyście nie wiedzieli, to do Jeleniej Góry przyjeżdża masa wycieczek, żeby poznać nasze tereny, naszą historię. Ale widzę typowe zdanie Polaka. Zamiast docenić, że ktoś się stara coś zrobić, żeby uatrakcyjnić nasz region to będzie pluł, że niby nie ma na chleb. Opanujcie się ludzie. Jak jesteście wieśniakami i nie potraficie niczego docenić to wypad. Nikt Was tu nie trzyma. Nareszcie odmłodzone muzeum! Polak, który potrafi coś docenić.
~amor 15-11-2011 21:37
komu muzeum nie leży niech do Cieplic do parku bieży tam fontanny i baseny dla każdego coś dla niego
~fweh 15-11-2011 22:19
Świetna rzecz! taki obiekt należał się miastu, ale to połowa sukcesu - ważne, by z głową zaaranżować wystawy stałe i robić dużo ciekawych wystaw czasowych. Oczywiście znowu odezwała się patologia w rodzaju "agi", "juk drugi", "chore to" - rozumiem, że że dla was za całą kulturę wystarczy wóda, faje, dragi plus rzyganie w internecie i żałujecie dać dziecku 2 złote na bilet do muzeum czy na wpis do biblioteki - bo po co bachor ma oglądać jakieś obrazy, rysunki, czytać książki itp. pierdoły, prawda? lepiej wychować go na swoje podobieństwo - niech za dużo nie wie, nie myśli, za to głośno drze ryja, że mu się należy kasa z zasiłku za friko. PS. proponuję też - zrezygnujcie z netu i kompa - będziecie mieli na parę dodatkowych działek albo flaszek.
~jeleniogór 16-11-2011 12:06
Świetny projekt .Nowoczesne muzeum.Wreszcie coś w Jeleniej Górze. Kiedyś dużo o tym czytałem w lokalnej prasie (lata 2006-2008). Najciekawszy artykuł był w "Muzealnictwie" nr 48 z 2007 roku. Jeśli udało się to wszystko zrobić co tam napisano to jest wielkie osiągnięcie w jeleniogórskim muzealnictwie.
~~~Agi 16-11-2011 14:00
do ~fweh-proszę mnie nie obrazć bo nie jestem żadną patologią , a moje dziecko to nie jest żaden bachor!!!!!!!!!!!!!!! Troszeczkę kultury skoro tak bronisz inwestycji muzeum.....bo z tą u Ciebie chyba trochę na bakier!!!!!!!!!!!
~do fweh 17-11-2011 12:54
nie palę od 12 lat, wódę piję raz do roku, jestem po wyższych studiach ( 2 kierunki ) i piszę doktorat PAJACU jeden. Co więcej - pracując za granicą niestety odłożyłem 300 tysięcy złotych. Tak więc za "patologię" się nie uważam i w pełni popieram wpisy oburzonych na inwestycje w muzeum. I nie mam pretensji do Zwiły, bo gdyby on tego nie chapnął, to dostałby ktoś inny z województwa. Pretensje mam do CHOREGO SYSTEMU NASZEJ WŁADZY, która od dwóch lat pier..oli o kryzysie a nic z nim nie robi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Parking na... przejściu

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
560
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%