MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Muzeum zawodów zapomnianych w zrujnowanych czworakach Schaffgotschów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 listopada 2010, 8:52
Aktualizacja: 8:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Najpóźniej w styczniu 2011 roku Zespół Szkół Przyrodniczo–Żywieniowych w Sobieszowie złoży projekt na dofinansowanie i odbudowanie popadających w ruinę zabytkowych czworaków. Obecnie historyk z informatykiem kończą wizualizację obiektów, w których miałoby powstać nietypowe muzeum.

Obecnie placówka kończy wizualizację obiektów, w których po remoncie miałoby się mieścić muzeum kowalstwa, kuśnierstwa, uprawy roślin starymi metodami czy piekarnictwa. W jednym z obiektów miałaby się też powstać sala konferencyjna z pokojami dla gości mieszczącymi się piętro wyżej. Dyrekcja szkoły jest już po wstępnych rozmowach z prezydentem Markiem Obrębalskim oraz Jadwigą Osińską, naczelnikiem wydziału funduszy europejskich.

– Budynki przyszkolne, tzw. czworaki przy pałacu Schaffgotschów obecnie sprawiają nam wiele problemów, bo są to obiekty zabytkowe XVIII wieczne, które obecnie zaczynają popadać w ruinę. Nasi młodzi nauczyciele, historyk z informatykiem, mają na jednak pomysł na ich zagospodarowanie. Za pomocą programów komputerowych przygotowali wizualizacje tych budynków po remoncie – mówi Helena Kasperczyk, dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych w Jeleniej Górze.

– Chcielibyśmy sięgnąć po środki unijne i z ich pomocą zrobić miejsca, gdzie będą eksponowane prace w zawodach, które już dawno wyginęły. Byłaby to ekspozycja stała, którą mogliby oglądać turyści przyjeżdżający do Sobieszowa – dodaje szefowa placówki.

Obecnie tylko część tych obiektów jest zamieszkała, ale znaczna ich powierzchnia od lat jest nieużytkowana. Szkoła jest również w trakcie szacowania kosztów realizacji projektu, do którego ma w planach zaprosić niemieckiego partnera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~xyz 12-11-2010 9:33
"w jednym z obiektów miałaby się też powstać sala konferencyjna..." pięknie napisane tak wymownie haha...
~Ted 12-11-2010 10:06
Lanie wody - tzw.kiełbasa wyborcza !!! Pomysł nie jest nowy, członkowie Stowarzyszenia już od 4 lat proszą pana Prezydenta o zagospodarowanie tego terenu .Gdy na spotkaniu z mieszkańcami Sobieszowa pan Zawiła przedstawił jaki ma pomysł na ten teren, to szybciutko obudziła się pani dyrektor z panem Prezydentem Obrębalskim i teraz ich olśniło.Widać zbliżają się WYBORY !!! A tak na marginesie w programie pana Zawiły, niektóre przestawione tu pomysły są zawarte, a nawet swoich pomysłach idzie dalej z tego co przedstawił, chce aby to miejsce było typowym centrum Sobieszowa, które będzie służyć mieszkańcom i turystom.
~Tryton 12-11-2010 10:07
może tak dla odmiany nasz ulubiony konserwator zabytków włączy się w coś pozytywnego... najlepiej finansowo ;)... właśnie ma okazję
~Tryton 12-11-2010 10:12
Drogi Ted, "pomysły" przed wyborami to ma każdy kandydat. Nie bronię Obrębalskiego, ale skąd pewność, że akurat "pomysły pana Zawiły" nie okażą się jedynie pomysłami. No i czemu pan Zawiła, będący politykiem jeleniogórskim na różnych szczeblach od 20 lat (w tym prezydentem Jeleniej Góry) jakoś wcześniej nie próbował realizować swoich nagle bardzo licznych pomysłów... Oto kluczowe pytanie o wiarygodność "pomysłów" pana Zawiły, które oczywiście wg Ciebie nie są "kiełbasą wyborczą", w przeciwieństwie do tych samych pomysłów innych kandydatów.
~KJHJGJG 12-11-2010 10:30
Bo do zrealizowania pomysłów trzeba ludzi którzy się zaangażują, a z tym u nas, bez względu na nazwisko polityka, jest problem. Zawiła przynajmniej ma pomysły i bardzo wiele z nich udało się przeprowadzić, a Obrębal, mimo że miał do dyspozycji tabun urzędników - jakoś skromnie.
~Tryton 12-11-2010 10:38
oj nie wiedziałem... a jakież to "wiele pomysłów" pana Zawiły "udało się przeprowadzić", bo choć dosyć dokładnie śledzę życie polityczno-gospodarcze miasta, to jakoś mi one umknęły. Może z wyjątkiem usunięcia dyrektora z muzeum, by usadzić tam jakąś panią, przypadkowo z tym samym nazwiskiem... ups przepraszam to był oczywiście "konkurs", no i książnicy karkonoskiej, który to pomysł pan Zawiła odziedziczył po poprzedniku, za to dzięki poparciu PO realizuje z dobrym skutkiem, co jest niezaprzeczalną ale niestety jedyną większą zasługą ostatnich lat jego działalności.
~H.Alina 12-11-2010 11:19
Pomysł jest świetny i trzymam kciuki, oby się udało. Teraz niestety wygląda to tragicznie.
~mm 12-11-2010 11:58
miałaby się też powstać , mają na jednak pomysł - to już zaczątek mowy muzealnej?
~gordz 12-11-2010 12:16
Do Tryton--potrafisz tylko krytykowac !!! zloz wlasny wniosek ratowania tego co jeszcze jest w tym Obiekcie.Ocenimy to natychmiast
~do Tryton 12-11-2010 12:18
Wypisujesz banialuki. Jako członkowie Stowarzyszenia mamy wiele pomysłów, w które bezpośrednio się angażujemy, ale potrzebna jest też chęć i zgoda pana prezydenta na ich realizację, a na spełnienie tych zadań miał 4 lata i do dziś tego nie uczynił. W tej chwili jak głośno zaczęło być w tym temacie wszyscy się obudzili . Ponadto pałac wraz zabudową stanowią jedną całość i konserwator zabytków nie ma prawa tego rozdzielać. Propozycja pana Zawiły właśnie traktuje to jako jedność.Widocznie ktoś tu się obawia, że jeśli pomysł p.Zawiły zostanie zrealizowany, to szkoła będzie musiała zmienić lokum i znów przekłada się własne interesy nad ogólnospołeczne!
~Ooooo... 12-11-2010 12:22
Widocznie pani dyrektor obawia się, że będzie musiała przenieść się gdzie indziej :)
~Tryton 12-11-2010 12:48
ależ ja nie mówię że jako "członkowie Stowarzyszenia" nie macie pomysłów i że się nie "angażujecie". Nie twierdzę też, że prezydent się na nie zgadzał lub nie. Nie mówię, że konserwator ma je rozdzielać. Tylko proponuję, żeby zamiast skupiać się na blokowaniu tego co powstaje, zaangażował się bardziej w inicjatywy ratowania tego co niszczeje. Przecież ma możliwości wnioskowania o środki finansowe, a że jest to szkoła to tym lepiej. Ponieważ oprócz ministerstwa kultury i Sejmiku, jest jeszcze MEN, który mógłby wspomóc tą inicjatywę. I niczego się nie obawiam, życzę każdej kiełbasie wyborczej, żeby nią nie była. Śmieszy mnie nagły wysyp obietnic ludzi (nie tylko pana Zawiły), którzy będąc w polityce lokalnej, doprowadzili to miasto do rozkładu, by teraz wylewać "krokodyle łzy"nad jego stanem i obiecywać, że przez cztery lata nagle zrobią wszystko to, czego nie robili przez ostatnie 20 lat. A przeraża mnie horda naiwnych? klakierów? którzy w to wierzą i to powtarzają.
~do Tryton 12-11-2010 13:11
Mnie też denerwuję fakt, że właśnie w tej chwili tuż przed wyborami, mówi się o tym co wałkowane jest od lat i pomysły o dotację unijną można było realizować już dawno. A mógł to uczynić pan prezydent M.Obrębalski i jego urzędnicy oraz pani dyrektor. Pytanie dlaczego, do tej pory tego nie robili ? Tym bardziej, że na realizacje takiego pomysłu trzeba przeznaczyć co najmniej rok. Dlatego można traktować to jako kiełbasę wyborczą.Nie jestem klakierem - patrze realnie w tym zakresie, starałem się słuchać wszystkich propozycji i na dzień dzisiejszy pomysł pana M.Zawiły jest najbardziej realny do zrealizowania. Ted.
~Tryton 12-11-2010 13:44
a dla mnie póki co jest równie realna jak innych kandydatów, oprócz obecnego prezydenta... który jest w lepszej lub gorszej sytuacji, bo jego będziemy rozliczać z tego co już zrobił i na ile poważnie potraktował swoje obietnice wyborcze, czyli znamy jego wiarygodność i zdolność kierowania miastem, którą każdy może ocenić sam. Resztę kandydatów oceniamy niestety tylko wg tego co obiecują, że zrobią. Moja wątpliwość dotyczy więc wiarygodności ich obietnic. Szczególne wątpliwości budzą kandydaci, którzy bardzo dużo obiecują, a swoją działalnością i dokonaniami, jakoś nie przekonują i pan Zawiła z pewnością do tej grupy należy, a okazji do wykazania się miał więcej niż inni kandydaci.
~ 12-11-2010 13:56
DOLNOŚLĄZAK. Dzisiaj takie pomysły już nie szokują. Grupa pozytywnie zakręconych - na przykładzie Doliny Palaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogorskiej - dała przykład jak takie projekty /nie łatwe/ należy pomyślnie realizować. Wg mnie obiekt popadał będzie w ruinę dotąd dopóki będzie we władaniu samorządowców. Powinien być natychmiast sprzedany i znaleźć się w strukturze Fundacji Doliny Palaców i Ogrodów. Żadne Zawiły czy Obrębalskie nie uczynią nic dla tego zespołu pałacowego, gdyż nie mają do tego serducha ani wiedzy.
~do 13:56 12-11-2010 14:17
Masz rację z tą Fundacją i pan Zawiła też min o takim rozwiązaniu wspominał, więc chyba się orientuję w tym zakresie. Najważniejsze w tej chwili, aby jak najszybciej zacząć w tym temacie coś robić, gdyż lata mijają i nie długo już nie będzie czego ratować.
~............ 12-11-2010 14:51
do 12-11-2010 13:56 - A czyje to będzie, jak trafi do "Doliny Palaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogorskiej"? czyją własnością zostanie?
~............ 12-11-2010 14:58
Jak będzie KOGOŚ to mieszkańcy będą mieli z tego guano... Co im po tej sprzedaży za bezcen w prywatne ręce... Będą przyjeżdżać niemieckie wycieczki spod znaku ziomkostw wszelkiej maści, a zyski z tego zostaną w portfelu właściciela... Nie lepiej zrobić to w ramach partnerstwa publiczno prywatnego i przeznaczyć na cele np. edukacyjne?
~do 14:58 12-11-2010 15:52
Przeznaczenie na cele edukacyjne już jest i co z tego mamy - widać.Można odremontować pałac i zabudowania a na terenie zrobić piękny park. Pałac przeznaczyć na mały hotel i salę konferencyjne w zabudowaniach wyznaczyć miejsce na muzeum np. kowalstwa itp., kawiarnię, nawet kręgielnię tak aby to miejsce służyło turystom i mieszkańcom. Skorzystaliby na tym turyści i mieszkańcy ( nowe miejsca pracy)
~jez 12-11-2010 16:14
o jakie stowarzyszenie chodzi ? w Sobieszowie funkcjonują bowiem dwa
~............ 12-11-2010 16:35
do 15:52 - w ramach partnerstwa publiczno prywatnego też powstałyby nowe miejsca pracy, poczytaj na czym ono polega, powstaje wtedy coś, co ma służyć całemu społeczeństwu, z udziałem środków wniesionych przez partnera prywatnego, który przy tym uzyskuje dla siebie pewność, że nikt nie wybuduje mu tam czegoś co będzie konkurencyjne dla jego własnego interesu, a społeczeństwo też na tym zyska - właśnie ten budowany lub odbudowany obiekt. Tak się buduje np. drogi albo szpitale, albo i takie muzea, które będą niekomercyjne. Partner prywatny może tam prowadzić obok prywatną działalność, nie mając przy tym konkurencji w najbliższej okolicy. Zyskuje i on, i społeczeństwo. W tym przypadku może tam postawić np. hotel i restaurację, włącznie z salą konferencyjną, ale nie w zabytkowym obiekcie, bo on ma być dla zwiedzających. A w pobliżu nikt inny nie będzie mógł postawić niczego podobnego, bo to mu zapewni partner publiczny: miasto. Pozdr.
~do jez 12-11-2010 17:08
Z tego co się orientuję to w Sobieszowie jest jedna organizacja, która nazywa się Stowarzyszeniem Sympatyków Sobieszowa i działa od wielu lat a druga to Zespół Aktywności. Z tego co pamiętam te sprawy są poruszane już od kilkunastu lat na spotkaniach jak u jednych tak i u drugich. Z tego wynika, że ten problem nurtuję mieszkańców, bo rzeczywiście aż serce się kraje, że taki obiekt niszczeje. Jan.
~ 12-11-2010 21:46
ad.~...........z godz. 14:51. Właścicielem będzie podmiot gospodarczy, który zgodnie z polskim prawem nabędzie nieruchomość i ją zagospodaruje na warunkach określonych przez zbywającego obiekt. Przy czym przejęcie-przekazanie nieruchomości niekoniecznie musi nastąpić w drodze kupna-sprzedaży. Im szybciej to nastąpi tym lepiej dla tego obiektu. W innym przypadku dewastacja będzie postępować w tempie takim jak np kiedyś w pałacu Łomnica, Wojanów, Staniszów, Karpniki lub Dąbrowica.DOLNOŚLĄZAK.
~Gość 12-11-2010 21:54
alez tych pomyslów przed samymi wyborami ,az normalnie nie do wiary
~ 12-11-2010 22:04
ad.~,,,,,,,,, z godz. 14:58. A jaki pożytek z tej - prawie ruiny - mają dziś mieszkańcy. Niestety nie można wykluczyć, że obiekt po rewitalizacji bedzie odwiedzany i zwiedzany przez murzynów, mulatów, japończyków, ex-nazistow, ziomków, komunistów, d...ntów, kobiety cieżarne, zezowatych, rolników, robotników, inteligentów i studentów. Istotne żeby działo się w nim coś interesującego, żeby kilkoro jeleniogórzan znalazło tu pracę, ażeby przynosił dochód jego właścicielom, żeby - obok zamku Chojnik -był kolejną atrakcją turystyczną Kotliny Jeleniogórskiej. DOLNOŚLĄZAK
~cynk 12-11-2010 22:32
jeśli znajdą się ludzie na poważnie w to zaangażowani to pójdzie do przodu... w naszej kotlinie zdarzają się rzeczy niestandardowe dotyczące zabytków... w środę na Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała nieodpłatnie 100 ha parku w Bukowcu Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów a efekty w postaci odremontowanej wieży widokowej, herbaciarni już widać... a opactwo po 200 latach ma nowy dach... krok po kroku... i do przodu... trzeba realizować marzenie...
~............ 12-11-2010 23:18
Czy pałac Schaffgotschów w Cieplicach jest w prywatnych rękach? A jakoś sobie daje radę i funkcjonuje bez prywatnych rąk. I nikt go nie chce wcale przekazywać w prywatne ręce. Zamek Chojnik też nie jest w prywatnych rękach. I funkcjonuje całkiem nieźle.
~............ 12-11-2010 23:22
To może Muzeum Przyrodnicze też sprywatyzujcie... I Teatr Norwida... Bo sobie nie radzą i trzeba do nich dopłacać co roku...
mi87 13-11-2010 6:55
nie ma co, pani dyrektor się potrafi wypowiedzieć "historyk z informatykiem" ŻENADA!!!
~ZSR 13-11-2010 8:26
swinie tam staly jak byla szkola rolnicza i tak powinno zostac teraz swinie sa na gorze a na dole pusto. Zrujnowali szkole rolnicza; obiekt powinien byc sprzedany a nauczyciele zwolnieni.
~java 13-11-2010 17:35
A może nasze władze pomyślały by o przekształceniu tych pustostanów na lokale mieszkalne ,kto z nas nie zna kogoś kto potrzebuje takiego mieszkania .Sobieszów za jakiś czas sam w sobie zostanie muzeum,z kąt pieniądze na remont tego obiekt jak tylu już walczyło o odbudowę basenu w tym samym mieście i nic.Czyżby kolejna kiełbasa wyborcza? A co z ludzmi zamieszkującymi ten obiekt,na bruk?
~ 14-11-2010 9:59
ad.~java z 17:35. Niestety w sąsiedztwie tego pałacu nie ma czworaków, które można byłoby zaadaptować na lokale mieszkalne dla niezaradnych i wszelakiej maści biedaków i nędzarzy /czasami na własne życzenie/. A w przyszłości zanim stukniesz w klawiaturę, przeczytaj uważnie tekst. DOLNOŚLĄZAK.
~java 14-11-2010 20:25
Do DOLNOŚLĄZAK,jeżeli tam obecnie są mieszkania to, jak nie da rady ich zrobić.W całej J.G.Jest problem z mieszkaniami,w budynku po byłej bursie kilka młodych małżeństw chcących założyć własną rodzinę znalazło by tam swój własny kąt.Nad oborami w których miało by powstać to muzeum też mieszkają ludzie,ale to nie żadni żebracy ani nędzarze.Ty zapoznaj się lepiej z sytuacją jaka panuje na całym tym terenie.Remont jak najbardziej tylko że, ludzie potrzebują mieszkań i miejsc pracy,a w Sobieszowie mało tego mamy.Chojnik jest atrakcją tego miasta więc, może niech się zajmą jego promocją a dawny Rolniczak przekształcą z większą korzyścią dla miasta i jego mieszkańców .
~do java 14-11-2010 22:58
Może mieszkańcy znajdą na miejscu pracę, nie pomyślałeś o tym.Głównie mówi się o pąłacu, parku i zabudowaniach gospodarczych (teraz niezamieszkałych).A jeśli mieszkasz w jakieś części, to ciesz się, może w końcu wyremontują Ci mieszkanie albo dadzą lepsze. Po pierwsze wszystko zależy od tego, kto będzie inwestorem i jaką podpisze umowę. Po drugie, to od was samych i waszych przedstawicieli ( radnych) zależy jak sprawę dopilnujecie. Na razie nie ma co, w czarnych kolorach wszystko widzieć, tylko jak tak dalej będą się zastanawiać, to wszystk się rozleci.
~ 15-11-2010 10:31
Mam nadzieje, ze nie odbuduje tego jakis obcokrajowiec, bo dostalby od Polakow po lbie , tak jak dostala na lamach Jelonki Pani von Küster z palacu w Lomnicy. Odbudowala, dziala, jest tam pieknie. A jako "podziekowanie" wredne komentarze. Ot, Polska......
~LM do java 15-11-2010 11:17
Czy wg Ciebie popadające w ruinę obiekty zabytkowe, które pełniły ongiś konkretnie określoną funkcję należy wyremontować, dostosowując je do potrzeb mieszkaniowych? Jeżeli tak - to polemikę z Tobą uważam za pozbawioną sensu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Magistrat do remontu

Nowe boksy na stadionie

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
314
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%