MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Muzeum Przyrodnicze przejmie Dom Hauptmanna?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 listopada 2017, 6:29
Aktualizacja: 7:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. archiwum
W planach władz miasta, oprócz połączenia MDK Muflon i Przystani Twórczej, jest też włączenie Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” do Muzeum Przyrodniczego. Placówka znajdująca się w Jagniątkowie, w myśl uchwały informującej o zamiarze i przyczynach połączenia obu instytucji, będzie od 15 marca 2018 r. oddziałem muzeum znajdującego się w Cieplicach.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie do projektu uchwały:
Przyczyną połączenia Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze jest usprawnienie działalności obu instytucji. Muzeum Przyrodnicze prowadzi działalność muzealną w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry - Cieplicach, natomiast Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w oddalonym o około 10 km Jagniątkowie.

W ramach połączenia Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” powstanie Muzeum Miejskie z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”. Obecnie Muzeum Przyrodnicze zatrudnia 17 pracowników, w tym 11 merytorycznych, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zatrudnia 7 pracowników, w tym 1 merytoryczną (stan na 31 grudnia 2016 r.)

W wyniku kontroli, którą przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2016r. w obu muzeach stwierdzono, że należy wzmocnić kadrę merytoryczną w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna”. Od początku działania tego muzeum kustosz jest zatrudniony na umowę-zlecenie. Ponadto integracja kadry merytorycznej i finansowej obu muzeów pozwoli na efektywniejsze pozyskiwanie środków zewnętrznych. Muzeum Przyrodnicze gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia okazy przyrody oraz przedmioty zabytkowe i artystyczne z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki związanych z Jelenią Górą i regionem jeleniogórskim, uzdrowiskiem Cieplice i zespołem pocysterskim. Natomiast przedmiotem działania Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” jest trwała ochrona zabytków, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie kontaktu ze zbiorami związanymi z życiem i twórczością Gerharta Hauptmanna.

Wspólne kierownictwo daje możliwość sprawniejszego zarządzania zasobami ludzkimi, a tym samym efektywniejsze wykorzystanie wiedzy merytorycznej, która jest specyficzna i wymagająca dla tego rodzaju instytucji kultury, jakim jest muzeum. W roku 2016 Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” odwiedziło 16 012 osób, natomiast Muzeum Przyrodnicze – 37 312 osób. Spójna polityka promocyjna może spowodować zwiększenie zainteresowania ofertą kulturalną opartą na wzajemnym przekazywaniu informacji między główną siedzibą a oddziałem muzeum. Mienie znajdujące się w użytkowaniu oraz prawa i zobowiązania Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” przejmie Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”. Pracownicy Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” zostaną pracownikami Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”, w ramach przewidzianego schematu organizacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Park Norweski – Park Kultury z Przystanią Twórczą

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~zaboberek 22-11-2017 9:57
Nie mogę zrozumieć pokrętności artykułu.W pierwszej części jest mowa o połączeniu z Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach,a w zakończeniu jest napisane,że:" Pracownicy Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” zostaną pracownikami Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”,... Co tu jest grane?
~Józek Kolczewski-obywatel 22-11-2017 14:41
Tylko nie muzeum miejskie ! W Jeleniej Górze to się źle kojarzy ! A ranga spadnie (przez nazwę ) do zera. A może o to chodzi pomysłodawcy.Tu wszystko musi być poniżej zera.
~ 22-11-2017 16:50
Może połączyć JCK z ODK jedna dyrekcja jedna ksegowosc same korzyści.
~B@B 23-11-2017 11:10
Pytania co jest grane mają jedną odpowiedź. Potrzebne jest stanowisko Dyrektora Muzeum Miejskiego. bo przy tego typu reorganizacji trzeba w wyniku konkursu zatrudnić nowego szefa. A kto się na to stanowisko najbardziej nadaje? Kto starci pracę na jesieni a ma zawód Dyrektor??
~ 24-11-2017 0:00
Panie Prezydencie, jako historyk widzę nie ma Pan ekonomicznego myślenia, jakie powinien mieć menedżer zarządzający Miastem – to widać w wielu Pańskich decyzjach – ważących na społecznym dobrobycie w tym zdrowiu (w szerokim tych słów znaczeniu). Ale dziwi mnie jedno, Pan, jako historyk, (chyba, że nie mam dobrej wiedzy w kwestii Pańskiego wykształcenia), chce podjąć decyzję o przejęciu przez Muzeum Przyrodnicze Muzeum Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna” Co to oznacza? Że nawet jeśli nie zostanie wykreślone z rejestru przejmowane - jego zależność. pytam, czy? i w jakim stopniu merytorycznie one korelują ? – To pytanie, które Pan sobie winien zadać przed kompromitacją – uzasadnieniem decyzji. U Hauptmanna rodzi się i kwitnie kultura, i o nią, jej rozwój, jak o przysłowiowe oko w głowie winien Pan dbać nie niszczyć bowiem tożsamość narodu w jej kulturze, a Pan ją sprowadza do ornitologii. Każdy rodzaj wiedzy jest pożytkiem, ale nie trudno zauważyć, jaki jest dysonans między rodzajem działalności tych obiektów właśnie w zakresie merytorycznym wstępuje! Chyba, że ukryta strategia jest inna, a kwestia czasu może nas zaskoczyć ukryty plan. Nie ilość odwiedzających, a jakość i dar, jaki niesie usługa/ produkt, to winno ważyć na racjonalnych, przemyślanych decyzjach opartych na znajomości zagadnienia. Straty można wyliczać bez końca, lecz trudno znaleźć choć jedno za w Pańskiej propozycji. To nam się chyba śni...
~Rekwizyt 24-11-2017 7:58
a...logicznie jest w tym przypadku ... "Obaj w swoich przemówieniach podkreślili, jak ważna jest współpraca między mieszkańcami Alfeld i Kotliny Jeleniogórskiej." w art. Jeleniogórzanie w Alfed. Przyjeżdzajacy Niemiec daje zarobić dotuje a teraz?
~co to znaczy 26-11-2017 23:08
Byłem w Muzeum Przyrodniczym. To jest perelka nie tylko Cieplic. Ludzie zwiedzający sa zachwyceni, bo eksponaty, to nie tylko ornitologia. Żeby cos na ten temat pisać, to trzeba tam isc , zwiedzić i cieszyc się, ze takie cudo istnieje. Mysle, ze w całej Polsce nie ma podobnego przybytku kultury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Spotkanie z autorem wystawy

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
304
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
6%