MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Muzeum Przyrodnicze powinno być bezpłatne?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 stycznia 2014, 7:30
Aktualizacja: Sobota, 11 stycznia 2014, 8:56
Autor: Mea
Fot. Mea
Jeleniogórski radny Rafał Szymański złożył interpelację w sprawie zaprzestania pobierania opłat za wstęp do Muzeum Przyrodniczego do czasu zapełnienia go dostępnymi eksponatami. – W chwili obecnej zwiedzający czują się oszukani, bo jedyne, co jest do obejrzenia to freski, gdyż kolekcja ornitologiczna – przewieziona z Pawilonu Norweskiego – ma być dostępna dopiero jesienią – argumentuje radny.

Dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt wyjaśnia, że obecnie opłata za bilet wstępu wynosi 4 zł. Projekt „Zespól Pocysterski w Cieplicach” zakładał, że po jego zakończeniu pobierane będą opłaty za wstęp do Muzeum Przyrodniczego (jest to wymóg). Bilet ulgowy ma kosztować 4 zł, a normalny 5 zł.

- W czasie przenoszenia się z Pawilonu Norweskiego do nowej siedziby nie pobieraliśmy opłat za wstęp. Z chwilą kiedy oficjalnie oddana została do użytku sala wystaw wirtualnych z niespotykaną gdzie indziej prezentacją pt. „Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku” i zaczęliśmy organizować wystawy czasowe, musieliśmy wprowadzić niewielkie opłaty, ponieważ ponosimy koszty związane z eksploatacją nowoczesnego sprzętu, przygotowywaniem ekspozycji i utrzymaniem czystości. Udostępniamy też siedemnastowieczne oryginalne freski odkryte podczas remontu w klasztorze, ale żeby je zobaczyć musimy włączać dodatkowe reflektory. Stwarza to dodatkowe koszty. W związku z tym pojawiły się odpłatności za wstęp do Muzeum. Są to bilety w cenie 4 zł, czyli biletu ulgowego. Wystaw stałych jeszcze nie ma. Będą budowane i oddawane sukcesywnie w ciągu 2014 roku. Ich zbudowanie wymaga solidnego przygotowania, poniesienia dużych kosztów i pracy wielu ludzi, w tym specjalistów z wielu dziedzin. Praca ta musi być rozłożona w czasie, aby osiągnięty efekt był jak najlepszy – wyjaśnił Stanisław Firszt.

Preparaty ptaków i innych zwierząt, po wielu latach ich prezentacji w Pawilonie Norweskim muszą być poddane oczyszczeniu i konserwacji tak, aby cieszyły oczy a nie straszyły i aby były wizytówką instytucji oraz Jeleniej Góry. Muszą być też w odpowiedni sposób wyeksponowane.

– Chcemy zbudować nowoczesne ekspozycje z zastosowaniem multimediów. To musi trochę potrwać. Przeprowadzkę zakończyliśmy przecież dopiero 17 grudnia 2013 roku. Głównym priorytetem na rok 2014 jest dla nas budowa stałych wystaw a szczególnie wystawy ornitologicznej, do której przyzwyczaili się nasi odbiorcy od 60 lat i o którą zawsze pytają. Ta nowa ma być o niebo lepsza od tej prezentowanej w Pawilonie Norweskim. Jeśli wszystko pójdzie dobrze otworzymy ją już za parę miesięcy. Nie będzie to jedyna ekspozycja stała udostępniona w tym roku – mówił dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

Trzeba zaznaczyć, że jest grupa osób, które mają zawsze bezpłatny wstęp do Muzeum. Są to np. kombatanci wojenni, inwalidzi, małe dzieci, posiadacze karty dużej rodziny, a także ci, których nie stać na bilet i poproszą o wolny wstęp.

- Nikomu jeszcze nie odmówiliśmy. Kto nas zna i miał z nami kontakt wie o tym doskonale. Bowiem Muzeum ma rolę służebną wobec społeczeństwa i musi działać dla tych, którzy mają pieniądze i dla tych, którzy ich nie mają. W każdą sobotę, jak ustalono w Projekcie, wstęp do Muzeum jest wolny. Opłaty za bilet wstępu są przeznaczane tylko i wyłącznie na działalność naszej instytucji, której budżet nie jest zbyt wielki. Tak więc, kto kupuje bilet wstępu wspomaga Muzeum. Wiele osób, które odwiedziły nasze Muzeum było zachwycone tym co mogły zobaczyć i deklarowało, że wróci do nas za jakiś czas, aby zobaczyć co jeszcze zrobimy i udostępnimy. Jeśli jednak są osoby, które uważają, że za obejrzenie najnowszej wystawy czasowej, wspaniałych siedemnastowiecznych fresków i jedynej na świecie multimedialnej wystawy barokowych fresków na Śląsku, wydając 4 złote za bilet wstępu (do zakupu którego nikt nie zmusza, a przed jego zakupem informujemy co jest do zwiedzenia) zapłacił zbyt wiele to uprzejmie prosimy o zgłoszenie się do Muzeum. Osobiście je przeproszę i zwrócimy im pieniądze za bilety wstępu – dodał Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rok Anioła?

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Roboty na Dworcowej

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~Kalina67 10-01-2014 7:52
Byłam 2 razy w Muzeum, zawsze w niedzielę i wstęp był wolny, nikt nie płacił, nie rozumiem, że w tekście jest podane, że wstęp wolny w soboty... Kiedy muzeum funkcjonowało w parku, wstęp wolny też był zawsze w niedzielę, najwyraźniej teraz jest zmiana,, tylko od kiedy, jeszcze po świętach w niedzielę byłam za darmo, tak jak i cała masa innych ludzi. Sala wystaw wirtualnych jest fajna, ale poza tym nie ma co oglądać - przynajmniej na razie.
~no 10-01-2014 8:21
A mi kazano zapłacić a potem poinformowano że właściwie to jeszcze nie ma nic do zwiedzania
~Arek 10-01-2014 8:33
Byłem z dzieckiem (5 lat) zapłaciłem nie 4, ale 9 złotych.
~serwis 10-01-2014 8:33
Absurdem jest, że w projekcie założono pobieranie opłat przez pełnym uruchomieniem obiektu. Bo muzeum to nie puste sale, ale ekspozycja.
rymcycymcy 10-01-2014 9:19
Freski w muzeum przyrodniczym ? :) Przypuszczam, że chodzi o ...pawie ! :)
~pan buk 10-01-2014 9:41
a we Wrocławiu wstęp do większości muzeów jest od stycznia za darmo...
~M Kaflik 10-01-2014 10:00
Dyrektor Firszt przeprasza za nie swoje winy. Ale przeprasza i wyjaśnia zamiast zgodnie z jeleniogórską tradycją stwierdzić że problem go nie dotyczy. I już choćby za to warto zapłacić 4zł. Pozdrawiam - Marcin Kaflik z Cieplic.
~niezależna 10-01-2014 10:30
... radny Szymański i wszystko jasne...
~: 10-01-2014 11:12
A miały tłumy walić i oglądać freski - a tu - "kicha", kolejne nie trafione działanie, podobne jak elektroniczne informatory Szlaku Cysterskiego...
~......... 10-01-2014 11:33
w długim domu czy białym domu /jak zwał tak zwał/ kiedyś było już to muzeum tylko miało dwa razy więcej eksponatów /urodziłem się w Cieplicach po wojnie to pamiętam/ potem była "przeprowadzka" do Warszawy czy gdzieś i wróciło połowa eksponatów ....były tam nie tylko ptaki ale i zwierzęta....ciekawe jak będzie teraz?.........chodziliśmy z kolegą dzwonić o godz.12 na wieżę kościelną dzwonić /prawdziwym wielkim dzwonem/ i w każdy WTOREK do muzeum oglądać te zwierzęta....w niedzielę i sobotę winno być DROŻEJ a we wtorek za friko..................................................................................:)
~Zaskoczony 10-01-2014 12:00
Leniwy przewodniczący komisji kultury Szymański postanowił zrobić zadymę przed wyborami samorządowymi. Skąd takie nagle zainteresowanie kulturą jeleniogórską u pana radnego? Do tej pory żadnej sensownej inicjatywy, żadnego zainteresowania działaniami kulturalnymi, no może poza takimi działaniami jak procesje. Pan radny doznał najwyraźniej wzwodu intelektualnego.
~ 10-01-2014 12:01
To ja z dziećmi na pewno tego muzeum nie odwiedzę bo jak dla mojej rodziny jest to stosunkowo za drogi interes a zwierzątka wolimy pooglądać żywe ......
~niezależna 10-01-2014 12:40
... zbliżają się wybory samorządowe i fajnie gdyby można byłoby pierdzieć w stołek w ramach kolejnej kadencji - stąd "aktywność" pana radnego...
~ 10-01-2014 12:48
... pan radny jest super wrażliwy na zdrową krytykę, bo jakiś czas temu uniemożliwił zamieszczanie na swoim blogu nieprzychylnych komentarzy - teraz można wpisywać same pochwały zgodne z ideologią PIS...
~ 10-01-2014 13:24
Wszystko bezpłatne powinno być, żywność, mieszkania, samochody. A na czele powinien stać Lenin Włodzimierz.
~jakitaki 10-01-2014 13:58
tak sobie myślę iluż to jeszcze kombatantów nawiedza ów przybytek kultury? mamy już prawie 70 lat po wojnie... a średnia wieku kombatanta to nie mniej niż 90 lat :D
~ 10-01-2014 16:06
To powinno dotyczyc wszystkich muzeuw. To nasze pozostalosci narodowe, dlaczego wiec ogladanie ma byc platne? Muzeum Karkonoskie w JG, to tez prywata? Moze czesc profitow trafia na konto Z...
~Bileter 10-01-2014 17:24
Wejście na wieżę widokową w Radomierzu jest bezpłatne.Tam też ponoszą koszty utrzymania . Do obiektu muzeum wstęp jest bezpłatny. wybudowanego lub wyremontowanego za pieniądze UE wstęp jest bezpłatny.Dyrektor powinien wrócić pieniądze za bilety.
~PROŚBA 10-01-2014 18:03
Najlepiej żeby wszystko było za darmo. Podejrzewam ,że opłaty są wszędzie konieczne aby instytucja miała chociaż bardzo niewielki zwrot kosztów włożonych w to co robi. Myślę ,że jeśli pobierają jakieś opłaty to muszą. Instytucje kultury nie zarabiają i nie tworzą dochodu. Gdyby placówki te miały dobry budżet to i opłat za korzystanie z ich ofert by nie było. Zazwyczaj te budżetowe instytucje mają narzucony z góry obowiązek "dorabiania" bo nie mogą być odpowiednio dofinansowane.Ciekawa jestem czy jeleniogórskie teatry,muzea,galerie i domy kultury ,są dobrze finansowane.A może Komisja Kultury wystąpiłaby o wstęp bezpłatny do miejskich placówek i na wszystkie imprezy i o darmowy przejazd autobusami.Czy nasze miasto na to stać ? Byłoby świetnie ! Prosimy o to! Może ekonomiści by to policzyli
~wdzianko 10-01-2014 20:00
Napisał 10-01-2014 13:24 "Wszystko bezpłatne powinno być, żywność, mieszkania, samochody. A na czele powinien stać Lenin Włodzimierz." Zgadzam się, lecz dopiero po beatyfikacji.
~gooral 10-01-2014 23:57
Brawo panie Firszt! Miejscowi i tak nie chodzą do muzeum, a ceprów trzeba cyckać z dutków. Miejscowi i tak wiedzą, że w muzeum nic nie ma, a przyjezdni to głupki i łatwo dają się wyf...rować. Brawo, tak trzymać! Wszystko dla dobra naszego miasta!
~zwiedzacz 11-01-2014 0:01
A kiedy pan dyrektor urzęduje? Możecie podać łaskawie godziny urzędowania? Pójdę do muzeum w tych godzinach, grzecznie zapłacę 4 zł za bilet, a potem od razu po zwiedzaniu udam się prosto do pana dyrektora po przeprosiny i zwrot pieniędzy. Proszę też o informację, kiedy są najkrótsze kolejki przed gabinetem pana dyrektora, bo nie chce mi się długo czekać.
~ 11-01-2014 21:17
A co z tymi pieknymi zabytkowymi ulami przed muzeum za ich ogladanie tez sie placi ?
~ 11-01-2014 22:47
dobrze że nie płaci się za robienie zdjęć tak jak w KPN. to jest dopiero zdzierstwo. a dyrektor parku nawet do pięt nie dorasta dyrektorowi muzeum pod względem honoru - zamiast przeprosin jest tylko arogancja, buta i zatrudnianie pociotków pokryjomu.
~........ 11-01-2014 23:41
zróbmy w branży muzeów wolny rynek......to nie takie głupie jak by się wydawać mogło....nie urabiajmy klienta by się nadawał do muzeów,urabiajmy muzea by się nadały dla klientów..........odkrywcze nie..............? :)
~``do wyżej 12-01-2014 14:58
Pomysł wolnego rynku w muzeach ,szczególnie w tych gdzie przechowywane są nasze dobra narodowe ,np. w Muzeach Narodowych a także na Wawelu, a także w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu to najlepszy idiotyzm jaki słyszałam.Ten Kraj i tak już jest rozkradziony i rozsprzedany. Jeszcze muzea coś mają co nie jest w obcych rękach.Zróbmy i tu "wolną amerykankę" , a wtedy będziemy eksponowali własne gołe dupy i tą częścią ciała będziemy oświetlali sale wystawowe a wszyscy będą nas w nie kopali. Jak iść na dno to iść ! Polacy to jednak d...le.
~do wyżej 13-01-2014 20:55
Misiu, idź się leczyć. Dobrze ci radzę. Po poziomie twojego języka widać, że nigdy w życiu nie byłeś w żadnym muzeum ani innym przybytku kultury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstanie plac zabaw

Harcerze z nową siedzibą

Uhonorowali krwiodawców

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Porządki przy cmentarzu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%