MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Muzeum Otwarte

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 20 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 15:52
Autor: marek
Fot. Marek
Drugie muzeum radiolokacji w Europie i pierwsze w Polsce zostało otwarte w ostatni wtorek. Jest to rozwinięta, bojowa stacja do namierzania nadlatujących samolotów przeciwnika.

Oczywiście wszystkie urządzenia zostały pozbawione cech bojowych i są już tylko eksponatami muzealnymi. Znajduje się na rozwidleniu dróg w kierunku Karpacza i Kowar, obok nowo wybudowanej stacji benzynowej.

Ale jeszcze kilkanaście lat temu wojskowi studenci uczyli się zawodu na takich właśnie urządzeniach, które były rozlokowane na przykład w Popielówku, przy drodze Jelenia Góra - Gryfów Śląski. Tamta stacja była placówką wczesnego ostrzegania Układu Warszawskiego.

Dawni żołnierze jednostki pod jeleniami, postanowili uczcić pamięć tysięcy żołnierzy wyszkolonych w Jeleniej Górze tworząc muzeum radiolokacji, Miało powstać przy ulicy Sudeckiej, obok skansenu uzbrojenia, ale byli wojskowi nie dogadali się z władzami miasta.

Wtedy teren pod muzeum zaproponował im właściciel stacji benzynowej, do którego należą okoliczne grunty. Budowa placu ruszyła dwa miesiące temu i została zakończona wraz z przywiezieniem sprzętu, przekazanego przez Agencję Mienia Wojskowego. Pilnuje się rozbudowę ekspozycji o kilka wozów opancerzonych i inny sprzęt bojowy. Placówka muzealna zainteresowanie turystów ma zapewnione.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~BIZNESMEN 22-10-2005 17:56
CZY TO NIE TEN SAM WŁAŚCICIEL CO MA SKŁAD OPAŁU NA ŁOMNICKIEJ ,BIURA NA SUDECKIEJ I BUDUJE DOM NA PIERWSZEGO MAJA KOŁO HANDLÓWKI. sKORO KOKS NIE IDZIE BEZYNA DROGA TO MOŻE ZAROBI NA TYCH STERCZĄCYCH DRUTACH. BYLE NIE EMITOWAŁY ZŁOWROGICH FAL I NIECZYSTYCH FLUIDÓWW MOJĄ STRONĘ, BO PADNIE MI INTERES TURYSTYCZNY.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burmistrz spotkał się z siatkarzami Mini Volley

Bus dla strażaków

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Parking na... przejściu

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
695
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%