MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Muzeum Karkonoskie: większe i bardziej przyjazne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 11 grudnia 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:30
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Choć za oknami wciąż trwają prace wykończeniowe, powiększona i rozbudowana siedziba Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze już jest gotowa. Pokazano ją uroczyście w miniony piątek. Przy okazji została otwarta wystawa przedstawiająca rozbudowę obiektu i wizualizację wnętrz wypełnionych eksponatami.

Nowy obiekt dostosowano dla osób niepełnosprawnych. Jest w nim winda, a wejście – urządzone od strony ulicy Chełmońskiego – jest pozbawione barier architektonicznych. Tam także znajduje recepcja i szatnia.
– Przybyło nam 2300 metrów kwadratowych powierzchni – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. Wszystko dzięki nowemu budynkowi, a także pozyskanym wnętrzom atrium, gdzie – w roli eksponatu – znalazła się chata karkonoska, stały element ekspozycji, który do tej pory stał pod chmurką.

Muzeum, którego remont i rozbudowa kosztowały prawie 10 mln zł., zostało poświęcone przez ks. dziekana Bogdana Żygadło, proboszcza Parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego. Wykonano również zdjęcie pamiątkowe dla potomnych. Wyeksponowane zostały: fotografia otwarcia muzeum z 14 kwietnia 1914 r., na której obecni są członkowie Stowarzyszenia RGV, a także pamiątki i cegiełki.

W tym też roku zbudowana została wspomniana wyżej chałupa wiejska z funduszy Hrabiego Schaffgotscha, która prezentuje ludową architekturę zachodniej części Pogórza Sudeckiego. Jej wnętrze wyposażone jest w oryginalne sprzęty stosowane jeszcze do końca XIX w, a także w meble m.in. szafę na ubrania z 1793 r.

Po przywitaniu gości takich jak m.in.: posłanka Zofia Czernow, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grażyna Malczuk, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Lewandowski, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, a także Marek Skorupski autor projektu, udano się na pierwsze zwiedzanie muzealnych sal. Nie ukrywano zachwytu.

– Pierwszą wystawę zatytułowaną „Światło i materia” planujemy na 14 stycznia 2012 roku. Będzie to prezentacja środowiska twórców Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz artystów związanych z Hutą Julia. Bohaterką ekspozycji będzie obchodząca 80. urodziny Regina Puchała, która większość zawodowego życia spędziła we wspomnianej hucie – zapowiada Gabriela Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Czyżby Andrzej Duda?

Podgórna zarośnięta

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Misiek 11-12-2011 9:25
No to jak to juz muzeum jest czynne czy jeszcze nie?????? Moze dopiscie czy te muzeum juz jest czynne czy jeszcze nie bo chcem sie wybrac a tu zadnej informacji tylko ble ble ble...
~eee tam 11-12-2011 12:22
No i jest dodatkowe 2300 metrów kwadratowych, które będzie świeciło pustkami. Kolejna potrzebna, wzbogacająca ofertę tego wybitnie turystycznego miasta, inwestycja. Już widzę ten sznur autokarów z jeleniogórskich szkół i przedszkoli. Eeee tam....
~Dorian 11-12-2011 14:30
Ciekawe jak długo wytrzyma Chata pod szkłem? Trzeba zupełnie nie mieć pojęcia o muzealnictwie, by pakować obiekt, który setki lat stał pod gołym niebem, pod szkło. Zarówno Firszt, jak i Zawiła - jak widać ta sama liga - muzealnicy z "teczki"...
~~~Agi 11-12-2011 14:42
Już wiadomo skąd Pani Zawiła powzięła tak ogromne środki na rozbudowę skoro mąż jest prezydentem Jel. Góry!!!!!
~Waza 11-12-2011 14:49
Do "Dorian". Jeśli nie widziałeś , czy nie widziałaś dużych obiektów drewnianych pod szkłem , a "masz pojęcie o muzealnictwie" , w co należy wątpić , to wybierz się na wycieczkę do Szwecji i zobacz galeon "Waza" ,albo do Norwegii i obejrzyj zakonserwowane łodzie Wikingów ,lub choćby do Gdańska i zobacz fragmenty np "Miedziowca" i całe łodzie rybackie (są też w Szczecinie). Tylko ktoś o" wielkiej wiedzy i doświadczeniu muzealnym" ,może twierdzić , że wyrób z drewna (obojętnie jakiej wielkości ,czy to widły,łopata,wóz,łódź,okręt ,czy chata),dłużej wytrzyma (szczególnie w naszym klimacie) pod "gołym niebem" niż w pomieszczeniu o stabilnych warunkach. Co Ty Dorianie wiesz o tych sprawach !?Wypowiadaj się na temat tego co wiesz!!!!
~yg 11-12-2011 15:14
tak Dorianie, dokładnie, wybierz się do Egiptu, zobaczysz piramidy pod szkłem
~do Waza 11-12-2011 17:02
Tyle, że w lecie tam będzie szklarnia. Już nie mówiąc o tym, że drewniana chata chłopska w ogródku, pod otwartym niebem wyglądała dużo naturalniej.
~Waza 2 11-12-2011 20:43
Do "Dorian"-szklarni nie będzie ,bo samo zadaszenie to nie wszystko, pamiętaj o klimatyzacji (muszą być zachowane stabilne warunki temperatury i wilgotności -inaczej byłaby kicha). Chata nie stała tam kilkaset lat ,tylko kilkadziesiąt -przecież to replika.A nawiasem mówiąc jeśli wspominasz o "teczkach " to zastanów się kogo ładujesz w te "teczki'. Nie wrzucaj wszystkich do jednego "wora". Nie każdy zasługuje na to , żeby tak o Nim mówić. Także do ~yg : Łodzie grobowe Cheopsa przy jego piramidzie też są pod dachem i przetrwały tysiące lat bo były pod dachem (w specjalnej komorze). Gdyby stały na zewnątrz rozpadłyby się tysiące lat temu.
~do Waza 11-12-2011 23:03
Nie jestem "Dorian". Klimatyzacja czasem działa, czasem nie, a w takim szklanym akwarium w upalny letni dzień może się nagrzać nawet do ponad 50 stopni Celsjusza. Klimatyzacja nie wydoli przy takiej temperaturze i takiej kubaturze, poza tym zdajesz sobie sprawę, ile na to pójdzie energii? I powtarzam: dużo lepiej oglądało się taką chałupę w ogródku z naturalna roślinnością, a nie w szklanym akwarium i na betonowej posadzce.
~rumcajs 12-12-2011 0:08
Pani Zawiła – „baba” bez pasji i zmysłu muzealnika a zarazem kierownika /marketingowca – powołana z ramienia partyjno rodzinnego – miejmy wielką nadzieją że podziękujemy tej pani i jej mężowi przy następnych wyborach samorządowych. Tak naprawdę ta rozbudowa to tylko i wyłącznie dzięki Staszkowi Firsztowi którego wygryzły te "śmierdziuchy".
~G2 12-12-2011 7:58
A ja jestem ciekawa, ile miesięcznie z naszych podatków zapłaci muzeum za klimatyzację tej chałupy.
~zewsii 12-12-2011 8:29
Komu i do czego potrzebny jest ten obiekt? Do za.ebistej "fontanny" dołączył kolejny kaprys naszej lokalnej władzy. Z przyzwoitości chociaż powinna zachować tę informację w tajemnicy przed społeczeństwem Jeleniej Dziury. Poza przymusowymi (a może nie) wycieczkami szkolnymi - pies z kulawą nogą tam nie zagląda. Bo i po co? Marcin inwestuje w rodzinny interes. Bibliotekę i Muzeum traktuje jak inwestycję na starość. Tylko dlaczego za nasze pieniądze?
~ 12-12-2011 19:30
Żenująco wygląda ta chałupa stojąca w kastrze budowlanej- ewidentny błąd projektanta- wystarczy porównać z poprzednim sposobem ekspozycji ukazanym na starych pocztówkach...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
721
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%