MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Muzeum Karkonoskie nowoczesne i przestronne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 maja 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:30
Autor: Angela
Na rozbudowę Muzeum Karkonoskiego zostanie zajęta część ogrodów na tyłach obiektów przy ul. Matejki i Chełmońskiego.
Fot. TEJO
Jeszcze w maju rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Prace pochłoną ponad 10 mln 400 tys. zł. Budynki muzeum zostaną kompleksowo wyremontowane i połączone ze sobą szklanym łącznikiem. Następnie muzeum zostanie doposażone w nowoczesny sprzęt za około dwóch mln zł.

Dyrekcja Muzeum Karkonoskiego odebrała umowę na dofinansowanie modernizacji i rozbudowy placówki. Na ten cel Urząd Marszałkowski przyznał muzeum z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 5 mln 470 mln zł. Pozostała kwota będzie pochodziła z budżetu województwa dolnośląskiego.

– Rozbudowa i modernizacja przeprowadzona w niemal setną rocznicę jego powstania – mówi Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Muzeum oddano do użytku w 1914 roku i od tego czasu nie były przeprowadzane na nim większe inwestycje. Objętość tego obiektu zwiększy się o około 200 procent.

– Po zakończeniu przebudowy będziemy mieli więcej miejsca na ekspozycje, sale wystawowe i pomieszczenia biurowe. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wejście będzie poprowadzone przez szklany łącznik, a na pierwszym piętrze budynku pojawi się większa ekspozycja szkła – mówi G. Zawiła.

Stworzone zostaną też lepsze warunki do przechowywania eksponatów, w tym dostosowana zostanie temperatura i wilgotność powietrza. Jeszcze w maju muzeum zaprosi media, kierowników budowy i władze miasta na wbicie symbolicznej pierwszej łopaty pod tę inwestycję.

Przebudowa muzeum ma się zakończyć w I kwartale 2012 roku. Kolejnym krokiem, który przyczyni się do rozkwitu Muzeum Karkonoskiego będzie realizacja drugiego projektu we współpracy z Czechami „Ożywienie czesko – polskiej tradycji szklarskiej na rzecz rozwoju turystyki”. Dzięki pozyskanym z niego pieniądzom, około 2,5 mln zł, muzeum zyska nowoczesne wyposażenie w sprzęt multimedialny i nowe gabloty, dzięki którym eksponaty będą mogły być prezentowane w jeszcze ciekawszej formie. Z pozyskanych pieniędzy w muzeum pojawi się też szereg polsko – czeskich wystaw i warsztatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Poszły konie na Śnieżkę

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~mm 20-05-2010 8:39
Całą sprawę rozbudowy przygotował poprzedni dyrektor Firszt, a Zawiłowa przyszła juz na gotowe, najlepiej sobie przypisywać cudze zasługi i ani słowem o tym nie wspomnieć.
~Grześ 20-05-2010 13:27
Tak to jest że ludzie się zmieniają i ktoś następuje po kimś. Tak w życiu bywa. Dobrze że nie zostały zaniechane plany i działania przygotowane przez poprzedniego dyrektora. W sumie najważniejszy jest sensowny rozwój tej mądrej i dobrej placówki. Z całego serca życzę by przez jej nowe wnętrza przewijały się tłumy odwiedzających. I żeby był pomysł na dynamiczny interaktywny sposób prezentacji muzealiów, bo jest co pokazać. Mam taką nadzieję. Może kiedyś uda się to zobaczyć. Powodzenia.
~Rybak 20-05-2010 21:22
Nie lepiej te 10 mln przeznaczyć na coś innego, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z miasta? Niedługo cała Jelenia Góra będzie jednym wielkim muzeum, a raczej skansenem.
~do Rybak 21-05-2010 6:43
Na co? Proponujesz coś?
~marcin p_25 21-05-2010 8:38
Ja mam taki pomysł, nie wiem czy by się sprawdził w tak małym miasteczku. Dofinansować powstanie jakiejś nowej szkoły wyższej, coś na kształt Akademii Koźmińskiego w Warszawie. Żeby miała prestiż i żeby studenci z całej Polski chcieli się w niej uczyć. Muzeum może i jest potrzebne ale nie przyciągnie nowych mieszkańców. Poza tym można pomyśleć o lepszym wykorzystaniu aeroklubu w celach komercyjnych, rozbudowie parków, umożliwieniu wejścia na rynek kilku inwestorom na specjalnych warunkach (np. z branży komputerowej, produkcyjnej), rozbudowa centrum, postawienie wokół nowoczesnych biurowców zamiast np. blaszanych pawailonów na podwalu... Poza tym miasto nie jest wielkie i mogłoby zainwestować w darmowe hot-spoty. Koszt inwestycji zamknąłby się w granicach nie większych niż 200-300 k zł. Mam dalej wymieniać? :) Można też postawić sobie za cel stworzyć w Karpaczu drugie po Zakopanem centrum sportów zimowych w Polsce. Nie Zieleniec czy Babiniec, tylko właśnie tutaj skierować turystów. Albo w Szklarskiej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Piątki i soboty wakacji z imprezami przy Ratuszu

Nadbrzeżna gotowa

Spotkali się z Beatą Kempą

Wnioski na wymianę pieców

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1208
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%