MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Muzeum Barokowych Fresków "Cudem Funduszy Europejskich"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 września 2015, 8:30
Aktualizacja: Niedziela, 20 września 2015, 8:05
Autor: Manu
Fot. Archiwum Jelonki.com
Wczoraj (w miniony piątek, 18.09) w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie ogłoszono listę laureatów ósmej edycji konkursu “Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. W kategorii “Turystyka mobilna i wirtualna” zwyciężyło Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, zrealizowanych z dofinansowaniem ze środków UE. Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ unijnych funduszy na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Spośród 195 zgłoszeń, Kapituła Konkursu wskazała 21 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, obiekt turystyczny, turystyka aktywna, turystyka mobilna i wirtualna, kultura i sztuka, edukacja, miejsce przyjazne rodzinie. Następnie wybrała kolejne Cuda Funduszy Europejskich.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków zostało “cudem” w kategorii “Turystyka mobilna i wirtualna”. W ramach dofinansowanego w kwocie ok. 450,2 tys. zł (RPO województwa dolnośląskiego) projektu, opracowano bazę informacji o największych freskowych zabytkach Dolnego Śląska, udostępniając ją w specjalnie przygotowanej multimedialnej sali wystawowej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze - Cieplicach-Zdroju. Przedsięwzięcie objęło swoim zasięgiem 20 obiektów. Zdjęcia wykonane w technologii 360o pozwalają przyjrzeć się każdemu detalowi znajdującemu się we wnętrzu budynku. Można zapoznać się także z metrykami artystów, opisami budynków sakralnych oraz poszczególnymi dziełami. Na portalu znajduje się też bogata bibliografia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~EM 19-09-2015 9:37
Należało się piękne freski, oglądałam i polecam....
~s. 19-09-2015 11:44
Zawsze można freski skuć i przewieźć do stolicy. Jak wiele innych rzeczy.
~- 19-09-2015 20:26
Największym cudem tego miasta jest to, że ktoś tu jeszcze chce mieszkać...
~Gratulacje! 19-09-2015 20:37
Może dyrektor Firszt wreszcie zrozumie, że w muzealnictwie nie ma przyszłości dla wypchanych zwierząt. Gratulacje dla pomysłodawców i inwestora /miasto Jelenia Góra/ Na pohybel radnym-wrogom naszego naszego pieknego miasta!
~do wyżej 20-09-2015 13:12
Nie ma też miejsca dla starożytnych,średniowiecznych i w ogóle dawnych starych i brzydkich obiektów.2Wiwat wirtualny świat!A tak poważnie wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do ekspozycji muzealnych to ogromny wydatek.Po pierwsze opracowania samej prezentacji i zakupu odpowiedniego sprzętu.Po drugie utrzymanie tego co już się ma (serwis,naprawy,wymiana zużywających się elementów) bo elektronika szybko się zmienia.Po trzecie wzrost kosztów energii itp.Nowości cieszą,ale trzeba też pamiętać o eksploatacji.Nie każdego stać na utrzymanie super Mercedesa.A jeśli już to zakup następnych może zrujnować właściciela nawet najbardziej zasobnego.Cieszmy się z tego co już mamy,a jeśli nas będzie stać kupujmy następne .
~dodać trzeba 20-09-2015 15:59
Dodać trzeba , że pomysłódawcą i wykonawcą części merytorycznej (najważniejszej) tej prezentacji był zespół kierowany przez prof.Andrzeja Kozieła z Uniwersytetu Wrocławskiego.Brawo!
~Tuiteraz 20-09-2015 16:19
Popieram wpis z 13:12 bo faktycznie wielu ludziom żyjącym we współczesnym świecie multimedialnym wydaje się ,że nowoczesne ekspozycje nic nie kosztują, albo kosztują tyle co dostęp przez indywidualne smart-fony czy tablety do zasobów ogólnoświatowej sieci ,czyli internetu. Chwała UE ,że nas wyposażyła w tak nowoczesne medium ale dobrze by było aby też dofinansować eksploatację utrzymanie tego medium.Prosty przykład na wiosnę muzeum nie miało środków na wymianę 5 żarówek do projektorów które trzeba było wymienić bo spaliła się jedna. Niestety takie są zasady przy obsłudze tego systemu.Jedna żarówka kosztuje około 3 tyś.Niedługo również kończą się resursy na elektronikę wirtualnego muzeum a to też są wydatki rzędu 150 tyś.Nie wspomnę też o zużyciu energii przez system.
~Tuiteraz 20-09-2015 16:30
cd. Porównując koszty eksploatacyjne z wysokością wpływów z kilkozłotowych biletów,można by się zastanowić nad zwiększeniem dotacji na utrzymanie tego typu obiektów lub odpowiednim wyreklamowaniu w Europie naszej atrakcji, z wprowadzeniem na szeroką skalę nowoczesnych metod wystawienniczych należałoby poczekać aż kasa muzeum bedzie zasobna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mały Strażak dla jednostek OSP

Podgórna zarośnięta!

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Mina na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
130
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%