Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11291
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muszą oddać pieniądze z 500+

Czwartek, 15 marca 2018, 7:12
Aktualizacja: Piątek, 16 marca 2018, 15:48
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Muszą oddać pieniądze z 500+
Fot. Paweł Guszała
Tysiące rodzin w całej Polsce musi oddać pieniądze pobrane z rządowego programu Rodzina 500 +. Powodem nie jest urzędniczy błąd, a niedopatrzenie lub celowe działanie osób pobierających świadczenie. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Jeleniej Górze.

W Jeleniej Górze są osoby, którym 500 + odbija się czkawką. W ostatnim czasie otrzymały informacje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, że muszą zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. W naszym mieście dotyczy to 12 rodzin, w sumie muszą zwrócić kilkanaście tysięcy złotych.

- Każdy świadczeniobiorca jest zobowiązany informować urząd o swojej sytuacji dochodowej i życiowej, ponieważ może ona mieć ogromny wpływ w przypadku 500 +. Zdarza się, że osoby które otrzymają już decyzję o przyznaniu im świadczenia wychowawczego, z różnych powodów nie informują MOPS np. o polepszeniu swojej sytuacji finansowej. W momencie gdy dana rodzina ma większy dochód może zacząć przekraczać kryteria, wówczas przestaje im się należeć świadczenie – mówi Janusz Łyczko, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Jeleniej Górze.

Wtedy pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wszczynają procedurę o zwrot nienależnie pobranych świadczeń. Badają sytuację finansową rodziny, a o pomoc w przeprowadzeniu pełnej weryfikacji mogą zwrócić się nawet do fiskusa. Jeśli ich przypuszczenia się potwierdzą i dany świadczeniobiorca przekracza limity określone w programie Rodzina 500 +, urzędnicy mogą zażądać zwrotu pieniędzy.

- Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że 500 zł razy ileś miesięcy może powodować bardzo duży dyskomfort dla tych osób, które często nieświadomie pewne rzeczy popełniają. W związku z tym jesteśmy gotowi żeby wyjść naprzeciw stronie i rozłożyć jej tę sumę na dogodne raty – zapewnia J. Łyczko.

Za podawanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, przy czym urzędnicy nie składają zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a jedynie oczekują zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (97)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
516
Tak
23%
Nie
42%
Czasami
24%
Nie chodzę
10%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group