MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Mroczne widmo komina

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 27 lutego 2008, 7:17
Aktualizacja: Czwartek, 28 lutego 2008, 7:18
Autor: AGA
Fot. TEJO
Wysokie kominy, pozostałości po dawnej Celwiskozie, w dzień szpecą krajobraz, a po zapadnięciu zmroku spowija je ciemność. Zgodnie z prawem, przynajmniej najwyższy z nich powinien być oświetlony, bo o katastrofę lotniczą nietrudno.

– Nie dość, że psuje krajobraz, to stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa samolotów! Jak to możliwe? Jeszcze na początku roku były tam jakieś lampy. Teraz w ciemności ciężko cokolwiek dostrzec. Czy odpowiedzialne osoby zainteresują się tym dopiero wtedy, gdy wydarzy się tragedia? – zapytał pan Paweł, który zadzwonił do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie.

– Właścicielem kominów jest spółka Jelchem. Wszelkich informacji na ten temat udziela Mirosław Gniewowski, prezes zarządu – usłyszeliśmy od pracownika Jelchem – Tworzywa Sztuczne, który odebrał telefon. Skontaktowaliśmy się z nim. – Proszę skierować do nas oficjalne pismo, to odpowiemy. Przez telefon nie udzielam żadnych informacji – stwierdził M. Gniewowski. Pismo wysłaliśmy. Jeżeli otrzymamy odpowiedź, na pewno ją opublikujemy.

Kominy Celwiskozy zdążyły już wrosnąć w krajobraz Jeleniej Góry. Ich budowę rozpoczęto na początku lat 50. ubiegłego wieku. Najwyższy z nich mierzy aż 150 metrów. To najwyższy obiekt w Jeleniej Górze.
Po likwidacji zakładów Chemitex-Celwiskoza od prawie 20 lat nie wydobywają się już z nich trujące opary.

Co jakiś czas pojawiają się pomysły, aby kominy wyburzyć lub wykorzystać jako np. atrakcję turystyczną, punkt widokowy lub industrialne muzeum. Na razie jednak żadna z koncepcji nie ma szans na zrealizowanie. Okazuje się, że rozbiórka kominów jest za droga i bardziej opłaca się jego utrzymanie. Nie ma też środków, aby zaadaptować je na potrzeby turystyki. – Skoro mają jeszcze tam stać, właściciel powinien zadbać, aby nie stanowiły dla nikogo zagrożenia – stwierdza nasz czytelnik.

Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego twierdzi, że komin powinien być koniecznie oświetlony. – I to nie tylko ten najwyższy. Na tych niższych też powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie. Regulują to przepisy dotyczące wysokich budowli. Nasi lotnicy wiedzą o tych kominach, więc uważają na nie, ale zagrożenie zawsze istnieje. Uważam, że najlepiej byłoby, gdyby w końcu zostały wyburzone – mówi Jacek Musiał.

Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdza: – Oświetlone muszą być budowle o wysokości powyżej 100 metrów lub niższe, ale usytuowane w miejscu, na którym przekraczają tę wysokość. Zgodnie z przepisami posiadacz nieruchomości, na której znajduje się przeszkoda lotnicza, a zaliczane są do nich m.in. obiekty budowlane o wysokości 100 m i więcej, musi również zgłosić tę informację Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego i właściwemu organowi nadzoru nad lotnictwem wojskowym – usłyszeliśmy podczas rozmowy telefonicznej z biurem prasowym ULC.

Dlaczego brakiem oświetlenia nie zainteresował się zakład energetyczny? EnergiaPro wyjaśnia, że ten teren do nich nie należy. – Pamiętam, że zawsze teren Celwiskozy był zamkniętą enklawą. Nasz zakład nie miał tam dostępu, a zasilanie mieli swoje. Nie wiem, jak sytuacja wygląda dzisiaj, ale na pewno EnergiaPro nic do tego terenu nie ma. Możliwe, że przepaliły im się żarówki i nie mają nikogo, kto wszedłby na komin i je wymienił. Brak oświetlenia na takich wysokich obiektach jest niebezpieczny. Nasz koncern na przykład pilnuje, aby duży maszt na Bogusławskiego zawsze był dobrze widoczny – poinformował nas pracownik.

Jeżeli brak odpowiedniego oświetlenia przyczyni się do katastrofy, zgodnie z przepisami kodeksu karnego, sprawcy może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Odpust na Śnieżce

Zamienili przejście w parking

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~koszerny 27-02-2008 7:53
No właśnie! Tylu inwestorów tutaj lata samolotami, że jeszcze któryś fajtnie o komin i znów nie będzie inwestycji przez x lat...
~Dresler 27-02-2008 8:19
No i znów przekłamanie faktów. Po pierwsze najwyższy komin ma 178 m wys., a nie 150. Tak gwoli ciekawostki, to wiecie jakie ma odchylenie od pionu na szczycie? 2,5 m w każdą stronę i nie wynika to bynajmniej z jakiejś wady, a z plastyczności materiału. Rewelka !!! Przekłamanie nr 2 - najwyższy komin został 5 lat temu wykupiony na własność przez podmiot prywatny. Cel kupna? Miesięcznie inkasuje kilkadziesiąt tysięcy złoty za fakt znajdowania się na kominie nadajników radiowych, telefonii, etc. No i wreszcie to że nie ma komu wejść i zmienić żarówek. Kpina. W regionie wspinaczkowym w którym aż roi się od pracowników wysokościowych, wystarczy pstryknąć palcem i już się chętni znajdą (w tym i ja - posiadam właściwy sprzęt i dokumenty :) Rzecz w tym, że kolesiom szkoda wydać na nas kasy. Nie ukrywam, że krzyczymy dość sporo, bo ja osobiście zrobiłbym to za jakieś 1800 PLN za całość :)
~ 27-02-2008 8:29
a byl ktos w kominie?? wiecie jak fajnie...!
~Mało wiecie 27-02-2008 8:48
Jakiś miesiąc temu ktoś koparką uszkodził kabel zasilający komin, dlatego też nie mogło działać jego oświetlenie. Problemy mieli także operatorzy telekomunikacyjni, którzy korzystają z tego komina. Kabel został naprawiony kilka dni temu przez jednego z tych operatorów, więc oświetlenie komina powinno też już raczej działać.
~Tewje Mleczarz 27-02-2008 8:52
jaką katastrofę lotniczą? co najwyżej gołąb może się na nasz komin wysiusiać... a propos remontu, to Donek może wkręcić żarówkę - on ma doświadczenie;-)
~ola 27-02-2008 9:19
Wujek Sknerus szuka kogoś kto zrobi to za pół ceny lub litra, zawsze sie taka menda znajdzie. A bezpieczeństwo publiczne/powszechne, a może nadzór budowlany cośik szepnie ? Może jakaś inicjatywka legislacyjna jak po hali w Katowicach ?
~nji 27-02-2008 10:38
mieszkałe tam i wiem co to za miejsce jakby ktos dostał włeb to by niewiedział od kogo.tam powinni nagrac horror super akcja by była.tam niedaleko jest hotel gdzie mieszkajom 4 rodziny a reszte hotelu pozamykane dlaczego?? pokoje są wysokosci 150 bez łazienki 250 z łazienkom te stawki som na kazdom kieszen ale połowa tego hotelu jest zniszczona grzyb smrud itp.niech cos z tym zrobiom bo to jest besens zeby 4 rodziny tam były.albo niech otworzom albo niecz całkowicie zamknom.zastanawiam sie jakie ulgi majom z 4 rodzin a dla reszty hotel zamknięty.
ebee 27-02-2008 10:52
Czegoś tu nie rozumiem. Skoro prawo jednoznacznie mówi, że właściciel odpowiada za oświetlenie wysokich obiektow i skoro znany jest właściciel tych kominów, to w czym probllem ? I znowu w tym , ze służby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa mają gdzieś swoje obowiązki. Skoro jest przepis to dlaczego władza pozwala na wręcz bezczelne zachowania Pana Prezesa Jelchemu ? Gdzie jest Policja, prokurator, Sąd ? Oto kolejny przykład na to ,że prawo jest nierówne wobec obywateli ! Pozdrawiam: EBEE
~JeleniogórzaninT 27-02-2008 12:54
Skoro nie ma szans na wyburzenie tych obiektów i muszą stać, to chocby wymalować je w duże biało czerwone pasy ( jak komin Kogeneracji we Wrocławiu), dodać mocne czerwone lampki i najwyższy obiekt nie będzie szarą pamiątka po Celwiskozie, a bardziej będzie przypominać maszt przekaźnikowy. Proste
~nij 27-02-2008 13:07
do mało wiecie, tam nigdy nie było oswietlenia jakie miesiąc temu?? jaka koparka?chłopie co ty bredzisz??? zastanów sie? tam na całej drodze nie ma oswietlenia a impel boi sie wyjsc hihihi czymajom sie z dala od takich zakamarków.
~pozor pozor 27-02-2008 13:33
na calej celwiskozie niema oswietlenia miejscami jakies lampy przy zakladach polowe zakladu rozebrali zlomiarze wejscie na jakies hale grozi utrataz zycia nic tam nie jest burzone czy remnontowane a jak cos jest to zlomiarze rozkradna
~kyniu 27-02-2008 13:37
z tego co zauważyłem to coś tam sie pali na samym czubku od jakiegoś miesiąca!
~_rymcycymcy____ 27-02-2008 13:41
Kiedyś, ktoś tam napalił oponami w tym kominku ...pewnie było cieplutko, a nawet nastrojowo ;)
~do ~_rymcycymcy 27-02-2008 13:55
chyba ty masz zapalenie opon mózgowych...
piipi 27-02-2008 14:14
....a moze tam dla BOCIANA gniazdo zrobimy..to taki pozyteczny ptak...dzieci przynosi !!!.
~aaaaa 27-02-2008 14:26
O wypuścili już pana Mirosława z pudła ?? To na Jelchemie znowu zacznie się jazda...
~Do Dresler 27-02-2008 14:57
<i> regulamin złamany </i>
~jeleniogórzanka 27-02-2008 15:44
Ludzie jak wy pieprzycie! Aż strach słuchać. A z ciekawości sama pójde sobie zerkne po zmroku czy widać światełko na kominie czy nie.
liczyrzepa 27-02-2008 15:50
czy nie dałoby się komina przerobić na bank? tam nie ma żadnego w pobliżu
~ 27-02-2008 16:13
komin dobra sprawa! nie byliscie to sie nie wypowiadajcie... a swiatelko sobie jeszcze niedawno swiecilo, nie wiem jak teraz...
~xyxiu 27-02-2008 18:01
chłopaki z Pec-u wymieniają żarówy za 300 PLN i nie stękają a mistrzowie wspinaczki biorą 1,5 pensji miesiącznej takiegoż ptracownika. Kto zleca wymiane ?? chłopy czekają :-)
~_rymcycymcy____ 27-02-2008 18:23
Bank to dobry pomysł ...Słyszałem, że w bankach rosną wysokie odsetki. Nie wiem co to za zioło te odsetki, ale chyba miejsca potrzebują sporo ;)
~Skalek 27-02-2008 18:25
Światełka świecą,nie wszystkie ale są widoczne,widzę je z okna
piipi 27-02-2008 18:44
....do - (~liczyrzepy)....ty jak zwykle liczysz talary...i myslisz o lokacie...Dawno tutaj Ciebie nie bylo....co na lowach bywales ?....i bogatym zabierales....Ten komin jest juz zarezerwowany....przeczytaj w/w moj post.....Wiosna nadchodzi pomysl o naturze....
~jelegórzanin 27-02-2008 21:17
Za czasów funkcjonowania ZCH. ,,CHemitex-Celwiskoza" komin był nalezycie oswietlony i koserwowany , ale w tym czasie kierownicze funkcje pełnili ludzie kompetentni i odpowiedzialni ,dla których bezpieczeństwo i interes publiczny były na pierwszym miejscu. Niestety od czasu kiedy Z.CH. ,,Jelchem" S.A. rzadzi ,,geniusz" z Wrocławia Mirosław.G. na pierwszym miejscu jest prywata , przepisy BHP nie istnieją , dlaczego Inspekcja Pracy nie zainteresuje sie tym Panem , czy posiada dopuszczenie od lekarza specjalisty do pracy . ,, Jelchem" Spólka Akcyjna w składzie Prezes Zarzadu - Mirosław G. ,sprzataczka i facet od kluczy , ciekawa spółka po 11 latach rzadów ,,specjalisty" z Wrocławia przysłanego przez NFI. Czyją własnością jest działka na której stoi komin ? , czy trudno to ustalic ? , czy przypadkiem dla osiagniecia własnych korzysci nie została wydzielona z pozostałego terenu ,,Jelchemu" i wraz z kominem przekazana nieodpłatnie do ,,fundacji MG" ? tylko dla czerpania kasy !!! Komin jest bardzo mocno oblepiony wszelkiego rodzaju antenami , przekaznikami za zgoda własciciela , który pobiera znaczący czynsz dzierżawny. Obawiam sie ,że bedzie tak długo stanowił źródło poważnego dochodu ,,właściciela" , dopóki nie zostaną podjete działania prawne zwiazane z bezpieczeństwem lotników , mieszkańców okolicznych domów itp. Gdy tylko zaczna sie schody prawne , natychmiast zostanie przekazany z powrotem do ,,Jelchemu" z propozycja do władz miejskich o nieodpłatne przejecie. Kolejny skandal w ,,Jelchemie" w wykonaniu M.G , gdzie Nadzór Budowlany , Policja , Prokurator , Sąd ? Czy M.G nie obowiązuje polskie prawo ? , byc może w Jeleniej Górze narazie nie.
piipi 27-02-2008 21:20
...do - (~liczyrzepy)...tak mysle i mysle....moze taki wspolny interes...~Ty masz BANK..ja - BOCIANA...a Rymcycymcy - o KOLOR zielony...sie postara..
~do ~jelegórzanin 27-02-2008 22:38
masz poważny problem, ale z sobą...
~aaaaaa 28-02-2008 15:08
Jelegórzanin ma rację wiem coś o tym
~do aaaaaaa 28-02-2008 20:48
Kiedys były Z.CH. ,,CHemitex-Celwiakoza" , w roku 1990 powsta ły Z.CH. ,,Jelchem" S.A , od roku 1997 Z.CH. ,,z...bownia" Spółka Prywatna M.G. ,kosztem nas byłych pracowników ,którzy przepracowali tam wiele lat tracac zdrowie , co z naszymi akcjami ?
~kolezka 29-02-2008 0:06
heh ja sie bujałem po celwizkozie z kumplami moj kumpel zna ja cała na wylot .. po co likidowac cos co jest jedna z najleszych atrakcji w jg :P dla tych oczywiscie ktorzy tam byli itp pozdro :)
~Jerzy - projektant - rzeczoanawca budowlany 14-06-2009 18:05
Bylem współprojektantem tego komina i instalacji. Komin byl zaprojektowany do odprowadzania dwutlenku siarki i siarkowodoru. Pod kominem było pięć stacji wentylatorów, każdy z dwoma wentylatorami o wydajnosci po 250tyś m sześciennych. Odprowadzane gazy były silnie korozyjne. Przy ciągłym wyplywie gazów wody opadowe nie mogły dostać się do komina. dzisiaj mogą. Komin ma 120 m wysokości i srednicę wylotu 8 m. Komin nie uzytkowany a więć i nie kontrolowany może stanowić powazne zagrożenie zwlaszcza, ze komin caly czas pracuje. odchylenie wyloty komina od pionu wynosi ~2m. Sprawą powinien zainteresować właściwy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
~Jerzy - projektant - rzeczoanawca budowlany 14-06-2009 18:11
Przepraszam ale moja opinia dotyczy kominu w Tomaszowie Mazowieckim. Problem z kominem w dawmej Celwiskozie jest taki sam jak w dawnym Wistomie-Tomaszów.
~$ D' $ 31-10-2010 20:22
Komin jest i bedzie! KOZAK miejscowka heh!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Wkrótce karkonoski

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
511
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%