MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

MPGK: Segregacja odpadów na cmentarzach nie ma sensu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 października 2013, 7:50
Aktualizacja: 19:17
Autor: Angela
Fot. Czytelnik
– Ostatnio dużo mówi się o gospodarce odpadami możliwymi do odzysku, a na jeleniogórskich cmentarzach nie ma segregacji – pisze nasz Czytelnik, który przesłał nam zdjęcia. – Może warto zainteresować się tym problemem, szczególnie w perspektywie zbliżających się Wszystkich Świętych – dodaje jeleniogórzanin.

Zdaniem naszego Czytelnika na cmentarzach odpady powinny być segregowane. Osobno: szkło, plastiki i liście. - Inne śmieci pojawiają się w sporadycznych przypadkach, dlatego nie rozumiem w czym jest problem – pisze nasz Czytelnik.

Włodzimierz Stasiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze tłumaczy, że szkło oraz plastik, z którego wykonane są znicze czy wkłady, nie nadają się do ponownego wykorzystania i nikt tego nie odbiera.

- Zarówno szkło, jak i plastik wyrzucane na cmentarzach nadają się tylko do utylizacji, bo żadna firma nie chce tego przyjmować – wyjaśnia. - Szkło jest hartowane, często malowane farbami, a plastiki są zanieczyszczone parafiną. Dlatego wszystko idzie do utylizacji. Tak jest w całym kraju – dodaje szef MPGK. Prezes przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej zapewnia jednak, że na dniach na cmentarzach zostaną ustawione specjalnie oznakowane pojemniki na liście.

- Obecnie przygotowujemy takie pojemniki na odpady biodegradowalne i niebawem zostaną one ustawione obok istniejących – mówi Włodzimierz Stasiak. – Cena za odbiór segregowanych odpadów biodegradowalnych jest taka sama, jak za odpady zmieszane, więc z tego tytułu spółka nie będzie miała żadnych profitów, a jedynie koszty ustawienia nowych kontenerów, ale mimo to staramy się, by segregacja była realizowana na naszym terenie jak najlepiej – dodaje prezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Zawody wędkarskie

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~!!!! 14-10-2013 8:29
Panie Stasiak: kiedy zakupicie urządzenie do /rębak/ do gałęzi ,w piątek ciągnik+ przyczepa +3 ludzi cit galęzi a paliwo drogie ,kiedy będzie duża ssawa do liści ,wasza maszyna do zamiatania skandynawia to jest do gładkich ulic a nie do wybrzuszonych wszystko zostaje w koleinach ,,śmieci na cmentarzu a co ze śmietnikiem na giełdzie i w krzakach?
~Anonim2 14-10-2013 9:35
I oto własnie ujawniła się "prawda" o segregacji śmieci - tej w ogólnym rozumieniu - gdzie okazuje się, że "to i tamto z tworzywa i szkła" nie nadaje się do segregacji, a na początku jej wprowadzenia, nakazywano nam nawet myć opakowania po jogurtach! Było wiadomym z góry, że będzie jak było, ale za to będą obligatoryjnie wprowadzone nowe wysokie opłaty, a właściwy sens ekologicznej ustawy realizowany w dalekiej przyszłości!
~ 14-10-2013 9:43
Co tu mówić o segregacji jak nawet brakuje zwykłych kontenerów na śmieci.W zeszłym tygodniu byłam na cmentarzu sprzatać -jak wielu jeleniogórzan i zastałam to co w zeszłym roku-małe i przepełnione po brzegi pojemniki.Pewnie będzie jak wtedy,cały cmentarz zasypany kupami liści i innych śmieci ,które zbierali rano 1 listopada. Trudno przewidzieć fakt,że nadchodzi 1 listopada i ludzie porządkują groby...
~eco 14-10-2013 9:43
Gdzie w tym mieście funkcjonuje segregacja śmieci? Pytam całkiem poważnie panie Stasiak, bo mamy połowę października, a konsorcjum odbiera moje śmieci jak leci, do jednego samochodu. Nie mam ani pojemników ( zagwarantowanych przez Patataja), ani worków. Panowie z obsługi śmieciarek na pytanie o segregację uśmiechają się z zażenowaniem, kiwają ręką i serdecznie zapraszają do wrzucania do samochodu wszystkiego jak leci. SEGREGACJA ŚMIECI TO FIKCJA. Przepraszam za wrzask, ale jak można dawać się tak ogłupiac nieudacznikom.*** Do tego dochodzi jeszcze niekonstytucyjność pobieranego haraczu - bo jako podatek, powinien go ściągać fiskus, a nie kasa Gminy. Pierdzistołki po raz kolejny dały ciała. Cała Ustawa Śmieciowa to bubel. Taki sam, jak nasza, lokalna władza.
~jelgor 14-10-2013 9:44
Całkowicie zgadzam się z Anonim 2.Cała ta "segregacja",to jedna wielka ściema wystarczy zobaczyć jak opróżnia się pojemniki do śmieciarek.Wszystko do "jednego worka", istotą jest skasowanie mieszkańców.
~eco 14-10-2013 9:53
Mała, 10-o osobowa Wspólnota Mieszkaniowa od lat "produkuje" jeden, 120-o litrowy pojemnik śmieci zmieszanych tygodniowo. 10 osób po 28 zł to 280 złotych za wywiezienie jednego pojemnika śmieci zmieszanych cztery razy w miesiącu. Gazet nikt nie kupuje, bełtów i nalewek też. Piwo tylko w zwrotnym szkle. Papier opakowaniowy ze "spożywki" jest zatłuszczony, albo inaczej zabrudzony, folie opakowaniowe też nie nadają się do segregacji. Soki mamy swoje, więc kartonów po nich też nie ma, PET-y też zero, bo woda w kranie zdrowsza. Opakowanie po papierosach spalę w piecu. Pytam : CO MAM DO JASNEJ CH.LERY SEGREGOWAĆ ?
~eco 14-10-2013 9:58
Ale kasiorka na szkolenia, wyjazdy, spotkania z mieszkańcami, drukowanie materiałów informacyjnych o idiotycznej treści, nawet na serię programów w lokalnej TV (przynajmniej w/g zapowiedzi) się znalazła i została skwapliwie wydana-pobrana.
~Mamtego dość 14-10-2013 10:09
Gdzie te nowe pojemniki na segregacje?. Dlaczego ja mam płacić za segregacje skoro nie wszędzie są postawione od tego pojemniki. A gdzie te szumnie zapowiadane pojemniki na odpadki bio. No pytam się dlaczego jeszcze ich nie ma a od lipca każecie nam płacić za coś czego jeszcze nie ma> ZŁODZIEJE!!!!!! Ceny za pobór śmieci z kosmosu wzięte a połowa kasy idzie a raczej zostaje na czysto w Urzędzie Miejskim. I wiecie co się z tą kasą po roku stanie?. A no się rozpłynie, premie itd. a i kadencja prezydenta za rok się kończy to do tego czasu trzeba się szybko nachapać. Najgorsze jest to że przyjdą następni a to co poprzednicy się nakradli zostaje pozamiatane pod dywan i tak w kółko.
~ad 14-10-2013 10:21
pod postacią segregacji śmieci,naród nabrał się na dojenie kasy prze urząd miasta Complexa,na nagrody i łatanie dziury budżetowej po wątpliwych decyzjach inwestycyjnych,by żyło się lepiej
~ 14-10-2013 10:24
Prezydencik i kolesie mają jeszcze rok aby dochapać jeszcze trochę do tego co już nachapali...potem juz koryto będzie dla nastepnych chapających
~eco 14-10-2013 10:43
W Trybunale Konstytucyjnym już kilka miast i gmin zlożyło wnioski o rozpatrzenie konstytucyjności m.in. sposobu poboru opłat za wywóz śmieci. Prawnicy są pewni, że to co się dzieje jest niezgodne z Konstytucją i innymi Aktami Prawnymi. Orzeczenie TK może wiec być tylko jedno- NIELEGALNE. I tak Complex i wszyscy jemu podobni będą mieli zgryza, bo kasę trzeba będzie oddać! Cała Ustawa Śmieciowa to prawny bubel i śmieć.
~18 sqandal 14-10-2013 11:20
.............. segregacja smieci to < LIPA > i tyle
~eco 14-10-2013 12:05
Najbardziej nabici w butelkę są ci, którzy nie zadeklarowali segregowania. Płacą 10 zł. od osoby więcej niż sąsiedzi, którzy robią dokładnie to samo co oni. W rozsądnej odległości od mojej chałupy nie widziałem żadnego "dzwona" na odpady. Niech nie myśli Complex, że w pluchę, zawieruchę, na mrozie, po kolana w śnieżnej brei będę dyrdał 1,5-2 km z workiem na plecach do PSZOK-a! Jesień,liście i ogród... Chyba spod domu - na cmentarz.
~xyz 14-10-2013 12:53
Nie czuję się nabity w butelkę. Płacę 58,-zł /za dwie osoby/ i jestem ponad tym całym bałaganem. Spokojnie wyrzucam smiecie i nic mnie nie obchodzi ogólnokrajowy burdel smieciowy. Tak wybrałem w deklaracji i - jak się okazuje - nie pomyliłem się.
~eco 14-10-2013 14:10
12:53 | ~xyz | ... ale nie tak do samego końca, bo brak zadeklarowania segregacji odpadów nie upoważnia Cię do wrzucania do kubła na odpady zmieszane surowców wtórnych, tzn. papieru, tetrapaków, metalu, PET-ów, butelek szklanych itd. Wiem, to paranoja, ale "klepnięta" przez ...." urzędników. Przeczytaj "Instrukcje" na stronach MPGK i UM.
~eco 14-10-2013 14:12
c.d. Płacąc 10zł/os. więcej musisz to wszystko dostarczyć do najbliższego PSZOK-a.
~ 14-10-2013 14:47
Dzisiaj MPGK kosiło trawę przy scieżce do Maciejowej,kto i kiedy po nich posprząta.Tam trudno przejść.Władzo obudz się,to my ob. wam płacimy.
~podatnik 3 14-10-2013 14:57
Kiedy mieszkańcy ( wlaściciele domów) otrzymają Decyzję Administracyjną określajacą wysokość opłaty, konto, termin wpłat za odbiór śmieci. Decyzja Administracyjna jest dokumentem określającym zobowiązania płatnicze mieszkańca wobec urzędu. Nie ma decyzji nie ma zobowiazania platniczego. Tak zgadzam się z wpisem >>eco z 9:43, jeżeli tzw."opłata śmieciowa" jest to podatek to winien być umieszczony w "ustawie podatkowej" opracownej przez Ministra Finansów i zatwierdzonej przez Sejm. Jeżeli są to usługi to każdy powinien otrzymywać fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT.
~### 14-10-2013 15:30
Ten wasz czytelnik to pewnie udający porządny obywatel a sam sra obok pojemników ,a cmentarz sami zobaczcie jak .... sprząta swoje groby ,dopiero widać kulturę i słomę wystającą z butów lecz chcą segregacji jeszcze na cmentarzu ...
rymcycymcy 14-10-2013 16:19
Wobec wieczności wszyscy jesteśmy równi ! ...segregacja nie ma sensu ! :)
~eco 14-10-2013 17:54
Rymcy- ! Podziwiam Twój stoicyzm i poczucie humoru ! :-) Bo mnie ta nieudolność i głupota ludzi, którym się wydaje, że potrafią - doprowadza do obłędu!
~eco 14-10-2013 18:12
14:57 | ~podatnik 3 | I z tego wynika ten lament urzędasów ze "Skarbówki", że państwo chce im dołożyć obowiązków. A w ogóle to sprawa śmieci śmierdzi. Książki nie czytałem, ale i ten fragment daje sporo do myślenia. *** http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,132860,14631521,Smieciowy_biznes_pozywka_dla_polskiej_mafii__Wyniki.html#Cuk
~kasika 14-10-2013 18:33
Żal mi Was ludziska. Zachowujecie się jak wypuszczeni z buszu. Segregację zacznijcie w swoich domach, a później upominajcie się o segregację na cmentarzu. Jesteście 100 lat za murzynami i z taką postawą jeszcze za 100 lat nie dogonimy zachodu. Ustawa weszła w Polsce kilka miesięcy temu i wszyscy się tego uczymy: mieszkańcy, władze, firmy obsługujące. Łatwo się mówi, gorzej wykonać. Jeśli ludzie nie będą stawiać opór, to wszystko pójdzie sprawniej. A nie tylko wieczne narzekanie i niezadowolenie. Poza tym nikt nikogo nie zmusza do segregacji. Do tej pory każdy miał 1 pojemnik i każdemu starczyło. Teraz dalej ludzie mają 1 pojemnik, do tego kilka worków i nagle wszystkim brakuje miejsca na odpady. Brak słów!
~Ciekawe 14-10-2013 19:08
Kazać ludziom segregować śmieci a potem przy odbiorze wpie*dolić wszystko do jednego pojemnika -,- . Ot taka Polska logika ,śmieszne
~ 14-10-2013 19:19
do 14-10-2013 18:12 | ~eco | - zauważ, że Prezydent Miasta jest organem podatkowym, np. w zakresie podatku od nieruchomości, podatek od psów i inne podatki lokalne. Podatek od nieruchomości i podatek od środków transportowych oraz opłaty: targowa, miejscowa, środowiskowa i opłata od posiadania psa stanowią dochody gmin. Organami podatkowymi właściwymi w sprawach tych podatków i opłat są odpowiednio: wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a rady gmin wyposażono w kompetencje do ustalania ich wysokości. Skarbówka nic nie ma do podatków lokalnych, bo to nie jest dochód budżetu państwa lecz dochód gminy. Rady gmin mogą zarządzić pobór podatków i opłat lokalnych w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso.Tak więc to jest sprawa Prezydenta Miasta.
~ 14-10-2013 19:26
do 14-10-2013 18:33 | ~kasika | - nie masz racji, kobieto, bo sprawa pojemników była od początku problemem dla mieszkańców, a nikt nie umiał udzielić odpowiedzi na pytanie, kto ma zakupić pojemniki, jeśli chodzi o mieszkańców. Panował totalny bałagan, pan z ZGKiM odsyłał do Urzędu Miasta, a panie czy panowie z Urzędu Miasta odsyłali do ZGKiM. A dla ludzi było istotne, czy jeśli wybiorą segregację, to czy pojemniki będą musieli kupić sobie sami, czy będą one po prostu postawione przez Miasto (lub odbiorcę śmieci). Zrobiliście totalny bałagan z tymi śmieciami, więc ludzie mają rację, że się burzą.
~ 14-10-2013 19:31
do Kasika - cd. dla mnie było istotne czy będę mieć do czego wkładać te posegregowane śmieci, bo w przypadku niesegregowania gdy wybiorę wariant z segregowaniem, groziły za to wysokie kary. Odpowiedź nie została mi udzielona przez żaden organ czy organek, więc wybór był prosty - nie segregować, bo to nie ma sensu, lepiej nie być narażonym na szykany z powodu śmieci i mieć święty spokój, a nie szukać śmietników na końcu miasta.
~am 15-10-2013 3:14
Okazuje się że nie chodzi o ekologię ale o pieniądze. Przecież mieszanie trawy i liści ze szkłem to ekologiczna zbrodnia. Władze dostaną szybkich ruchów jak UE każe zapłacić gigantyczną karę. Firma odbierająca śmieci jest do wymiany bo jej dyrektor nie rozumie po co jest segregacja jeżeli dla niego segregacja liści od plastiku nie ma sensu. Nie dla zysku ale dla nie zanieczyszczania planety. Zysk ma być nie ze sprzedaży makulatury szkła i złomu ale ze zwiększonych opłat mieszkańców.
~am 15-10-2013 3:33
Obym się mylił ale szykuje się kara z Unii. Aby szybciej to będzie mniejsza.
rymcycymcy 15-10-2013 17:34
17:54 | ~eco | ...zapewniam, że generalnie, to twa furia niczego nie wnosi i nie zmienia ! :) ...jeśli ka...lizuje złe emocje, to jeszcze jest OK ...jeśli napędza dodatkowo, to może być zgubna ! :)
~kasika 15-10-2013 21:43
Wyposażenie wszystkich mieszkańców w pojemniki do segregacji to ogromne koszta, jeden pojemnik kosztuje ok 150zł, poza tym jak wyglądałaby Jelenia zawalona kubłami przy każdym bloku. To nie jest jak w Niemczech, że tam większość mieszka w domkach jednorodzinnych i mają miejsce na postawienie pojemników. W Jeleniej 1 przetarg był unieważniony, więc lipiec i sierpień było ciężko ogarnąć, później odbył się drugi przetarg, który obowiązuje od września, w tym to właśnie przetargu zdecydowano, że mieszkańcy będą posługiwali się workami do segregacji. I to też nie w każdym przypadku. Bloki i domki do 4 rodzin otrzymują worki, reszta zobowiązana jest do segregacji we własnym zakresie i wynoszenia tych odpadów do gniazd zbiorczych. W VII i VIII nikt nie rozliczał z segregacji, było po staremu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Maseczki od osadzonych

Kuma kumie pomóc umie!

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1360
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%