MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Można odpracować dług komunalny

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 września 2018, 14:19
Aktualizacja: Piątek, 7 września 2018, 7:20
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Mieszkasz w lokalu komunalnym lub socjalnym, masz dług czynszowy, ale nie masz z czego go spłacić? Jest na to rada. Możesz odpracować swoje zobowiązanie.

Odpracowanie długów to potoczna nazwa programu świadczeń zamiennych, prowadzonego przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej od 2011 roku. Jeśli ktoś wynajmuje lokal komunalny bądź socjalny, ma dług czynszowy - może wziąć w nim udział i odpracować swoje zobowiązanie. O korzyściach takiego rozwiązania przekonały się już dziesiątki mieszkańców Jeleniej Góry.

- W programie wzięły udział i takie osoby, które miały nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych długu i dzisiaj „wyszły na prostą”, mają czyste konto. Były także takie osoby, które po spłacie tak dużego zobowiązania (choć w rzeczywistości składały się na nią 3 formy: świadczenie zamienne, częściowa spłata gotówkowa i częściowe umorzenie) odzyskały tytuł prawny do lokalu i wykupiły go z 99 proc. bonifikatą – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Na przestrzeni czasu w programie świadczeń zamiennych zmienił się zakres zadań, i liczba osób biorących w nim udział. Oczywiście nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma już dłużników. Raczej brakuje chętnych.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że świadczenia zamienne w świetle prawa nie są „pracą”. Nie ma wypłacanego wynagrodzenia, wykonanie zadania redukuje zadłużenie, dlatego osoba odpracowująca swój dług nie straci innych świadczeń i form wsparcia. Do tego ZGKiM jest elastyczny przy ustalaniu grafiku.

- To nie jest tak, że ktoś przychodzi przez cały miesiąc od godziny 6:00 do 14:00. Jeżeli ktoś ma możliwość wykonywania takich zadań dwa razy w tygodniu, po 6 godzin, to my się dostosujemy. Jeśli ktoś chce szybciej zniwelować swoje zadłużenie, będzie przychodził częściej – tłumaczy J. Lenard.

W ramach świadczeń zamiennych można obecnie wykonywać prace budowlane, związane z utrzymaniem czystości w mieście bądź stróżowanie. Więcej informacji na ten temat można zasięgnąć w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Twoja reakcja na artykuł?

19
73%
Cieszy
1
4%
Dziwi
2
8%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
8%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudny dojazd do SP 3

Wirtuozi jazzu

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 5-09-2018 8:18
Wykupiły mieszkania i dalej nie będą płacić aj jak wezmą pożyczkę to ich dzieci będą jeszcze spłacać
~dfasfdsfsa 6-09-2018 14:38
do: ~ (8:18)
Dokładni, wykup na własność nie ma uzasadnienia ekonomicznego, to głupota.
~TypowyJanusz 6-09-2018 16:37
tak pewnie,normalni ludzie np. z jednym dzieckiem zaiwaniają na czynsz,prąd,gaz,przedszkole itd. bez 500+ i zapomóg a patole z czwórką dzieci i 500+,darmowy węgiel,dodatki i zasiłki i jeszcze czynsz można sobie odpracować dwa razy w tygodniu w przerwach między ciągiem alkoholowym,brawooo,mój kraj taki piękny
~ 6-09-2018 17:09
Taa jasne już widzę jak taki menel co nie płaci idzie odrabiać czynsz.Tacy to opie..nie wyssali z mlekiem matki i ojca
~abc 6-09-2018 20:53
Noooo przeważnie już ich widzę.Jakby im zapłacili tez nie byłoby wielu chętnych lepiej wyciągać łapę w MOPsie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Dyski do remontu

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
758
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%