Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 9482
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Możesz zacząć oszczędzać i zarabiać nawet teraz – oto, jak założyć lokatę w banku

Środa, 18 października 2023, 16:58
Aktualizacja: 16:59
Autor: ts
Polska: Możesz zacząć oszczędzać i zarabiać nawet teraz – oto, jak założyć lokatę w banku
Fot. ts
Pieniądz robi pieniądz – ten krótki zwrot najlepiej opisuje zasadę działania lokat bankowych. Dlatego jeśli masz wolne środki na koncie rozliczeniowym, zaskórniaki w skarbonce lub jeżeli szef wypłacił ci premię, pomyśl o inwestycji. Lokata bankowa to bezpieczny sposób na pomnażanie swojego kapitału i może założyć ją każda pełnoletnia osoba. Dowiedz się o niej więcej!

Lokata w banku – co to takiego?
Lokata to produkt bankowy chroniący przed utratą wartości kapitału oraz umożliwiający jego pomnażanie i generowanie zysków. Jest ona zakładana poprzez zawarcie umowy między bankiem (oferentem) a jego klientem – może być nim osoba fizyczna lub firma.

Na czym polega specyfika lokaty bankowej?
Bank i jego klient zawierają umowę, na mocy której ten drugi wpłaca określoną kwotę na wskazany rachunek bankowy – jest to właśnie lokata pieniędzy. W umowie tej jest:
• wskazany dokładny czas jej trwania – może to być tylko miesiąc, kwartał, pół roku lub rok;
• określone konkretne oprocentowanie kapitału naliczane w skali roku – odsetki naliczane od pieniędzy wpłaconych przez klienta są mu wypłacane po zakończeniu umowy.
Klient może w dowolnym momencie zażądać zwrotu wpłaconego kapitału – ciągle stanowi on jego własność. Jednak zrywając umowę przed terminem, sporo traci. Odsetki, które do tego momentu zarobiły jego pieniądze, przepadają w całości lub w określonej części na rzecz banku.
Lokata to popularny i uczciwy produkt bankowy. Zakłada się ją na podstawie przejrzystej umowy i na jasnych warunkach. Klient wie też od razu, ile zarobi, jeśli nie zdecyduje się zażądać wcześniejszej wypłaty kapitału.

Jakie jest ryzyko straty pieniędzy wpłaconych na lokatę?
Zerowe – w przypadku przeciętnego zjadacza chleba, który nie ma zamiaru inwestować setek tysięcy złotych. Jego pieniądze chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest on zabezpieczeniem kapitału znajdującego się zarówno na kontach oszczędnościowych, osobistych, jak i właśnie na lokatach. Jak działa gwarantowana przez niego ochrona?
Jeżeli bank zbankrutuje, to ci, którzy mieli w nim konta oraz lokaty i tak otrzymają swoje pieniądze. Każdej takiej osobie będzie wypłacona kwota do 100 tys. euro (jej wysokość będzie adekwatna do wysokości oszczędności). Niestety tyle samo pieniędzy dostaną też ci, którzy przechowywali w bankach większe pieniądze.

Rodzaje lokat bankowych – czy różnią się od siebie?
Oszczędzać może każdy – także ten, kto nie chce na zbyt długi czas wiązać się umową z bankiem. Na lokacie można też umieścić tylko 1000 zł lub kilkanaście tysięcy złotych. Oferta banków jest wszechstronna, przez co każdy lubiący oszczędzać, może to robić. Do wyboru są lokaty:
• krótkoterminowe – zwykle tym terminem określa się umowy trwające nie dłużej niż rok;
• długoterminowe – zakładają one umieszczenie kapitału na lokacie na więcej niż 12 miesięcy;
• jednodniowe i overnight – te pierwsze trwają jeden dzień, a te drugie zaledwie noc – pieniądze na koncie lokaty pojawiają się wieczorem, a rano inwestor (czyli klient banku) otrzymuje je z powrotem i to z odsetkami;
• rentierskie – w przypadku takiej lokaty klient banku regularnie otrzymuje naliczane odsetki – jeszcze przed końcem umowy.

Po jej wygaśnięciu inwestor dostaje na swoje konto sam kapitał. Oferta lokat rentierskich jest skierowana zwykle dla zamożniejszych osób – banki wymagają zainwestowania większego kapitału;
• odnawialne – kiedy kończy się okres trwania takiej lokaty, jest ona automatycznie przedłużana;
• internetowe – zakłada się je online. Jeśli i ty chcesz zacząć oszczędzać, jednocześnie nie ruszając się z domu, to sprawdź lokaty internetowe na finanse.rankomat.pl;
• progresywne – ich oprocentowanie regularnie wzrasta;
• automatyczne – bank sam zakłada taką lokatę wtedy, kiedy ilość pieniędzy na koncie klienta osiągnie wymagany limit;
• z funduszem – kapitał wpłacony na taką lokatę jest dzielony na dwie części. Jedna z nich jest traktowana standardowo – jako depozyt, od którego nalicza się odsetki. Natomiast druga jest inwestowana – zgodnie z wybranym planem inwestycyjnym.

Zyski z takiej lokaty mogą być większe niż ze standardowej, jednak można też na niej stracić. Więcej o tym produkcie bankowym przeczytasz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-z-funduszem/.

Jak założyć lokatę internetową?
Ci, którzy korzystają z bankowości elektronicznej, częściej decydują się na e-lokaty niż na wizytę w banku. Aby znaleźć najlepszy produkt bankowy, można skorzystać z intuicyjnej porównywarki. Pozwala ona na porównanie kilku lub kilkunastu ofert lokat i wybranie takiej, która gwarantuje największy zysk w możliwie najkrótszym czasie.
Zawarcie umowy z bankiem trwa zwykle kilka minut. Klient musi jedynie wejść na jego stronę, wybrać produkt o interesujących go parametrach, wypełnić wniosek, przesłać go oraz przelać pieniądze na wskazany rachunek.
Dlatego jak tylko podejmiesz decyzję o tym, że zaczynasz oszczędzać, idź za ciosem. Usiądź przed komputerem, skorzystaj z aplikacji na smartfonie, załóż lokatę i za kilka miesięcy odbierz więcej pieniędzy, niż wynosił twój początkowy kapitał

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
50%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
451
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group