MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Monar otworzy oddział dzienny dla alkoholików?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 9:17
Aktualizacja: 15:47
Autor: Angela
Fot. Angela
Urząd miasta przekazał Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Jeleniej Górze pomieszczenia po byłej przychodni Doktor w budynku przy ulicy Wolności. Na tę decyzję Monar czekał pół roku. Teraz planuje otworzyć tam dzienny oddział dla alkoholików. W najbliższym czasie kierownictwo złoży wniosek na konkurs ogłoszony przez NFZ.

Chodzi o pomieszczenia po byłej przychodni Doktor mieszczące się w drugiej części budynkuprzy ulicy Wolności 70., gdzie funkcjonuje Monar. Pozyskanie nowych pomieszczeń umożliwi placówce rozwinięcie działalności o oddział dzienny dla osób uzależnionych od alkoholu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji miasta, ciszymy się i teraz czekamy na ogłoszenie przez NFZ konkursu, dzięki któremu moglibyśmy zabezpieczyć środki na rozszerzenie naszej działalności. Mamy wstępne informacje, że konkurs ma zostać ogłoszony niebawem, ale czy tak się stanie, czas pokaże – mówi Żaneta Marmon - Leśniak, kierownik poradni profilaktyki i terapii uzależnień Monar w Jeleniej Górze.

– Gdyby udało nam się pozyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, w przekazanych pomieszczeniach od czerwca zacząłby funkcjonować oddział dzienny czyli minimum pięć godzin przez pięć dni w tygodniu zajęć zorganizowanych dla osób uzależnionych od alkoholu NFZ daje możliwość, by na tym oddziale przebywali również hazardziści czy osoby z uzależnieniem mieszanym czyli nadużywający alkoholu i narkotyków.

Wcześniej nie było warunków do prowadzenia takich zajęć, dlatego ich nie prowadzono. Teraz jest jednak wszystko na dobrej drodze. Oddziały dzienne są w Głogowie, we Wrocławiu i w Legnicy, dlatego żaden mieszkaniec Jeleniej Góry nie ma szans by na taki oddział się dostać.

W planach Monar ma również zmianę obecnego, obskurnego wejścia do placówki na to, z którego korzystała przychodnia Doktor.
– Obecne wejście odstrasza, na razie też ZGL odmawia nam remontu tego budynku. Jesteśmy w stanie partycypować w kosztach remontu tej klatki schodowej, natomiast nie mamy szans dostosowania wejścia do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo jest to obiekt zabytkowy i niewiele da się tu zrobić. Gdybyśmy zamontowali wciągarkę przy wejściu to najprawdopodobniej przez noc zostałaby ona wyniesiona na złom przez złodziei – mówi Żaneta Marmon- Leśniak.

Przy wejściu z drugiej strony budynku można zrobić podjazd łamany na trzy i spokojnie dostosować go dla niepełnosprawnych. Pacjenci mogliby wówczas przejechać do poradni przez klatkę schodową w budynku. Jest bowiem możliwość przejechania wózkiem czy chodzikiem między poradniami.

Jak mówi kierownictwo, już pojawiają się zapisy na nowy oddział dzienny, który miałby ruszyć od czerwca br. Pacjenci oddziału dziennego mieliby po pięć godzin dziennych zajęć zorganizowanych od poniedziałku do piątku. W ramach tych zajęć byłyby trzy grupy terapeutyczne, zajęcia aktywizujące również zawodowo czy wyjścia do teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Alarmy bombowe

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Ulica Krakowska gotowa

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Marek6 19-04-2010 9:46
Przy okazji tego art. może warto by podać kontakt telefoniczny i napisać szerzej o działalności tego stowarzyszenia.
~Obywatel 19-04-2010 10:46
Dobrze że rozszerzają funkcjonalność miejsca gdzie ludzie mogą szukać pomocy bez deprywacji i opieszałości ze strony ludzi których prosi się o pomoc. "Człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł"
~ 19-04-2010 11:03
No to już wiem gdzie starego wysłac jak mu się będzie w domu nudziło :D
~jac 19-04-2010 12:15
uważam że pomysł bardzo dobry, oby tylko ci biedni uzależnieni chcieli tam przebywać :(
~olo 19-04-2010 13:01
No tak dla pijaków nowa siedziba a dla osób kalekich ruina po straży miejskiej. Szkoda gadać
~laleczka 19-04-2010 14:00
a fajnie by było zaznaczyć czy będzie to płatne czy nie??i faktycznie jakiś kontakt.
~Kamila2 19-04-2010 14:13
Monar jest bezpłatny. Super że otwierają ten ośrodek, osób uzależnionych od alkoholu nie brakuje niestety, ale teraz przynajmniej będą mieli gdzie szukać pomocy.
~(~) 19-04-2010 17:31
jest jeszcze MOPS i MSWiA w Cieplicach
Paula 20-04-2010 22:31
zawsze jest ten sam problem trzeba chcieć nie można nikogo wysyłać na takie leczenie na siłę
Paula 20-04-2010 22:34
zawsze jest ten sam problem trzeba chcieć nie można nikogo wysyłać na takie leczenie na siłę
~BRAWO 28-04-2011 8:26
Brawa dla Monaru,fantastycznie że będzie,coraz więcej ludzi i młodzieży ma problemy,może to im pomoże a w nagrodę niech pacjenci odremontują budynek i każdy będzie zadowolony !!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pustostan po premierze

Uhonorowali krwiodawców

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Rozbudowa szpitala  

Odkrycia w kościele

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
76
Tak
38%
Nie
53%
Nie wiem
9%