MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mokry skarb ze źródła

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 26 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
W Jeleniej Górze wody na razie nie zabraknie, ale odcięcie jej dopływu do ogródków działkowych nie jest wykluczone. W ościennych gminach już wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z płynu.

– W najlepszej sytuacji są mieszkańcy śródmieścia i Zabobrza. Woda do nich dostarczana jest z ujęcia w Grabarowie. Tam jest jej wystarczający zapas – mówi Stanisław Dziedzic, prezes spółki „Wodnik”, która zaopatruje w wodę większość mieszkańców stolicy Karkonoszy.

– Gorzej jest w części Cieplic zaopatrywanej z ujęcia w Górzyńcu. Tam wody zaczyna brakować – dodaje prezes Dziedzic. Trzeba było obniżyć jej ciśnienie, ale – jak dotąd – nie było skarg, że powoduje to kłopoty u odbiorców. A zmniejszone ciśnienie może, na przykład, spowodować fakt, że nie będą włączały się urządzenia grzewcze.

Tymczasem znaczne ograniczenie w użyciu wody zastosowano w gminie Podgórzyn. Tam został wprowadzony zakaz podlewania ogródków działkowych. Powód: wodny deficyt w ujęciu na potoku Myja.
Studnie zaczynają wysychać także w gminie Jeżów Sudecki. Strażacy ochotnicy uzupełniają je. Dowożą też wodę na Górę Szybowcową.

Z racjonowania wody do podlewania ogródków nie są zadowoleni działkowcy. – Nie mogę pozwolić na to, żeby rośliny wyschły – mówi Grażyna Dobrucka z ogródków przy ulicy Mickiewicza. Woda płynie tam, co prawda, z sąsiedniego stawu, ale jego poziom obniża się. Jeśli susza potrwa jeszcze kilka tygodni, nie będzie czym podlać działkowych upraw.

W Jeleniej Górze na razie restrykcyjnych kroków nie zastosowano. – Z tego, co wiem, mieszkańcy rozsądnie podchodzą do problemu i ograniczają zużycie wody na przykład do podlewania działek, czy też mycia samochodów – zaznacza Stanisław Dziedzic.
Jednak są także odwrotne przypadki. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma wodomierzy, a za wodę płaci się ryczałtem, można zobaczyć podłączone do kranów szlauchy, przez które płyn leje się litrami.

„Wodnik” nie wyklucza, że w przypadku przedłużającej się suszy, odetnie dopływ wody do ogródków, które zasilane są z sieci miejskiej. – Liczymy na wyrozumiałość i apelujemy do mieszkańców o rozsądne odkręcanie kranów – dodaje prezes Dziedzic.

Samochody lepiej jest umyć w myjniach, które zużywają znacznie mniej płynu i czyszczą skuteczniej. Jak się dowiedzieliśmy, koszt umycia auta to około 10 – 12 złotych. Stali klienci mają rabaty.

<b> Woda w liczbach </b>
Jak nam powiedział Stanisław Dziedzic, odbiorcy „Wodnika” zużywają zwykle około 40 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę. Latem zużycie zwiększa się nawet do 15 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Nowy man dla OSP

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~prześmiewca 26-07-2006 9:36
Płyn to nie woda
~Bezrobotny 26-07-2006 10:30
Czy Wodnik również szuka oszczędności u siebie? Straty na sieci wodociągowej którą gospodarzy Wodnik,wynoszą około 30 procent.
~mzk 26-07-2006 10:38
a ja tam mam gdzies pana wodnika dziedzica, mieszkam w cieplicach i regularnie podlewam swoja dzialeczke, a co !! :)) leje tyle ile uwazam za stosowne, nikt nie bedzie mi mowil jak mam gospodarowac woda, mamy 21 wiek a zachowanai sa jakby nie wiem co sie dzialo!! patrzecie na wlochy tam taka pogoda to najnormalniejsza normalka, a u nas ledwo przygrzalo i juz jaki lament, brak slow co jest w tej polsce. zaraz nam jeszcze powiedza za tydzien ze woda w polsce wyschla i trzeb aja sprowadzac z rosji &lt;buahahha&gt; paranoja...
~rycho 26-07-2006 10:52
Juz niedlugo,jeszcze kilka dni i problem zniknie.Jestem za tym aby oszczedzac wode,to jest zrodlo zycia.Jestem wrogiem mycia samochodow kolo domu ,kolo garazy.Co na to ochrona srodowiska.
~rys 26-07-2006 14:45
mzk,jesteś porabany.
~do rys 26-07-2006 16:56
chlopie powiedz cos konkretnego a nie tylko potrafisz obrazac??
~rys 27-07-2006 14:26
mzk,jestes porabany,powtorze to tysiac razy.
~papla 27-07-2006 19:52
No sory ale czasem bez wody nidy rydy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg rozstrzygnięty

Była gala z nagrodami

Gala Senioraliów

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%