MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Mokra robota

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 7 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2007, 9:30
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
W Podgórzynie rada gminy nie zgodziła się na drastyczną podwyżkę cen wody. Jeleniogórzanie płacą za płyn więcej, choć radni nie mieli okazji, aby zgodzić się na zwyżkę cen.

25 złotych za metr sześcienny wody i odprowadzenie ścieków mieli płacić mieszkańcy gminy Podgórzyn spółce wodociągowej Związku Gmin Karkonoskich. Na tak bijącą po kieszeni podwyżkę zgody nie wyrazili tamtejsi radni.

Wcześniej, co oczywiste, wiadomość zszokowała mieszkańców, którzy zapowiadali protesty. – Rada w końcu odmówiła zatwierdzenia nowych taryf – mówi wójt Podgórzyna Anna Latto. Stało się tak po analizie kosztów, które – zdaniem podgórzyńskich samorządowców – są niewspółmierne w stosunku do możliwości finansowych ludzi.

Nie oznacza to, że podwyżki nie będzie: cena wody w gminie ma wzrosnąć o około 15 procent, czyli mniej więcej 14 złotych na metrze sześciennym. Jeszcze nie wiadomo, kiedy podwyżka wejdzie w życie.

Takiego komfortu nie mają jeleniogórzanie, którzy – ku swojemu zaskoczeniu – odbierają rachunki za wodę na wyższe sumy, niż jeszcze w grudniu. Powód: podwyżka cen, jaką swoim odbiorcom zafundowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodnik. Za dobrodziejstwo korzystania z wody i odprowadzenie ścieków mieszkańcy stolicy Karkonoszy muszą zapłacić 3 złote i 9 groszy za metr sześcienny. Spółka sprytnie wykorzystała kruczek prawny – przerwę pomiędzy działaniami rady miasta po wyborach samorządowych.

Kiedy spółka Wodnik przesłała propozycję zmian w cenniku, nowa rada jeszcze się nie ukonstytułowała, a poprzednia – już nie istniała. Z nowym cennikiem zapoznała się jedynie komisja gospodarki komunalnej, a na przedstawienie projektu na forum rady zabrakło czasu (jest to 45 dni od dnia wniesienia projektu – o takim terminie wspomina ustawa o zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków).

Wodnik uzasadnia decyzję rosnącymi kosztami oraz inflacją. Zapowiada też, iż za podwyżką pójdzie polepszenie się jakości wody w kranach, głównie po oddaniu do użytku stacji uzdatniania wody ze zbiornika w Sosnówce oraz głębinowych odwiertów z ujęcia w Grabarowie.

Tym samym Jelenia Góra dołączyła do tych miast na Dolnym Śląsku, gdzie woda kosztuje najwięcej. Mniej płacą wrocławianie (2, 75 zł), legniczanie (3, 04 zł) oraz mieszkańcy Zgorzelca (2, 82 zł).

Ogłoszenia

Czytaj również

Krakowska w budowie

Podgórna zarośnięta!

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~miszkaniec 7-03-2007 9:51
"Wodnik"wymaga gruntownej reformy, także personalnej.Poziom kompetencji pracowników administracji jest żenujący,zaś uzasadnieniem wzrostu kosztów opłat są inwestycje kosztowne,i zarazem uciążliwe dla usługobiorców/ przeniesienie działu obsługi do adaptowanego pawilonu w Cieplicach/.Zdumienie budzi ilość zatrudnionych w tym obiekcie, w kontekście komputeryzacji stano-wisk. A za to płacimy!!!! '
~małpka ma 7-03-2007 11:02
bo tam niema "dzidzica" od wody i scieków,do okulisty z nim.
~do red. 7-03-2007 11:08
czy to dobrze napisaliście? 25,00zł , 14,00zł? kogo na to stać?
~matematyk 7-03-2007 11:16
jeśli cena ma wzrosnąć o 15% czyli o ok. 14 złotych (jak wynika z artykułu) - to teraz cena wynosi ok. 93 zł? i to jest za metr sześcienny czy całą cysternę?
~odbiorca 7-03-2007 11:46
A który z tych "spryciarzy" Wodnika zapłaci za zmarnowanie w lutym ogromnej ilości wody w Cieplicach? Kiedy szanowna "derekcja" poinformuje wreszcie nas, fundatorów tej karygodnej malwersacji, kto zawinił i kto za to zapłacił? Czyżby te straty "wciśnięto" w opisaną wyżej, złodziejską podwyżkę?
~Realista 7-03-2007 13:12
Ile w końcu będzie kosztowała woda w Podgórzynie ?Jeżeli 14 złotych na metrze sześciennym to prawda to Jelenia Góra długo nie dojdzie do tego poziomu , chyba że koszty inwestycji w Sosnówkę , stację uzdatniania i rurociągi przesyłowe będzie się chciało szybko zamortyzować.W tej sytuacji pisanie o groszowych podwyżkach jest bez sensu.
~Ryszard 7-03-2007 13:31
Za brak wody dwa tygodnie temu odpowiedzialny jest p.Dziedzic.Brak nadzoru nad zasuwami które ktoś odkręcił.Strach pomyśleć co byłoby gdyby dostał się tam ktoś niepowołany.
~jerry 7-03-2007 13:45
zgadzam się z Wami trzeba tam przewietrzyć
~Bezrobotny 7-03-2007 19:19
A co by było jakby Talibowie nasypali cjanku potasu do sieci?
~Tajniak 8-03-2007 8:17
do bezrobotny : CBŚ już się tobą interesuje .
~zorientowany 8-03-2007 9:39
A to by było ,że musieliby nasypać około 1 tony cyjanku

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Niewybuch w Złotoryi

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
93
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%