MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Moja Mała Ojczyzna – wielki finał II edycji!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 16 czerwca 2011, 8:38
Aktualizacja: 8:45
Autor: agrzywacz
Fot. Krzysztof Kręcichwost
Zakończyła się II edycja projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie”, w którym w tym roku udział wzięło 14 szkół. Projekt zakończył się w miniony weekend Zlotem Gwiaździstym. Pierwsze miejsca za całokształt wywalczyły: Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych i Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze.

Na podsumowanie projektu do hotelu Chojnik w Zachełmiu uczniowie docierali różnymi trasami. Tam czekały na nich gorące kiełbaski. Wszyscy też otrzymali odznaki projektu, na które pracowali cały rok szkolny oraz pamiątkę – breloczek w postaci kompasu.

- Aby otrzymać odznakę należało uzyskać 50 punktów chodząc po górach, zwiedzając zamki średniowieczne, odwiedzając instytucje kultury i miejsca atrakcji turystycznych. Uczniowie, którzy w roku ubiegłym zdobyli odznakę I stopnia – zieloną, w tym roku mogli starać się o odznakę II stopnia - srebrną. Do odznak otrzymywali też legitymacje imienne – mówi Kazimiera Pitera, pomysłodawczyni i koordynator projektu.

W bieżącym roku szkolnym odznaki I stopnia zdobyło 280 uczniów a II stopnia 78 osób. Najwięcej z nich odebrali uczestnicy z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze – łącznie aż 138 sztuk.

Oprócz zbierania punktów uczniowie uczestniczyli też w potyczkach międzyszkolnych. Każda szkoła organizowała jedną taką potyczkę, a uczestniczyła we wszystkich. W rywalizacji konkursowej na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył ZST „Mechanik”, a na poziomie szkół gimnazjalnych – Gimnazjum Nr 1 w Jeleniej Górze.

- Oprócz rywalizacji w konkursach organizatorzy, tak jak i w roku ubiegłym, oceniali zaangażowanie szkół w realizacji zadań projektu. Każda szkoła pisała sprawozdanie wykazując w nim ilość działań, zdobytych odznak, nauczycieli zaangażowanych w danej szkole w projekcie i informację o realizacji projektu na stronie internetowej swojej szkoły – mówi Kazimiera Pitera.

Zdaniem organizatorów, najciekawiej swoje działania prezentowało Gimnazjum nr 3, następnie „Mechanik” i "Ekonom".

Za całokształt wśród szkół ponadgimnazjalnych I miejsce i puchar Prezydenta Miasta Jeleniej Góry jury przyznało Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. II miejsce zdobył Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych, a trzecią lokatę wywalczył ZST „Mechanik”.

W szkołach gimnazjalnych I miejsce i puchar Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Pani Anny Ragiel zdobyło Gimnazjum nr 1, II miejsce wywalczyło Gimnazjum nr 3, a III miejsce Gimnazjum w ZSO nr 1.

Podziękowania i upominki otrzymali koordynatorzy i nauczyciele współpracujący z koordynatorami. Dla dyrektorów szkół przygotowano natomiast listy gratulacyjne. Ponadto wszystkie szkoły otrzymały pakiety książek związanych z regionem wydanych przez AD REM i 10 map wydawnictwa „Plan”. Dodatkowo uczniowie, którzy posiadają odznaki projektu i legitymacje imienne mogą w tych wydawnictwach kupować z dużą zniżką.

Wśród szkół obecnych na zakończeniu projektu, rozlosowano także nagrodę Pani Elżbiety Zakrzewskiej, posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Szczęście dopisało tym razem ZSLiZ nr 2, popularnej „Handlówce”, której uczniowie zostaną zaproszeni na ognisko w DW „Przedwiośnie” w Kowarach.

Na zakończenie Kazimiera Pitera podziękowała organizatorom projektu, w tym Pani Barbarze Latosińskiej, głównemu specjaliście w Wydziale Edukacji i Polityki Społecznej Miasta Jeleniej Góry, Pani Alicji Raczek dyrektorowi Książnicy Karkonoskiej, oraz Pani Julicie Zapruckiej, dyrektorowi Domu G.Hauptmanna i Panu Tomaszowi Cel, pracownikowi tej instytucji.

- Najbardziej zaangażowani uczestnicy projektu, uczniowie, koordynatorzy i organizatorzy projektu 13 czerwca wyjechali do zaprzyjaźnionego z Domem G.Hauptmanna, miasta Oybin w Niemczech. Podziwiali tam piękną kurort Oybin, zabytkowy kościół oraz ruiny zamku i klasztoru – mówi Kazimiera Pitera.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

"Artysta" słono zapłaci

Powstaje rondo w Mysłakowicach

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Jelonków trochę mniej

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Remont ulicy Ogińskiego  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%