MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Moja Mała Ojczyzna II. Przygoda rozpoczęta!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 7 października 2010, 8:42
Aktualizacja: 8:42
Autor: Angela
Fot. Organizatorzy
Wszystkie jeleniogórskie szkoły ponadgimnazjalne, łącznie 10 placówek, wzięły udział w Rajdzie Lingwistycznym w ramach II edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie”. Uczestnicy rywalizowali między sobą, prezentując w wybranym języku obcym karkonoskie schroniska, robiąc zdjęcia i śpiewając. Pierwsze miejsce wywalczyło II LO im. C.K.Norwida.

Pierwszą potyczkę w tym roku zorganizował w ramach projektu Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Był to II Rajd Lingwistyczno-Krajoznawczy. Żadnej za szkół nie zniechęcił i nie wystraszył deszcz, który padał przed rajdem, ale przez ulewę organizatorzy musieli nieco zmodyfikować trasę.

Ostatecznie wszyscy uczniowie rywalizowali na trasie: Świątynia Wang – Stara Polana – Domek Myśliwski – Samotnia. Każdą szkołę reprezentowały siedmioosobowe uczniowskie zespoły: po trzy osoby na trasie z językiem angielskim z opiekunem, trzy osoby na trasie z językiem niemieckim z opiekunem, oraz po jednym uczniu na trasie „dla fotografów”.

Uczestnicy tras językowych prezentowali w języku obowiązującym na trasie informacje o karkonoskich schroniskach : Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Odrodzenie, Samotnia, Domek Myśliwski, Na Śnieżce, Szrenica, Kochanówka, Kamieńczyk, Hala Szrenica. Rozwiązywali quiz o zwierzętach chronionych w Karkonoszach, a także jako reprezentacja szkoły wzięli udział w konkursie piosenki turystycznej, której prezentacja odbyła się przy ognisku – mówi Kazimiera Pitera, organizatorka i pomysłodawczyni projektu „Moja Mała Ojczyzna”.

Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Karkonoski Park Narodowy zaprosił wszystkich uczestników do obejrzenia oryginalnego filmu o Karkonoszach. Po projekcji uczniowie mogli po raz kolejny wykazać się znajomością karkonoskich schronisk, rozpoznając je na starych i współczesnych fotografiach. Prawidłowe odpowiedzi Żaklina Antczak z KPN nagrodziła drobnymi upominkami.

- Po przejściu urokliwego odcinka wzdłuż kotła Małego Stawu do Samotni, wszyscy wreszcie mogli posilić się długo oczekiwanym pysznym bigosem i ciepłą wysokogórską herbatą. Kolejnym i finalnym punktem programu był konkurs piosenki turystycznej. Nie wszyscy odważyli się zaśpiewać. Najciekawiej zaprezentowali się chłopcy z Mechanika i zespół z Ekonoma – mówi K. Pitera.

Zadania były oceniane na trasach przez germanistów i anglistów ze wszystkich szkół pod kierunkiem Moniki Wachowicz i Ewy Łapot, które odpowiadały merytorycznie za trasy ze strony organizatora. Piosenkę turystyczną natomiast oceniało jury w składzie: Bartosz Ostapiuk, Paweł Dernoga i Małgorzata Pawlak.

Pierwsze miejsce za całokształt wywalczyła reprezentacja II LO im. Norwida, a tuż za nimi uplasowała się reprezentacja ZSET oraz ex aequo „Mechanik” i Zespół Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych. Za przygotowanie i przejście tras odpowiadali: trasa niemiecka – Ewa Łapot, Piotr Paliński i Paweł Maczel; trasa angielska – Monika Wachowicz, Małgorzata Pac, przewodnik sudecki gościnnie wspierający ZSET i Edyta Judzińska. Nad całością czuwały: Komandor Rajdu – Kazimiera Pitera i Honorowy Komandor Rajdu – Joanna Marczewska, Dyrektor Zespołu Szkól Ekonomiczno-Turystycznych oraz wicedyrektor Książnicy Karkonoskiej Alicja Raczek.

Uczestniczy już zadeklarowali chęć uczestniczenia w kolejnej edycji rajdu.
Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do pań: Małgorzaty Pac Żakliny Antczak.

Patronem medialnym imprezy jest Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

W cieniu pandemii

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~kia 7-10-2010 11:31
ciekawa jestem ile smieci , pustych butelek pozostalo po krzakach ,widelczykow i talerzykow z plastiku. Bedzie co sprzatac pod haslem sprzatamy gory
~sonia 7-10-2010 13:26
Komandor rajdu - perła polskiej edukacji- szczyt szczytów!!!
~etam 7-10-2010 21:08
co ty kia, ekonom nie pije, ekonom się modli:)
~mycia 8-10-2010 16:22
Kia... do twojej informacji... wszelkie śmieci zostały sprzątnięte. Nie wierzysz... masz problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Uczniowie dostaną laptopy

Jakie zmiany w szkołach i przedszkolach od września?  

Laptopy do nauki on–line

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
765
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%