MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Modlitwa, skupienie, rzeczywistość

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Piątek, 16 kwietnia 2010, 8:10
Aktualizacja: Sobota, 17 kwietnia 2010, 16:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jutro o godzinie 8. 56 rozpocznie się w kościele św. Erazma i Pankracego Msza Święta w intencji Zmarłych w katastrofie lotniczej. Nabożeństwo zaplanowano dokładnie o tej samej porze, kiedy 10 kwietnia rządowy tupolew z Prezydentem RP na pokładzie rozbił się podchodząc do lądowania w Smoleńsku.

- Chcemy w ten sposób pomodlić się o światłość wiekuistą dla tych, którzy odeszli w tej tragedii – mówi ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego. – Pragniemy prosić Pana Boga o moc przetrwania dla rodzin Ofiar – dodaje.

Polska przeżywa tymczasem siódmy dzień żałoby narodowej przedłużonej do niedzieli, do godz. 24. Jeszcze dziś można w Pałacu Prezydenckim pokłonić się przed trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich. Jak donosi prasa lokalna, wczoraj hołd prezydenckiej parze oddali Dolnoślązacy. Nie było wśród nich oficjalnej delegacji ze stolicy Karkonoszy.

Wielu mieszkańców Jeleniej Góry i okolic wybiera się na uroczystości żałobne do Krakowa, na pogrzeb śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego Żony Marii, nie korzystając ze zbiorowych wyjazdów. Ludzie planują też na własną rękę dostać się do Warszawy na żałobną Mszę Świętą na placu Piłsudskiego.

Policjanci przypominają o utrudnieniach w ruchu w Krakowie, gdzie już jutro od godz. 17 można spodziewać się wyłączenia z ruchu ulic w centrum miasta. W niedzielę całkowicie zamknięte zostaną trakty w okolicach Wawelu. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych czuwać ma dwa i pół tysiąca policjantów.

Podobną koncentrację sił przewiduje się w Warszawie, gdzie jutro na placu Piłsudskiego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar katastrofy. Tam także z ruchu policja wyłączy część ulicy Starego Miasta i wprowadzi ograniczenia w parkowaniu. Stróże prawa radzą, aby do minimum ograniczyć poruszanie się po obydwu miastach własnymi samochodami. Niektóre ulice będą zamykane okresowo na czas przejazdu delegacji zagranicznych. Będą też znaczące ograniczenia w działaniu komunikacji miejskiej.

W całej Polsce od jutra obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 12 ton. Specjalne połączenia z Warszawą i Krakowem uruchomili przewoźnicy kolejowi. Aby z skorzystać z tych pociągów, trzeba z Jeleniej Góry dojechać do Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Trudna sytuacja Świeradowa Zdroju  

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~bacio 16-04-2010 9:48
Tak jutro zegnamy was.....
~ 16-04-2010 10:25
TAK FAKTY SIE MAJA CO TYLKO RATUSZ I TA CALA ELITA CIERPI ?CZEGO ZWYKLYCH LUDZI KTORZY NAPEWNO Z CALA PEWNOSCIA BARDZIEJ I SZCZERZE UBOLEWAJA ,NAS NIKT NIE PYTA NIE FILMUJE ,NAWET Z UKRYCIA BRAK UJEC O CIERPIENIU ZWYKLYCH SZARYCH LUDZI ,JESLI CHODZI O TO CO W WASZEJ GAZECIE WIDZIMY TO TE SAME TWARZE Z URZEDOW .SZKODA PIENIEDZY NA WASZA PRASKE
~kamilek 16-04-2010 10:59
całe szczęscie bo już mam dośc tego kabaetu przynajmniej wszystko wroci do normalności
~ 16-04-2010 11:51
A wiec wkrotce koniec zaloby...Polacy beda sie znow nienawidziec, beda w nadmiarze pic alkohol, krasc, wyrzucac butelki i opony do lasu....znow pojawia sie wiadomosci o pijanych kierowcach...w niedziele zamiast w gory zacznie sie znow chodzic do Tesco... Nie wierze, zeby ta ogolna zaloba narodowa-teraz tak pielegnowana i czesciowo histeryccznie rezyserowana miala jakikolwiek wplyw na zycie po zalobie.
~ 16-04-2010 13:16
MASZ RACJE I TAK ZARAZ BEDZIE TAK SAMO A MOZE GORZEJ ZLASZCZA ZE WIDUJEMY NASZCH URZEDAKOW I WIDZIMY ICH NIBY WIELKIE PRZEJECIE ALE TYLKO NA FOTKACH I DAMI FALSZ I OBLUDA BO NA CODZIEN FAJNIE SIE RELAKSUJA NA SPOTKANKACH ,NASZA NIE ROZLACZNA ODRA TRZABYLO POKONCZYC STUDJA AKTORSKIE BO NAWET AUTENTYCZNIE IM SIE TO UDAJE UDAWAC
~do 11.51 16-04-2010 14:16
To od Ciebie samego zależy czy ta tragedia coś w Tobie zmieni i to dotyczy nas wszystkich. To takie Polskie - winić zawsze innych .Jeśli coś ma się zmienić na lepsze to musimy sobie uświadomić, że wszystko zależy od nas samych.Choć znajdą się tacy, którym odpowiada taki styl życia i nie do końca rozumieją słowo DEMOKRACJA a ono nie polega tylko na całkowitej wolności ale też na przestrzeganiu norm społecznych.
~` 16-04-2010 15:44
Oj Kamilek, co ty wypisujesz???
~Schengen 16-04-2010 23:47
Tragedia ! bezapelacyjnie. Ale jak bardzo wykorzystana już i przez najbliższe miesiące i lata. Tak ważna pomoc materialna i psychologiczna w takich przypadkach dociera do Rodzin raczej majętnych. A gdzie ta pomoc dla szarych zjadaczy chleba ? Bo po cichu? Bo na "czarno" ? Niech płynie rzeka pieniędzy, ale do wszystkich potrzebujących opieki i wsparcia ! Niech firmy ubezpieczeniowe i Państwo będzie taką troską otaczać każdego, kto miał polisę, kto był na służbie.... Nie jest celem moim odbierać traumy Tym, którzy w Smoleńsku... Jedynie pytam o prawa maluczkich, szarych odchodzących... Czy Pani Minister zdrowia rzuci się pomagać wszystkim ? Tym, którzy po wizycie u Onkologa czekają na badanie tomografem umówione za trzy miesiące ? PIS czy Platforma lub SLD - władza bez różnicy. Kwiaty i żałoba. Dziennikarze stacji TVN lub radia "Z" teraz się wzruszają. Inni snują teorie spiskowe... Obrzydlistwo. Życie, kampania prezydencka, polityka zaraz ruszą znowu.... A "KOWALSKI" ...? Wyć się chce....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Nie ma rady na wandali?

Śmierć na żwirowni

Ławki do remontu

Strażacy kontra barszcz Sosnowskigo

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
642
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%