MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Modele jak autentyki!

Wiadomości: Karpacz
Wtorek, 25 sierpnia 2009, 7:46
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2009, 7:45
Autor: Ola
Fot. Ola
W miniony weekend, na karpackim stadionie miejskim odbył się III Karkonoski Weekend Lotniczy – Ikaria. Organizator imprezy, Aeroklub Jeleniogórski, sprowadził jednych z najlepszych pilotów (na Dolnym Śląsku) obsługujących makiety lotnicze. Zademonstrowano też wyjątkowe możliwości modeli samochodów.

Modelarstwo, bez dwóch zdań, jest sztuką wyjątkową! Choć pochłania ogromną ilość czasu, pozwala na osiągnięcie niebywałych efektów w postaci własnych modeli samolotów lub aut, które są obiektem pożądania każdego, kto je zobaczy. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne makiet - które zazwyczaj są idealnym odwzorowaniem swojego pierwowzoru -ale głównie o możliwości tych miniaturowych maszyn. Taka zabawka potrafi przekroczyć prędkość 100 km/h!

W pełnym pędzie wykonuje zwrot o 180 stopni i w mgnieniu oka jest już w odległości kilometra od miejsca manewru, w którym pozostawia jedynie „spektakularne” tumany dymu. Nie zapominajmy, że maszyny, o których mowa, są napędzane olejem spalinowym!

Jeśli chodzi o modele śmigłowców i samolotów, to wykonanie imponujących figur akrobacyjnych, jak: lot plecowy, spirala, pętla, beczka, korkociąg, ślizgi, a nawet zawiśnięcie w powietrzu, jest w zakresie ich możliwości, co sprawia, że zabawka praktycznie nie różni się od autentycznej latającej maszyny. Co więcej, własnoręcznie składane makiety, w praktyce potrafią więcej niż prawdziwe samoloty, ponieważ człowiek niejednokrotnie nie byłby w stanie wytrzymać takiego przeciążenia – opowiadał prowadzący Ikarię w Karpaczu.

Pokaz modeli lotniczych i samochodów, mogli obejrzeć wszyscy, którzy w sobotnie popołudnie wybrali się na Stadion Miejski, by uczestniczyć w III Karkonoskim Weekendzie Lotniczym Aeroklubu Jeleniogórskiego. Członkowie sekcji modelarskiej Aeroklubu demonstrowali możliwości tych wyjątkowych miniatur, wbrew pozorom wcale nie łatwych w obsłudze. Jak się dowiedzieliśmy od pasjonatów z Jeleniej Góry, by dojść do takiej perfekcji jak piloci, których oglądaliśmy na stadionie, potrzeba wielu lat treningów. Operowanie taką „zabawką” wymaga też ogromnej precyzji, ponieważ jeden błędny ruch, może być brzemienny w skutkach. W sobotę, prowadzący musiał wielokrotnie zwracać uwagę zgromadzonym, by nie wchodzili na murawę służącą za lotnisko, ponieważ rozpędzona kilkadziesiąt km/h metalowa makieta może stwarzać realne zagrożenie nawet pod kontrolą profesjonalnego operatora.

Na szczęście, sobota okazała się dniem niezwykle pozytywnych wrażeń. Można było spróbować swoich sił m.in. w sterowaniu modelem samochodowym, który po stadionie sunął 50 km/h. Natomiast, największy z demonstrowanych modeli, biało-czerwony samolot z silnikiem o mocy 1,5 KM, pilotował jeden z najmłodszych i najzdolniejszych członków Jeleniogórskiego Aeroklubu – Rafał. Wszyscy sterownicy, bez najmniejszej wpadki pokazali na co stać ich „maszyny”, choć podmuchy wiatru utrudniały pilotaż.

Bez wątpienia, po lotniczym weekendzie w Karpaczu, kierownik sekcji modelarskiej, Paweł Pniak, może się spodziewać rzeszy chętnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Prezes DIOZ za kratkami

Ostatnie dni głosowania

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 25-08-2009 8:55
Co to jest OLEJ SPALINOWY? Tak to jest gdy za pisanie artykułu wzięła się osoba mało obyta w tym temacie.
~J.G. 25-08-2009 9:57
No proszę Pawełek górą
~Znany 25-08-2009 10:45
Szkoda tylko że jelonka raz kolejny lotem błyskawicy informuje o takich imprezach , jak widać na zdjęciach tłumów nie było. Szkoda bo chętnie wybrałbym się z dzieckiem.
~ 25-08-2009 11:25
olejem napędowym do silników spalinowych!
conics 25-08-2009 11:31
Byłem, było dość fajnie :-))
~nickt 25-08-2009 13:06
po co informować ze ma coś być, lepiej napisać że było :(
~ 25-08-2009 13:31
"25-08-2009 11:25 | ~ | olejem napędowym do silników spalinowych!" A g**no prawda. Metanol z syntetykiem modelarskim plus nitrometan.
~zizi 25-08-2009 15:55
a ten kolo w tych naciągniętych białych skarpetach z kąd się urwał. Śmiechy jakieś
~model-arz 25-08-2009 17:26
A Ola i tak was Ola-ła "olejem silnikowym" i nie poprawi tekstu. Wiadomo przecież jest "..., że maszyny, o których mowa, są napędzane SILNIKIEM spalinowym."
~ 27-08-2009 10:33
to za co jej płacą???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Mysłakowicach dla turystyki i ochrony przyrody

Ćwiczenia na lotnisku

Zwycięstwo PiS (aktualizacja)

Rekordowy zlot harcerzy

Festyn dla Matki

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
504
Tak
31%
Nie
64%
Nie mam zdania
5%