MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Mocny błysk „Kliszy pamięci”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 15 sierpnia 2009, 20:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 20:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nagrodzona oklaskami sobotnia premiera widowiska „Klisza pamięci” opracowanego podczas trzeciego turnusu warsztatów „Lato w teatrze” to przedostatni akcent przygody ze sceną, zafundowanej przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie oraz jeleniogórski urząd miasta.

Przyznać trzeba, że za sprawą warsztatów i twórcy przedstawienia Jacka Paruszyńskiego dokonało się wydarzenie o randze historycznej. Mimo kilku zapowiedzi a nawet początku realizacji scenariusza, na norwidowskich deskach nigdy wcześniej nie podjęto tematyki związanej z początkami polskiego osadnictwa w Jeleniej Górze, tak ważnym dla tożsamości współczesnych jeleniogórzan. „Lato w teatrze” przyniosło pierwszy efekt sceniczny poszukiwań teatralnej wypowiedzi nawiązującej do tamtych czasów.

Dzięki instruktorom: wspomnianemu Jackowi Paruszyńskiemu, Grażynie Tabor i Tadeuszowi Wnukowi oraz ciężkiej pracy młodzieży, powstał spektakl symboliczny, pokazujący jak młodzi ludzie odbierają dzieje swoich dziadków, którzy w 1945 roku i później przybywali na ziemię nieznaną, nierzadko wyrzuceni z dotychczasowych małych ojczyzn i tu budowali nowe życie i nowy świat.

W tej pielgrzymce przez lata widz towarzyszy młodym aktorom, którzy przeżywają wojenną traumę (bombardowanie), z walizkami (często jedynymi przedmiotami zabieranymi przez repatriantów) maszerują ku nowemu, jadą pociągiem ciągniętym przez tuwimowską „Lokomotywę”. Organizują sobie życie na pełnej rozgardiaszu ulicy, szabrują poniemieckie mienie. W końcu – mają też czas na potańcówkę i seans w kinie. Tu na ekranie zobaczą swoich dziadków, którzy w sierpniu 2009 roku opowiedzą, jak im się żyło jako pionierom Jeleniej Góry.

Przed sztuką Tadeusz Wnuk podkreślił, że koniec warsztatów „Lato w teatrze” to nie koniec edukacji teatralnej, która przy nowym kierownictwie Teatru Norwida będzie jeszcze bardziej intensywna. Po przedstawieniu koordynator projektu podziękował wszystkim uczestnikom: realizatorom, ekipie technicznej oraz – a może przede wszystkim – młodym aktorom. Kiedy już odetchnęli po pierwszych wrażeniach, w teatralnym foyer Tadeusz Wnuk powitał wszystkich wśród „ludzi teatru” i wręczył dyplomy pamiątkowe. Nie obyło się bez oklasków i okrzyków zachwytu przy wymienianiu poszczególnych nazwisk. Na koniec zainteresowani obejrzeli impresję filmową z warsztatów autorstwa niżej podpisanego.

– Pamiętajcie, że jeszcze jutro czeka was przedstawienie i nie bawcie się za bardzo – napomniał Tadeusz Wnuk młodych ludzi. Wszyscy zapraszają na niedzielny pokaz „Kliszy pamięci” do Teatru Norwida na godz. 18. Wstęp wolny!

W projekcie wzięli udział: Sylwia Gałuszka. Klaudia Kawarska, Paulina Zielińska, Bartosz Czarnecki, Marta Banach, Helena Markowska, Wojciech Polak, Dominika Winiarz, Natalia Lipka, Przemysław Piskozub, Anna Paruszyńska, Patrycja Wiśniewska, Dominika Świerad, Aleksandra Woźniak, Dominik Górski, Łukasz Kwiliński, Weronika Kołodziejska, Dagmara Niemiec, Joanna Kowalska, Martyna Rudnicka, Marzena Malitowicz, Mateusz Brodowski, Agnieszka Mirek, Tomasz Bojęć i Natasza Sołtanowicz. Opiekę pedagogiczną sprawowały Barbara Paruszyńska oraz Jolanta Meres.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sybiraczki i goście

Finał z przytupem

Sprawdzian w górach

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka z kresów 15-08-2009 21:33
Brawo brawo brawo, wzruszyłam się. Młodzież pod okiem realizatorów pokazała wspaniałe widowisko. Dziękuję kochani Wam
~H 15-08-2009 22:36
Spektakl zaczał się z małym opóźnieniem , nie zaobserwowano kibiców gosci , jeden ochroniarz przy wejsciu . Nie przeszukiwali na bramce , na sektor wpuszczali 30min przed rozpoczeciem . Podczas przedstawienia super wykonana "lokomotywa" a tak to ogólnie spokój . Mielismy nadzieje na zadyme jednak do niczego nie doszło , opuscilismy teatr z lekkim niedosytem . Nie widziano policji .
~amil 16-08-2009 14:56
brawa
~ja 16-08-2009 18:06
Znakomite przedstawienie (oczywiście, kiedy weźmie się pod uwagę, że to amatorzz i czas, jaki na to przeznaczyli). Brawa dla reżyserów i opiekunów ! Brawa dla młodzieży za talent, prace i zapał ! Trudny temat, drażliwy ... Gratulacje !!!!!!!!!!!!!
teessi 16-08-2009 21:10
Przedstawienie bardzo dobre, ale ... mogło trwać nieco dłużej. Moje spostrzeżenie jest takie, że na fotografiach wyglądało to nieco inaczej [lepiej :-)] niż na deskach sceny, gdzie wszystko odbywało się szybko, a tam było zatrzymane w kadrze. Mam wrażenie, że właśnie dzięki zdjęciom widownia w teatrze była wypełniona po brzegi. Widać jednak, że ludziom się podobało. Ja natomiast wśród wykonawców zauważyłam kilka utalentowanych młodych osób, np. chłopak śpiewający w stylu M.Fogga i kilka dziewcząt grających przekupki.
~ja 16-08-2009 21:51
nigdy nic tak idiotycznego nie widzialem. zmarnowalem tylko swoj czas...
~Do ,,H" 16-08-2009 21:59
Oj chyba przez ten upał niedzielny pomyliłeś(aś) Teatr ze STADIONEM gdzie tylko Z A D Y M A wchodzi w grę
~c 16-08-2009 22:27
A czym się różni teatr od stadionu miejskiego? I tu i tu się nic nie dzieje i nie warto iść.
~Klaudia 16-08-2009 23:05
Świetne przedstawienie. Wielkie brawa.Wspaniałe widowisko szkoda tylko że tak krótkie. Brawo!!!!
~do C 16-08-2009 23:23
Na stadionie pustki a w teatrze było Seper- hiper.Nowa Dyrekcja myśli.Widownia była FULL ,nawe na balkonie były zajęte miejsca i FULL
~`d 16-08-2009 23:25
To było świetne gratuluje.
~babinka 17-08-2009 12:02
Po prostu nudy! W ub. roku bylo lepsze.
~babinka 17-08-2009 12:07
To co na scenie nie zawsze było adekwatne do tego co na ekranie. Ogólnie KLAPA!
~babinka 17-08-2009 12:19
No może nie klapa, ale nic rewelacyjnego. Ja w każdym razie sie nudziłam. Ale dla młodzieży należą się jak najbardziej ukłony. :)
~my 17-08-2009 16:43
Pisze w imieniu grupy młodzieży , która jest pod wrażeniem pracy , której finał zobaczyliśmy w drugim dniu. Bardzo nam się podobało, nie przejmujcie się grupką zazdrośników. Udało się i to najważniejsze.
~`do babinki 17-08-2009 18:34
A ja znam wiele osób, które twierdza,że w tym roku było lepiej. Bardzo cie musi boleć i zalewać, skoro aż trzykrotnie dałaś sobie upust. Uważaj bo to zdrowiu szkodzi. Moja rada - obejrzyj parę odcinków "Tancerzy" NARAZ, popraw "Modą na sukces" a na deser " M jak miłość" i od razu zrobi ci się lepiej. Ja widziałam drugi spektakl i BARDZO mi się podobało. Świetne teatralne widowisko. GRATULUJE!!! Nastolatka.
~FAKA:) 18-08-2009 18:15
Dzieciaczki skoro wam się myli teatr ze stadionem miejskim to dobrze na mordach macie :) Skoro wam się nie podobało to było nie iść prosta recepta :) Widzę że teraz nie próżnujecie i po zmarnowanym czasie przyszła pora na wypisywanie głupot dotyczących spektaklu :) Gratki dla aktorów :D A wy morda tam wyżej lamusy :)
~do FAKA 18-08-2009 21:49
Twój język wskazuje na to że siedzisz na stadionach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Premiera “Dam i huzarów” u Norwida

Wybory: Zwycięstwo PiS

Zaklęcia Harmonii

Udana aukcja dzieł sztuki w BWA  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
207
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%