MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Moc pięciu akordeonów pod palcami mistrzów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 2 listopada 2010, 7:24
Aktualizacja: Środa, 3 listopada 2010, 7:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W barokowym wnętrzu ewangelicko–augsburskiego Kościoła Zbawiciela wystąpił wczoraj Poznański Kwintet Akordeonowy, który wypełnił świątynię cudownym brzmieniem popularnego, choć wciąż niedocenianego instrumentu udowadniając tym samym, że na akordeonie można zagrać koncertowo każdy rodzaj muzyki.

Wydarzenie zorganizowało Cieplickie Centrum Kultury Przystań Twórcza. Jego dyrektor Ewelina Marciniak powitała licznie zgromadzonych słuchaczy, którzy – w chłodnym wnętrzu pięknego Kościoła Zbawiciela – czekali na gorące emocje związane z muzyką.

Akordeoniści (Jerzy Siemak, Wiesław Prządka, Waldemar Książczyk, Karol Jankowski, Waldemar Łyczakowski), którzy tworzą istniejący od 30 lat Poznański Kwintet Akordeonowy są absolwentami klasy akordeonu prof. Henryka Krzemińskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, oraz wykładowcami i nauczycielami wszystkich poziomów szkolnictwa artystycznego w Polsce.

Mój wspaniały profesor akordeonu Tadeusz Matysiak mawiał, że jeden taki instrument jest w stanie zastąpić brzmienie nawet całej orkiestry. Oczywiście pod dobrymi palcami. A co dopiero może pięć akordeonów w rękach mistrzów?! Rzec można – wszystko. Muzycy zafundowali publiczności muzyczną podróż przez rozmaite style i gatunki. Zagrali dzieło z francuskiego renesansu przeznaczone na organy. Zabrzmiało słynne „Adagio” Albinoniego znane z tysięcy wykonań i opracowań.

Popłynęła wartka muzyka Arama Chaczaturiana: jego słodki Walc z „Maskarady” wg Lermontowa i nieśmiertelny „Taniec z szablami”. Kwintet wykonał aranżację „Prząśniczki” Moniuszki, a także – stosunkowo rzadko na akordeonach grywanego – ragtimesa Scotta Joplina. Barokowe wnętrze świątyni przyjęło skoczne dźwięki „The Easy Winners”. Zabrzmiał też utwór praktycznie na akordeon napisany: czardasz. Nagrodzeni gromkimi oklaskami akordeoniści zagrali na bis żywiołową uwerturę do opery „Wesele Figara” Mozarta.

Publiczność pożegnała Poznański Kwintet Akordeonowy oklaskami na stojąco. Była możliwość „zabrania” części muzyki do domu: po koncercie sprzedawano płytę. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić fantastycznej akustyki cieplickiego Kościoła Zbawiciela, który – od czasu do czasu – zamienia się także w świątynię sztuki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

"PatRIOTki" w BWA  

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Randka 2-11-2010 8:10
Szkoda , ze nie było szerszej informacji o tym wystepie w tak zreszta pięknym miejscu. Zapewne byłbym obecny na tym koncercie - ale nie wiedzialem i jakoś nie spotkałem z reklama w naszym radio , czy na plakatach na Zabobrzu lub gdzie indziej. Szkoda !- o tym zapewne wiedzieli kadydujący w wyborach.
~ 2-11-2010 8:46
A ja byłem, dostałem ulotkę. I rzeczywiście było super. Zimno - ale pięć akordeonów w jednym miejscu - robiło wrażenie. Warto było pomarznąć :)
~jak zwykle! 2-11-2010 10:18
do Randka: niedługo to jeleniogórzanie będą czekac, aż przyjdzie się do nich do domu i zaprosi na koncert. Reklamy było pełno- na słupach ogłoszeniowych, na wiatach przystankowych, w radiu, na portalach, w informatorze jeleniogórskim, ulotki, może wystarczy się tylko rozejrzeć, poza czubek własnego nochala??
~Henio 2-11-2010 12:23
Jest niezaprzeczalnym faktem iż ogłoszenia z których aż biło po oczach zaproszenie na koncert były i dowodem na to jest fakt mojego wraz z małżonką uczestniczenia w tym wydarzeniu KULTURALNYM przez duże "K" . Wspaniały występ wirtuozów superowego instrumentu. Porównując występ zwycięzcy "Mam Talent" a wczorajszy stawiam zdecydowanie na Kwintet. Brakuje tego rodzaju koncertów dla jelenogórzan i nie tylko.
~tia... 2-11-2010 17:06
Otóż to. Na zdjęciach widać, że ludzi było pełno. Skądś musieli wiedzieć o tym koncercie:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Muzyczne spacery po Piechowicach

Nieszpory Ludźmierskie

Trwają porządki w Mysłakowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
943
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%