MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Mniej barier dla niepełnosprawnych

Wiadomości: Powiat
Niedziela, 18 sierpnia 2019, 10:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 13:25
Autor: WAC
Fot. Powiat Jeleniogórski
Powiat Jeleniogórski za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jeleniej Górze zrealizował w tym roku kilkanaście zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Zadania z tego zakresu finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Likwidacja barier architektonicznych i technicznych została zrealizowana na terenie gmin: Janowice Wielkie, Kowary, Podgórzyn, Jeżów Sudecki, Mysłakowice. W tym roku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wpłynęło 35 wniosków, z czego dofinansowanie przyznano 17 osobom.

Środki zostały rozdysponowane na realizację wniosków dotyczących likwidacji barier architektonicznych, obejmujących przystosowanie łazienek dla osób niepełnosprawnych. Cześć środków rozdysponowano także na likwidację barier technicznych poprzez zakup podnośników kąpielowych, barierek oraz windy, a także na realizację wniosków ho dofinansowanie do zakupu komputerów.

Likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się powinna umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, możliwość zwiększenia samodzielności i niezależności życiowej, poprawę warunków pracy i nauki, mieć wpływ na jakość społecznego funkcjonowania - mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. - O dofinansowanie likwidacji ww. barier mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością, głównie które mają trudności w poruszaniu się. Wysokość dofinansowania wynosi do 95 procent wartości realizowanego zadania, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Jest to kwota maksymalna. Wysokość otrzymanego dofinansowania zależy m.in. od zakresu planowanych prac.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Utrudnienia na trasach rowerowych

Budują ekopostojownię

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Prawda w oczy kole 18-08-2019 15:14
No wow po tylu latach od wejścia do UE likwidujecie bariery dla osób niepełnosprawnych. No ale to ponoć PiS który nigdy nierządził w JG ma gdzieś ludzi niepełnosprawnych.
~Prawda w oczy kole 18-08-2019 15:18
do: ~Prawda w oczy kole (15:14)
Ojej a kasa na to znalazła się za rządów PiS, a wcześniej jej nie było. Przykre jest to, że większość tutaj odda swój głos na czerwonych i kłamców z PO, a później będą całe zło z JG zwalać na PiS.
~ 19-08-2019 11:20
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Jak słyszę lub czytam "likwidacja barier architektonicznych" to od razu dostaję białej gorączki. Po pierwsze co na to PT architekci " Po drugie, jak długo jeszcze kupa darmozjadów - urzędników i pseudodziałaczy, będzie żyć z pieniędzy przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Po trzecie, czy długo jeszcze zakłady pracy chronionej żerować będą na niewolniczej pracy inwalidów, kiepsko wynagradzanych, bez jakiejkolwiek ścieżki zawodowej. Za to szefowie tych firm za pieniądze niepełnosprawnych pokupowali sobie samoloty, luksusowe samochody zmieniają jak rękawiczki i chodzą obwieszeni złotem jak faraonowie. Zatem, nie cieszą ,mnie takie głupie informacje, że jakiś urzędnik łaskawie zbudował inwalidzie poręcze w łazience. Jak długo jeszcze wszyscy będą udawać, że pieniądze państwowe, zamiast do kieszeni i na potrzeby niepełnosprawnych, płyną wielomiliardowym strumieniem do kieszeni wszelkiej maści cwaniaków.
~xxxxx 19-08-2019 12:03
Szkoda, że nie piszą jakie warunki trzeba spełnić aby móc wnioskować o dofinansowanie i jakie są niezbędne dokumenty. Masa papierów, załatwiania, na wszystko certyfikaty i oczywiście musi to robić firma, która wystawi fakturę. Jak zakupić sprzęt ułatwiający komunikację (to nie przez internet) bo faktura musi być oryginalna, dostarczona do urzędu w terminie do 7 dni od wystawienia dokumentu. Wszystkie dogonienia dla niepełnosprawnych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Z roku na rok coraz większe obwarowania dokumentowe są aby tylko zniechęcić do starania się o poprawę egzystencji. Jedyny plus, że szybko są robione dofinansowania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Spotkanie z A. Banieckim

Budowa drogi S3

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
728
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%