MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Mniej barier dla niepełnosprawnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 lipca 2008, 8:45
Aktualizacja: 15:22
Autor: Angela
Kostka granitowa nie ułatwia poruszania się po Rynku osobom na wózkach inwalidzkich.
Fot. TEJO
Dwa lata walki o odpowiednie oznakowanie Jeleniej Góry, które umożliwiłoby niedowidzącym i niewidomym bezpieczne poruszanie się po mieście, w końcu przyniosły rezultaty. Większość znaków zostało odmalowanych, a na przejściach dla pieszych zamontowano i wyregulowano sygnalizację dźwiękową.

Nowe oznakowanie pojawiło się m.in. na pacu Ratuszowym, na schodach na Podwalu, ulicy Górnej, Wincentego Pola, Złotniczej, oraz przy zejściu z ulicy Kopernika.
–To dla nas ogromna pomoc – mówi jeden z niewidomych mieszkańców Jeleniej Góry. – Dzięki nim wiem teraz gdzie kończy się zejście ze schodów, lub w którym miejscu pojawia się jakaś przeszkoda czy topień. Wcześniej często potykałem się o nieoznakowane stopnie.

Jak mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wykonane prace to wynik dwuletniej walki samych zainteresowanych. Wcześniejsze akcje nie przynosiły żadnych rezultatów.
Od lat o wykonanie tych oznaczeń prosiliśmy urzędników, prezydenta, radnych oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów – mówi S. Schubert.

Udało się nam to wyegzekwować dopiero po piśmie i rozmowie z zastępcą prezydenta Jeleniej Góry, Jerzym Łużniakiem, któremu wszyscy inwalidzi wzroku są bardzo wdzięczne.

Jak podkreślają jednak niedowidzący, zrobiono wiele, ale w mieście pozostało jeszcze sporo barier. – Nie zakończono malowania białych pasów obok ratusza w okolicach Neptuna a m.in. na ulicy Różyckiego w dalszym ciągu nie ma sygnalizacji dźwiękowej. Mamy nadzieję, że urząd miasta nie poprzestanie na rozpoczętych pracach i w dalszym ciągu będzie łamał bariery, które zatruwają życie niepełnosprawnym – mówi prezes Schubert.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (8) Dodaj komentarz

piipi 9-07-2008 10:38
..~CUDOWNE BRAVO !!...dla Pana Stanislawa Schuberta,a ktorego jeszcze dobrze pamietam z WPGT "Karkonosze".~Pozdowienia.~*piipi.
~Zorro 9-07-2008 13:24
Dajcie kubełek z farbą Schubertowi niech sammaluje a nie wiecznie narzeka i wyręcza się innymi.
~iga 9-07-2008 14:32
Białą farbą pomalowano schody łączące ul. Słowackiego i Wyspiańskiego. Niestety niewiele z tego pozostało. Widać dobrej jakości była to farba.
~ 9-07-2008 14:53
To chociaż niewidomym i niedowidzącym będzie łatwiej bo wózki nadal są skazane na porażkę! Wypowiadam się nie jako osoba na wózku ale osoba jeżdżąca wózkiem dziecięcym z małym dzieckiem. Schody, schodki i schodeczki pokonały mnie nie raz. Nie mam sił wnosić wózka z dzieckiem (sam wózek waży ponad 15kg) a niestety by dostać sie m.in. na pocztę główną nie ma innego wyjścia. Większość kluczowych instytucji też nie myśli o wózkach no ale przecież ciężko jest zaplanować i zrobić podjazd :( i takich "czarnych punktów" jest pełno w Jeleniej - skrzyżowanie koło starego Iwana i przycisk świateł koło kwietnika (rewelacja dla wózka inwalidzkiego) tak samo jak przejście koło baszty o głównym PKO i bankomacie na bankowej już nie wspomne
~aktywista 9-07-2008 18:50
A ja S. Szuberta pamiętam ze ZWIĄZKU MŁODZIEŻY SOCJALISTYCZNEJ.
~!ja 9-07-2008 23:22
A może w nagłówku dodać "TS"? S.S. sam niczego w KSON nie dokonał, nawet do korekty pism do swego kolegi potrzebował pomocy (w postaci pewnego poborowego sł. zast. oraz 2 wolontariuszek). Bicie piany jak widać dalej jest modne w tej organizacji...Szkoda tylko, że dostają dotacje z funduszy miasta :/
~Zorro 10-07-2008 8:33
~Roki 10-07-2008 13:31
Ja też pamiętam S. Schuberta z WPGT - przewodnika wysoko górskiego

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ławki do remontu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Rozmowy o Kowarach

Walczyli o Puchar Wójta

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%