MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Młodzież zabrała głos w sprawach miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 marca 2018, 9:30
Aktualizacja: Czwartek, 15 marca 2018, 7:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta często narzekają na odpływ młodych ludzi z Jeleniej Góry, jednak nowa inicjatywa Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego we współpracy ze szkołami średnim może przynieść odpowiedź, czego młodzież oczekuje, co ocenia krytycznie, a co pozytywnie oraz jakie ma pomysły dla Jeleniej Góry. Za nami pierwsza z debat, która odbyła się w gościnnych progach KPSW.

Warto podkreślić, że inicjatywa jest całkowicie apolityczna. Liczne grono współorganizatorów czy zainteresowanie ze strony (póki co) dwóch radnych i dwóch naczelników Urzędu Miasta sprawiają, że na pierwszy plan wybił się głos młodych. Priorytetem w dyskusji były spostrzeżenia uczestników - ich bolączki, potrzeby i pomysły. - Chcemy cyklem spotkań pod nazwą "Pomysły dla Jeleniej Góry" otworzyć głowę młodych ludzi - jak widzą otaczająca nas rzeczywistość i jak ona ma się zmieniać - powiedział Mariusz Gierus z Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego. Znaczną część biorących udział w dyskusji stanowili uczniowie klas maturalnych, bowiem ważna jest informacja dlaczego chcą opuścić Jelenią Górę, bądź czego potrzeba, aby chcieli tu zostać lub wrócić po studiach.

Uczestnicy podkreślali, że przedział wiekowy nie jest zamknięty i ważne, aby osoby, które chcą działać i mają pomysły - mogły spotykać się i realizować swoje inicjatywy. - Jeszcze kilka lat temu to miasto było całkowicie wymarłe, a teraz ludzie zaczynają wracać - uważa Angelika Szulc z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej. Przeciwnego zdania jest jej szkolna koleżanka. - Myślę, że Jelenia Góra stoi w miejscu, o godz. 19:00 jest już pusta. Sama po sobie widzę, bo uciekam z Jeleniej Góry. Tutaj nie ma jak się rozwinąć i pobawić - stwierdziła Natalia Barszczewska, która uważa, że młodzi ludzie powinni wziąć sprawy miasta w swoje ręce i może wtedy zacznie się coś dziać. - Taki projekt jak "Pomysły dla Jeleniej Góry" jest oznaką, że zaczyna coś się dziać w tym mieście. Są ludzie z pomysłami, ale są zepchnięci, dlatego taki projekt jest fajny - dodaje A. Szulc.

Jeżeli młodzi zaczną działać, to miasto będzie dobrym miejscem dla młodych - uważa Szymon Greniuk z Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik". - Na razie jest ciężko, ale jest grupa ludzi, która chce coś z tym zrobić. Mam kilka swoich pomysłów i moi rówieśnicy też mają głowę pełną pomysłów, tylko najczęściej brakuje pewnego czynnika do realizacji. Najczęściej są to pieniądze, albo możemy poznać kogoś starszego, kto gdzieś pracuje i będzie chciał nam pomóc - który liczy, że władze miasta wezmą sobie do serca sugestie młodzieży i coś się zmieni w tym mieście.

Spotkanie odbywało się w formule otwartej przestrzeni (open space), każdy uczestnik mógł w dowolnej chwili zmienić grupę tematyczną i wypowiedzieć swoje zdanie. Główne bolączki i postulaty były notowane. To młodzież określiła tematy, nad którymi chce dyskutować, były to: transport publiczny, kultura, miasto dla studentów, rozrywka, sport czy możliwości dla młodych. Postulowano, aby stworzyć ankietę do zbadania zapotrzebowania na kierunki studiów, bezpłatną dla uczniów komunikację miejską, czy więcej środków na sport. W kwestii kultury młodzi narzekali na komunikację, bowiem o imprezach dowiadują się głównie z facebook'a lub od znajomych.

W planach są podobne spotkania z seniorami, przedsiębiorcami, artystami czy środowiskiem sportowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zauważyłeś zieloną wodę? – DZWOŃ

Świętowali Złote Gody

TPD ze św. Mikołajem w kinie LOT

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~kalikst 14-03-2018 10:50
Siedziałem sobie w okienku na Zabobrzu i podsłuchiwałem młodocianych. Na rynku były imprezy związane z jakimiś targami. Jeden dryblas wspomniał. -Nie ma co w tym mieście robić- panienka mu odrzekła - nie to co we Wrocku- , -Noooo- odpowiedział przykurcz. Skoczę do sklepiku po jakąś nalewkę to się rozerwiemy- , -Dobra, masz dychacza- A sprzedadzą ci? -Taa, w sklepiku jest znajoma powiem, że dla zgreda- We Wrocku poszlibyśmy na błonia, tam nie łapią-,Na następny dzień koło ławki było rozbite szkło i narzygane w krzakach. Taką mamy młodzież, nie mają biedactwa co ze sobą począć.
~ 14-03-2018 22:05
do: ~kalikst (10:50)
Kark. Stow. EDUKACYJNE u Erazma i Pankraca… fajna, choć dość zabawna manipulacja w nazwie tej organizacji. EDUKACJA kojarzy się z Rozumem, Nauką, Racjonalnością, Oświeceniem, itd… tymczasem stowarzyszenie katolickie jest z definicji religijne, nie-naukowe, ideologiczne, z nauką nie mające za wiele wspólnego... no chyba że za naukę ktoś przyjmuje „teorię” stworzenia świata 6 tys. lat temu przez wielkiego, katolickiego Manitou, itp. ,prawdy'… No, ale jeśli to wszystko owo stowarzyszenie robi w zbożnym celu, by uzmysłowić miejscowym małolatom - dla których centrum galaktyki stanowią pijacko-amfetaminowe knajpy wokół pięknego wrocławskiego rynku, a ich szczytem marzeń praca w marketach na wrocławskich Bielanach (bo niewiele więcej świata znają, podobnie jak ich starzy), że okolice JG są nienajgorszym miejscem do życia, to przymknę oko na tę trefną „edukację” w nazwie.
~ad 14-03-2018 11:05
młodzi chyba nie kumaja że chodzi kasę i tylko o kasę,miasto ma cały czas spadające przychody,wydatki stałe ciągle rosną,wniosek bedzie coraz gorzej.....jedyna poprawną wiadomość czas wyjechać i olać jelonkę pod takimi rządami
~1-2-3 14-03-2018 11:16
"Długi palec" to choroba rozwijająca się przez pączkowanie! Młodzi to przyszłość ale starsi powinni im uświadomić, że "pomysły" ustawia się w tabelach - po lewej stronie działania, po prawej źródła finansowania! I będzie dobrze :)
~Georg 14-03-2018 13:00
Znowu nawiedzony Mariuszek? Pomnika nie proponował? Uczczenia wyklętych? Klechę sobie do pomocy wziął, biedaczek...
~ 14-03-2018 13:16
do: ~Georg (13:00)
Napisał to odwiedzony ~Georg :D
~ 14-03-2018 23:02
do: ~ (13:16)
Och ! Gównopis dał głos ! Nudno, mało dowcipnie, grepsy( ?) pisiowe do wyrzygania! Przestań się tymi swymi grepsami branz...
~BS do Kaliksta 14-03-2018 13:18
Wielki szacunek dla Ciebie,jakbym czytała Tyrmanda.No i ból.Klasyk napisał "Takie będą Rzeczpospolite ,jakie młodzieży chowanie".Pozdrawiam klasycznych
~uczestnik 14-03-2018 13:39
Georg jak widać jest znany jedynie z anonimowych komentarzy, którymi leczy wielki ból własnej d*py. Panie Mariuszu szacun!
~ 14-03-2018 23:10
do: ~uczestnik (13:39)
A- uczestnik - robi za imię i nazwisko ? I rozumiem , że w związku z tym uczestnik przestaje być anonimowy. Rozumowanie jak zwykle typowe dla pierwszego sortu : popisiane!
rymcycymcy 14-03-2018 13:49
U Erazma ? ..w kościele ? Może wprowadzić więcej smutnych koncertów pieśni patriotycznych i religijnych ! ..młodzież przecież uwielbia jak jest smętnie i martyrologicznie ! :)
~Wróżę śmieszność 14-03-2018 17:42
do: rymcycymcy (13:49)
Gierus znowu pływa? Tym razem jako współpracownik Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego. Nie wiem czy nie pojawi się widmo kolejnej klęski, jak z koszmarnym pomnikiem rzezi wołyńskiej. Przed którym jeleniogórska społeczność z trudem się obroniła.
~123 14-03-2018 14:20
A Ci z Leśnej i Mechanika nie boją się katolickiej konkurencji -dziwne. Tyle się mówi, że jest mało uczniów -to jeszcze chcą się dzielić.
kazimierzp 14-03-2018 15:26
Jak widać po zdjęciach przedstawiciele urzędu którzy mają za zadanie opiekę nad stowarzyszeniami w spotkaniu uczestniczyli! Widać też jednego radnego pana Konrada Sikorę który jest mocno związany z lokalnym sportem. Nie zauważyłem żadnego innego radnego - czyżby wszystko wiedzieli!?! Szczególnie dziwi mnie brak przedstawicieli głównej partii opozycyjnej PiS...
kazimierzp 14-03-2018 17:37
do: kazimierzp (15:26)
Zwrócił mi uwagę Konrad Sikora poprzez facebooka, ze na sali był radny z klubu PiS - Dawid Jezierski. Tak więc młodsi radni z dwóch różnych obozów przybyli, a reszta już wszystkie rozumy zjadła?!?
~Miłosz Kamiński 14-03-2018 22:56
do: kazimierzp (17:37)
Panie Kazimierzu, mnie jest wstyd, że nie dotarłem, ale nie mogłem na ten dzień wziąć urlopu w pracy, bo szefa nie ma i pilnuję wrzących kociołków:) Mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja, a jak po południu, to na pewno przyjdę posłuchać!
kazimierzp 14-03-2018 15:28
Jak zawsze rozczulił mnie anonimowy "uczestnik" dyskusji na tym forum zarzucający innym anonimowe wypowiedzi!?! Ciekawe dlaczego boicie się dyskutować z otwartą przyłbicą?
~cienko przędę 14-03-2018 15:37
a książe grubcio przyszedł towary obczajać?
~cienko przędę 14-03-2018 15:38
moderatorze- akceptuj! prosze :)
~Polityczny wzwód nadzorców 14-03-2018 17:38
Klerowi marzy się nadzór nad rzędem dusz. Stąd ta chorobliwa liczba inicjatyw wśród księży, stąd to niby stowarzyszenie edukacyjne Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Wiarygodne sa inicjatywy powstające wśród samej młodzieży a nie inspirowane przez duchownych, polityków itp. Wybory się zbliżają, więc zwolennicy PiS uznali, że należy na wszystkie sposoby popierać PiS. A czy z PiS trzymać jest bezpieczne lub sensowne?
~Cravat 14-03-2018 18:40
Bardzo dobrze, że jakaś część młodzieży zaczyna brać czynny udział w życiu naszego miasta......tylko czy nie jest to początek kampanii wyborczej ??
~t 14-03-2018 20:54
Te stowarzyszenie niech współpracuje z Rydzkiem i innymi wazeliniarzami prezesa !!! Kler im ryje w głowach !!
~ 14-03-2018 21:29
do: ~t (20:54)
A tobie kto ryje?
~ 14-03-2018 23:06
do: ~ (21:29)
O debilopis jest ciekawski ! I znowu ta nudna tendencja grepsowania. Grafoman - narcyzopis.
~Gość 14-03-2018 21:17
A czemu unas w gminie Mysłakowice nie można zrobić spotkania z panem wòjtem a poco jak on niema nigdy czasu dla mieszkancòw dać szanse młodym a nie tym co waszej gminie wszystko dzieje się po znajomości może po tych wyborach będzie lepiej nie będzie pana orman ipana skarbnika
~ 14-03-2018 21:39
Katolickich edukatorów należy deportować do Watykanu.
~Xyz 14-03-2018 21:57
Jak zawsze w komentarzach wypływa inteligencja komentujących. Jakie to smutne, że Wy szare człowieczki bez mózgu umiecie tylko głupio komentować, nic ponadto. Chcecie zabłysnąć, a wychodzi jak zawsze. No ale czego się po waszej inteligencji spodziewać ;) Bo przecież najłatwiej jest komentować ( a raczej wylewać szambo)anonimowo, niż cokolwiek zrobić w tym mieście. ;)
~Kliik 15-03-2018 0:04
Mam swoją firmę, w wieku lat 20 założyłam, rozwijam. Pomysł na siebie mam, co dalej z firmą robić też wiem. Ale jest zasadniczy problem - to młodzi nie chcą odwiedzać firmy. A narzekają, że nie ma co w mieście robić. A jak im się daje możliwości, to oni nie widzą,bo ktoś po nich nie przyszedł, nie wziął za rękę, nie przyprowadził i jeszcze za darmo nie dał.. Tragedia to mało powiedziane. Młodzi niech najpierw się nieco rozejrzą wokół, a potem twierdzą,że perspektyw w mieście nie ma. Fajnie, że jest taka inicjatywa jak ta, ale według mnie, na ten moment, do niczego nie doprowadza, jak do narzekania.
~ 15-03-2018 7:03
Pomysl nr.1-zmiejszyc kosmiczne podatki. Zaprzestac nekanie Przedsiebiorcow. Najleprzym rozwiazaniem jest zwolnienie 30% nikomu nie potrzebnych hamulcowych- urzednikow.
~ 15-03-2018 7:06
Pomysl nr.2- Uczynic miasto dla przedsiebiorcow, a nie jak do tej pory Miasto dla urzednikow.
~ 15-03-2018 7:10
Nakazy. Zakazy. Pozwolenia. Zaswiadczenia. Za byle co drakonskie katy i mandaty. Wszystko robione dla wygody urzednikow.
~ 15-03-2018 7:16
W nowym urzedzie skarbowym brak KASY. A po co kasa? Niech pobiegaja po miescie i postoja po kolejkach aby nam zaplacic . I to jest kwintesencija waszego Urzedniczego myslenia o nas i wyraz POGARDY dla Nas.
~ 15-03-2018 7:19
Aby zylo sie lepiej Wam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Wieści z rejsu Pogorią

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Paczki od Mikołajów z powiatu

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
860
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%