MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Młodzież wręczała maseczki antysmogowe

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 16 marca 2017, 8:55
Aktualizacja: Piątek, 17 marca 2017, 7:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jakub Jankowiak – radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, z pomocą znajomych i przyjaciół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze wręczał wczoraj (15.03) przechodniom maseczki oraz ulotki informujące o zagrożeniach związanych ze smogiem.

Inicjatorem akcji, która ma się odbywać w wielu miejscowościach naszego województwa jest Michał Radoń z MSWD. W Jeleniej Górze pomysł „zaszczepił” i zrealizował uczeń „Żeroma”, który również jest radnym młodzieżowego sejmiku. Jakub Jankowiak znalazł sponsora, który wsparł akcję kwotą 500 zł, dzięki czemu możliwy był zakup maseczek oraz wydrukowanie ulotek informacyjnych.

- Problem smogu bierze się z polskiej mentalności, nawet minister Szyszko mówi, że smog to problem teoretyczny – to bzdura. Na 50 miast europejskich aż 33 najbardziej zanieczyszczone są z Polski. Jelenia Góra w tym zestawieniu jest na 5. miejscu w Polsce – powiedział J. Jankowiak, który jest bardzo wdzięczny kolegom i koleżankom ze szkoły, że włączyli się bezinteresownie w akcję.

W temat najbardziej „wkręcili” mnie rodzice. Sami unikają takich rzeczy jak papierosy i od czasu, kiedy głośno się zrobiło o smogu, ściągnęliśmy aplikację na telefon i śledzimy jaki jest stan powietrza. Kiedy nie musimy, unikamy jazdy samochodami, stawiamy na komunikację miejską - wyznała Dominika Pawłowska, uczennica ZSO Nr 1, która przyznaje, że zdrowie jest najważniejsze.

- Może i chodzenie w maseczkach nie wygląda najlepiej, ale wolimy żyć dłużej, niż umrzeć 10 lat wcześniej – dodała uczestniczka akcji pod nazwą „Uwaga! Powietrze niebezpieczne!”. - W Kamiennej Górze nie ma takiego smogu i jak tu przyjeżdżam to jest wręcz odczuwalne. To jest okropne, że czasem lepiej nie iść pobiegać, niż biegać jak jest taki smog – stwierdziła Dominika Daniszewska, którą również rodzice uświadamiali ws. zanieczyszczenia powietrza.

Wśród przechodniów zdarzały się osoby, które nie wierzą w dużą szkodliwość smogu, jednak większość ludzi bardzo pozytywnie oceniała akcję młodzieży. - Mam tyle lat i żyję – stwierdził jeden z przechodniów, który nie chciał maseczki. Być może smog, o którym niegdyś się aż tyle nie mówiło jest przyczyną tak wielu nowotworów – odpowiadali zainteresowani. - Warto ludzi uświadamiać. Niektórzy uważają, że tyle lat w PRL-u smrodziliśmy powietrze i nagle to jest szkodliwe? Tak! To jest szkodliwe – stwierdził pan Krzysztof, który bardzo pozytywnie odbiera inicjatywę młodzieży. - Brawa dla tych młodych ludzi. Fajnie, że są świadomi. Od kogo ma to się zacząć, jak nie od młodzieży – dodał mieszkaniec Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja ratunkowa w Kotle Łomniczki

Cenny dar dla niedowidzących

Schronisko do remontu

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~szybcy i wściekli 16-03-2017 9:17
po zorganizowaniu 50 akcji i złożeniu 150 petycji kolejni wzięli się za promocję nazwiska na temacie smogu. czy Pan radny przygotował jakaś propozycję rozwiązania problemu czy tak tylko o z maseczkami śmigał ?
~Pan Kuba 16-03-2017 9:24
Pan Jakub protestuje przeciwko zakazowi aborcji i walczy ze smogiem, gdzie "zgrabnie" wplotl nazwisko ministra tylko szkoda , ze zapomniał że w naszym pięknym mieście rządzi lewica, która nic z problemem smogu nie robiła i nie robi.
~x 16-03-2017 10:31
Zamiast rozdawać śmieszne maseczki,niech lepiej młodzież uświadomi swoich starych,żeby zrezygnowali z ogrzewania podłej jakości węglem i śmieciami.
~Le1k 16-03-2017 10:52
Do szkoły na lekcję!
~ 16-03-2017 10:59
wielu mieszkańców z chęcią wymieniłoby ogrzewanie , ale we wszystkich miastach jest pomoc finansowa a w Jeleniej Górze nie ma nic. Nawet miasto nie przystąpiło do programu Kawka w zeszłym roku nabrali mieszkańców nie powiedzieli że nie ma środków i 70 osób dało się nabrać, zostali oszukani.
~harlemshake 16-03-2017 11:12
Banda idiotów! Teraz chodzą, kiedy stężenie pyłu PM2,5 wynosi około 70% normy! a kiedy było 3500% to nikogo z maseczkami nie widziałem na ulicy!
~do 10:31 16-03-2017 11:24
a ty myślisz że każdemu tak bardzo się chce latać z węglem rozpalać i pilnować pieca ? i że to takie fajne ? może by tak w końcu ceny gazu spadły albo jeszcze lepiej elektrownię atomową zbudować i ceny prądu na tyle niskie (adekwatne do wypłat w naszym kraju zwłaszcza minimalnej krajowej którą większość zarabia) by każdego było stać na ogrzewanie elektryczne
THX1138 16-03-2017 11:36
dziwne że wszysce wręcz bezczelnie udają że: nie ma problemu nadmiaru sygnalizacji świetlnej oraz braku kładek dla pieszych przez co samochody produkują spaliny a mnie jako pieszego szlak trafia gdy muszę co 2 kroki gnić na światłach. następna sprawa braki parkingów - każda rodzina powinna mieć prawo do 1 samochodu i móc bez problemu zaparkować a nie że wyścig kto pierwszy wróci z pracy i samochody błądzą po osiedlach szukając jakiegokolwiek miejsca. Po co rozbudowywać miasto skoro liczba mieszkańców i tak spada ? Może by tak w końcu jakiś park zamiast galerii żeby jego roślinność filtrowała powietrze ?? a nie że wszędzie tylko zabudowa, ciasnota i galerie po sam horyzont i dalej
~gość 16-03-2017 11:48
Te maseczki niech założy sobie na d..ę żeby smog się nie wydostawał
~18 sqandal 16-03-2017 12:07
....... no fajnie , nawet na smogu można się wypromować , chyba o nic innego nie chodzi , prawda ?
~tata 16-03-2017 13:07
młody chce się wypromować wcisnąć do polityki i żyć za nasze podatki. za 500 zł to nie kupisz nawet 1 szt odpowiedniej maseczki anty smogowej a gdzie jeszcze ulotki.
~POLAKmały 16-03-2017 14:23
Młodzi - a już pożyteczni idioci, szkoda!
~ 16-03-2017 14:46
Działania antysmogowe w wykonaniu młodych też się wam nie podobają? Cudownie, wspaniale, świetnie! A tak w ogóle to wszystko wina prezydenta miasta i radnych miasta i młodych z miasta i peowców z miasta i lewaków z miasta i okolicy tylko PiS z miasta jest świetny. Ministrowie z PiSu też są świetni, choć dla nich smog to teoria, in vitro to biznes, wycinka drzew to nieprawda bo w Gazecie Polskiej i Radiu Rydzyka o tym nic nie ma. Wczorajsza akcja jest bleee ale byłaby supcio jakby ją młodzieżówka pisowska zrobiła pod patronatem któregoś z pisowców.
~kokospoko 16-03-2017 14:56
Brawo za inicjatywe. Ale tu potrzebne sa rozwiązania siłowe bo z maseczek to Jeleniogórskie Janusze mają polewke, wracają do swoich domostw i podkładają kolejny tapczan do swoich XIX wiecznych pieców.
~:) 16-03-2017 15:13
Skąd w ludziach (Was ) tyle jadu ... Akcja godna naśladowania:)
~ 16-03-2017 15:52
W pełni popieram akcję. Należy o tym głośno mówić i naciskać nasze władze na rozwiązanie tego problemu.
~Jak dla mnie to... 16-03-2017 15:58
...jest lans i bans ten cyrk z maseczkami. Niech włodarze miasta wezmą się za trucicieli oraz wymyślą sensowne rozwiązanie smogu w mieście. Rozumiem, że podobne akcje mogą być przydatne (zasygnalizowanie problemu), ale nic poza tym.
~ekolog 16-03-2017 15:58
Proszę się nie zrażać słowami krytyki i nienawiści. Sprawa jest słuszna. Od czegoś trzeba zacząć. Brawo
~zdjęcie nr 4 16-03-2017 16:00
zdrowa laseczka ta w czerwonej bluzce
~ułan bator 16-03-2017 16:14
Brawo dzieciaki, walczcie o swoje. Zawiła i inne staruchy którzy mają już z górki leją na ten temat i palą śmieci ale was młodych to musi obchodzić jak nie chcecie zejśc przedwcześnie na raka.
~mkamiński 16-03-2017 17:21
Pomysł ok, ale zakładanie masek wczoraj było bez sensu, bo stacja pomiarowa w JG wskazywała same dobre wyniki PM, benzenu i CO, tylko dla ozonu wynik umiarkowany, choć też ok. Dziś podobnie. Wiosenne wiatry przegnały smog i maski na twarzy wczoraj były zupełnie niepotrzebne jak parasole w pogodny dzień! Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~max 16-03-2017 17:38
Głupotę trzeba pielęgnować już za młodu. Na starość będzie łatwiej.
~smog,smog ! 16-03-2017 18:16
A tym czasem zdołałm zaobserwowa, niestety ,nie tylko w JG ale tez w 2 innych miastach wycinkę dorodnych drzew. Tym rqzem popadło na wierzby. Widać,że teraz jest moda na niczym niezakłocone trawniki śródblokowe.Tymczasem ci, którzy wydają wyroki na wierzby, powinni ,debile, wiedzieć,że są to drzewa ,które doskonale ovczyszczają glebę z różnych metali cięzkich a także atmosferę, ze smogu właśnie. A więc rżnijmy te drzewa, które jeszcze zostały, a potem dziwolagi nakładajmy maseczki,które są tyle skuteczne jak kadzidło dla umrzyka. Smog,smog !!!
~iijjuh 16-03-2017 19:31
włonczam telewizor i czujecie czujecie tak czujemy to z telewizora przez głośnik płynie smog - myślcie samodzielnie!! czy nie widzicie że to temat zastępczy - na dziś w jeleniej górze jest 50% mniej urządzeń dymiących niż 5lat temu nie wspomnę ile było 10 lat temu to skąd ten smog się bierze- ciekawe ile z tych młodych ludzi ogłupionych propagandą przyjdzie do domu a ich rodzice rozpalą w piecach i kominkach i co oni im wtedy powiedzą
~popieram 16-03-2017 20:33
Genialny pomysł! brawa dla tak uświadomionej młodzieży oraz dla Pana Jakuba za zorganizowanie akcji, a mych przedmówców zapraszam do ruszenia tyłka sprzed komputerów i zamiast wszystko negować to samemu coś zmienić! maseczki i ulotki to nic? chodzi o sam fakt uswiadamiania spoleczenstwa, a że robią to młodzi to tym bardziej wielki plus! cieszmy się, że mamy tak "dorosłą młodzież".
~jnbjj 16-03-2017 20:44
niemcy u siebie przechodzą na elektrownie węglowe i likwidują elektrownie jądrowe bo węgiel to najtańsze paliwo - więc w Polsce należy jak najszybciej zbudować takie same elektrownie na węgiel i palić w nich polskim węglem bo Polski węgiel jest najtańszy , da to nam co spadek spadek cen energii elektrycznej i wtedy zaczniemy mieszkania i domy ogrzewać prądem a nie jakimś tam drogim gazem i węglem który rzekomo truje polaków od 50lat - myślcie samodzielnie gdzie był smogg 5lat temu - od kogo lub skąd dowiedziałeś się o smogu bo jak z telewizora to chyba jak zwykle ściemniają - czy ktoś z tych młodych ludzi był w pekinie luw japoni - tam nie pali się w piecach a smogg jest heh - ale mam nadzieję że nasz polski smog przestraszy się tych masek i na zawsze ucieknie
~białamaska 16-03-2017 20:48
Ludzie organizujący podobne akcje, mają na celu przede wszystkim dobro drugiego człowieka, chęć uświadamiania go w nieustannie zmieniającym się świecie. Spotykałam się z sytuacją, kiedy ludzie twierdzili, że w Jeleniej Górze nie ma smogu i nigdy nie było. Informując ludzi o zagrożeniu, niezależnie od tego jak wielkie ono jest, możemy chociaż tyle dobrego dla nich zrobić. Liczą się chęci oraz podejście do sprawy. Nie rozumiem zatem negatywnego odzewu ze strony niektórych ludzi, którzy są w stanie obrażać tych, którym zależy na drugim człowieku. Cieszy mnie ten bardzo istotny fakt, że młodzi ludzie potrafią wyjść z taką inicjatywą i zostają również docenieni przez innych. Pozdrawiam.
~161 16-03-2017 21:02
Generalnie zrobili fajną akcję, a teraz jakaś cebula drapiąc się po d..ie przed kompem w piwnicy postanowiła sobie trochę powyzywać, bo niby czemu nie. Robisz coś dobrego dla innych - opluwają cię. Super polaczki
~Nie przeholować... 16-03-2017 21:56
Przejaskrawione przejaskrawienie z tymi maseczkami - do rozmówcy powyżej. Nikt nikogo nie opluwa. Chillout rodacy. Zasygnalizowali coś i OK, ale parcie w mediach na smog smogiem to początek bezpodstawnej psychozy. Mnie osobiście o to i zasygnalizowałem to.
~ 16-03-2017 22:26
Już czytać nie można o tym rzekomym "paleniu tapczanów" i innych śmieci w piecach. Kogo stać na kupowanie kolejnych mebli aby starymi palić w piecach? A skąd ludzie mogą przynosić do domu te śmieci do palenia? Gdyby tak było to na ulicach nie byłoby ani jednego śmiecia, bo wszystko byłoby spalone (zima długa), tymczasem ulice wyglądają jak śmietniska. Dziwna jest też informacja o tym, że "Jelenia Góra jest na 5. miejscu w Polsce pod względem zanieczyszczenia smogiem", gdyż np. z informacji na stronie: powietrze.gios.gov.pl/pjp/current nic takiego nie wynika, chociaż często tam zaglądam. Następny temat zastępczy po to aby wciąż wzniecać niepokoje pod pozorem troski o społeczeństwo.
~do 14:46 16-03-2017 22:55
tak , ich wina, bo nastawiali sygnalizacji świetlnej chyba więcej niż we Wrocku , nie budowali kładek dla pieszych no i galerie zamiast parków
~proponuje jedno... 17-03-2017 1:17
...kopulowac - bedzie cieplo i wzrost demograficzny skutkiem ubocznym.
~utffu 17-03-2017 7:27
rządzące polską polsko-języczne gnidy nie zrobiły nic przez ostatnie 25 lat ze smogiem smog jest nie od dziś a tymczasem jest taka bieda że jeleniej niema gdzie auta zaparkować coraz lepsze fury.
~Paweloo 17-03-2017 9:48
Ten w marynarce to prawdziwy Polak.Oby wiecej takich ludzi.
~Polakzniemiec 17-03-2017 9:49
A wy cholerne januszki polaczki. Może i się młody wypromuje ale przynajmniej uświadamia wam pewne rzeczy. A wy Janusza z pustymi tłustymi łbami tylko siedzicie na tych komputerach w piwnicy i hejtujecie
~do: 09:49 | ~Polakzniemiec | 17-03-2017 10:13
Teee, Polakzniemiec, popraw sobie turban, bo ci się na klawiaturę rozwinął..
~Polakzniemiec do nonamea 17-03-2017 11:07
Złapałeś ten bait jak kiełbasę na wyprzedaży w biedroneczce biedaku umysłowy
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 11:16
Teee, Polakzniemiec, nie wysilaj się " bogaczu umysłowy", bi ci ... Bierz się do arbajtu i zmień pampersa swojemu Panu, z Niemiec !
~Polakzniemiec 17-03-2017 11:43
Dobra, nie wiem czy jesteś upośledzony czy nie, ale łykasz bait jak młody pelikan. Oby tak dalej polaczku
~do: Polakzniemiec 17-03-2017 12:19
Każda meduza, przyłapana z ręką w nocniku, twierdzi, że mocz pielęgnuje skórę dłoni. A meduza o idiotycznym Nicku „ Polakzniemiec „ swój debilny i obraźliwy wpis nazywa „ baitem”. No ale, jak się ma jednego bita pod beretem, to i bajt jest kosmosem a bait, to rzecz niedosięgła intelektualnie dla Polakzniemiec. Oby tak dalej niemiaszku.
~Polakzniemiec 17-03-2017 12:35
bait (język angielski) Edytuj wymowa: wymowa amerykańska ?/i IPA: /beɪt/ znaczenia: rzeczownik (1.1) przynęta, wabik (1.2) pokusa (1.3) zarzutka czasownik (2.1) nęcić, wabić (2.2) zakładać przynętę (2.3) łapać na przynętę (2.4) wypłaszać z kryjówki (2.5) podpuszczać kogoś Byś się lepiej polaczku najgorszy języków nauczył a nie po wyprzedaże do biedronki w kubotkach zapierniczasz. Mój dziadek z wernachtu wiedział co z takimi robić.
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 12:59
WOW, LOł , aleś ty DEBIL Polakzniemiec. Jednak jeden bit ci nie wystarcza, żeby zrozumieć , co ci napisałem o baitach, bi-ach i bajtach ? No to trdno, jak się ktoś wróblem urodził , to orłem już nie będzie ! Życzę ci jednak zdrowie, bo na rozum za póżno ! PS. twojego dziadka mój dziadek widział w lornetce. Lornetka była przyczepiona do karabinu snajperskiego. To był piękny strzał !
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 13:09
Aha nieniaszkuzPOLSKI , ten DEBIL w poprzednim wpisie to nie był bait, tylko stwierdzenie faktu !
~Polakzniemiec 17-03-2017 13:12
Jeśli masz przyczepioną lornetkę do karabinu snajperskiego to gratuluje. Bardzo mi się podoba jak Łukasz bait za baitem. Oby tak dalej. Czekam na dalsze wpisy :)
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 14:45
niemiazkuzPOLSKI, wieder schreiben, was es ist, " bait " ? Mam też karabin z lunetą, ale nawet gołym, ślepym okiem widać takiego wielkiego d...pka. Dziadek przyczepił lornetkę, bo chciał twojego dziadka zobaczyć stereo i w kolorze. A czekaj sobie zdrów w swoim Kellerze, ze swoim chudym łbem. Chociaż w wierszu słynnej niemieckiej poetki Hans nie doczekał ! tobie się udało volksdeuschu.
~Polakzniemiec 17-03-2017 14:55
Aj januszku, jesteś niereformowalny. Łykasz jak pelikan mimo tego iż pisze ci prosto z mostu że to bait. Możliwe że próbujesz się dowartościować. W sumie patrząc na twoje wypowiedzi to sie nie dziwie. Trudno, męcz się dalej Janek. Czekam na twoje bezsensowne wypociny
~Paweloo 17-03-2017 15:01
Ludzie dlaczego rządzi wami agresja i przemoc? Przecież Jezus nakazał wszystkim sie miłować.
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 16:06
niemiaszkuzPolski, pisanie per „ polaczki „ do POLAKÓW< to nie jest bait. Jeżeli tego nie rozumiesz DEBILU, to spróbuj swojego „ baitu „ z Allahem i islamistami, z kacapami i Nocnymi Wilkami a Polaczków z kibolami , Życzę ci wtedy dożo szczęścia, zwłaszcza na OIOM –ie. PS. Nie prowokuj więcej a na wszelki wypadek, uprzedzając, już teraz : Julian Tuwim "Próżnoś repliki się spodziewał Nie dam ci prztyczka ani klapsa Nie powiem nawet pies cię je*ał Bo to mezalians byłby dla psa"
~Polakzniemiec 17-03-2017 16:28
Widzę że masz mocne problemy z głową. Pisać polaczki to nie bait? Z tego co widzę to świetny bait. Rzucasz się tu jak pies ze wścieklizną, i ewidentnie nie zamierzasz przestać. Super, mi pasuje zabawnie się czyta twoje idiotyzmy. A i powinieneś się zastanowić nad cytatem Tuwima który przedstawiłeś. "Próżnoś repliki się spodziewał", z tego co widzę to od rana dalej odpowiadasz. Przemyśl to sobie polaczku
~do : Polakzniemiec 17-03-2017 16:50
Julian Tuwim "Próżnoś repliki się spodziewał Nie dam ci prztyczka ani klapsa Nie powiem nawet pies cię je*ał Bo to mezalians byłby dla psa"
~analityk do 15:52 18-03-2017 2:52
A w jaki sposób władze miasta miałyby rozwiązać problem? Są pomysły? Proszę mi wypisać punkt po punkcie. P.S. kokospoko - proszę mi podać propozycje tych rozwiązań siłowych. Nie żebym się czepiał, ale tak gwoli ścisłości dla jasności.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Giełda pod Muzeum

Pożar auta przy rondzie  

Marzena Machałek o programie PiS

Stop rakowi skóry

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
491
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%