MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Młodzież wie, że warto być dobrym

Wiadomości: Region
Piątek, 22 czerwca 2012, 10:41
Aktualizacja: 10:47
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum Szkoły
Laureatką w swojej szkole konkursu „Warto być dobrym” została Małgosia Kanik z I klasy Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. W takim współzawodnictwie brało udział 1500 dzieci ze szkół w całej Polsce. W każdej z nich wyłoniono zwycięzcę, który otrzymał rower górski. Akcję po raz pierwszy przeprowadzono w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go na ogólnopolską skalę. Dziesięć najaktywniejszych szkół otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem ministra edukacji narodowej i UNESCO. To największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad. Od początku semestru dzieci konkurowały ze sobą w tym, kto zrobi więcej dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.

- W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością, ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo, bez oczekiwania na zapłatę - mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”. - Teraz kiedy usłyszę pytanie, jakie mamy dzieci i młodzież, odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Procesja na Zabobrzu

Boże Ciało 2019

Kto dyrektorem teatru?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Vikusi̇a z Niemiec 22-06-2012 19:58
Warto być dobrym i podziwiam. Ja zmarnowalam swoje zycie siedzac w sieci. Nauka szla mi slabo, waznieszy byl internet. Teraz siedze za granica i pocieram starszych ludzi.Jedyna moja przyjemnosc to wejsc tutaj i ponarzekac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inauguracja "Bezpiecznych wakacji"

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Rondo prawie gotowe

Co z placem zabaw?

Wizyta seniorów

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1275
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%