MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Młodzież stawia na wolontariat

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 listopada 2013, 6:54
Aktualizacja: Środa, 6 listopada 2013, 7:03
Autor: Angela
Fot. ZSOiT
"Moda na wolontariat?" – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego – na taki temat debatowali ostatnio uczniowie jeleniogórskich szkół w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze.

Spotkanie w formie warsztatów zorganizowało Dolnośląskie Centrum Wolontariatu przy współudziale ZSOiT. I to nie był przypadek, że właśnie w ZSOiT odbyła się ta konferencja, ponieważ wolontariusze z tej szkoły bardzo często podejmują działania charytatywne na terenie Jeleniej Góry i od kilku już lat należą do Centrum Wolontariatu „My dla Świata”.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali: naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu - Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego - Zygmunt Korzeniewski, Lucyna Kornobys – samodzielny referent ds. osób niepełnosprawnych oraz młodzież i ich opiekunowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry.

- Uczestnicy pracowali w grupie, która sama tworzyła program podczas trwania konferencji. Metoda open space angażowała wszystkich uczestników w bezpośredni dialog i prowadziła do wniosków – wyjaśnia Jacek Bednarek – prezes Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu „My dla Świata”.

Wolontariusze z różnych szkół przedstawiali na forum propozycje tematów oraz problemów, które chcieliby omówić i opracować strategie ich rozwiązania.

Były to między innymi tematy związane z: wolontariatem w hospicjach, domach dziecka, schronisku dla zwierząt, pomocy osobom starszym, bezdomnym, niepełnosprawnym i ubogim rodzinom oraz propagowaniem wolontariatu jako inicjatywy niezmiernie potrzebnej w środowisku lokalnym.

- Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób miał na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego miasta w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach – wyjaśnia Bożena Fijałkowska – koordynator wolontariatu ZSOiT. - Ważnym aspektem tej konferencji było zwrócenie uwagi na to, jak wolontariat funkcjonuje w naszym regionie, co można zrobić, poprawić, żeby było więcej działań charytatywnych, ale przede wszystkim, aby wolontariusze z różnych szkół mogli się jednoczyć i mieli jedno wspólne miejsce do spotkań – dodała Bożena Fijałkowska.

- Obecnie, kiedy brakuje nam czasu na dla rodziny czy przyjaciół, wolontariat jest czymś, co zbliża do siebie ludzi i powoduje, że czują się potrzebni - podsumowała dyrektor szkoły Elwira Kozak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Kursy zawodowe za kratami

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~WSM 9 ŁW 5-11-2013 10:57
Bardzo dobry ruch Wolontariat to nie praca za darmo to praca w której wynagrodzeniem jest doświadczenie które daje handicap na starcie w poszukiwaniu pracy.
~bcbg 5-11-2013 12:51
a czy z wolontariatu da się opłacić rachunki?
~Ten 5-11-2013 14:08
Wolontariat to nic innego jak sposób na "bezpłatną siłę roboczą" - kiedyś to się nazywało "prace społeczne" i było znienawidzone - dziś jest modne - kwestia techniki prania mózgu. Zamiast uczenia młodych ludzi radzenia sobie w ciężkich ekonomicznie czasach i życia w trudnym państwie, wpaja się im zasady pracy za "doświadczenie", zresztą wątpliwej wartości rynkowej. Ciekaw jestem czy cały pion administracyjny, obsługujący i zarządzający wolontariuszami, pracuje za darmo - w ramach wolontariatu.
~Janosik 5-11-2013 14:33
Gratulacje dla młodzieży...TAK TRZYMAĆ....
~MaćkoPL 5-11-2013 14:51
Wolontariusze tu, darmowi stażyści tam, no to co Panowie posłowie, widać, że w Polsce da się żyć bez pieniędzy, walnijcie sobie jeszcze po kolejnej premii na dobre zakończenie roku, co sobie będziecie...Rzeczpospolita f...rska.
~fostek 5-11-2013 14:52
popieram wpis z 12:51 nie sądzę, żeby z Wrotek przyjeżdżali wolontariusze a opłacani ludzie od wolontariatu i z jego żyjący
~modniś 5-11-2013 15:16
przeczytajcie hasło na jednym ze zdjęć MODA NA WOLONTARIAT - nic dodać nic ująć - moda przemija:(
~t19 5-11-2013 19:30
szkoda, że sama pani opiekunka wolontariatu, ukochana Pani Bożena, skutecznie zniechęca do współpracy. Każdego roku w szkole jest tak, że pierwsze klasy są najbardziej zaangażowane, w drugiej niewielu a w trzeciej PANI nawet na dzień dobry nie odpowiada. Z nią nie da się współpracować, a w artykule może wyglądać wszystko pięknie, w rzeczywistości robi WYCIECZKI do hospicjum, gdzie biega jak po ZOO, notorycznie kłamie i nikogo nie traktuje poważnie.
Piipi Jelonkowa 5-11-2013 21:29
..do - [~Modnis] .. ale, oprocz edukacji,wazne jest wychowanie ..~BRAVO ! .. dla Wolontariuszy,bo oni szlachetnym mysleniem beda zawsze .. FAJNIE MODNI !
~-t19 5-11-2013 22:05
Jeśli to prawda to współczuję takiej nauczycielki.Nie macie ankiet na temat zajęć pozalekcyjnych? Szkoda......Od kilku lat prowadzę z gimnazjalistami wolontariat i organizujemy różne akcje. To są najlepsze zajęcia (zdaniem moich uczniów), gdyż uczą się nie tylko empatii ,ale także dostrzegają ,że inni mają w życiu źle i pomagając innym czynimy ten świat odrobinę lepszym.
~ 6-11-2013 11:54
do autorów wszystkich krytycznych wypowiedzi (nie tylko na ten temat): kto śpi, nie grzeszy
~ 6-11-2013 12:10
W obliczu tak poważnych zarzutów w stosunku do Pani pedagog należałoby mieć odwagę cywilną pójść i powiedzieć jej to wprost.
~do 12:10 6-11-2013 13:33
Nie żartuj..... nie ośmieli się nikt pójść, bo lepiej dołożyć na forum i być z tego powodu dumnym.
~ 6-11-2013 17:09
wolontariat przy takim bezrobociu i pseudokryzysie jest po prostu śmieszny. Wpajacie młodym, że trzeba pracować za darmo, a chleb to chyba zacznie spadać z nieba. A co do tego: "Obecnie, kiedy brakuje nam czasu na dla rodziny czy przyjaciół, wolontariat jest czymś, co zbliża do siebie ludzi i powoduje, że czują się potrzebni" - gdzie tu jest logika? :)
~pedagog 6-11-2013 17:42
Pozwolę sobie odnieść się do zarzutów t19 na "jelonce", skoro tej osobie trudno jest przyjść porozmawiać ze mną. Widać, że uczennica z 3 klasy nie rozwiązała jeszcze problemu z 1 klasy, choć wydawało mi się, że w sposób zrozumiały wyjaśniłam, na czym polega wolontariat w hospicjum i, że nikt nie jest do niego zmuszany. Jest mi tylko przykro, że ta placówka jest przez tą osobę porównywana do zoo. Przyznaję rację, że I kl bardziej się angażują, a 2 i 3 mniej pewnie ze względu na naukę, ale to już nie ode mnie zależy i nie rozumię zarzutów. Co do kłamstw z mojej strony, czy też nie odpowiadania uczniom na dzień dobry nie będę się wypowiadać ponieważ zarzuty te są bezpodstawne. Natomiast do współpracy tą uczennicę jak najbardziej zapraszam.
~xxx 6-11-2013 18:54
Jak się robi coś z serca to się tego w kółko nie reklamuje. Trochę pokory. Wolontariusz nie reklamuje każdego działania tylko działa w spokoju.
~ 6-11-2013 19:33
Zeby zachecic mlodziez do dzialania "reklama" wydaje mi sie jest potrzebna,trzeba pokazywac ludziom,ze warto cos z siebie dac innym,a wolontariusze na pewno sie z tym nie obnosza,robia to z potrzeby serca I tylko przez pokazanie swoich dzialan moga zachecic inne osoby chcace pomagac, jak to mozna czynic.Brawo mlodziezy,nie zrazajcie sie, pokazujcie swoje dzialania a inni niech sie wstydza,ze nie potrafia dzielic sie i wspierac osoby slabsze od nich samych.
~do 19:33 6-11-2013 19:45
Brawo za mądry komentarz ;) A jest to rzadkość na tym portalu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Taniej za wodę i ścieki

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Zygzakiem po ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
598
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%