MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Młodzież lgnie do grupy teatralnej STA–ART

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 października 2017, 7:39
Aktualizacja: Niedziela, 15 października 2017, 5:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dużym zainteresowaniem cieszyło się pierwsze po wakacjach spotkanie w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie rozpoczęła się kolejna edycja warsztatów teatralnych pod okiem Łukasza Dudy z Teatru Odnalezionego. To miejsce, gdzie warto stawiać pierwsze kroki w karierze aktorskiej...

Tradycyjnie, zajęcia teatralne zostaną zwieńczone premierą kolejnego spektaklu pod sztandarem Młodzieżowej Grupy Teatralnej STA-ART. Dla części młodych aktorów „Domówka” z poprzedniego sezonu była pożegnaniem z grupą, bowiem po ukończeniu szkoły średniej udali się na studia, w tym teatralne. W ich miejsce zgłaszają się kolejni młodzi ludzie, którzy chcą spróbować swoich sił na scenie. Jak podkreśla Łukasz Duda, przed nikim nie zamyka drzwi – najważniejsze są chęci i konsekwencja. - Do spektaklu dotrwają ci, którzy chcą. U nas nie ma eliminacji osób z jakiegokolwiek powodu. Każdy zagra w spektaklu w miarę swoich możliwości i umiejętności – zaznaczył.

- Warsztaty są bardzo wymagające i staramy się je opracowywać najbardziej profesjonalnie, jak to jest możliwe. Zajęcia są interdyscyplinarne, rozwojowe i mają pracować nad budowaniem osobowości – powiedział Łukasz Duda, dla którego będzie to 11. sezon w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz 10. spektakl w ramach grupy STA-ART w Jeleniej Górze.

Reżyser podkreślił, że w ramach grupy młodzieżowej przy JCK można nie tylko brać udział w zajęciach teatralnych, ale też udzielać się jako wolontariusz, m.in. przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Sztuki Awangardowej „Pestka”.

- To bardzo fajne przedsięwzięcie i warto brać w tym udział. Chciałabym w przyszłości kontynuować aktorstwo – przyznała Iga, która od roku mieszka w Jeleniej Górze i o warsztatach dowiedziała się od koleżanki. - Widzę, że jest dużo chętnych nowych osób. W grupie STA-ART będę już trzeci rok, bo bardzo mi się tu podoba – wyznała Monika, której przez wakacje brakowało zajęć teatralnych. Z kolei dla Julki będzie to drugi rok przygody z aktorstwem i z radością wspomina pierwszą premierę w jej życiu. - Było to niesamowite uczucie. Byłam strasznie zestresowana, ale gdy wyszłam na scenę poczułam magię publiczności. Łukasz Duda jest nastawiony na współpracę, pozwala nam się uzewnętrznić. To bardzo ważne – stwierdziła Julka, która przyznaje, że walka z tremą była największym wyzwaniem.

Przez lata w grupie STA-ART pierwsze szlify aktorskie przeszło wielu uczniów jeleniogórskich szkół. Część z nich kontynuuje karierę aktorską, co bardzo cieszy Łukasza Dudę. Póki co, nie zdecydowano jaka sztuka będzie jubileuszową premierą młodzieżowej grupy teatralnej, ale jak tłumaczy reżyser, zawsze stara się komentować rzeczywistość nas otaczającą i problemy społeczne. W warsztatach może brać udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, a nawet od VII klasy szkoły podstawowej (przed reformą oświaty dolną granicą była pierwsza klasa gimnazjum).

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~XYZ 14-10-2017 8:03
I o tym powinno się pisać. A nie tylko?! Sędziowie,Sędziowie....
~M. Kamiński 14-10-2017 16:54
To piękna działalność, konkretna i realna! Wciąż słychać o naborach, spektaklach Startu/T. Odnalezionego, widać młodzież jako wolontariuszy przy festiwalu Pestka. A tymczasem w T. Norwida żadnych młodych nie było, nie ma, i nie wiadomo, kiedy w ogóle będą. Rozumiem, że scena na wygnaniu, nie ma miejsca, nie ma czasu, nie ma z kim - ale jest po co... Choćby, żeby publiczność Pestki czy Startu/Teatru Odnalezionego poznała, że dorosły teatr też jest bliski, żeby w dorosłym życiu czuła się tam dobrze i tamtejsze spektakle uważała za interesujące. Przed paroma laty współpracowano z młodymi z Teatru na Progu, pojawił się finał Lata w Teatrze na scenie Norwida, ale od tego czasu zapanowała straszna posucha i mimo deklaracji, nie widać żadnej współpracy z młodzieżą. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~Ela 14-10-2017 18:59
Super ze Mlodziez ma gdzie się rozwijac ,ze mamy tak swietnych fachowcow w tych dziedzinach trzeba zrobic wszystko aby dac wiecej takich mozliwosci

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Chcą edukować o regionie  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2138
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%