MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Młodzież i seniorzy kochają poezję

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 kwietnia 2018, 8:48
Aktualizacja: Czwartek, 19 kwietnia 2018, 9:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyła się VII edycja Wielkiego Wierszowania. W ramach wydarzenia odbyły się konkursy na „Młode Pióro 2018” dla młodzieży licealnej oraz Otwarty Konkurs Jednego Wiersza „Złote Pióro 2018”, a także warsztaty literackie i spotkanie z pisarzem Aresem Chadzinikolau.

Jak podkreślają organizatorzy, w Wielkim Wierszowaniu chodzi o aktywizację środowiska literackiego, szczególnie osób młodych. - Jest to rodzaj dwupokoleniowej akcji, która dąży do poruszenia twórczego poprzez wspólne wierszowanie - powiedziała Elżbieta Maja Kotlarska, prezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki, członkini Związku Literatów Polskich.

Gościem specjalnym był Ares Chadzinikolau. To poeta, kompozytor, rockman, jazzman i wiceprezes Związku Literatów Polskich w Warszawie, wykładowca Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. - Ares ma bardzo przenikliwy umysł. Jest to przedstawiciel dwukulturowego nurtu, z pochodzenia Grek. Kultura grecka legła u podstaw zachodniej kultury i jest ona silnie obecna w jego twórczości - dodała E. Kotlarska.

- Od wielu lat organizujemy festiwale w Poznaniu, Warszawie, Polanicy Zdrój, a teraz w Jeleniej Górze, która jest przepiękna i inspirująca. Cieszę się, że młodzi ludzie mają potrzebę wyrażania swoich uczuć - to zapewne również zasługa nauczycieli w szkołach - powiedział Ares Chadzinikolau. - Podczas warsztatów do każdego podchodzę indywidualnie. Każdy z młodych ludzi ma potrzebę kreowania własnej rzeczywistości. To ciekawe socjologiczne badanie jak to wyjdzie, kiedy będą musieli coś wspólnie stworzyć - dodał zasłużony dla kultury polskiej, lider i wokalista Ares & The Tribe i Ares Chadzinikolau Trio.

Radość z faktu zainteresowania młodzieży wyraził też Miłosz Kamiński - jeleniogórski radny, któremu poezja jest bardzo bliska. - Dzięki kulturze młodzi ludzie mogą uczestniczyć w życiu miasta, mogą mieć poczucie, że wpływają na świat wokół nich - powiedział M. Kamiński, który ceni inicjatywę Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki. - Mam nadzieję, że część tej młodzieży będzie uczestniczyć w bieżącym życiu stowarzyszenia - dodał. - Może z tego grona uda nam się wyłapać osobę, która stanie się ważna dla krajowej poezji i będzie sławiła Jelenią Górę - wyraża nadzieję Miłosz Kamiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Nagrody wręczone

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Jan 13-04-2018 19:35
Skoro to był konkurs to wypadaloby przedstawic zwycięzców. Co mnie interesują słowa jakiegoś jeleniogorskiego radnego. Kto uczestniczył? Skąd? Z jakich szkół? Kto przygotowywał zwycięzców? W końcu kto wygrał?
~M. Kamiński 13-04-2018 20:53
Wielkie Wierszowanie to przede wszystkim spotkanie poetów różnych pokoleń, ale był też konkurs, oczywiście. W kategorii Młode Pióro wygrała Maja Sikora z Elektronika wierszem o "niewidomych XXI wieku" czyli o zapatrzonych w smartfony; to był taki liryczny protest. Była z opiekunem, ale poezja to sprawa bardzo indywidualna i zależna od talentu, a nie wyćwiczona, więc to dla niej największe brawa. W sumie uczestniczyło kilkudziesieciu uczniów, m.in. z Norwida, Erazma i Pankracego, Żeroma, Elektronika, Śniadeckiego, szkoły w Karpaczu (wymieniam tak z pamięci jako zwykły słuchacz). W kategorii Złote Pióro czyli turnieju jednego wiersza najbardziej spodobał się jurorom wiersz Joanny Małoszczyk z Gryfowa nawiązujący do przeżyć w związku z czytaniem literatury iberoamerykańskiej... Dostała jako nagrodę stylowe japońskie wieczne pióro od Prezydenta Miasta. Szczegółowe wyniki wkrótce znajdą się pewnie już wkrótce na stronie Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, którego prezesem jest p. Elżbieta Maria Kotlarska. A wiersze - w antologii, ale to za jakieś kilka miesięcy... Pozdrawiam, Miłosz Kamiński

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Galeria na... płocie

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
711
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%