MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Młodzi wciąż budują Europę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 czerwca 2009, 12:25
Aktualizacja: Czwartek, 4 czerwca 2009, 10:45
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Potężne pudło i torby pełne nagród dla uczniów z regionu jeleniogórskiego, laureatów dorocznego konkursu „Europa w szkole” osobiście przytaszczyli dziś do Młodzieżowego Domu Kultury organizatorzy zmagań: Manfred H. Daeuwel z małżonką, którzy przyjechali z dalekiego Bad Marienburga.

Idea konkursu to zacieranie uprzedzeń i budowanie wspólnej Europy nie na poziomie struktur, ale więzi międzyludzkich. Zmagania mają wieloletnią tradycję. Stałym partnerem Niemców jest Młodzieżowy Dom Kultury „Jelonek” w Jeleniej Górze.

– Kiedy otworzyliśmy koperty z pracami, wysypały się piękne dzieła, symbolicznie ilustrujące wciąż budowany europejski dom. Z początku powstał on dla sześciu rodzin, ale co rusz trzeba go rozszerzać i rozbudowywać. Teraz mieszka w nim 25 lokatorów – mówił inicjator konkursu Manfred H. Daeuwel podczas dzisiejszej uroczystości rozdania nagród. Gość zachęcił też dorosłych, aby w niedzielę głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a dzieci – aby już teraz zwracały uwagę na te wydarzenia.

Wszystkich witała Danuta Sitek, dyrektorka MDK, której towarzyszył naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak. Wspólnie z panem Manfredem wręczył laureatom zmagań, których hasłem było „Przynoszę pomysły dla Europy” rozmaite nagrody: potężne maskotki, albumy z różnych części świata i inne pamiątki.

Wśród wyróżnionych 33 uczniów znalazło się jedenastu przedstawicieli Jeleniej Góry. W poszczególnych kategoriach wiekowych wygrali: Nikola Kapkowska z Kowar i Jakub Rogulski z Gryfowa (najmłodsi). W grupie starszych uczniów przyznano kilka pierwszych miejsc. Nagrody trafiły do: Anny Chrabraszewskiej z Jeleniej Góry, Aleksandry Kożuch z Kamiennej Góry, Anity Makarewicz z Lubawki, Joanny Karni, Szymona Krasuckiego, Alicji Stypy z Jeleniej Góry, Alicji Sobolskiej i Aleksandry Wagner z Bolesławca oraz Agaty Graszy z Gryfowa Śląskiego. Wśród gimnazjalistów „na podium” stanęły jeleniogórzanki: Sylwia Chrobak, Aleksandra Sobolewska oraz Emilia Szczypka.

Nagrodzono także prace literackie Ewy Cebuli i Aleksandry Błażejewskiej z Kowar, Jakuba Nyca z Jeleniej Góry. Pozostali laureaci to: Kamil Perczak z Karpacza, Szymon Krasucki z Jeleniej Góry oraz Paulina Śledzińska z Bolesławca.

Manfred H. Daeuwel gratulował wszystkich kreatywności i wyobraźni. – Zamiast kłócić się i zabijać, dbajmy o nasz wspólny dom, jakim jest Europa – powiedział. Kolejna edycja konkursu już za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Cyklon" Semczuka – premiera książki 10 czerwca

Zaczytaj się z Jelonką.com

Nadbrzeżna gotowa

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~gret 3-06-2009 13:30
Teraz wszystko jest dla Europy, nawet dzieci w przedszkolu uczą się hymnu Unii. To jest jakieś przegięcie, może zróbmy coś najpierw dla Polski, nauczmy się hymnu i historii? Zamiast tego mamy histerię unijną...
~Parabola 3-06-2009 15:45
Zgadzam się z "gret" ale ja nazwałbym to faszyzmem...
~Ambroży 3-06-2009 16:10
Jasne budujemy Europę na zmywaku bo nie ma u nas pracy, tak to wygląda, niestety!
piipi 3-06-2009 16:52
.. i nasz "Czerwony Jelen".Patrz.zdj.nr.8 ;) Kiedy dostarcza farby ?
piipi 3-06-2009 20:19
Otrzymalismy w spadku .. rozrzucone klocki.
~ 3-06-2009 21:09
jestescie przedmiotem politykim po ona wygrywa w szkolach bieda jest tworcza pozdrawiam
~bang 3-06-2009 22:35
europa tak...tylko nie CZERWONA!!!!
~Ed 4-06-2009 0:28
Europa jest tak samo czerwona jak poprzedni system. Dlaczego nie mówi się dobrze o Polsce, dlaczego kraje członkowskie "mylą się" w sprawie obozów koncentracyjnych .... Cieszę się, że w naszym mieście są krytyczne głosy na temat tego eurobełkotu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Nieodpłatne zwiedzanie złotoryjskich zabytków

Zaczytaj się z Jelonką.com

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Drastyczne billboardy

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%